Прескочи до съдържание

Акция: да си обновим посетените държави


Препоръчани мнения

Ако искате да пуснем по една тема за по-популярните и посещавани острови и територии като Хаваи, Великденски остров, Мадейра и т.н., но които не са обхванати от списъка на ИСО. Нещо като пътеводител, отчетна с линкове с информация и снимки на първа страница. Обещавам да пусна снимки за Мадейра и да пиша в темата.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, slujitel каза:

Ами, моите два реда. На мен не ми трябват необитаеми острови, до които няма транспорт, начина по който аз работя е, като цъкна на съответната държава на атласа, виждам кой е посетил дадена държава, съответно остров и знам към кой да се обърна с въпроси. Определено няма да тръгна да проверявам всеки един профил за да търся кой какво е посетил.

Закачам се за твоето мнение, но практически и други хора са написали същото, а е важно за дискусията. Оставам с впечатление, че много хора действително проверяват профилната информация на членове на форума въз основа на която дискутират с тях посредством лични съобщения. Не бих искал отново да вдигам онази наболяла тема за употребата на лични съобщения. Още по-странно (най-вече за Георги) ще се окаже, че за втори път влизам в ролята на негова защитник в тази тема, но не мисля, че подобен подход е правилен. Същността на форума е да се споделя информация и същата да бъде достояние на колкото се може повече потребители. В този смисъл съм против всякакви варианти за капсуловане на дискусията между двама души, както съм и против всякаква форма на административна принуда да се ползват или да не се ползват определени форумни функционалности. Надявам се няма да приемеш тези мои думи като критика към теб, още веднъж повтарям, че последните мнения в дискусията (включително твоето) ме наведоха на тези мисли...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , zon каза:

Ако искате да пуснем по една тема за по-популярните и посещавани острови и територии като Хаваи, Великденски остров, Мадейра и т.н., но които не са обхванати от списъка на ИСО. Нещо като пътеводител, отчетна с линкове с информация и снимки на първа страница.

Разбира се, че е хубаво да има теми пътеводители, но защо само за тези, които не са обхванати от списъка на ИСО ?

Връзка към коментар
преди 2 часа, домосед каза:

И ако пише, че е посетил държава с размера на Русия или Съединените американски щати, това как ще те ориентира къде точно е бил? Освен това да се обърнеш към определен магеланец влиза в известно противоречие с препоръчваната политика във форума въпросите да се задават публично. Да не се лъжем, списъкът с "държави" съществува единствено, за да гъделичка самочувствието на колекционерите на "държави".

Упс, Домосед ме е изпреварил...

Връзка към коментар

Георги, не знам до каква дълбочина имаш достъп до добавката за държавите и базата данни, но принципът дали ще можеш и дветв посоки да търсиш и филтрираш със сигурност важи. Ако базата ти е

Потребител1 исо1 да исо2 не исо3 да..

Потребител2 исо1 не исо2 не исо3 да

И т.н. Няма пречка да се добавят колони и с още "фалшиви" исо кодове за липсващите места,единствено трябва да се види как ще се държи картата на гугъл като и се пусне несъществуващ код, при избиране на допълнителна територия а-ла както беше доскоро.

Ако не искаш да пипаш толкова надълбоко, предлагам една бърза дарителска кампания да спретнем някой да го накоди :)

Връзка към коментар
В момента, домосед каза:

Разбира се, че е хубаво да има теми пътеводители, но защо само за тези, които не са обхванати от списъка на ИСО ?

До колкото разбрах, проблемът е, че интересни, желани и възможни за посещение дестинации като Великденски остров остават извън списъка на ИСО и би било трудно да се открие информация за това кой ги е посетил и от там въобще информация за дестинацията. Най-вече да се поставят въпроси и да се получават отговори.

 

Иначе колкото повече теми-пътеводители или теми за въпроси и отговори, по-добре.

Връзка към коментар

Разбира се, че темите и дискусиите имат много по-висок приоритет от какъвто и да е списък и не би трябвало списъкът да е причина за присъствието и липсата им въобще :)

Връзка към коментар
преди 2 часа, домосед каза:

Дъвките бяха Bi-Bib. Харесвах им серията коли повече от на дъвките Turbo :rolleyes:

Естествено, Turbo излязоха по-късно и бяха пълен мейнстрийм. Bi-Bip се събираха много трудно, имаше няколко номера, които излизаха много рядко и размяната достигаше коефициенти от 10:1. Иначе казано срещу 10 различни се получаваше една рядка картинка. Два пъти съм събирал и два пъти съм подарявал цял албум. В началото бяха до № 198, после май разшириха серията до 300...

Връзка към коментар
преди 2 минути , Duke каза:

Естествено, Turbo излязоха по-късно и бяха пълен мейнстрийм. Bi-Bip се събираха много трудно, имаше няколко номера, които излизаха много рядко и размяната достигаше коефициенти от 10:1. Иначе казано срещу 10 различни се получаваше една рядка картинка. Два пъти съм събирал и два пъти съм подарявал цял албум. В началото бяха до № 198, после май разшириха серията до 300...

Знаеш ли, че си подарил ценна колекция, можеше да я дариш на музей. Такива ги излагат в музеите, например за градският бит или може да е в живот по време на социализма, забавни колекционерски страсти.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , zon каза:

Знаеш ли, че си подарил ценна колекция, можеше да я дариш на музей. Такива ги излагат в музеите, например за градският бит или може да е в живот по време на социализма, забавни колекционерски страсти.

Иронията е уместна, приемам напълно! Не само тази колекция съм подарил. Имах всички броеве на сп. "Дъъга", както и на списание, а впоследствие вестник "Ритъм. Тях пък изхвърлих като се ожених, има и още подобни мои прегрешения, но да не отвличаме темата... ;)

Връзка към коментар
преди 6 минути , Duke каза:

Иронията е уместна, приемам напълно! Не само тази колекция съм подарил. Имах всички броеве на сп. "Дъъга", както и на списание, а впоследствие вестник "Ритъм. Тях пък изхвърлих като се ожених, има и още подобни мои прегрешения, но да не отвличаме темата... ;)

https://goo.gl/photos/hw3tUNRrXHABfJRC6  Не се шегувам. Музеят на градския бит в Гент. Не са снимани подробно разбира се всичките обекти. Имам и снимки от музея в Сен Себастиян също. Тава ми идва на прима виста.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, домосед каза:

Да не се лъжем, списъкът с "държави" съществува единствено, за да гъделичка самочувствието на колекционерите на "държави".

По тази логика целият форум съществува за да може Магеланци да си гъделичкат самочувствието като им лайкват снимките, мненията и пътеписите! В крайна сметка това е част от мотивацията на споделящите. Този форум тогава ще работи добре ако споделящи и търсещи информация се чувстват еднакво комфортно.

Списъкът с “държави“ освен да гъделичка самочувствието на “колекционера“ е полезен и за търсещите информация. Лесно може да чекнеш ако някой споделя някакво мнение за дадена държава, изобщо бил ли е там и като цяло Магеланец с опит ли е или е или е начинаещ. За по специфични въпроси и дестинации също по лесно може да намериш Магеланците които са били там и в лично събщение или с тагване във форума да ги подканиш да ти отговорят.

Ако търсиш информация за някой гръцки остров вероятно стотици Магеланци ще могат да ти отговорят бързо, но ако търсиш информация от първа ръка за Антарктида, Великденския остров или Саудистка Арабия доста по малко хора ще могат да ти отговорят.

 

От гледна точка на споделящите и търсещите информация важен е юзър експириенса. Ако нещо те демотивира или ти пречи няма да си супер хепи и колкото повече такива неща има, толкова по малко ще си мотивиран да ползваш дадения продукт. “Колекционерите“ със сигурност ги демотивира ако в списъка с “държави“ има такива в които нямат никакъв шанс да отидат като туристи, а в същото време има супер интересни от туристическа гледна точка места, които липсват от списъка. За търсещите също е демотивиращо ако не могат да намерят лесно някой с информация от първа ръка за дадената екзотична дестинация.

 

Ако Георги е отворен и има енергия и желание да промени списъка, аз мисля че в отделна тема и с анкета бихме могли да стигнем до някакъв консенсус за списък който е много по мотивиращ и полезен за повечето магеланци. Няма нужда да се бърза и не мисля че е чак толко трудно да се направят критерии за полезност при влизане на дадено място в списъка.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Прочетох цялата тема и продължавам да не разбирам за какво има толкова разгорещена дискусия и какви са позиците на спорещите. Даже ми прилича по-скоро на мрънкане, а не на спор.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 57 минути , Георги каза:

Разбира се, че темите и дискусиите имат много по-висок приоритет от какъвто и да е списък и не би трябвало списъкът да е причина за присъствието и липсата им въобще :)

Явно ти не си типът хора “колекционери“ и ти е много трудно да разбереш “колекционерскта душа“.  Как мислиш би реагирал един горд колекционер на пощенски марки ако му отнемеш една от най-ценните марки в колекцията и му кажеш: Голяма работа! Ти сега за една марка ли си? Не е ли най-важното, че можем да си говорим за филателия? :)

Аз лично бях много хепи, че любимият ми Великденски остров имаше напълно заслужено статут на “държава“ в Магеланци. Сега го виждам в профилът ми, но не го виждам сред избираемите държави и го приемам все едно ми въртиш нож в “колекционерското сърце“ :(

Сигурен съм, че повечето Магеланци открито или не са “колекционери“ и са си поставили за цел или поне имат голямо желание да обиколят света. Много хубави са лозунги от сорта: Важна е не победата, а участието!“, но въпреки това всеки гледа таблото с резултатите в спорта! В никакъв случай не казвам, че Магеланци трябва да се превърне в състезание, кой е бил в повече държави, но не може да се отрече, че е много важна част на форума това кой и къде е бил.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 10 часа, Topfly каза:

Списъкът с “държави“ освен да гъделичка самочувствието на “колекционера“ е полезен и за търсещите информация. Лесно може да чекнеш ако някой споделя някакво мнение за дадена държава, изобщо бил ли е там и като цяло Магеланец с опит ли е или е или е начинаещ.

Аз пък да попитам, някак така полуриторично: след като Пенчо е отбелязал като посетени Италия заради един ден в Рим, Франция заради един ден в Париж и Великобритания заради един ден в Лондон, това прави ли го опитен пътешественик, който е вещ по въпросите за Италия, Франция и Великобритания?? :unsure:

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 часа, Childish каза:

Прочетох цялата тема и продължавам да не разбирам за какво има толкова разгорещена дискусия и какви са позиците на спорещите. Даже ми прилича по-скоро на мрънкане, а не на спор.

Естествено, че е мрънкане! Какво става обаче, когато мрънкаш, че едно развлекателно предаване в телевизията или развлекателен сайт в интернет не ти харесва? Натискаш дистанционното или мишката и търсиш по добро за теб съдържание...

Магеланци за щастие е изградил една сериозна група от твърди фенове, които ако нещо не им харесва, вместо просто да кликнат върху мишката и да минат към друг сайт мрънкат, защото ги боли заради любимият им сайт. Задача на ръководството е в такива случаи е да усети пулса на “мрънкащите“ и да реши какво да прави. Аз лично също съм минавал през много редизайни на сайтове и знам, че в такива моменти винаги има много мрънкащи. Важно е обаче да може да разграничиш мрънкането поради промяната и неудобството да свикнеш с новото и мрънкането поради принципно разваляне на юзър експириенса. Първото не е болка за умиране и минава, но второто може като цяло да промени нагласата на потребителите.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Meidj каза:

Аз пък да попитам, някак така полуриторично: след като Пенчо е отбелязал като посетени Италия заради един ден в Рим, Франция заради един ден в Париж и Великобритания заради един ден в Лондон, това прави ли го опитен пътешественик, който е вещ по въпросите за Италия, Франция и Великобритания?? :unsure:

 

Идеята ми беше, че ако някой има крайно мнение за дадена дестинация или атракция е добре да му видиш профила. Ако е бил само в 2-3 държави е възможно просто да има просто огромно разминаване между неговите очаквания и реалността. Ако някой е посетил 40-50 държави и има крайно мнение за нещо, доста е вероятно да е прав, защото той има много по голяма база за сравнение.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, Childish каза:

Прочетох цялата тема и продължавам да не разбирам за какво има толкова разгорещена дискусия и какви са позиците на спорещите. Даже ми прилича по-скоро на мрънкане, а не на спор.

Моята позиция е ясна. Докато една измислена наркодържава в сърцето на Балканите, плод на глобалното лицемерие, присъства в списъка, а задният ми двор на село, който е със статут на самообявила независимост територия - не присъства, то считам горния списък за абсолютно несъстоятелен и нелегитимен.

 

И между другото, докато сме на вълна "посетени държави"... Наскоро имахме дискусия с по-възрастен роднина относно следния казус. Човекът е посетил Киев по времето, когато е бил в състава на СССР. Следва ли да си счита Украйна за посетена, при положение че откакто е обявила независимост, не е стъпвал там? Ха сега де! :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Meidj каза:

Човекът е посетил Киев по времето, когато е бил в състава на СССР. Следва ли да си счита Украйна за посетена, при положение че откакто е обявила независимост, не е стъпвал там? Ха сега де!

Абсолютно да.

 

С два аргумента.

 

Първо, Киев не е добър пример за разглеждане на тоя казус, защото ... Украйна и Белорусия имат ISO кодове още от въвеждането им (1974) заедно със СССР. Причината е, че са били отделни членове на ООН от създаването ѝ (Сталин е настоял да има три гласа в Общото събрание и са му угодили). Виж, ако беше посетил Ташкент или Ереван, приемерът щеше да е по-добър.

 

Второ, принципът е, че едно място се брои само веднъж, независимо от историческите превратности. Ако си е сменило държавата (От СССР на Украйна или от ГДР на ФРГ) или пък държвата си е сменила името (от Горна Волта на Буркина Фасо), посетеното място е едно и се брои най-съвременното му местоположение. И то - само един път. С един съветски Киев не можеш да си преброиш и Украйна (където е Киев), и Русия (като мажоритарен правоприемник на СССР). Виж, ако от целия СССР си посетил само Севастопол, решението къде да си го отметнеш в магеланския списък си е твое лично политическо ;)

 

 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 1 час, Duke каза:

В този смисъл, какво правим ние с гайдите..........пардон..........посетилите Давид Гарежи?

Границата върви по билото.  Фотографът според мене се пада точно на нея, а двете фигури с униформи, предполагаемо - грузински граничари доброволци, се намират в Азърбайджан. За църквичката не мога да се закълна в коя държава е. Но ако сте слезли по пътеката вляво да разгледате и скалните църкви и монашески килии, издълбани в западния склон на рида, ви се зачита валидиращо събитие за държавата Азърбайджан. Главният кампус на действащия манастир си е в Грузия.

Редактирано от домосед
  • Харесвам 6
Връзка към коментар
В момента, Фичо каза:

Кажи, моля,  какво е определението за "валидиращо събитие"

Това е предмет на интерпретации, достойни за много по-многопостова тема от тази. 

А май сме го и дъвкали вече.

Моята интерпретация вкратце е, че посещение на бензостанция не е валидаращо събитие, но на църква е. Подлежи на изключения.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Не исках да се намесвам в спора, но все пак ще си кажа "компетентното" мнение. 

Подкрепям Георги и решението му за ISO списъка просто защото  не смятам, че някога бихме намерили списък, който да задоволи всички еднакво. 

Освен това форумът предлага прекрасно компромисно решение на тези, които искат да си отбелязват конкретни острови/места, неприсъстващи във въпросния списък - просто си качват под профилната снимка линк към "Trip Advisor - cities visited'', както е направил да кажем Домосед (а предполагам и други). Така и вълкът сит, и агнето цяло. ;) 

Лично на мен секцията "Атлас" ми липсва страшно много и ще се радвам да бъде вкарана отново в употреба възможно най-скоро. :) 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.