Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 3 часа, mary_shery каза:

Остана само да кажеш коя е реката и името на резервата. :)

То е логично къде е https://www.naturpark-altmuehltal.de/sehenswertes/naturschutzgebiet_weltenburger-2001/

Реката казах. От едната страна е Дунав. От другата страна е притока Altmühl. Вливането е при Келхайм, което е и най-близкото населено място до монумента.
Целият район е уникална красота.
Ако това е достатъчно отстъпвам пускането на снимката на друг. Сутринта пътувам и няма да мога.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Браво Kris! :) Страхотен район е наистина и е далеч от големите тълпи от туристи! :)

 

Фичо беше познал преди, така че нека ако чете, да пусне следваща загадка. 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 10.10.2017 г. в 10:44, mary_shery каза:


:)Фичо беше познал преди, така че нека ако чете, да пусне следваща загадка. 

Фичо беше в движение и не можа да пусне снимка, за което се извинява. 

Да раздвижим пак темата, ето загадката, ще има и допълнителен въпрос после :biggrin:

DSC00921.JPG.dd28439d12d04f7e590fa5734ae644de.JPG

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Този конник някакси ме кара да мисля за Дон Кихот ->испаноговоряща страна->ако е в Европа ще е твърде лесно->Аржентина,може би->или пиша глупости:)

Връзка към мнение
преди 1 минута , iMari каза:

Този конник някакси ме кара да мисля за Дон Кихот ->испаноговоряща страна->ако е в Европа ще е твърде лесно->Аржентина,може би-:)

Не. ;)

Връзка към мнение

Хм, май е от град в централна Европа, чиито кръчмички скоро се обсъждаха в една тема ;) По-интересна е, снимана отдолу под определен ъгъл :lol:

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , master_of_germs каза:

Хм, май е от град в централна Европа, чиито кръчмички скоро се обсъждаха в една тема ;)

 

Точно :smile3:, казвай града, че да задам уточняващите въпроси ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Фил каза:

Точно :smile3:, казвай града, че да задам уточняващите въпроси ;)

Явно никой друг не ще да го каже това Б(ъ)рно. Задавай!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 31 минути , master_of_germs каза:

Явно никой друг не ще да го каже това Б(ъ)рно. Задавай!

Имаме верен отговор!  :smile3:

 

.......................................................................................................

 

- Защо краката на коня са толкова дълги? 

За да могат хората да минават под него. 

- А какво толкова гледат хората, които минават отдолу? :biggrin:
DSC00927.jpg.5855d53c59ba5d48dd1677182c88e633.jpg

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
  • Шок 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Такааа ...
Както master_of_germs вече каза - градът е Бърно, площадът е Моравске намести, отзад е църквата Св. Томаш, в коятото е погребан Йобст Моравски, или Йост Люксембургски - маркграф на Моравия, херцог на Люксембург и курфюрст на Бранденбург.  По-малък брат на Карл IV - краля на Бохемия и Император на Свещената Римска империя. Негов племенник и наследник е Сигизмунд Люксембургски, който пък е свързван с българската история, но това е друга тема. 
Паметникът на конник отпред е в чест на Йобст Моравски и една от няколкото скулптури от последните години в Бърно, които се приемат с противоречиви чувства от жителите на Бърно.  Някой казват, че краката на коня са неестествено дълги и даже едно от прозвищата на монумента е "жирафа" (но пък може би авторът - Ярослав Рона, е искал така да преодолее нуждата от постамент за фигурата) .  Други отбелязват, че заслугите и успехите на Йобст Моравски са били повече в сферата на дипломацията, отколкото във военното дело и в този смисъл изобразяването му като рицар на кон може би не е най-удачното. 
За капак на всичко :biggrin: - скоро след откриването на монумента през 2015-та година, хората случайно установяват, че ако се застане на точно определено място под тялото на коня и се погледне нагоре към главата му, това което се вижда, предизвиква определени (не много благоприлични:blush: ) асоциации.    Авторът твърди, че това не е съзнателно търсен ефект и се е получило абсолютно случайно, но фактът си е факт и оттогава често може да се види опашка от туристи, чакащи совя ред да застанат на определеното място и да погледнат нагоре.   
И ето какво виждат :lol:  18+

Спойлер

 DSC00925.JPG.ed6d29249593062505a8ce9427162612.JPG
 


Друг интересен и противоречив монумент в Бърно, който се намира на централния Площад на Свободата ( Нмести Свободи) , е "Астрономическият часовник".  Първата особеност на този часовник, е че никой, включително и местните, не е много наясно как точно от него може да се разбере колко е часът :lol: и всъщност, ако искат да узнаят - просто поглеждат към другата страна на площада, където има кула с обикновен часовник. :biggrin:
Втората особеност на Астрономическият часовник е неговата форма, която също предизвиква определени  (фалически) асоциации. :biggrin: 
Когато гид-ката ме  попита на какво ми прилича, аз веднага отговорих - " на куршум", а тя се засмя и ми обясни, че местните го наричат по друг начин и понеже мястото е централно и се използва за уговаряне на срещи, така, както ние в София казваме "Ще се видим в 5ч. на Попа", жителите на Бърно казвали: "Да се чакаме в 5ч. на х*я"  :lol: 
DSC00884_f.jpg.93a2934ba63ccdebd2d1124332d4cae1.jpg

 

Но ако оставим на страна шеговитата част, Астрономическият часовник е свързан  с нещо друго интересно от историята на Бърно. 
Всеки ден, точно по пладне в 11:00 часа, ако пъхнете ръка в една от дупките на часовника и  имате късмет,  може да получите сувенир стъклено топче, което пада вътре от горната част на часовинка.  Може би мислите, че сбърках като написах  "точно по пладне в 11:00 часа"
Не, грешката е вярна - работата е там, че в Бърно пладне не е в 12:00 а в 11:00 часа и всички часовници и църковни камбани бият в 11:00ч. 
Защо така ли? 
По време на 30-годишната война, през 1645г., шведската армия  обсажда града в продължение на месеци. В един момент защитниците на Бърно вече изнемогвали и били на път да се предадат, когато получили сведение от свой разузнавач в шведския лагер, че на скандинавците също им е писнало от обсадата и военачалникът им е решил да направи последен опит да завладее града, за което е определил срок до пладне на следващия ден и ако не успеят дотогава, се оттеглят.  Така стартирала последната атака, но жителите на Бърно започнали да осъзнават, че може би няма да успеят да удържат до пладне..., когато на някого хрумнала идеята вместо в 12:00, камбаните този ден да бият в 11:00 часа. Така и направили, шведите се заблудили, че е пладне, прекратили обсадата и се оттеглили.  Ето защо оттогава и досега, в чест на тази хитрост, спасила града, в Бърно пладне настъпва в 11:00. :smile3:

И нека master_of_germs да пусне следващата загадка

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към мнение

Тъкмо заради въпросния "астрономически часовник" , дето плюе стъклени топчета, планираме ходене до Бърно догодина. Стъклените топчета /в Добруджа ги наричаме ЛИМКИ, а според жена ми (от Бургас) са БИЛИЧКИ/ имаха огромна роля в създаването на семейството ни. Общата ни колекция с Mistress of germs наброява над седем хиляди топчета, но винаги сме лакоми за още ;)

И понеже сега тя е заседнала на компютъра, където са ни снимките, ще трябва да поизчакате, докато се доредя да пусна следваща загадка.

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Коя е реката и трите замъка на тази снимка?

(Подсказка: - замъците трябва да са 4, но единият не се е хванал в кадър)

 

burg.jpg.659987aafff88190e34920fa6f43358e.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , Емика каза:

Река Мозел, ляв приток на Рейн. Долината на среден Рейн, там има много такива малки замъци.

Не е Мозел, но все пак е приток на Рейн.

Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

Не е Мозел, но все пак е приток на Рейн.

Тогава е Майн. Тука има-тука няма:lol: В началото си мислех да пиша Майн. В Германия е, и е тясна в този участък, за малки туристически корабчета.

Редактирано от Емика
Връзка към мнение
преди 31 минути , Емика каза:

Тогава е Майн. Тука има-тука няма:lol: В началото си мислех да пиша Майн. В Германия е, и е тясна в този участък, за малки туристически корабчета.

Не е Майн, но поне е десен приток на Рейн :)

Ето по няколко снимки на замъците:

Този е най-старият и разположен най-нависоко:

s1.jpg.8da45a6d8db1c06101d987dd3c303a62.jpgs2.jpg.e821912c87f754b9a3764c1be180789e.jpgs3.jpg.9be020579a7833f813fea4885243b3c6.jpg

 

Следващият също е стар и в руини...

h1.jpg.018df87efaedcc410bd60fbdb71fad50.jpgh2.jpg.63906872c136d0b226e20ceeedaa58ee.jpgh3.jpg.0c58f346226abefba322792228f9558f.jpg

 

Третият е най-голям и поддържан, понеже е обитаем и до ден днешен...

m1.jpg.a24dc66742f8619ee724698bd9bde3e5.jpgm2.jpg.54c80971ad8a8785ab3079f8862c590d.jpgm3.jpg.743518f435df2b3111828c879c5fb4e4.jpg

 

Четвъртият, който беше останал извън кадъра, също е частна собственост, че даже е и заварден и отникъде не може да се проникне в него. Но и е най-малко фотогеничен...

v1.jpg.56c77907a94bf9a2427c4902d4cb0677.jpg

 

Всъщност, като тръгне човек да ги разглежда по пътеката от пристана на корабчето, четирите замъка следват в обратен ред на този, по който ги представих.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

Мисля, че ги открих, но през гугъл, не съм ходила там. Нека някой друг да опита, да не развалям интригата:lol: Реката започва с Н?

Редактирано от Емика
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@master_of_germs изглежда го няма, но понеже ми е ударил един палец:), аз да кажа какво измислих и слагам моята загадка, че нямам търпение:lol: Мисля, че това е река Некар (Neckar River) в Германия. Некар е основен десен приток на река Рейн.  Дължината на Некар възлиза на 367 километра. Един от най-приятните участъци по течението на река Некар е по долината й покрай хълмовете Оденвалд (Odenwald hills), където могат да се видят много исторически замъци, сгушени сред красивата природа или достолепно застанали на някой хълм. Сред тях са замъците Хорнберг (Hornberg Castle) и Гутенберг (Guttenberg Gastle) от снимките.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 минути , Емика каза:

@master_of_germs изглежда го няма, но понеже ми е ударил един палец:), аз да кажа какво измислих и слагам моята загадка, че нямам търпение:lol: Мисля, че това е река Некар (Neckar River) в Германия. Некар е основен десен приток на река Рейн.  Дължината на Некар възлиза на 367 километра. Един от най-приятните участъци по течението на река Некар е по долината й покрай хълмовете Оденвалд (Odenwald hills), където могат да се видят много исторически замъци, сгушени сред красивата природа или достолепно застанали на някой хълм. Сред тях са замъците Хорнберг (Hornberg Castle) и Гутенберг (Guttenberg Gastle) от снимките.

Реката е Некар, планината е Оденвалд, никой от замъците на снимките не е нито Хорнберг, нито Гутенберг, макар че те определено си струват (аз не съм бил в никой от двата, само съм гледал снимките на Mistress_of_Germs от тях ;) )

Последен жокер (много силен): Въпросните 4 замъка от снимките са разположени в пределите на градче, чието име започва с името на реката ;)

  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, Сосче! каза:

Некаргемюнг?Това като стрелба в тъмното!

Като за стрелба в тъмното не е зле ;) Ако на светло изстреляш един залп 2-3 км нагоре по течението на Некар, като нищо може да събориш някой от тия замъци. :lol:

 

Но нека @Емика зададе следващата загадка, защото позна реката, пък и вече няма търпение :)

 

Градчето се казва Некарщайнах, и до него може да се стигне с корабче от Хайделберг за около час и половина... Честно казано, с колело се стига много по-бързо, защото Некар в този си участък тече бързо и на два пъти се налага корабчето да мине през шлюзове, за да за продължи нагоре по течението. От пристана тръгва маркирана пътека (не че има нужда от маркировка) към четирите замъка, които са Фордербург (този, дето е заварден, той се стопанисва от местното лесничейство), Мителбург (който е частна собственост, но поне отвън може да се разгледа отвсякъде), Хинтербург, който е в руини и е със свободен достъп за туристи включително до върха на кулата му и Шадек (по-известен като "Лястовичето гнездо"), който е най-красиво надвиснал над реката и също е със свободен достъп.

В случай, че някой разполага със свободен ден в Хайделберг, горещо му препоръчвам да си направи такава лежерна разходка до Некарщайнах и четирите замъка :) 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Емика каза:

Какъв исторически обект има зад този паметник? В кой град?20171022_132727.jpg.47cf162dc8b3c3f58a8e14ddee7ae887.jpg

Е, само до тоя обект не отидох това лято, като бях в града :D  

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.