Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Точно така - жп мостът е в село Буново, един от най-красивите такива у нас. И любимо място на феновете на бънджи скоковете. Точно под него тръгва пътеката към хижа "Чавдар" - един от най-приятните пешеходни маршрути в Етрополския Балкан.

Паметникът се намира на гара Буново, и изобразява изпочупени железопътни релси и майка с дете, възнасящи се към небето. Възпоминание за най-кървавия железопътен атентат в нашата история на 9 март 1985 г. по време на т.нар. "възродителен процес". В ресторанта на вагона за майки с деца на бързия влак Бургас-София е поставена бомба с часовников механизъм, който е нагласен така, че взривът да стане в тунела малко след моста, с цел да има най-много поражения поради масовата паника и натрупването на задушлив дим в тунела. Поради непредвидена маневра на гара Златица влакът закъснява с две минути и взривът става на гара Буново. Загиват петима души, между които две глухонеми деца, още 9 души (сред които две деца) са много тежко ранени...

@Zaro, твой ред е да зададеш следващата загадка.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да допълня, че това е част от една от най-посещаваните дестинации в един от най-посещаваните градове в Европа.

Връзка към мнение
преди 4 минути , lesy каза:

Напомня ми на Музея Тауър Бридж?

Точно!

Разходката показва стария механизъм на моста, който вече не се използва и е превърнат в музей.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
6 minutes ago, AlexandraKo said:

Прилича ми на Анкор Ват или някой друг от Камбоджанските храмове.

Не. Студено.

Връзка към мнение

Кулата на Уйлям Уолъс?

Стърлинг, битката там с победата на Шотландия, сър Уйлям Уолъс.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
11 minutes ago, AlexandraKo said:

Кулата на Уйлям Уолъс?

Стърлинг, битката там с победата на Шотландия, сър Уйлям Уолъс.

Да.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сър Уйлям Уолъс, шотландски национален герой, който побеждава англичаните при Стърлинг като ги примамват да преминат по моста. Шотландците са многократно по-малко. Но всички сме гледали "Смело сърце", въпреки че в Шотландия въобще не харесват филма и се сърдят като споменем за него.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Уф, аз докато разбера, че ми е предоставен редът (цитат или споменаване би помогнал), покривът на забележителността ми паднал.

Искам разпознаване с точност до император!

 

IMG_4214.thumb.JPG.b211ef42e186136525c08d724a950a83.JPG

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , Щастливеца каза:

Червената църква в Перущица. Ако е тя, е изградена при император Анастасий I .

и аз за нея си помислих в началото, но не е тя, май- май... Липсват ми едни прозорчета над входа, пък има и други разлики. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Щастливеца каза:

Червената църква в Перущица. Ако е тя, е изградена при император Анастасий I

Не. По-старо е. Че съм споменал император във въпроса, е жокер.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.