Прескочи до съдържание

Навигации за мобилен телефон - опит за категоризация и разяснения


Препоръчани мнения

Мирослав Василев

Здравейте, пътешественици. Питането, което имам може да ви се стори странно, но...

моля да проявите разбиране, тъй като съм човек, който все още не притежава смартфон а "прост" телефон.

Интересувам се дали всеки смартфон може да работи /да му се инсталира/ офлайн навигация. Т.е. дали е без значение с каква операционна система ще е фона. Интересувам се конкретно от офлайн опцията независимо от факта, че не винаги е много точно и актуално навигирането. Освен това вариантите за безплатна и платена такава услуга.

Надявам се вашите отговори да ме насочат какъв телефон да си взема. Не ми трябва друга "истинска" навигация - т.е. необходим ми е телефон с тази функция. Благодаря на всички, които четат и ще отговорят.

P.S .Ще се ползва в Холандия.

Здравей.

Бих ти препоръчал да търсиш телефон с 1GB RAM и вътрешна памет в диапазона от 4 до 8 GB в зависимост от това за колко още неща искаш да го използваш. За операционна система ще препоръчам да търсиш android от 4.4 нагоре. Ето един примерен телефон с такива характеристики който би ти свършил идеална работа (http://www.emag.bg/smartfon-allview-p6-pro-dual-sim-8gb-4g-black-allviewp6pro/pd/DGT5X3BBM/).

Редактирано от elateq
Връзка към мнение

Да, може да се каже, че всеки модерен смартфон телефон ще поддържа офлайн навигация. Важното е да има GPS, което го имат на практика всички телефони в последните години. 

 

Вече кой модел телефон и коя операционна система е подходяща е въпрос на отделна тема :) Напоследък аз клоня много към по-марковите китайски брандове, за сметка на популярните, които изглеждат супер надценени. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

наскоро свалих една нова навигация Navigator от google.play имаща опцията за безплатно ползване още в началото при първото стартиране те пита дали ще ползваш платена версия с карти на TomTom или безплатна такава с карти на Google ....доста е подробна но малко объркваща като интерфейс, още не съм я изпробвал до колко са актуални картите , макар че ти дава да си избереш необходимите за цяла европа карти и да си ги свалиш а и уж периодично проверява дали има актуализации по тях

Връзка към мнение

На тела (китаец, Cubot S200 ) съм с iGo, MapsMe и Here. Работят и в офлайн, и онлайн режим. Готиното е, че в последните две когато имам нет мога да търся места както в гугъл и да ги адвам като точки на интерес. После вече прехвърлянето в iGo като координати е ясно. В изцяло офлайн режим малко бавно захапва ГПС сигнала, но пък после съм го сравнявал с "нормална" навигация с айГо - 1:1... Еле ако имам нет да ме позиционира първоначално - зацепва от раз. За тия пари - 80£ е повече от приличен...

Редактирано от baiKolio
Връзка към мнение

наскоро свалих една нова навигация Navigator от google.play имаща опцията за безплатно ползване още в началото при първото стартиране те пита дали ще ползваш платена версия с карти на TomTom или безплатна такава с карти на Google ....доста е подробна но малко объркваща като интерфейс, още не съм я изпробвал до колко са актуални картите , макар че ти дава да си избереш необходимите за цяла европа карти и да си ги свалиш а и уж периодично проверява дали има актуализации по тях

 

Това е Mapfactor Navigator, навигацията, която и аз избрах едно време като писах тази тема като най-добра комбинация от екстри и цена (безплатна :)). От тогава обаче, навигациите с комерсиални карти поевтиняха доста (Sygic) или се появиха безплатни за повече платформи (Nokia Here). Google Maps пък вече има почти истински офлайн режим, остава само да го пуснат и за пешеходци. 

 

Иначе безплатните карти в Navigator-a са на openstreetmaps (не на google), които особено в по-непосетени държави може да са по-добри от платените. Но общо взето откакто има HERE за Android и Google Maps Offline дори не съм се сещал да го обновявам Navigator-a...

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 4 седмици по-късно ...

След реален тест - от мен един железен плюс в графата на HERE maps.

Но за всеки случай съм се подсигурил и с един Sygic.

 

Най-лесното упътване за инсталация и използване на HERE maps намерих тук:

http://knowhow.company/smarter/here-naj-lesnata-bezplatna-offline-navigazia/

 

Също така реалният ми опит за голямо обикаляне и често включване ми показа,че е

хубаво такава навигация да я има човек на таблет или просто да си носи паур-банка,

заради силното черпене на енергия от страна на гпс-модула.

 

Поздрави,

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
 или просто да си носи паур-банка,

заради силното черпене на енергия от страна на гпс-модула.

 

Флашни с изчистен ром, за да се радваш на дълъг живот на батерията и да не мъкнеш акумулаторите. :lol:   М/у другото, от няколко дни тествам Гармин под Андроид и съм много доволен от картите на OFRM Geotrade.

Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

 Но общо взето откакто има HERE за Android и Google Maps Offline дори не съм се сещал да го обновявам Navigator-a...

Дълга темичка, кажи към днешна дата това ли е твоят избор? Google Maps Offline не е ли точно това, което ни решава проблемите в роуминг?

Връзка към мнение

Дълга темичка, кажи към днешна дата това ли е твоят избор? Google Maps Offline не е ли точно това, което ни решава проблемите в роуминг?

 

Google maps в offline mode все още не може да изчислява маршрути, може да се ползва само като карта. Пробвах го преди 3-4 дни. 

 

Ако докато имаш интернет стартираш навигацията след това ще те води и без интернет. Но ако нямаш интернет и искаш да откриеш ново място и да те води turn by turn няма да иска.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не, само според гугъл - лично го пробвах в Испания - може :) Може би не е валидно за всички държави и за това П.Кръстев да не е могъл. Друга особеност е, че не работи за пешеходни маршрути и градски транспорт, само за автомобилни. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не, само според гугъл - лично го пробвах в Испания - може :) Може би не е валидно за всички държави и за това П.Кръстев да не е могъл. Друга особеност е, че не работи за пешеходни маршрути и градски транспорт, само за автомобилни. 

В такъв случай Here какви предимства има?

Връзка към мнение

В такъв случай Here какви предимства има?

 

Here работи и с пешеходни маршрути. Но пък няма толкова богата база от обекти и толкова лесно търсене (според мен). Като цяло и чисто визуално по-добре се ориентирам в картите на гугъл, защото ги ползвам всекидневно и съм свикнал на интерфейса. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 В последно време (откакто могат да се ползват в offline режим) изцяло се пренасочихме към Google Maps. Предварително намирам на компютъра всички обекти, които смятаме да посетим и си ги запазвам в Моите места със звезда. После свалям и офлайн карта на района, а звездичките си се синхронирита с телефона докато има интернет и когато отидем на място, пускаме навигацията в офлайн режим, обикаляме по "звездите" и една по една ги махаме, след като посетим мястото. Така, когато свършат звездите, знаем, че сме посетили всички точки, предвидени в плана, не се пропуска нищо и можем да импровизираме на момента, като посетим най-близкия до нас отбелязан обект.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

 В последно време (откакто могат да се ползват в offline режим) изцяло се пренасочихме към Google Maps. Предварително намирам на компютъра всички обекти, които смятаме да посетим и си ги запазвам в Моите места със звезда. После свалям и офлайн карта на района, а звездичките си се синхронирита с телефона докато има интернет и когато отидем на място, пускаме навигацията в офлайн режим, обикаляме по "звездите" и една по една ги махаме, след като посетим мястото. Така, когато свършат звездите, знаем, че сме посетили всички точки, предвидени в плана, не се пропуска нищо и можем да импровизираме на момента, като посетим най-близкия до нас отбелязан обект.

 

Ако напишеш инструкция като за олигофрени (тоест, аз), как точно се случва това, цена няма да имаш...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ако напишеш инструкция като за олигофрени (тоест, аз), как точно се случва това, цена няма да имаш...

 

1. Отваряш си Google Maps на компютъра (трябва естествено да ползваш същия Google aкаунт, който ползваш на телефона, за да се синхронизират местата) и си намираш една по една локациите, след което натискаш бутона Save отляво.

 

3505mop.png

 

2. След като ги нацъкаш всичките, отваряш Google Maps на телефона. Тук има една малка особеност... Google maps има бъг и не синхронизира автоматично звездичките. Не ги синхронизира дори и когато отидеш в Settings -> Accounts, избереш съответния профил и натиснеш Sync Now . За да се синхронизират запазените места от компютъра, отивате на 3-те чертички в приложението след това горе, където се вижда с кой профил сте логнати, избирате и сменяте профила с друг (аз ползвам два и само ги сменям първо на втория, после връщам на основния). Ако нямате втори профил, може да опитате с logoff и после login. 

 

22m2ow.png

 

За да проверите дали са се синхронизирали запазените места, отивате на Your places (1) 

 

20b0emt.png

 

и после на таб Saved. 

 

1sl11x.png

3. За да свалите офлайн карта на района, отивате не Offline areas (2) от по-горния скрийншот и след това натискате големия "+" в долния десен ъгъл. 

 

sfgrvr.png

 

Отивате до района, който искате да свалите офлайн и със "щипане" увеличавате или намалявате зоната, която искате да свалите.

 

2gwgpbs.pngoqdjwj.png
 
Не може да се свали много голяма зона - примерно не може цял континент, но доста голяма зона - например цяла западна България от Кюстендил до Стара загора и цялата територия от север на юг. Ако зоната, която искате да обикаляте е по-голяма, ще трябва да си свалите няколко offline зони.
 
4. След това спирате WiFi и мобилен интернет на телефона и тествате да намерите някоя от свалените точки - или чрез търсачката, или като я изберете от Saved tab-a на Your places
 
От там нататък си навигирате по познатия начин.
  • Харесвам 17
Връзка към мнение

 

1. Отваряш си Google Maps на компютъра (трябва естествено да ползваш същия Google aкаунт, който ползваш на телефона, за да се синхронизират местата) и си намираш една по една локациите, след което натискаш бутона Save отляво.

 

...

 

2. След като ги нацъкаш всичките, отваряш Google Maps на телефона. Тук има една малка особеност... Google maps има бъг и не синхронизира автоматично звездичките. Не ги синхронизира дори и когато отидеш в Settings -> Accounts, избереш съответния профил и натиснеш Sync Now . За да се синхронизират запазените места от компютъра, отивате на 3-те чертички в приложението след това горе, където се вижда с кой профил сте логнати, избирате и сменяте профила с друг (аз ползвам два и само ги сменям първо на втория, после връщам на основния). Ако нямате втори профил, може да опитате с logoff и после login. 

 

...

 

За да проверите дали са се синхронизирали запазените места, отивате на Your places (1) 

 

....

 

и после на таб Saved. 

 

...

3. За да свалите офлайн карта на района, отивате не Offline areas (2) от по-горния скрийншот и след това натискате големия "+" в долния десен ъгъл. 

 

...

 

Отивате до района, който искате да свалите офлайн и със "щипане" увеличавате или намалявате зоната, която искате да свалите.

 

...
 
Не може да се свали много голяма зона - примерно не може цял континент, но доста голяма зона - например цяла западна България от Кюстендил до Стара загора и цялата територия от север на юг. Ако зоната, която искате да обикаляте е по-голяма, ще трябва да си свалите няколко offline зони.
 
4. След това спирате WiFi и мобилен интернет на телефона и тествате да намерите някоя от свалените точки - или чрез търсачката, или като я изберете от Saved tab-a на Your places
 
От там нататък си навигирате по познатия начин.

 

 

Баси, направо загубих ума и дума.

Досега си мислех, че няма какво толкова да ме изненада в областта на ИТ.

Да-а-а, получих траен комплекс за малоценност.

 

И да няма някаква грешка в профила ти? Наистина ли си жена!?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всъщност, пробвах и не е страшно. При мен също се появяват запазените места на Андроид. Тоест, chandni, проблемът е в твоя телефон. Предполагам в този момент ти утрепах следобеда, но поне е петък... :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Хм, странно. Това което пробвах аз - имам свалената зоната в офлайн режим, без интернет успявам с търсачката да намеря мястото, след което му задавам да ме отведе до там - пътят се оцвети в синьо, но когато му дадох да ме навигира (т.е. voice guidance + step by step turn, като нормална навигация) ми изкара грешка. Ще го пробвам пак за София.

 

Струва ми се нелогично за един държави да е активно за други не, може нещо да се е бъгнало еднократно. След като ми даде грешка не съм опитвал пак.

Връзка към мнение

Хм, странно. Това което пробвах аз - имам свалената зоната в офлайн режим, без интернет успявам с търсачката да намеря мястото, след което му задавам да ме отведе до там - пътят се оцвети в синьо, но когато му дадох да ме навигира (т.е. voice guidance + step by step turn, като нормална навигация) ми изкара грешка. Ще го пробвам пак за София.

 

Струва ми се нелогично за един държави да е активно за други не, може нещо да се е бъгнало еднократно. След като ми даде грешка не съм опитвал пак.

 

Нали и текущата ти стартова, и финална точка са в района на офлайн картата?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.