Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

В момента, chandni каза:

OAE, Дубай... :lol:

100% вярно.

Ама това едноетажно нещо в съвременен Дубай?  Не мислите ли, че не е много типично. Защо ли съм го "плеснал"?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, ven62 каза:

Едно малко жокерче:

В имената на това място и на две големи империи има нещо общо.

 

 

Някакви идеи, предположения, ...?

А сега ако кажеш кои са империите и кое е общото в имената ще те призная... :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , Diana Doncheva каза:

А сега ако кажеш кои са империите и кое е общото в имената ще те призная... :)

Това на снимката е:    "U - - - -    - - - - -"

Империите са: USA и USSR (SU)

  • Браво 1
Връзка към мнение

Union House

Тук се е създала държавата Обединени Арабски Емирства на 2 декември 1971 г. На тази дата се подписва декларация, която играе ролята и на временна конституция на новата държава. Първоначално са шест емирства -  Абу Даби, Дубай, Шаржа, Аджман, Ум Ал Куейн и Фуджейра.  След 2-3 месеца през 1972 се присъединява и седмото - Рас Ал Хайма. Zayed bin Sultan Al Nahyan – емирът на Абу Даби става президент на ОАЕ, а този на Дубай (Sheikh Rashid bin Saeed Al Maktoum) вицепрезидент.

Сега е музей - Etihad Museum – в по-свободен превод – нещо като Музей на обединението.

 

Според мен наред е @Doctor Who, но и @chandni има сериозен принос. :thankyou:

Редактирано от ven62
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Да, ред е на @Doctor Who. Той позна ОАЕ, а като гледам, след това и конкретното място. От там нататък аз просто налучках, че след като отговорът е 50% верен, а @ven62 скоро беше в Дубай, остава да е това. :)

Редактирано от chandni
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 минути , ven62 каза:

Според мен наред е @Doctor Who, но и @chandni има сериозен принос. :thankyou:

Моля, нека е @chandni ако има време и възможност.

@Фил, @Zaro  и @ven62 дадоха нов привкус на темата с образователните загадки, а аз не съм готов с нещо подобно... 

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 19 минути , Doctor Who каза:

а аз не съм готов с нещо подобно... 

Е, въобще не е задължително ;),
моят апел е след разкриването на загадката този, който я е пуснал (пък и не само той), да напише няколко думи за мястото, откъдето е фотото, или за нещо друго интересно или любопитно, свързано с това място, или с нещо, което се вижда на снимката. 
Струва ми се, че така темата ще е една идея по-интерeсна, защото иначе се забелязва тeндeнция периодично да заглъхва.  ;) 

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

Благодаря на @Doctor Who, че ми отстъпи реда си. Ето загадката. Чий е този бюст и къде се намира?

 

10530665_712156438851581_2374375421200906397_n.jpg.2400ef8e3a12479097dc861b2d1a2a96.jpg

Редактирано от chandni
Прикачане на снимката във форума.
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , chandni каза:

Благодаря на @Doctor Who, че ми отстъпи реда си. Ето загадката. Чий е този бюст и къде се намира?

 

10530665_712156438851581_237437542120090

@chandni, картинката не е видима за хора, които нямат достъп до фейсбук :) 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Гост каза:

@chandni, картинката не е видима за хора, които нямат достъп до фейсбук :) 

Прикачих я локално :)

Връзка към мнение

Прилича ми на Леонардо Да Винчи.

Но къде е ... идея си нямам. Със сигурност не съм бил там.

Италия ? По скоро - не. Не - не защото съм пребродил цялата Италия, а защото тия грижливо оформени храсти не ми се връзват с италианците.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Частично се отсрамих пред Заро (не знаех тази история между Леонардо и Микеланджело):)

Микеланджело бил рисувал голи мъже, А Да Винчи какви ги е вършил :blush:... Имаше една изложба на скици/графики на Леонардо да Винчи в криптата на Ал. Невски, преди години. Тя си беше като наръчник за гинеколози.

Редактирано от ven62
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Бюст на Леонардо да Винчи в Амбоаз, където е погребан.

В последните години от живота си Леонардо работи за френския крал, който го удостоява с нещо като титла "главен художник, инженер и архитект на краля". Във Франция се отдава изцяло на научните си интереси.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към мнение

Имаме участник познал точно загадката! :)

 

1.jpg.7e0449b96491331c4ac8520be96a2369.jpg

Замъкът Амбоаз е разположен на малко възвишение над р. Лоара.

 

От 12-ти век е резиденция на графовете Анжу, а през 1434 е обявен за част от кралските владения, след като тогавашният му обитател - Луи Амбоаз е обявинен в заговор. По време на управлението на крал Шарл VIII замъкът претърпява значителни промени и реконструкции, а кралят наема италиански архитекти, които да внесат ренесанов облик в замъка. Неслучайно е определян като "най-италианския" замък във Франция.

 

Интересен факт е, че Леонардо да Винчи е гостувал тук на краля през декември 1515 г. В двора на замъка има малък параклис, в който има паметна плоча на Леонардо да Винчи.

 

2.jpg.1feaf8322e7021dae7bd8a035c2aa408.jpg

Твърди се, че именно там е погребан знаменитият архитект и изобретател. 

3.jpg.f0e342e8bf2d30b5de84aae74d234f07.jpg  

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
преди 32 минути , chandni каза:

Интересен факт е, че Леонардо да Винчи е гостувал тук на краля през декември 1515 г.

Не просто е гостувал, ами е прекарал там последните години от живота си, може би търсейки спокойствие за научните си стремления, далеч от суетнята и конфликтите на градовете. В момента дочитам поредната биографична книга за Леонардо да Винчи и Амбоаз ми е в задължителния списък.

Последен щрих и започвам да мисля новата загадка. Извън Флоренция той често е наричан Леонардо Фиорентино. В самата Флоренция така и никога не се чувства добре, а на местна почва Микеланджело е много по-таченият творец. Самият Леонардо обаче не е искал да бъде възприеман като художник. А и не е само художник, а много повече.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Манастир св. Димитър Басарбовски? :)

Редактирано от chandni
  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , chandni каза:

Манастир св. Димитър Басарбовски? :)

Точно. По-известен като Басарбовски скален манастир, намира се до Русе, от времето на Втората българска държава.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Моля @Doctor Who да пусне новата загадка, тъй като по-рано днес той ми отстъпи реда си при разгадаването на предишната загадка :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мрачно е като в Дубайския музей. Това е изтрел на посоки. Уредите може да са всичко. Приличат на оръжия, но качеството на снимката дори не ми позволява да определя от дърво или метал са направени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.