Прескочи до съдържание

Навигации за мобилен телефон - опит за категоризация и разяснения


Препоръчани мнения

Нали и текущата ти стартова, и финална точка са в района на офлайн картата?

 

Което означава, че офлайн картите трябва да се свалят на място в дестинацията, така ли?

Връзка към мнение

Алтернатива за качване на избраните места в паметта на телефона:

 

1. Влизате в един и същ профил в "Google" и през компютъра, и през телефона.

 

 

2. На компютъра отваряте maps.google.com и задавате място, което искате да посетите.

 

post-116-0-39711900-1471001140_thumb.jpg

 

 

 

3. Щраквате върху червения маркер (1) на картата, появява се менюто отляво.

 

 

4. Щраквате "Send to your phone" (2). Появява се малко диалогово прозорче:

 

post-116-0-10548800-1471001140_thumb.jpg

 

Би трябвало да видите телефона си, към който искате да изпратите данните. Избирате го (чуквате върху названието му).

 

 

 

5. След секунди получавате съобщение на телефона:

 

post-116-0-62006000-1471001532_thumb.jpg

 

 

 

6. Чуквате на известието, отваря се "Google maps"

 

post-116-0-93953200-1471001532_thumb.png

 

 

 

7. Чуквате на червения маркер, отваря се диалогов прозорец.

 

post-116-0-38564500-1471001533_thumb.png

 

Чуквате "Save".

 

 

8. След това отивате в "Your places" по начина, описан по-горе. Избраната от вас локация вече е там:

 

 

post-116-0-62083500-1471001533_thumb.png

 

 

Следва свалянето на картата, както вече е описано.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Нали и текущата ти стартова, и финална точка са в района на офлайн картата?

 

Да, те бяха на 15 км едно от друго.

 

Което означава, че офлайн картите трябва да се свалят на място в дестинацията, така ли?

 

Не, сваляш си я когато искаш, това няма значение.

Връзка към мнение

И да няма някаква грешка в профила ти? Наистина ли си жена!?

 

Чакай да позная... Жените не ги бива с компютър, не могат да шофират, а мястото им е в кухнята...?  :lol:  :P

  • Харесвам 8
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Чакай да позная... Жените не ги бива с компютър, не могат да шофират, а мястото им е в кухнята...?  :lol:  :P

 

Е, стига :) . Разбира се, че не е така. Просто се изненадах. :)

:fan:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

След Казахстан и Киргизстан съм абсолютен фен на http://maps.me/en/home . Матеев ни преведе през пътища които дори и местните не знаеха. Пак  благодарение на него и  навигацията оцеляхме в полунощно размотаване по ръба на Чарынский каньон

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Което означава, че офлайн картите трябва да се свалят на място в дестинацията, така ли?

 

Не, сваляш си ги там, където имаш интернет. Означава просто, че ако си свалиш офлайн зона в района на Валенсия, а си в България и се опиташ да изключиш мобилния интернет и wifi, няма да се получи, тъй като няма как да запазиш толкова голяма зона, която да покрива текущото ти местоположение в България и крайната точка във Валенсия. Просто когато си офлайн, целият маршрут трябва да може да бъде изчертан на офлайн зоните, които си свалил.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

10x chandni,

10x  captain_oveur,

 

пробвах, работи, всичко точно и е лесничко. :)

 

Няма да признавам на моите IT-та, че съм бил толкова прост. ;)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

chandni, много благодаря за инструкциите, в момента точа карти :)
Да се изкажа офтопик за компютрите и жените - едва ли мъж щеше да опише толкова подробни и разбираеми инструкции. Мъжете сте по в час и смятате, че всички са така :)
 

За всеки случай ги свалям тези карти, иначе си инсталирах Navigon, обаче не мога да разбера как да го накарам да ми говори на български. То езикът не е такъв проблем, но мерните единици нещо не ми изнасят - искам си километрите. Освен това когато въвеждам дестинация, то винаги началната точка се оказва домът ми. Не мога да си планирам следващите етапи. Някой знае ли как работи това? 
 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Онзи ден забелязах, че новата версия програмата, която ползвам за пешеходна навигация - OSMAnd - е с по-добра настройка за скоростта в пешеходен режим. Вече е около 4 km/h и изчислява горе-долу постижимо време за пристигане. Досега беше с 5 km/h и от време на време се чувствах непълноценен. Тази скорост беше подходяща за бързоходци, а в планината съвсем не ставаше за изчисления. Новата скорост вече е добра за хора с потенциални заложби на бързоходци, но без кой знае какъв тренинг при ходене (като мен) или такива без такива заложби, но с тренинг. Миналата година разстояние от 28 km ми даваше, че ще го измина за 5 часа и 30 минути и съответно изостанах с два часа от графика. Сега за същото разстояние дава около 7 часа и половина, което е постижимо. Иначе Here WeGo изчислява ходенето пеш добре, но не може да се използва с топографски карти на OSM, на които има туристически пътеки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

В темата за черния петък се коментира промоцията на Sygic 
Моля за  мнения какви предимства има пред други навигации, най-вече безплатните, като HERE и maps.me.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Фил каза:

В темата за черния петък се коментира промоцията на Sygic 
Моля за  мнения какви предимства има пред други навигации, най-вече безплатните, като HERE и maps.me.

Maps.me и HERE не сме ползвали, така че не мога да сравнявам, но ние сме от тези, които са си купили Sygic-a. 

 

Плюсове:

- Приятен интерфейс

- Гласова навигация дори и на места, където Google maps само чертае маршрут (пример - Мароко)

- Често си обновяват картите и са много точни

- Много прецизно изчисление на времето до крайната точка

- Цени на горива (в участващи страни показва бензиностанциите по маршрута ти с цената на типа гориво, което си избрал) 

*Countries included in the service: USA, Canada and Europe (Austria, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Italy, Norway, Poland, Portugal, Romania, Russia, Slovakia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey)

- Показва (доста) точно ограниченията на скоростта (естествено на някои места греши 🙂 )

- Показва с изключителна точност камерите за скорост :grin: - по маршрута Братислава - Краков - Прага - Карлови вари - Пилзен - Прага - Братислава точно където показва на картата, там е и камерата 🙂

- Има така нареченият lane guidance - указва в коя лента трябва да бъдеш, за да можеш безопасно да направиш следващата маневра... (а не да караш в крайна лява от 5 ленти и 100 м преди това да ти каже "Завийте надясно" :laugh1:

- Има живи данни за трафика и затворените улици, съответно взема предвид и тази информация при изчислението на маршрута, а не непременно най-краткия маршрут (естествено за целта трябва да имаш интернет).

 

 

Минуси:

- Не е особено добра за навигация в пешеходен режим и при търсене на POI. Трябва да имаш адрес или GPS координати. 

 

Като обобщение - за междуградско/междуселско/международно шофиране използваме Sygic. Когато стигнем до населеното място и трябва да открием POI, изключваме Sygic и пускаме Google maps 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 6 часа, Фил каза:

В темата за черния петък се коментира промоцията на Sygic 
Моля за  мнения какви предимства има пред други навигации, най-вече безплатните, като HERE и maps.me.

Също ползвам платен Sygic и единственото място, където ме е предавал, е ... България. Важно е при настройките да си определиш дали искаш най-кратък или най-бърз маршрут. Щото веднъж, когато по недоглеждане бях сложил най-кратък, по такива сокаци минах, че ми стана лошо. 

От друга страна в Чехия ме прекара по път в ремонт,  който беше готов, но не беше отворен. Това обаче ми спести километри и часове висене в тапи по ремонтите на магистралите в Чехия.

Функцията Augmented reality не си заслужава. 

Що се отнася до камерите за скорост, те се въвеждат от ползвателите, така че точността зависи и от това. Ама аз така и така си спазвам ограниченията, така че нямам проблем с това.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 22 часа, Фил каза:

В темата за черния петък се коментира промоцията на Sygic 
Моля за  мнения какви предимства има пред други навигации, най-вече безплатните, като HERE и maps.me.

Основните разлики са в картите, които ползват. Sygic ползва карти на TomTom, HERE мисля че бяха купили Гармин, т.е ползват техни си карти (те пък и самите HERE май ги купиха консорциум от автомобили производители...ужасно омешено е всичко с брандовете, които предлагат навигации,а  на практика доставчиците на карти са 2-3). maps.me ползват openstreetmaps, което е cloud source платформата за карти. 

 

В различните държави, различни карти са най-подробни и добри, така че няма универсален отговор. Базираните на openstreetmaps съм забелязал, че са по-добри в непопулярни държави, там където основните провайдери често имат само 1-2 магистрали. Но пък, освен ако няма някакво огромно подобрение в последната година, много им куца търсенето по точен адрес. Тези с комерсиалните карти могат да предлагат по-добро търсене, но пък често бюрокрацията в дадена държава ги удавя и не могат да пробият да предлагат подробна навигация в нея. 

 

И така, ако искаш да си перфекционист - инсталираш поне Sygic, Here, maps.me и гледаш да имаш интернет или сваляш карти от Google Maps 🙂 Аз лично карам само с последното напоследък. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Георги каза:

И така, ако искаш да си перфекционист - инсталираш поне Sygic, Here, maps.me и гледаш да имаш интернет

Е, чек перфекционист ..., търся кое ще ми върши работа :smile3:

 

Цитат

или сваляш карти от Google Maps 🙂 Аз лично карам само с последното напоследък. 

свалянето на карти от Google maps стана ли поне една идея по-интуитивно и потребителски-приятелско, че преди време четох едни подробни описания на @chandni как ставало стъпка по стъпка и ми се видя толкова сложно, че ми призля и реших че животът е кратък за до го пилея в такива упражнения и мъки. :grin:

 

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

Е, чек перфекционист ..., търся кое ще ми върши работа :smile3:

 

свалянето на карти от Google maps стана ли поне една идея по-интуитивно и потребителски-приятелско, че преди време четох едни подробни описания на @chandni как ставало стъпка по стъпка и ми се видя толкова сложно, че ми призля и реших че животът е кратък за до го пилея в такива упражнения и мъки. :grin:

 

Ми няма някое, което да купиш/пуснеш и забравиш 🙂

 

Аз не съм теглил отдавна, може би е по-лесно и по-икономически оправдано спрямо времето ти просто да купуваш местна сим карта с данни и да не се занимаваш. И то това само за извън Европа, за Европа е ясно. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 56 минути , Фил каза:

...свалянето на карти от Google maps стана ли поне една идея по-интуитивно и потребителски-приятелско, че преди време четох едни подробни описания на @chandni как ставало стъпка по стъпка и ми се видя толкова сложно, че ми призля и реших че животът е кратък за до го пилея в такива упражнения и мъки. :grin:

 

Това, което @chandni написа преди време … Уау, направо се родих.

Картата се сваля елементарно, за да я ползваш offline.

 

Какво правя аз:

Няколко дни преди екскурзия/почивка си набелязвам основните обекти/адреси/забележителности в google maps на компютъра. Запомням си ги като маршрут/и във Favorites.

Влизам си в акаунта на google на компютъра.

Избирам конкретната забележителност. От ляво на екрана под картинката със забележителността излиза Save    Nearby     Send to your phone     Share

Последователно натискам Save  и  Send to your phone   и   … готово.

Всичко вече е на телефона.

Източвам картата от google maps/Offline areas/Custom area  (това от телефона)

 

Това е.

 

10х Chandni!

 

:smile:

 

@Фичо, до довечера да си проиграл схемата с Акропола и парламента в Атина.

...

Доклад, снимки …

Чакаме. :grin:

 

 

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Добър ден,

Благополучно получих визата си за Узбекистан и бизнес пътуването ми до Казахстан и Узбекистан ще се осъществи. Въпроса ми е :
Ако някой е ходил в тези две държави, може ли да ми препоръча добра offline карти - навигация, която е използват там ? Аз си мислех да изтегля offline картите на Google Maps , но не знам дали ще ми свършат добра работа .

Благодаря много !

Връзка към мнение
преди 43 минути , Пантелеймон каза:

Добър ден,

Благополучно получих визата си за Узбекистан и бизнес пътуването ми до Казахстан и Узбекистан ще се осъществи. Въпроса ми е :
Ако някой е ходил в тези две държави, може ли да ми препоръча добра offline карти - навигация, която е използват там ? Аз си мислех да изтегля offline картите на Google Maps , но не знам дали ще ми свършат добра работа .

Благодаря много !

Навигацията на Google maps в Азербайджан не работи. Четох някъде, че Гугъл не поддържат навигация в някои райони. Допускам, че и за Казахстан и Узбекистан се отнася това.

Карти, маршрути, позициониране - всичко друго си работи. Само дето не ти казва завий наляво, сега на дясно. Не е драма, но си е приключение в град като Баку.

Редактирано от ven62
Връзка към мнение

Видях, че @chandni е направила пълно описание как можете да ползвате офлайн карти от гугъл мапс, но реших да покажа аз как го правя, защото ми се струва малко по-лесно и опростено. Използвам само телефона или таблета на който ще се свалят офлайн картите без да е нужно да се използва компютър.

Направил съм скрииншоти на стъпките за Андроид телефон.

 

1. Отваряте си гугъл мапс на телефона и позиционирате върху мястото където ще пътувате и искате да изтеглите офлайн карта. Примера го направих с Йордания.

 

Screenshot_20190201-153908.png.df5d619915f9ce88f2f497ab27f0f07a.png

 

2. От менюто с трите черти избирате офлайн карти

 

Screenshot_20190201-153928.png.9d64178de771f0472681a6ae618ecde5.png

 

3. После избирате собствена карта

 

Screenshot_20190201-153934.png.1f356c202ff30dec6f13adec9e9d3f00.png

 

4. Позоционирате картата в правоъгълника и избирате Download

 

Screenshot_20190201-153943.png.e3f247dbdc0caaf32db007024301d3d9.png

 

5. Карта се сваля.

 

Screenshot_20190201-154409.png.988edc75b24cecbfc31c57b6f0c869ad.png  Screenshot_20190201-154440.png.40df10503b6fe1e2127d6b3df3800caa.png

 

Вече можете да ползвате за тази област офлайн карта. Ако искате може да свалите за друго място по същата процедура. Например избрах Аман, макар че го има в горната карта.

 

Screenshot_20190201-154537.png.2b4e1e0d9eb402f3fb34f1f825b15b0f.png  Screenshot_20190201-154600.png.3baf5b6a05ef349850d447029f5b6f11.png

 

Можете от менюто да си преименувате картите за ваше улеснение

 

   Screenshot_20190201-154605.png.82930c808694c718c8fb70ae7a94602f.png Screenshot_20190201-154611.png.84b04e69fcddcd87872a7f2a5768e576.png  Screenshot_20190201-154627.png.bce42157be92181f90ce86911f29c9cc.png

 

Screenshot_20190201-154638.png.16d67ba6ea0490d31fab335cf39873cd.png  Screenshot_20190201-154643.png.1eacd157a9e56d6e5865579fb86c9410.png

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
преди 16 минути , Captain45 каза:

без да е нужно да се използва компютър.

Естествено, че не е нужно да се ползва компютър... Само че е доста по-удобно да си намериш десетките обекти и точки на интерес, търсейки ги на 24-инчов (или по-скоро 2х24" :laugh1:) вместо на един 5.2-инчов дисплей, използвайки нормална клавиатура и мишка, вместо пишейки по екрана на телефона 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
45 minutes ago, ven62 said:

Навигацията на Google maps в Азербайджан не работи. Четох някъде, че Гугъл не поддържат навигация в някои райони. Допускам, че и за Казахстан и Узбекистан се отнася това.

Това не е точно така. Работи, но може да не работи офлайн:

image.png.aa76d0975fbdc3b094f20bf6e64df3db.png

За някой държави явно има такова изискване (за Япония съм сигурен).

Пробваш да дръпнеш картата и ще ти стане ясно.

Не знам как е data rouming-а като цена, но предполагам няма да е евтино ...

 

Но не може да няма и други опции освен Google.

Връзка към мнение
преди 12 минути , chandni каза:

Естествено, че не е нужно да се ползва компютър... Само че е доста по-удобно да си намериш десетките обекти и точки на интерес, търсейки ги на 24-инчов (или по-скоро 2х24" :laugh1:) вместо на един 5.2-инчов дисплей, използвайки нормална клавиатура и мишка, вместо пишейки по екрана на телефона 🙂

+1

В допълнение, докато си маркирам обектите на компютъра, мога да ги "меткам" и на други телефони (този на жена ми, например), гледам си картинки, copy/paste на шантави имена в google. чертай маршрути, чета си, с една дума пълен кеф по подготовката във всичките й аспекти.

-----

Единственото, за което бих направил корекция на мнението на @chandni е за размерите на … дисплейте… :wink::laugh:

В момента, jorocontrola каза:

Това не е точно така. Работи, но може да не работи офлайн:

image.png.aa76d0975fbdc3b094f20bf6e64df3db.png

За някой държави явно има такова изискване (за Япония съм сигурен).

Пробваш да дръпнеш картата и ще ти стане ясно.

Не знам как е data rouming-а като цена, но предполагам няма да е евтино ...

 

Но не може да няма и други опции освен Google.

Би ли пояснил. Кое не е точно така... Sorry, но е края на деня.

Редактирано от ven62
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , jorocontrola каза:

Това не е точно така. Работи, но може да не работи офлайн:

 

На 21.11.2018 г. в 15:47, chandni каза:

- Гласова навигация дори и на места, където Google maps само чертае маршрут (пример - Мароко)

 

Не съм ползвала навигация в Азербайджан, Узбекистан, Казахстан или който и да е ...стан, но това, че ти чертае маршрута, не означава, че ще имаш гласова навигация... 🙂 Може и да имаш, може и да нямаш... Това имаше предвид @ven62. И за Мароко чертае маршрута, но дори и в онлайн режим нямаш гласова навигация, т.е. да те води завой по завой, а трябва да гледаш екрана на телефона 🙂

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.