Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Да, Вилнюс, на плочката пише "чудо" и се намира на площад "Катедрала", между Катедралата и Камбанарията.

Добре, че @Zaro ме изпревари, че нямам снимки под ръка:lol:

Редактирано от Емика
правописна грешка
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 55 минути , Zaro каза:

Вилнюс. Символиката на мястото е впечатляваща.

 

преди 53 минути , Емика каза:

Да, Вилнюс, на плочката пише "чудо" и се намира на площад "Катедрала", между Катедралата и Камбанарията.

Добре, че @Zaro ме изпревари, че нямам снимки под ръка:lol:

Точно така. Вилнюс. Stebukla на литовски означава чудо.

Символиката, за която Заро споменава е следната. На 23.08.1989 г., приблизително 2млн души са направили най-дългата човешка верига (около 600км), известна като Балтийския път започвайки от Талин, преминаваща през Рига и завършвайки във Вилнюс на площада пред Катедралата. Всичко това е част от Пеещата революция, с която трите балтийски републики показват желанието си за придобиване на незавсимост от тогавашния СССР. Първа от тях се отделя Литва - шест месеца след мирния простест, а 23 август е обявен за официален възпоменателен ден.

 

Казват за тази чудна плочка, че сбъдва желания ако са наистина пожелани от сърце и е спазена методологията и техниката на изпълнение:  Разбира се, да намерите плочката без целенасочено да я търсите в града и когато за ваша радост я откриете - да я обиколите три пъти по часовниковата стрелка, да подскочите и да плеснете с ръце веднъж и чак тогава да си намислите желанието! Е, вероятно ще е забавно и да видите с какъв интерс ви наблюдават околните и да се усмихнете на себе си! :) 

 

@Zaro, ти си! :)

Редактирано от Polina
  • Харесвам 3
  • Браво 4
Връзка към коментар

Ударих го на мисъл какво да кача, за да бъде интересно - в смисъл нито много лесно, нито много трудно.

Но вие сте твърде знаещи и пътуващи, затова моята снимка ще бъде от един познат град, но само детайл от нещо.

Въпросът е какво е това и разбира се, къде?

DSC_1165.JPG

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , pamela каза:

Их, не може да е толкова лесно. Браво, @Емика, твой ред е!

Ееее, няма как да я видиш тази готическа сграда и да не запомниш тия същества по цялата фасада отгоре. Сградата е наистина много красива и отвън и вътре, сега като се замислих, точно миналата година по това време бях там:).

 

Това е единствената снимка с която разполагам и за да не задържам играта, я слагам.

 

Къде е това и какво е било до преди 1 год.?

 

030.jpg.e61a82ebb41b2b6693771ecc8d6cea96.jpg

Връзка към коментар

Съобразно правилата на играта да кажа нещо за моята снимка.

Както вече беше разкрито, мястото е Валенсия, столица на едноименните автономна област и провинция и трети по големина град в Испания.
След разпадането на Римската империя градът е бил под различни форми на управление, но малко са оставили такъв отпечатък като това на Маврите. През XI в. те направили Валенсия столица на независимото северно Ислямско кралство, като това е т.нар. "златен период" от историята на града, когато той е един от основните икономически и културни центрове на Европа, силно е повлиял на архитектурата й.

Една от готическите сгради в града е Копринената борса (La lonja), където се осъществявала търговията с коприна, а през 1996 г. тя влезе в списъка на ЮНЕСКО за защитените исторически забележителности. По външните й стени има фигури на горгони, а вътрешните са украсени с флорални мотиви и детайлни изображения на животни и хора.

Намира се в непосредствена близост до централния пазар и определено си струва да се посети.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На ‎15‎.‎2‎.‎2018‎ г. в 10:19, Емика каза:

Къде е това и какво е било до преди 1 год.?

 

030.jpg.e61a82ebb41b2b6693771ecc8d6cea96.jpg

Жокер: европейска столица и в тази сграда са се правили някои вредни за здравето неща:)

Редактирано от Емика
правописна грешка
Връзка към коментар

3 дни няма отговор или жокер в темата, следователно всеки може да пусне следващата загадка. 

 

Съобщението е автоматично. 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Емика каза:

Който пожелае да слага загадка:). Аз да си кажа моята каква беше:

София, Овча купел, Цигарената фабрика (вече я няма):biggrin:.

Толкова софийска ми изглеждаше, че няма накъде. Но понеже не познавам района, не стрелях на сляпо.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

 

преди 12 часа, домосед каза:

- къде е?

- какво е?

- какво е било?

 

На пристанището в Кейптаун се намира, музей на съвременното изкуство - Zeitz MOCAA, какво е било - не знам.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 17 минути , bulpa каза:

На пристанището в Кейптаун се намира, музей на съвременното изкуство - Zeitz MOCAA, какво е било - не знам.

 

преди 2 минути , traveler каза:

Какво било - силози

От три въпроса имаме:

  • 1.5 правилни отговори от @bulpa
  • 1.0 правилен отговор от @traveler

0.5 правилен отговор не е постъпил, защото не е обяснено едното А: африканско

Zeitz Museum Of Contemporary African Art

 

@bulpa е наред

 

Малко повече за музея ще разкажа и покажа по-късно

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 16 минути , pamela каза:

Ах, любимата Италия!

 

@pamela ме изпревари. :) 

Ето тук е:

45.464188, 9.191927

 

Agip, Eni, шесткраки кучета, газ (природен газ), езеро, легенди, ...,  Tarantasio... :)

Всичко е умешано, ... май прекалих.

 

Извинявай @bulpa ти ще ни разкажеш.

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Ей, ама сте бързи :)

Точно така - миланската катедрала, вдясно от централния вход.

Един от митовете е, че сцената изобразява раждането на Тарантасио, митично същество, което се е появило в блатото на юг от Милано през 12 век след серия от опустошителни наводнения. "Динозавърът" загадъчно изчезнал двеста години по-късно на 31 декември 1299 г.

Не е ясно кога точно е добавено това същество. Все пак строежа на катедралата започва по-късно 1386 г. и продължава пет века.

 

@ven62 може и ти да разкажеш.

 

Тъй като @ven62 великодушно отстъпи ред, @pamela ти си на ход.

Редактирано от bulpa
  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 1 час, pamela каза:

Не, аз само леко открехнах завесата, истинският отговор даде @ven62.

Така че е негов ред да пуска загадка.

Тази тема за мен е много интересна и много ... престижна.

При наличието на толкова много енциклопедисти тук  (@До.., @Аl..., @Фи..., @Zа..., @ch... и т.н.) , бих си позволил да пусна загадка само при чиста "победа".

Не знам дали съм ясен, дано не звучи ... претенциозно. :)

BTW, eдин път успях... :)

 

-----------

@pamela, наистина си ти. Давай!

 

 

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.