Прескочи до съдържание

Регион Тоскана - по-добрата Италия


maialearrosto

Препоръчани мнения

 Самото преминаване по SR 222 в отсечката от Флоренция до Сиена е самостоятелно пътешествие, което се равнява на десет подобни и не може да се сравни с нищо друго на света. Да спреш в една от десетките винарни в Кианти и да дегустираш едноименното вино с току-що изпечен хляб, полят с местен зехтин, и всичко това на фона на величествените гледки наоколо. Подобни неща остават в съзнанието завинаги...

Здравей! Много те моля да бъдеш малко по-конкретен! Някоя конкретна винарна, която не е за изпускане, някое конкретно местенце, впечетлило те с гледки. Всичко, което се сетиш на прима-виста....

 

 

Към всички останали: планирам едно 10 дневно трипче от 23 юли, от Болоня до Рим и за сега нямам никаква програма. Ще бъда благодарна на всякакви идеи за нощувки и въобще...всякакви идеи! 3 от дните ще са във Флоренция, Сиена ще я включа също и Сан Марино. Иска ми се поне 2-3 дни на плаж /може да се съчетае с разглеждане на нещо вечер/. Помагайте, моля ви, във вас се кълна!

 

П.С. Много благодаря на maialearrosto за приятните пътеписи, всичко ще взема предвид!

Връзка към мнение

А-а-а, Елоена, след Сицилия няма ли да ти се напукат петите и с една Тоскана... :lol:  Ние да не сме врачки, че да хвърляме боб по картата на Ботуша и където падне бобчето, там да идеш... :lol:

 

За посоченото от теб време като нищо можеш да посетиш областите Емилия-Романя, Тоскана и Лацио. Имай предвид, че ще е твърде топло. Един ден в Болоня, един ден в Сан Марино, после отиваш на плаж на Адриатическо море: примерно Римини или Ричоне и марш към Тоскана.

 

Трите ти дни са добре във Флоренция, задължително Сиена за един ден, наблизо са Пиза, Лука, Сан Джиминяно и колко още градчета по твой избор. От друга страна, можеш да си избереш за база тосканската Банкя – Монтекатини Терме – и да я съчетаеш с хубостите наоколо. Скоро спах в добър хотел там, та с чиста съвест бих ти го препоръчал, ако искаш, на лични.

 

Море ли казах? Тоскана разполага с чудесни плажове. Аз съм рибар и не ходя по плажове, ама прилагам линк към качествено инфо за италианските плажове, на първо място изобщо за държавата са няколко в провинция Гросето, Тоскана: http://www.legambiente.it/guida-blu/2014

 

За флорентинските музеи има добро инфо на: http://www.polomuseale.firenze.it/en/musei/tutti.php

 

Засега толкоз от другаря Аросто. Ако се сетиш още нещо, информирай ни, а и другите от италианската магеланска група има какво да кажат. Със здраве!

Връзка към мнение

А-а-а, Елоена, след Сицилия няма ли да ти се напукат петите и с една Тоскана... :lol:  Ние да не сме врачки, че да хвърляме боб по картата на Ботуша и където падне бобчето, там да идеш... :lol:

 

Ooo, съвсем няма да ми се напукат петичките. Мислех да почина малко до октомври поне, но шефа каза: "Няма какво да правиш тук в мъртвия сезон,   марш в отпуска! " ......и аз какво да правя, да си седя в Софето?! Абсурд! Та дойдохме на хавата с боба по картата, ама само италианската, че сега съм в разгара на любовта към нея :) Мислех да отскоча до Рим отново, с тия евтини билети, ама всички викат: "Айде стига с тоя Рим!". И така се зароди идеята за Тоскана, че отдавна ми е в списъка. Ама то и Амалфийското крайбрежие ми е така....и носа на ботуша, заради морето. Ама датите май са най-удобни за Болоня и после след 10 дни наобратно от Рим.

 

можеш да си избереш за база тосканската Банкя – Монтекатини Терме – и да я съчетаеш с хубостите наоколо. Скоро спах в добър хотел там, та с чиста съвест бих ти го препоръчал, ако искаш, на лични.

 

Разбира се, че искам, давай го насам, че няма време. Благодаря ти отново!

Връзка към мнение

...

Към всички останали: планирам едно 10 дневно трипче от 23 юли, от Болоня до Рим и за сега нямам никаква програма. Ще бъда благодарна на всякакви идеи за нощувки и въобще...всякакви идеи! 3 от дните ще са във Флоренция, Сиена ще я включа също и Сан Марино. Иска ми се поне 2-3 дни на плаж /може да се съчетае с разглеждане на нещо вечер/. Помагайте, моля ви, във вас се кълна!

 

С рент-а-кар ли ще се придвижваш или по друг начин?

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Бонджорно, дружина, надявам се, че сите сте добре, починали и попътували.

 

Вчера се върнах от една преприятна тосканска командировка по маршрут

Сиена, Сан Джиминяно, Пиза, Лука, Винчи, Монтекатини Терме, Болоня, Волтера и Флоренция. Събрах доста инфо, та ако има нещо неясно, питайте, дано мога да отговоря. Голямо четене падна.

 

В момента в сиенското дуомо интарзиите (картините по пода) са открити, навсякъде из областта дегустациите на вина са по 10-15 евро, дори посетих и такава в Сиена за 5 евро.

 

Скоро ще поднеса на височайшето ви внимание моите записки по Винчи и Волтера.

 

Прикачвам фотоси от Волтера, родната къща на Леонардо в Анкиано (махала към град Винчи) и късно августовски пейзаж на местност между Волтера и Сан Джиминяно.

 

А сега да се стягаме за тазвечерния концерт на видния тосканец от Лаятико/Пиза/Форте дей марми - синьор Бочели.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Вчера Бочели направи чудесен концерт в столицата и пренесе духа на родната Тоскана в София, макар че бе наблегнал и на класическите неаполитански и сицилиански композиции от албума "Инканто" - http://en.wikipedia.org/wiki/Incanto

 

Качил съм няколко клипа във видео канала си - с не добро качество, снимани "от ръка", все пак дават представа за вчерашното представление.

 

Те са на: https://www.youtube.com/channel/UCxfXH741nZD1yiUiRExX8Og

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

В момента в сиенското дуомо интарзиите (картините по пода) са открити, 

Имах щастието по същото време да видя тези картини. Изумителни са! Преди години си мислх, че след Сан Пиетро в Рим, никоя църква няма да ме впечатли. Взе ми се акъла! От цяла Сиена, не само от Дуомото. Задължително ще се върна.

Малко не в този район, но в съседния , Емилия Романия - препоръчвам горещо да не се пропуска Равена. Мозайките са изключителни и толкова много. Прочетеното преди това въобще не ме подготви за неповторимостта на тези древни красоти! Трябва да се видят на живо.

Редактирано от clete
Връзка към мнение

То в Италия умът ни се замайва от хубости, ама такива като в Сиена никъде няма.

 

Та, другари, дръжте Сиена. Когато си програмирате този град, пишете там поне една нощувка, защото за няколко часа ще е трагично малко и, разбира се, се уверете, че интарзиите (портретите по пода на Дуомото) са открити. Входен билет към края на август 2014 г. - 7 евро, хич и не ги пестете.

 

Двете лицензирани екскурзоводки на български за Сиена и провинция са Силвия Манолова (очарователна и знаеща) и Юлис Младенова (стойностна и артистична!), web: http://italiagid.jimdo.com/%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BE/%D1%81%D0%B8%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%8F/

 

Към края на август имах удоволствието да посетя отново Тоскана и най-сетне бях в родната къща на Леонардо да Винчи в Анкиано, селце/махала към град Винчи. Макар и само на 55-60 км. от Флоренция, то е по-слабо посещавано от нас, българите. Та ако сте с кола, разходка до Винчи и Анкиано ще е приятен бонус към вашата тосканска програма.

Хм, разпоредителките в къщата Лаура и Константина са доста приятни, хм, като ходите там, предайте много здраве от Маяле Аросто на Константина. Ех, Константина...

 

За интересуващите се по темата предоставям своите пътни бележки за Анкиано, Винчи и Леонардо, които са на адрес: http://www.izlitane.com/gallery/%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D0%BE-%D0%B8-%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%87%D0%B8/

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Едно малко градче в Тоскана - Волтера.

 

Волтера на етруските, Волтера на оникса и алабастъра, Волтера с красивите си пейзажи, Волтера средновековната.

 

Написал съм си тосканското домашно за Волтера. За интересуващите се по темата то е на адрес: http://www.izlitane.com/gallery/%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Освен изкуството и архитектурата друга основна причина да посещаваме Тоскана са хълмовете на тази пленителна област.

Нащракал съм малко хълмчета със "сапунерката" - за интересуващите се по темата материалчето е

тук

 

 

Тоскана ви очаква. Пък като идете там, надуйте по уредбата любимата ми Джана Нанини и кефът ви ще е пълен:

Meravigliosa Toscana (Прекрасната Тоскана)

 

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Бре, бре, колко братя и сестри заминават за Азия. Ще им изядете ориза и ще получите запек... Крайно време е да разменим рецепти как преодоляваме пътническия запек... :lol:

 

Запек ли казах? Той твърде успешно се лекува в спа столицата на Тоскана и Италия. На вашето внимание представям моето тосканско убежище Монтекатини Терме, задължителна тосканска спирка на спа почитателите, щастливо разведените и оперните фенове: http://www.izlitane.com/gallery/%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B5/

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Уф, трябва да се отпочне копаенето на пустата му флорентинска нива. А не стига, че е велик този град, ами е и труден.

 

За следобедното ви кафе съм натракал едно материалче за галерия, която познавате и посещавате.

 

То е за тези, на които им предстои да я посетят за първи път. Всеки има своето мнение за нея, но и сега, щом вляза в галерия "Уфици", си казвам само едно "Лелей"... :)

 

На вашето високо внимание  - галерия "Уфици" през погледа на другаря Аросто: http://www.izlitane.com/gallery/uffizi/

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не че е изненадващо, но все пак друго си е като е написано ясно и точно. Др. Аросто, какъв следва да е изводът (може да е под формата на ода за Тоскана) ?  :rolleyes:

 

Tuscany actually holds a world record: it’s the region with the densest concentration of UNESCO Heritage Sites in the world.
There are seven of them! A unique concentration of beauty!

 

http://www.turismo.intoscana.it/allthingstuscany/tuscanyarts/tuscany-unesco-sites/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Те, одите, отдавна са написани от Бокачо, Петрарка и Данте. По-интересни са съвременните оди - като тази на разбирача Ренцо Пиано , който казва, че Флоренция е скучен град, тъй като е перфектен.

 

Бояне, ма какъв е този английски и то в центъра на книжовния италиански. Италианчетата доста напредват с чуждите езици. За пример нека вземем бившия кмет на Флоренция, а сега премиер на Р.Италия - синьор Ренци. Матео Ренци:

 

 

 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

maialearrosto само да се регистрирам, че ще бъдем 16 дни в Тоскана през октомври и смятам да те тормозя с въпроси. Билети до Болоня още не съм купувала, че са ми скъпи, но има точни дати. 

Имам и скалъпен маршрут. Като го доизкусуря ще искам мнението ти относно усвояване на времето и изпълнимост. 

Само да питам в периода 10-25.10 дали валежите са много вероятни? Миналата година в началото на май доста ни валя, но на север при езерата.

Връзка към мнение

...

Само да питам в периода 10-25.10 дали валежите са много вероятни? Миналата година в началото на май доста ни валя, но на север при езерата.

Миналата година по това време(около 25-ти октомври) времето беше невероятно. През деня обикаляхме без якета.

Преди две(или три?) години горе-долу по същото време...такъв дъжд валеше, че р.Арно беше страшна... 

Дано ви се случи хубаво време!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Охо, и аз стягам куфарите за Тосканско, тъй че се радвам, че и други поемат натам.

 

"Китовете" в програмата са ясни: Болоня, Флоренция, Сиена и проч., но по-важни и интересни откъм планиране се средните и малките населени места в Тоскана, а и точно онова малко местенце, ферма, нива или поляна, която вие ще откриете и ще бъде вашата Тоскана.

 

"Тормози" ме публично (ще ми е приятно), колкото искаш. Надявам се, че и други братя и сестри ще се включат с полезна и преживяна актуална информация, защото Тоскана е с площ горе-долу една пета от площта на България и има много какво да се види.

 

Като начало, кино от/за Тоскана, има интересни неща: http://www.imdb.com/search/keyword?keywords=tuscany

 

По принцип една хубава обиколка на Тоскана и едно моренце на Тосканския бряг или архипелаг също е съблазнително съчетание. Що се отнася за морето и температурите през октомври, ще проуча въпроса. Миналата година първата десетдневка  на октомври "маах" по къси гащи там и времето беше много хубаво.

 

Тоскана е особено хубава през есента, защото има топли, меки и пастелни цветове. Фотографите да му мислят, а прасетата като мен, падащи си по яденето и пиенето, отсега да отпочват диетите, тъй щото в Тоскана се дебелее. Моята приятелка Анджела ми е обещала частни уроци по готвене, ще взема да заснема и готварски клипове. Няма само аз да ям... :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тоскана ми е мечта от около 10 г. и едва сега имаме възможност да отделим необходимото й време. 

Освен големите градчета съм отделила два дни на Кианти и два дни на Val d'Orcia, Cinque terre...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ех как я обичам тази Тоскана - с цялата тази история, изкуство, красоти и храна и вино и всичко.  Не случайно и Болоня е известна като La Grassa (дебелата) заради богатата си кулинарна традиция. Така че ще има и хапване и пийване и за душата и за стомаха. А времето съм убедена че ще е прекрасно.

Със сигурност щом ще сте толкова време няма да пропуснете и по-малките градчета, а не само "китовете", нали?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Все забравям да препоръчам ето тази винарна в Кианти, която се намира в средата на живописния път SR 222, свързващ Флоренция със Сиена, многократно препоръчван от мен на автомобилистите в този форум...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.