Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

На мен пък ми заприлича на един паметник в центъра на Милано на композитор / или може би диригент?! /. Май дори съм го снимала, но трябва да включвам пц и да ровя в албумите, а съм полузаспала :).

 

Честит имен ден и от мен, Фичо :)! Не знам денят на кой светец е, ама щом другите казват, значи имаш имен ден :)

Редактирано от Ann
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Ann каза:

На мен пък ми заприлича на един паметник в центъра на Милано на композитор / или може би диригент?! /. ... :)

Може би имаш предвид Верди, ама онзи не е този.

Дано @Фил не празнува много силно, че и днес няма да разберем загадката.

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
На 11/12/2017 в 14:27, Фил каза:

Веднага влезе в папка "Португалия" :)

Ето и новата загадка - къде се намира този паметник и кой е този джентълмен? 
 

DSC01796.jpg.3660d4f7ccef92dc55dcf45bbda4a4c7.jpg

Това не е джентълмен, а е е мосю.

Паметникът на Осман в Париж ето тук.

  • Харесвам 5
  • Браво 4
Връзка към мнение

Мосю  George-Eugène Haussmann нито е  архитект, нито пък -  прославен.

 

Той е:"My qualification? I was chosen as demolition artist" / цитат  от мемоарите му/.

 

Учил е музика, след това - право, защото е имал огромно желание да се занимава с административна дейност. Известен е с  преобразяването на Париж, като префект на Сена, по времето на Наполеон Трети.

Фичо, моля , за извинение, че ти иззех малко от функцията.:)

Ти разкажи нататък.

 

 

 

  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, Сосче! каза:

Писах прославен."Разрушителен артист" може би с оглед преобразяването на Париж?! Все пак архитектите са артисти .

Нали това обяснявам,че не е архитект.:rtfm:А английската дума "artist"означава художник...

Ама, както и да е,който може - разбра.:O

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Eй, човек докато успее да изтрезнее от някоя скромна почерпка :biggrin: и печените магеланци вече са разкрили загадката.

 

Ако сте в Париж и се разглеждате Триумфалната арка на площад Етоал (понастоящем площад Шарл де Гол) и след това вместо по Шан-з-Елизе, тръгнете по съседния лъч - авеню Фридланд, след по-малко от километър, някъде при пресечката с ул. Фобур Сент Оноре,  по табелите може да забележите, че вече се движите по булевард Осман. Ако продължите все така на изток по булеварда, малко след Плас дю Перу на ъгъла между булеварда и улица Лаборд ще видите неголям монумент с бронзова фигура на човек с папка/книга в ръка - Жорж-Южен Осман. Въпреки странното звучене на фамилията, Барон Осман няма нищо общо с османлиите ;) а и името му всъщност се изписва като „Haussmann“, което един германец, например, би прочел като „Хаусман“, обаче бедните французи нали си нямат „х“, или по-точно – имат си, обаче само за писане, при четене (х)аш-ът изчезва в небитието и така франсетата произнасят Хитлер като „Итлер“, Хирошима – като „Ирошима“, Хелзинки – като „Елзинки“ , etc.
След като уточнихме, че Осман не е османлия, може би е добре да уточним също, че той не е нито инженер, нито архитект (както някой логично предположи).
А какъв е тогава Осман и защо има паметник и булевард на негово име във френската столица?
Жорж-Южен Осман е един обикновен администратор. Е, всъщност не съвсем обикновен, а администратор-визионер с голям интелект и с поглед в бъдещето. И всъщност съвременният величествен облик на Париж, такъв какъвто го знаем и виждаме, се дължи в голяма степен на делото на Барон Осман.
В средата на XIXв. Париж все още продължава да изглежда като един средновековен град с хаотична структура, малки, тесни улици, много мръсотия, болести и епидемии.
В 1853г. Наполеон III (племенник на по-известния Наполеон ;) ) назначава Осман за префект на Сена с почти неограничени правомощия и задача да преобрази френската столица. Така Барон Осман започва своя мащабен проект за градоустройство и благоустройство на Париж. Основната и очевидна благородна цел е да се подобри живота на обитателите на столичния град и особено положението на хората от по-ниските слоеве на обществото и на бедните.
Е, има и нещо друго... ;) 
Какво обичат много да правят французите? (Освен вино, рататуй и разни други вкуснотийки ;) )   
Кой каза „революции“? :biggrin:  Точно така! Основното забавление, на франсетата, както знаем добре, е да правят революции (в днешно време пък – стачки).
Само няколко десетилетия след Голямата от 1789г. се организират още две – 1830г, 1848г. …  
А как се правят революции по френски?
Кой каза „с барикади“? :biggrin: Точно така – както всички знаем - всеки самоуважаващ се френски революционер е спец по изграждане на барикади. А какво по-удобно за целта от криви, тесни улички! Една-две каруци, няколко бурета, няколко щайги … и готово.
А какво може да направи в отговор властта, за да се противопостави?
Кой каза „широки булеварди“? :biggrin: Точно така – широки и прави градски булеварди! Айде пробвай да изградиш барикада на авеню Фош, с неговата ширина от 120м. :biggrin:  Мишън импосибъл, или, както биха казали французите: „мисион емпосибл“!

Основна част от грандиозното преустройство на Париж, осъществено под ръководството на Осман, са точно големите, широки булеварди. (Драгуните по-лесно могат да се придвижват из града и да се намесят за потушаване не евентуален бунт или метеж ;) ) 
Разширени и преаранжирани са много площади, така че да се откриват подходящи изгледи към емблематични сгради и монументи. Разрушени са цели квартали и множество сгради (18 000 стари постройки), прокарани са новите улици, заедно със съответната прилежаща инфраструктура – водопроводи, газопроводи, градско осветление (монтирани са 20 000 газени лампи), изградена е подземната канализация, поставени са градски писоари. Въведени са строги норми за параметрите, габаритите и материалите при строеж на нови сгради. Изградени са нови и са реконструирани съществуващи мостове на Сена. Построени са Лионската гара и Източната гара,  Градския театър, Театър Шатле, Операта Гарние, основните павилиони на Халите ( „търбухът на Париж, както ги нарича Емил Зола), нови училища, църкви.  Подобрено е озеленяването, обособени са нови градини,  Булонският лес и Венсенската гора са облагородени и превърнати в градски паркове.

И цялата тази грандиозна трансформация, е осъществена за по-малко от 20г., при това без машините и технологиите, с които разполагаме сега! (Хич не ми се иска да правя аналогии и сравнение със скоростта, обема и качеството на общественото строителство и ремонти в нашата столица и другите ни градове, но някои съпоставки се налагат от само себе си…)

Разбира се, не всичко с Барон Осман и неговото дело е цветя и рози. Има много недоволни – различни представители на културните среди и архитекти се изказват негативно заради унищожаването на исторически сгради и пространства и затова, че градът губи своя исторически облик и своя характер, предавани от поколение на поколение. Има също така критика заради огромните разходи - за проекта държавата взима два заема от 250 и 260 милиона златни франка (равняващи се според някои преценки  на около 25 милиарда евро днешни пари), появяват се и слухове и обвинения за лично облагодетелстване на префекта.
В крайна сметка, в 1969г. на Осман е предложено да подаде оставка. Той не го прави и тогава Императорът го освобождава от заеманата длъжност.
Но Париж вече е променен завинаги …

 

================

P.S. Дано не съм досадил с това дълго писание, но продължавам да считам, че смисълът на играта „познай откъде е тази снимка“ освен забавлението е и също възможността покрай фотосите да научаваме по нещо ново за различните места и хора по света. :)

P.P.S. – аплодисменти за @bulpa , която позна парижките балкони, за @eloena, която се досети за Франция и за @Zaro, който разкри загадката. :smile3:

@Zaro ти си на ход!

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 16
  • Браво 9
Връзка към мнение

Поздравления на Фичо за подробното обяснение. В този дух пускам загадка, която е лесна, но е свързана с една интересна среща, случила се на това място.

Трета награда: Името на площада

Втора награда: Името на сградата

Първа награда: Събитието, годината и участниците, в колко часа и с какво са чели непосредствено преди срещата :biggrin:

 

57QPzdv9p115dkd4tS4zrzwrPpww7vu5egYJeFZr

  • Харесвам 2
  • Браво 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Zaro каза:

Трета награда: Името на площада

Втора награда: Името на сградата

Първа награда: Събитието, годината и участниците, в колко часа и с какво са чели непосредствено преди срещата :biggrin:

 

57QPzdv9p115dkd4tS4zrzwrPpww7vu5egYJeFZr

Боря се за първа награда ;)

На този площад през януари месец преди три години точно по пладне се срещнахме с още няколко души, като в последствие повечето станахме магеланци :) 

Точно преди срещата четяхме пътеводител :biggrin:

  • Браво 2
  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 3 минути , master_of_germs каза:

Боря се за първа награда ;)

На този площад през януари месец преди три години точно по пладне се срещнахме с още няколко души, като в последствие повечето станахме магеланци :) 

Точно преди срещата четяхме пътеводител :biggrin:

Доста запазен изгледаш, за да си участник в срещата. Поздравления :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ох, ма не знам нищо за загадката, но признавам, че много ми харесва и затова реших да се поровя. Нооо, бродейки виртуално по улиците на Флоренция, взех, че се заврях в Уфици....и отече! :)

Връзка към мнение

Флоренция, Piazza Santa Trinita, Palazzo Spini Feroni.

 

Но за т.3 ме затрудняваш малко, освен ако си ни подслушвал с жена ми. Ако е нашия разговор - не мога да го публикувам - форума трябва да остане family friendly. ;)

 

------------

Сетих се, че имаше някаква история, че някакво дете беше паднало от балкон/прозорец баш на тоя площад през средновековието и някакви го спасявали. Та имаше картина/мозайка по този случай от където се виждало как е изглеждал площада по онова време. Доста ми е мъгляво, но едва ли имаш предвид това.

@Zaro, тази загадка наистина беше лесна (без т.3 разбира се) Обикновено твоите топки са доста по-високи. :)

Редактирано от ven62
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, ven62 каза:

Флоренция, Piazza Santa Trinita, Palazzo Spini Feroni.

 

Но за т.3 ме затрудняваш малко, освен ако си ни подслушвал с жена ми. Ако е нашия разговор - не мога да го публикувам - форума трябва да остане family friendly. ;)

 

------------

Сетих се, че имаше някаква история, че някакво дете беше паднало от балкон/прозорец баш на тоя площад през средновековието и някакви го спасявали. Та имаше картина/мозайка по този случай от където се виждало как е изглеждал площада по онова време. Доста ми е мъгляво, но едва ли имаш предвид това.

@Zaro, тази загадка наистина беше лесна (без т.3 разбира се) Обикновено твоите топки са доста по-високи. :)

Целта не беше да е трудна, а и бях провокиран от Фичо да пусна образователна загадка.

 

Получаваш трета и втора награда.

 

По въпроса за първа награда:

Един ден, вероятно през 1504, година Леонардо минавал покрай пл. Санта Тринита (Св. Троица по нашенски). Това бил периодът от неговия живот след връщането му от Милано. Събрали се пред двореца Спини хора обсъждали "Ад" на Данте. Те се обърнали към Леонардо с молба да разтълкува пасажа, върху който спорели. В този момент се появил отнякъде Микеланджело, който бил в творчески възход, и Леонардо предложил да попитат него. Предложението раздразнило Микеланджело, който отвърнал остро "Разтълкувай го ти, който направи модел на кон, който да бъде излят от бронз, но не можа да го направи". Реакцията на Мкеланджело силно жегнала Леонардо, който бил известен с това, че започвал, но често не завършвал проектите си. В случая със статуята на кон, която е трябвало да бъде при Сфорца, вината обаче не е негова. Французите нападат Милано и всички намерения пропадат. От друга страна, Микеланджело, по това време на 31 години, тъкмо бил приключил своя Давид, който бил поставен на площада пред Синьорията (Палацо Векио). Днес в двореца Спини Ферони се помещава бутиковата модна марка Salvatore Ferragamo.

 

Не е много ясно откъде произхожда тази ненавист между двамата, които са твърде различни, а общото между тях е само сексуалната им ориентация. Леонардо бил хубав и висок мъж, отдаден на наблюдение на природата и може би част от неговите неуспехи при завършването на произведенията се дължи на факта, че е искал всеки детайл да бъде издържан от научна гледна точка. Микеланджело бил сприхав, със счупен нос и още в онези години поддържал воден режим в продължение на години. Освен това, Микеланджело си падал по това да рисува голи мъже с максимална анатомична експресивност. Тук е и втората точка на конфликт между двамата - Леонардо изказва мнение, че фигурите на Микеланджело са неестествено мускулести, а положенията, в които са изобразени, не предполагат съкращаване на мускулите по начина, по който са изобразени. Последното естествено не се харесвало на Микеланджело.

 

В подкрепа на художествения перфекционизъм на Леонардо може да се спомене и Тайната вечеря. В обичайния си стил, Леонардо проточил твърде много приключването на изображението, което не се харесало на игумена на манастира и той се оплакал от това на Людовико Сфорца (Мавъра). Събрал ги Мавъра двамата и се обърнал към Леонардо за обяснение. Той отговорил, че му е останал единствено ликът на Юда и по цял ден обикаля улиците, в търсене на подходящия образ, който да бъде пресъздаден. Но ако игуменът продължава да го притиска, ще приключи бързо с това, като просто нарисува неговия образ там. На което Людовико Сфорца се разсмял, така поне пишат по дебелите книги.

 

ven62, давай.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към мнение

Браво, Заро.

Не ги знаех тия работи, ама това е щото не си падам по рисунки/снимки на голи мъже. ;)

 

Ей сега ще измисля нещо, та да запуша темата. :P

Редактирано от ven62
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Едно малко жокерче:

В имената на това място и на две големи империи има нещо общо.

 

 

Някакви идеи, предположения, ...?

Редактирано от ven62
Връзка към мнение
Преди 1 час, ven62 каза:

Едно малко жокерче:

В имената на това място и на две големи империи има нещо общо.

 

 

Някакви идеи, предположения, ...?

Стрелба малко напосоки - Рим. Но дори да съм познал, мястото ми е съвсем непознато :) и да не се брои за верен отговор.

Връзка към мнение
преди 1 минута , Гост каза:

Стрелба малко напосоки - Рим. Но дори да съм познал, мястото ми е съвсем непознато :) и да не се брои за верен отговор.

Не, много далече. Има-няма на 4318 км от Рим.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.