Прескочи до съдържание

Регион Тоскана - по-добрата Италия


maialearrosto

Препоръчани мнения

sasoss, прочете ли Джовани?

 

И това хич не е преувеличено.

 

Тоскана е дала толкова на човечеството, че няма друга такава област по земното кълбо. Само Рим. В този смисъл тя е безценна.

 

За Тоскана са нужни следните елементи: четене, организация, осъзнаване и поне средно ниво общо култура. При липсва на някое от тях, настъпва разочарование. :(  

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За Тоскана са нужни следните елементи: четене, организация, осъзнаване и поне средно ниво общо култура. При липсва на някое от тях, настъпва разочарование. :(  

 

Нека дадем възможност и за друга гледна точка по темата. Тоскана се "поглъща" с нужната наслада на сетивата и без предварителна подготовка. Гледките са достатъчни, а Кианти сякаш е сърцето на "тази" Тоскана, която не изисква "четене, организация, осъзнаване и поне средно ниво общо култура..." ;)

Връзка към мнение

Нека има всички гледни точки, напълно е възможно нещо което впечатлява един човек, да е напълно безлично за друг. Разни намеци за ниска обща култура са излишни и ще съм благодарен, ако темата не продължава повече в тази посока. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Както и предполагах, някои го избиват на чест. 

Затова да се повторя - никой не оспорва даденостите на Тоскана. С изключение на твърденията от типа "кой по-по-най". За нас проблеми бяха, че

1. Тоскана е залята от туристи. Местните ни убеждаваха, че "сега нямало хора, лятото идвали многото туристи". 

2. цените са много високи. От кръчмите до супермаркетите. 

3. липсата на организация

Ако някой е тръгнал със списък в ръка какво "трябва да се посети" и да слага ченгелчета, вероятно ще му се стори забавно като в приключенска игра. Обаче ние имахме желанието да се отпуснем, да си починем в приятна обстановка. 

Какъв е смисъла да се хвалиш, че си видял галерията Уфици, ако през повечето време си имал чувството, че си в автобус от градския транспорт? Може би за да се похвалиш във фейсбук, че си успял да влезеш след 2 часа чакане? 

 

От както сме тръгнали да обикаляме, имаме традиция да гледаме къде ходят местните, за да ходим да ядем там. След няколко опита , който ни взеха страха, се отказахме да търсим подходящите места за хранене в Тоскана.

Най-малкият участник в приключението беше на 2+ години и неговото ядене е винаги под ръка, защото става мнооооого лошо, когато осъззнае, че е гладен. Точно в такъв момент попаднахме пред Катедралата. И избягахме... 

Всъщност открихме алтернатива, макар и късно - в супермаркетите КООП правят пици. :) Вземаш си, спираш край пътя на някое хубаво място и пикника ти е готов. 

Връзка към мнение

ами как беше - правилото на 5-те П, т.е. предварителната подготовка предотвратява провала на представлението/престъплението... нямахме никой от посочените проблеми, което главно се дължи на четенето и питането в магеланци :) нито сме чакали на опашки за Уфици или Галерията, нито храната беше кой знае колко скъпа, освен на топ туристическите места разбира се... четене и питане за където и да тръгнеш - във форума има много хора с опит и желание да го споделят, за което им благодаря

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Очевидно става дума за коренно различна гледна точка по темата Тоскана. От едната страна стои виждането, че Тоскана обезателно е култура и изкуство, а от другата страна схващането, че Тоскана е нищо повече от надценена лъскава италианска провинция. Лично аз не намирам нищо лошо и в двете изложени тези, като апелирам към ограничено използване на крайни обобщения и квалификации. Изказването, че Тоскана изисква "четене, организация, осъзнаване и поне средно ниво общо култура" е съпоставимо с риторичния въпрос: "Какъв е смисъла да се хвалиш, че си видял галерията Уфици, ако през повечето време си имал чувството, че си в автобус от градския транспорт?"

Връзка към мнение

В Сиена също имахме греди. Понеже някои имат съмнения относно подготовката, ще споделя, че бях подготвил на навигацията конкретни места за паркиране. Първи вариант безплатния паркинг до крепостта. Греда! Платеният паркинг на стадиона. Греда! Захождам от юг за един паркинг, който го виждам на навигацията. Греда! На пътя бариера и само живущите минават по този път. В този момент се реших да вляза с колата в стария град. Не го препоръчвам на никого, но тъй като имаме синя карта, се реших. Ако ви се наложи, се обаждате на един номер на полицията и карате смело. Местните карат без да се замислят сред разхождащите се пешеходци, но за външен човек е доста стресиращо. На 1 минута срещу нас излезе шествие от мъже в чорапогащи със знамена и барабани. Като мина шествието стигнах до местата за паркиране, които се оказаха заети. В Италия също си позволяват да паркират на места за хора с увреждания без да имат право за това. Спряхме полицаи да питаме къде да търсим други места. След като получихме отговор, че днес е много трудно за паркиране, се изстреляхме като тапа от стария град. Вече бях вдигнал кръвно, да се опитвам да карам сред всички разхождащи се туристи. Решението се оказа такси, но го разбрахме на втория полуден. Взе ни 7 евро и ни качи до катедралата по някакви тайни улички. Сиена е доста по-спокоен град от Флоренция. Освен ако не ти се скъсат нервите да търсиш място за паркиране. Очевидно и местните имат голям проблем с паркирането, защото станахме свидетели как полицията глоби колите по цяла улица.

Връзка към мнение

ами как беше - правилото на 5-те П, т.е. предварителната подготовка предотвратява провала на представлението/престъплението... нямахме никой от посочените проблеми, което главно се дължи на четенето и питането в магеланци :) нито сме чакали на опашки за Уфици или Галерията.

 

Нагледен пример как чрез добро планиране и осведоменост може да се избегнат опашките. Стига обаче човек да е организиран. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нагледен пример как чрез добро планиране и осведоменост може да се избегнат опашките. Стига обаче човек да е организиран. 

Нагледен пример как човек може да има двоен късмет. :)

Дано да схванеш иронията!

Връзка към мнение

, а от другата страна схващането, че Тоскана е нищо повече от надценена лъскава италианска провинция. 

Приключих със споделянето... Определено нямам желание да влизам в дискусия "кой е по-по-най".

Получих ценна информация като четох тук и затова се чувствах длъжен да споделя моите впечатления като отплата. Но очевидно няма смисъл. 

Връзка към мнение

Напротив, има смисъл, споделяй на воля! Нали точно това казвам, всеки има своя гледна точка към Тоскана. Не е задължително всички да сме еднакви...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изказването, че Тоскана изисква "четене, организация, осъзнаване и поне средно ниво общо култура" е съпоставимо с риторичния въпрос: "Какъв е смисъла да се хвалиш, че си видял галерията Уфици, ако през повечето време си имал чувството, че си в автобус от градския транспорт?"

 

Дали е съпоставимо? 

 

Как ще осъзнаеш Тоскана ако не четеш? Добре: винарни, пейзажи, храна е едната страна на монетата. А другата като например как е вдигнат купола на катедралата при "площада с локвите". Разбирайки за архитектурния подвиг, мисля по друг начин ще бъде гледан. А не като някаква си там църква. Вървят ръка за ръка.

 

Бих се съгласил, че можеш да изкараш прекрасно без подготвка. Но няма да е пълноценно спрямо това, което регионът ти предлага. 

 

В чуденка съм дали Давид трябва да се види?  :P

Редактирано от Spqr
Връзка към мнение

Дали е съпоставимо? 

 

Да, напълно!

 

Как ще осъзнаеш Тоскана ако не четеш? Добре: винарни, пейзажи, храна е едната страна на монетата.

 

Така, както я осъзнават милионите американци, които обикалят и дори живеят в Кианти! Повярвай ми, малко от тях посещават Уфици и Академията, но това по никакъв начин не им пречи да осъзнаят и да се възхищават на "своята" Тоскана...

Връзка към мнение

sasoss, не спирай със споделянето! Много нетипична гледна точка показваш. 

Моята Тоскана се различава от твоята, но на мен лично ми е интересно споделеното от теб. 

 

Света е шарен и е хубаво гледните точки да са различни. :)

 

На стотина метра от катедралата има супер евтино заведение, в което готвят много вкусно. Цените наистина са народни.

Ако решиш да повториш някога този район ще ти го кажа. :)

 

Признавам си, че аз съм изключително пристрастна точно към Флоренция, но лятото ще бъда пак там с хора, които нямат нито моите усещания, нито моя интерес към това място и твоята гледна точка ми беше полезна.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Все повече се убеждавам, че на едни им харесва едно, а на други друго. Лично на мен, доста често ми се е случвало плюти места да ми харесват и разни хвалени да не ми.

Да се сърди някой, че имало много хора и нямало места за паркиране е несериозно обаче.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен дискусията е излишна. Нали не искаме да лустрираме  т.н. ревюта, както правят някои сайтове. Именно защото всеки има своя гледна точка е много важно да се изрази. Кой какво е чел и как се е подготвил си е негова работа. Нека има свобода на словото  :) , а следващите четящи ще си правят изводите сами.

А аз бих живяла в Тоскана без колебание. Навивам мъжа ми да се местим там на дърти години  :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ама разбира се, другари, че трябва да се споделя и че именно богатството от мнения, различните гледни точки и различната чувственост (чувствителност) на пътуващите правят сайта "магеланци.ком" интересен и жив. Дори парадоксалните мнения понякога дават "особен поглед".

 

Аз си спомням как моята първа Флоренция (предимно по вина на екскурзоводката) беше отегчителна, скучна, безцветна. Седнах в един парк и "опънах" половин кутия тютюн.

При втората също "треснах греда", пък после ... още десетки Флоренции. Сега, от много месеци, разсъждавам за цитираната по Б.Севернини мисъл на Ренцо Пиано, който счита града за скучен, тъй като е перфектен...

 

Що се отнася до Тоскана, е, и ние имаме хубави хълмове: туй Севлиево, Дряново, хеле па по Родопите...

 

Бояне, ще да те поканя някой ден в шкембеджийничката в квартала на Данте... :lol:

 

 

Връзка към мнение

sasoss, благодаря ти, че сподели. :) Но понякога човек трябва да се абстрахира от неприятните емоции/ а такива винаги съществуват, все нещо ща снижи настроението - я липса на паркинг, я някое моментно стълпотворение/Но като мине малко време, нещата се отсяват -  остава само хубавият спомен.

Преди много години, при първото ни ходене във Флоренция, като се спънах на стълбите в Уфици и се търколИх, та се спрях чак долу. А те са доста стръмни, изпоуплаших охрана, персонал. Как  ми нямаше нищо, аз самата не разбрах,  можех съвсем спокойно да се пребия. Но въпреки този ужасен спомен, винаги се връщам и се връщам там с удоволствие. :) 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте и от мен! Споделянето на различни гледни точки и впечатления е много ценно за всеки, който има намерение да посети споменатите места. Преди да заминем за Флоренция, изчетох толкова много различни мнения и съвети. Някои съвсем противоположни, но на мен лично всички вие, с постове за Тоскана, ми бяхте много полезни и съм ви много благодарна. В последните дни си преработих изцяло програмата и никак не съжалявам. Взехме си фиренце кард за 3 дни  - 72 евро. Препоръчвам горещо - не само, че спестява голяма сума, но спестява ценното ни време. Проблемът с опашките отпада - никъде не сме чакали, ползвахме и градския транспорт за по - бързо придвижване /влиза в цената на картата/. И моето мнение е, че обществения транспорт е малко объркан - нормално за такива тесни улички. Самите италианци ни объркваха многократно, като ги питахме и ни качваха на грешния автобус. Затова свикнахме направо да питаме шофьора. До Сиена, Пиза и Лука ползвахме регионални влакове - прекрасни градчета, всеки със своя, уникална атмосфера. За разлика от Рим, никъде във Флоренция не открихме онези места с пици на парче, които се теглят според твоя избор. Малко парче пица /най - евтин вариант/ излизаше около 4 евро, но оставаш гладен. Ресторанти, пицарии също са доста скъпи. Например в Лука е наполовина по - евтино. А - има една подробност. На много места вземат допълнително такса за сядане и такса за прибори, което обаче не е записано в менюто. Но пък има варианти - може да се пазарува от супермаркети на сносни цени. Последния ден нарочно оставихме за шляене из Флоренция без да бързаме, правихме снимки, валя ни дъжд, но и това е част от емоцията. От всички разгледани 20 музеи - всички си заслужаваха отделеното време и средства  / нямахме физическа възможност да разгледаме полагащите ни се 67 :) / най-много ме впечатли Палацо Пити. Определо мога да кажа, че и аз съм една от тези, които харесват Галерия Уфици и Академията. Приятно бях изненадана от музея на Галилео Галилей - за мен беше изключително интересен, макар, че четох мнения, че може да се пропусне, освен ако нямаш специални интереси. Така, че всичко е много индивидуално.

Връзка към мнение

Браво, браво, Петя, много разумно мнение.

 

Ти споменаваш таксата за сядане, т.нар. pane e coperto, тя е нещо съвсем нормално за италианските ресторанти. Ако човек не й е свикнал, е малко странно, като че ни обират, но за Италия си е в реда на нещата: такса хляб и покривка - ядеш, не ядеш.

 

Разбира се италианците се "борят" с този "порок". От друга страна, Б.Севернини оригинално казва за копертото, че го споменаваме, а забравяме за наказателните американски бакшиши. В недалечното минало у нас как беше в славната система на Балкантурист...?

 

Прилагам и две снимки от "Уфици" (2) и "Академия" (1).

Връзка към мнение

Сега, от много месеци, разсъждавам за цитираната по Б.Севернини мисъл на Ренцо Пиано, който счита града за скучен, тъй като е перфектен...

 

Една от причините най-после да се сдобия с книгата на Севернини е именно мисълта на Пиано. И аз мислих по въпроса, но след като прочетох 55 стр. ми се разясни в някаква степен. Пиано твърди, че "Милано е най-несъвършеният, а затова и най-интересен". Всъщност като видим проектите му тук се подразбира, че Флоренция едва ли е мястото, на което може да се развихри. Милано обаче е такъв град. Има едно българско сдружение с интересен блог за архитектура при въпрос кой им е любимият град, те отговарят Берлин. Според мен Пиано го е споманел да звучи артистично, но в контекста на професионалното си битие. А може би не...

Връзка към мнение

Не си спомням дали съм писал в темата по-горе, но честно казано лично аз не харесах Флоренция. Говоря за Флоренция извън Уфици, Академията и останалите забележителности. Самият град не ме грабна по никакъв начин, а Понте Векио дори ми се стори гротесков. Явно Флоренция като град не съвпада с моята представа за италиански град, така че мога да разбира отлично една евентуалната полемика по тази тема...

Връзка към мнение

Първият път, когато бях във Флоренция, беше в ескурзия с Венеция и Рим. Също бях с противоречиви чувства, особено спрямо другите два града, които моментално ме заплениха. С годините и при следващи посещения постепенно започнах да осъзнавам естетиката и величието на града. Флоренция е специален град.

 

Флоренция е като по-интровертните хора. В началото по-трудно те допуска до себе си. Голямата част от стойността й е във вътрешните пространства, но не само. Именно затова твърдя и с риск да стана досаден, че се изисква четене и осъзнаване. 

 

Флоренция обаче има и интересни отворени пространства. Градина Боболи, пиацале Микеланджело, а гледката от църквата Сан Миниато тук.

 

В крайна сметка въпреки всичко е въпрос на вкус дали ще се хареса и не е нужно да сме на едно мнение.

Duke, бих участвал в аргументирана полемика с теб, както и с всеки друг. Но е неприемливо за мен да дискутирам с хора, които съдят за едно място на база локви, опашки, невъзможност да паркира, а да и в кавички "трябвало да се види" Давид. 

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В крайна сметка въпреки всичко е въпрос на вкус дали ще се хареса и не е нужно да сме на едно мнение.

Duke, бих участвал в аргументирана полемика с теб, както и с всеки друг. Но е неприемливо за мен да дискутирам с хора, които съдят за едно място на база локви, опашки, невъзможност да паркира, а да и в кавички "трябвало да се види" Давид. 

 

Не, не, не бива така да се обобщава. Пак ти казвам, всеки има собствено усещане за красивото и стойностното. Не е нужно всички да бъдем историци, архитекти, изкуствоведи и т.н., за можем да изкажем лично мнение по която и да е била тема във форум за пътешествия. От цялата тази история обаче, у мен се заражда идеята да си направим своеобразна форумна класация на италианските градове в две части. Първата част по отношение на "градовете отвън" - архитектура, природни дадености, колорит и т.н. А втората част по отношение на "градовете отвътре" - археологически и културни забележителности. Тъй като една подобна дейност би следвало да се постави в ръцете на отговорен и пряко ангажиран с темата човек, бих се радвал ако ти се наемеш с тази задача и оформиш тема с ясни критерии за гласуване. Ще бъде любопитно да видим каква е волята на форума и по двете посочени от мен части, а защо да не измислим и други компоненти от общата оценка. Не знам дали ще се съгласиш, но поради хиляди причини, лично аз бих изключил Рим от класацията. Рим не заслужава и не бива да бъде класиран където и да е било...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От цялата тази история обаче, у мен се заражда идеята да си направим своеобразна форумна класация на италианските градове в две части. Първата част по отношение на "градовете отвън" - архитектура, природни дадености, колорит и т.н. А втората част по отношение на "градовете отвътре" - археологически и културни забележителности. 

 

Аз съм за и не би било никакъв проблем. Ама добре е да разясним предварително критериите. По принцип ми харесва твоята идея за разделението. Ще споделя моите критерии, по които оценявам един град от най-важния започвам:

- естетика/красота на града главно "отвън" (най-високата степен е изяществото);

- стойност - по-скоро "отвътре"(автентичност на града или е copy/paste от някъде, влияние върху цивилизацията, върхове в изкуство); 

- взаимодействие с природа. "Отвън". Много силен фактор при някои градове, включват се и атмосферните условия;

- атмосфера - "отвън". Всичко това, което е един град, докато се разхождаш. Има градове, които носят специфичен дух, който се усеща на място. Тук се включват също хората, манталитета и др;

- кухня. Най-незначителният фактор, но при някои гастрономически райони си е важна част;

 

Чистота, сигурност (важен фактор, но не и при оценяване), организационни битовизми, етнически предразсъдъци, както и случки от случаен характер (примерно "откраднаха ми портмонето, следователно градът е скапан")  не ги взимам предвид при оценка на дадено място.

 

Ще бъде полезно ако и други споделят критерии, за да видим как точно да е финалното оформление на класацията.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.