Прескочи до съдържание

Колко нови държави посетихте тази година?


Препоръчани мнения

С тази нова форма на фестивала нямаме никакво време за любимия форум и тази вечер се присетих, че не сме влизали от доста време, та и аз да отчета обърканата 2020. Ние имахме късмета да добавим 5 нови държави, благодарение на пътуването от края на януари до началото на март. За първи път стъпихме във Филипините, Тайван, Оман, Бахрейн и Обединените арабски емирства + една повторена държава - Катар. И като се върнахме през март та до ден-днешен сме си само в България. Май може и още да издържим, но се надявам през 2021 да полетим до по-далечни места.

 

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към коментар
Мирослав Василев

Общо за 2020 - 9 държави (2 нови) и 20 полета.

 

В началото на януари година започна с бързо пътуване за два дена до Милано.

Две седмици по-късно отново по-същия маршрут до Бергамо, но този път в посока Малта (нова), където минахме през почти целия остров и даже отскочихме до остров Гозо.

В края на февруари, решихме да отидем до Лазурния бряг. Няколко дена из Марсилия и Ница + няколко часа в Монако (нова). Тогава и за първи път, се усети затварянето на Европа, след като автобусът който тръгва от Италия и е до Марсилия, беше задържан няколко часа на френско-италианската граница и следователно не беше ясно кога ще пристигне.

 

И през март се започна с опитите за спасяване на резервации. Около 30 отменени полети, но пък за щастие 95% от случайте бяха в моя полза, пък и при някой полети се изкараха и някой други дивиденти (Колибра 😉).

 

Така се стигна до началото на юли, като решихме да пътуваме вътрешенен полет до Бургас, за да видим как се пътува в такива времена. Където изкарахме седмица. В средата на юли, решихме да посетим Сърбия, но стигайки до границата установихме, че има задължителни тестове за връщане в България и това е прието няколко часа преди да стигнем до границата. 

 

Август започна с едноседмична обиколка на Румъния. Градовете, бяха Крайова и Букурещ, всичко мина по план, само леко оплакване можеше да бъде от трафика 🙂. На връщане, направихме и спирка във Велико Търново.

В края на август, дългоочакваното пътуване до Барселона стана факт, първоначално правено за март, но след 4 промени стана на август. Барселона, беше пуста от към туристи и местните не бяха виждали толкова малко хора от поне 20 години.

 

През октомври, беше ред на Полша, билетите първонално купени за Будапеща, но след безброй промени, най-накрая реших да ги променя на София-Варшава-Будапеща, като просто слезем във Варшава. Там, изкарахме няколко дена, като някой от дните времето беше лятно. За понапряко към България, решихме да минем през Мадрид. Според българските медии, испанската столица беше затворена, за щастие това определено не беше вярно и изкарахме един много приятен ден.

 

5 дена по-късно, отново по-същия маршрут до Варшава, но този път само за пренощуване, защото на другия ден имах полет към Украйна. За първи път в Западната част и по-точно Лвив. Лвив, определено беше изненадата на година, въпреки не толкова хубавото време, града е уникален и си заслужава посещението. Посетих и малкото градче Жовква, което се намира на 35-километра от полската граница и историята му е доста интересна. В Лвив, за първи път, пробвах узбекистанска кухня. След, няколко дена в западна част, беше ред на Киев. В Киев, времето беше доста приятно и два дена  минаха неусетно. Реших, да се прибера през Бергамо, като успях да хвана предпоследния полет Киев-Бергамо (следващите започваха от Април 😃). В Италия, въпреки че, нямах официално право на влизам без тест, след като съм бил в Испания и Украйна, нямаше абсолютно никакъв проблем и успях да изкарам един ден.

 

Успех на всички през 2021!

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
На 27.03.2020 г. в 9:45, Росина каза:

за 2019 - 3 нови държави:.... Надявам се най-късно до август  това проклето вирусче вече да го няма , че сме планували Черна гора, а и така ми се е свила душата от тези затворени граници 😪

Миналогодишният си отчет чета и направо ми се реве.... толкова ужасна година беше тази 2020 🤮 Освен проваленото пътуване до Черна гора, септември не успяхме да отидем и до Будапеща (която отпада за втори път)

Тази година само една нова държава - Египет на Нова година, така мечатех да ги видя тези пирамиди, сигурно от преди повече от 10години, е най-накрая в Covid-годината успях 😜 .... май не е била толкова ужасна 😜

И едно двудневно плажуване в Румъния с престой в една интересна каравана 🙂

Иначе из Бг походихме достааааааа 🙂

 

 

 

120434834_10218432777436060_6633846911247649240_n.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
  • 10 месеца по-късно ...

Ами това е - до края на годината със сигурност няма да имам нови дестинации (ако се приемаха букмейкърски залози, щях да ипотекирам цялото си имущество, изтегля всички възможни кредити и заложа всичко на това - толкова съм сигурен!) - така че ще си позволя да открия темата за тазгодишните равносметки;)

Зависи как изберем да гледаме на нещата, за 2021-ва мога да кажа, че имам или само 3 посетени нови държави, или че имам с 300% повече посетени държави от предишната!;)

Три нови държави, но на три различни континента, започвайки с кратък транзитен престой в Катар 🇶🇦, продължавайки с Танзания 🇹🇿 (под формата на съвсем тривиална плажна почивка на Занзибар), и завършвайки с разни вулкани, планински езера и изоставени градове на маите из джунглите на Гватемала 🇬🇹. Като статистика може не звучи особено впечатляващо, но дори само едно от тези пътувания да беше - годината за мен щеше да е запомняща се!

И от повтаряни дестинации не мога да се оплача - попътувах си подобаващо и записвам общо 14 посетени държави, от които си струва да се отбележат двуседмичното пътуване от Мексико сити до Канкун, едноседмичното от Киев до Лвив (най-накрая успях да гледам военен парад на живо, макар и да беше само генерална репетиция за техния ден на независимостта), епизода с криенето от полицията в Полша (теоретично трябваше да съм в изолация, но изобщо не бях съгласен), и най-накрая, след години изчакване - разглеждането на Военния музей във Варшава, който ми беше малка мечта (и определено си струваше!). После една есенна седмица в Португалия, друга в Риека с малко Загреб за десерт, о - и да не забравя - една ужасно гореща Анталия през лятото, по времето на горските пожари в района. И... това е! 

***

На хоризонта обаче се задава 2022-ра, и целите са много серизони, да видим само колко от тях ще мога да стигна:

  • през февруари ми се очертават 6 острова на круиз из Карибския басейн, от които 5 - напълно нови! Но дали изобщо ще стигна до тях и ако да - дали и колко точно ще успея да разгледам не е особено ясно, така че си стискам палци:)
  • за март-април имам може би свръх амбициозни планове (моля някой да ме откаже!) - май че ще реша да рискувам и въоръжен със зеления си сертификат ще опитам една разширена програма: Букурещ-Дубай с Уизеър, кратък престой в УАЕ, може би с отбиване до Оман; после полет до Коломбо - намерих съвсем прилични билети с Емирейтс, през Бахрейн и техническо спиране в Малѐ. Отделни полети до Бахрейн и Малдивите обаче нямат смисъл, тъй като цените са много над приемливото... Така ще трябва да се задоволя с едни десетина дена до 2 седмици в Шри Ланка, преди да продължа за Куала Лумпур, поразгледам в района, и ако всичко е наред - да продължа към Бали. На 25-ти април има удобен полет на Scoot от Сингапур за Берлин, а 6 седмици би трябвало да са утолили приключенската ми жажда, само да не се наложи да оставам някъде карантиниран по пътя...! Ако реша да съм здравомислещ може и да се огранича само до Шри Ланка, защото така може да не остане време за следващата идея:
  • в края на лятото стига да имам възможност ще се заема с едно отдавна планувано пътешествие - да се кача на Транссибирската железница след като съм разгледал Москва, и да пътувам до Монголия! Там не държа да карам УАЗ-ки из Гоби, едва ли ще съм на време за фестивала на соколите, всичко което искам е да пояздя кон из монголската степ, за да видя какво е! В идеалният случай това пътуване продължава към Южна Корея през Пекин и Великата китайска стена - но как ще стоят нещата с пътуването през Китай не ми е особено ясно, ще видим дали изобщо е възможно, или ще трябва да се връщам на гърба на елен/камила през тайгата/пустинята...

Това е всичко, което си позволявам да планирам към момента, ясно осъзнавайки, че шансовете за жалост не са на моя страна... но пък какво пречи да помечтая (и да купя няколко самолетни билета между другото)?

За съжаление или за щастие съм  achiever type - гоня брой посетени държави, и съм склонен да прекарам на дадено място само 1 седмица (вместо 1 месец), да поема по-високите разходи по транспорта, неудобствата от блъскането по летища и гари, мъкненето на раница насам-натам и т.н. в името на това да пътувам с една нова авиокомпания, да разгледам поне един нов град или една нова държава повече(:

  • Харесвам 26
  • Браво 3
Връзка към коментар

И аз спокойно мога да се похваля- За първи път от 2001 г. насам имам 0 нови, а и 0 въобще посетени държави. След 2020г, когато точно преди ОНОВА, направих 1 нова, и повторих 3, тази ми е най-слабата година 🙂 .

Вярно имам билети за Куба,Колумбия и Еквадор за началото на 2022 г. обаче, като гледам нещата по света, започнах малко да съжалявам за покупката. Дано се осъществят все пак, че градацията е надолу и след 1 и 0, да не пиша края на следващата година -3 🙂

 

 

  • Харесвам 20
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Янко Велков каза:

Канкун, едноседмичното от Киев до Лвив (най-накрая успях да гледам военен парад на живо, макар и да беше само генерална репетиция за техния ден на независимостта)

 

Били сме по едно и също време в Киев 🙂  това ми беше третата нова страна за тази година 🙂 Най-после половинката беше ощастливен да види Чернобил 🙂 (репетицията в Киев беше доста впечатляваща)

В Мексико също бяхме за пролетната ваканция - държава номер 2 за 2021 🙂,  много много добре похарчени денги 🤣

и номер 3 за 2021 - Тунис - неочаквано добър избор 🙂 гушках бебе лъвче 🤩

На фона на 2020 и само един Египет съм много доволна от 2021 🙂 

Завършвам 2021 с 39 в скромния списък 😋

  • Харесвам 16
Връзка към коментар

След като, ОНОВА се появи и тръгна по белия свят, както го нарича @Stanislav Dimitrov, се появи една огромна суша от година и три месеца в която София вече ме беше стиснала така за гърлото, че чувството, че се намирам в затвор не ме напускаше.

Така през май тази година се озовахме в Дубай. Дестинация, за която едва ли някога мислех, че ще отидем, просто защото не ни привличаше по никакъв начин, но беше глъдката свобода за която жадувахме. През август се озовахме за седмица в Молдова, която се оказа изключително приятна държава. Преди няма седмица се завърнахаме и от Ирландия. А, ни предстои и Рим за новогодишните празници.

Така за тази година равносметката е 3 нови държави ОАЕ, Молдова и Ирландия и 2  в които вече съм бил Румъния и Италия.

Плановете за догодина тепърва се развиват още февруари сме с билети за Мароко. Имаме билети и за Армения, искам да отидем и до Катар по време на световното по футбол, с евентуално отскачане и до съседен Бахрейн. Някъде през годината ще опитам да вмъкна и едноседмичен Ирак. Доста амбициозен план, от който ще видим какво ще каже ОНОВА нещо за осъществяването му.

 

  • Харесвам 19
  • Браво 1
Връзка към коментар

Откъм държави нови нямаше тази година. Потретих Танзания, повторих Намибия и потретих Ботсвана. В Европа даже не си правя труда да излизам от летищата при по-голям престой, последно минах граничен контрол във Франкфурт, за да вечерям и пия бира безплатно в салона, който приема Дайнърс карта и който "удобно" се намира отвъд секюрити и паспортни проверки. При повторното влизане ме отделиха и преминах през щателна 20-минутна проверка на фото екипировката с разни техни машини. Вече ще се нахранвам по-обилно в салон Преслав преди заминаване от София и никакво влизане-излизане в Германия. 

Последните осем години, както много от вас знаят, повече ме интересуват не държави, ами паркове и резервати за диви животни. Откъм това имам съвсем нови за мен - Микуми в Танзания (последен избор от всички, в които съм ходил в страната), Етоша, Буабуата и Нкаса Рупара в Намибия (всичките прекрасни), за пръв път ходих в легендарния район Савути на национален парк Чобе, Ботсвана. Повторих някои - Руаха в южна Танзания, Намиб Науклуфт и Дороб в Намибия, Чобе, Куай и Мореми в Ботсвана. Общо 38 дни прекарани в Африка, не мога да се оплача от 2021 г.

За 2022 г. се надявам аз и близките ми да сме живи и здрави и ограниченията да не ми попречат на плановете за Танзания и Кения в самото начало на януари, Намибия/ Ю. Африка и Ботсвана през месец май, друга част на Намибия, Зимбабве и Ботсвана през август-септември, както и една още неустановена във времето Уганда, отлагана 3 пъти от април 2020 г. до сега (за последната дестинация - купени самолетни билети, платено капаро).

  • Харесвам 24
  • Браво 3
Връзка към коментар

За мен нови през годината бяха Американските Вирджински острови, Доминиканска Република , Чили , а след 10 дни Сейшели и Дубай. 
 

За 2022г , имам билети за Коста Рика , планувам през пролетта Испания/Канарски острови ( Половинката обаче натиска за повтаряне на Малдиви по това време), Канада и Аржентина през есента.

 

По интересното ще е за 2023 г, в процес съм на плануване на мега пътуване из Южният Пасифик за шест-седем седмици (февруари-април 2023г) . Твърди са Френска Полинезия , Нова Зеландия , Австралия и Фиджи, плюс още една или две дестинации измежду острови Кук, Вануату , Соломонови острови и Нова Каледония.

 

За 2024г ,  Япония и Микронезия

  • Харесвам 25
Връзка към коментар

За мен  не беше лоша година. Успях да посетя няколко нови държави - Узбекистан, Сейшели, Босна, Черна гора, както и няколко, които не бяха нови за мен - Хърватска, Австрия, Белгия, Франция.  Можеше и повечко, ама сега ще трябва да се кротнем за няколко месеца, после пак. Но като цяло си беше чудна година - аз съм доволен и от 2021 и от 2020.

  • Харесвам 21
  • Браво 1
Връзка към коментар

Само една нова държава - Швейцария. Но съм щастлива, че успях да видя места, които отдавна са ми в wish list-a и да се върна на любими такива.🙂

През май - Украйна с прекрасният Киев.

Юни - Швейцария с Базел и Франция с шарените къщички на Елзас.

Юли - изненадващата красота на о.Корфу.

Пак юли - кратка Ломбардия и по-дълга Полша.

Септември - Загреб и очарователното крайбрежие на Истрия.

И сега Ноември - по-красивата част от Сицилия (за мен) с Палермо и Чефалу.🤩

 

За поредна година доста планове пропаднаха, но само здраве и достатъчно дълъг живот да даде Господ и тях ще изпълним :)Пък и мисля, че пандемията някак успя да усили положителния заряд на емоцията от осъществените пътувания.

 

Ииии традиционно да благодаря за прекрасната компания и ежедневно вдъхновение, които намирам тук.:tender:

 

  • Харесвам 24
Връзка към коментар

Аз съм също много доволна от тази година. Вместо Филипини, посетите Малдивите през Февруари. Лятото бяхме на остров Крит, а ей сега сме на пътуване с кола и минахме през новите за мен държави - Словакия, Полша, Чехия и Исландия (със самолет). Така че 5 нови държави и 1 нов остров в Гърция. Ще видим за Коледните празници дали да не мръднем някъде.

  • Харесвам 11
  • Браво 2
Връзка към коментар

Малко рано ми се струва за отчитане, но щом е започнато, да се включа. Само 3 нови държави и територии - Намибия, малко от Ботсвана (ще допълвам видяното) и Мелиля. Иначе почивки в Дубай, Египет, Кипър, Гърция.  Почти 2 месеца ми се събраха в Балкански обиколки - по работа, но примесени с много хубави морски моменти - Хърватска (Района на Задар), Черна гора , Албания, Сърбия, Македония. В октомври - направихме страхотна спа почивка в Исландия, а и видяхме сиянието .  Преди няколко дни се върнах от Франция, Страсбург, предстои до края на годината районите на Тулуза и Бордо - но с винени турове и празнуване на Коледните празници в шато. 

А иначе планове за 2022 - имам купени билети за Колумбия- март и Уганда - юни. Имам предплатени 2 Индии - в април - 4 тигрови паркове в  Мадхя Прадеш и в края на август - Ладак в Хималаите . Колко от тези планове ще се осъществят - ще покажат рестрикциите, че нещо Африка ме съмнява тази година да е достъпна :-((((.  

  • Харесвам 20
Връзка към коментар

Аз много исках да отида някъде тази година, но не успях никъде, защото нямаше с кого.

Надявам се догодина да си намеря нови приятели, с които да пътувам повече.

 

Но съм сигурен, че когато човек има мечти и вярва силно в тях, те се сбъдват! Ще се уповавам на магеланския дух!

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
  • Браво 2
  • Смея се 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 48 минути , Брани каза:

защото нямаше с кого.

Това сериозно ли е?  Не си свирнал, не сме се организирали. То и аз пътувам сам,. Колегите смятат, че съм голям прахосник, защото според тях, вместо да инвестирам в коли, например, аз ходя по места, които / пак според тях/, мога да гледам и на картинки. Да, ама аз им отговарям заковаващо- това е все едно да казваш, че имаш мерседес или  BMW , ама на картинка закачена в гаража. А и моят отчет за тази година е със слаби резултати.😩 Нови посетени са само Чехия, за която съм много щастлив, и Албания. За мега- пореден път- Сърбия, Румъния, Италия, Испания, Гърция и Франция, и предстоящото посрещане на 2022 във Виена.

  • Харесвам 22
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 45 минути , muchachote каза:

Това сериозно ли е?  Не си свирнал, не сме се организирали. То и аз пътувам сам,. Колегите смятат, че съм голям прахосник, защото според тях, вместо да инвестирам в коли, например, аз ходя по места, които / пак според тях/, мога да гледам и на картинки. Да, ама аз им отговарям заковаващо- това е все едно да казваш, че имаш мерседес или  BMW , ама на картинка закачена в гаража. А и моят отчет за тази година е със слаби резултати.😩 Нови посетени са само Чехия, за която съм много щастлив, и Албания. За мега- пореден път- Сърбия, Румъния, Италия, Испания, Гърция и Франция, и предстоящото посрещане на 2022 във Виена.

Не си е довършил изречението просто. Ей така е трябвало да бъде "нямаше с кого, който да е достоен да дойде с мен" 😄

  • Браво 1
  • Смея се 9
Връзка към коментар
Преди 1 час, muchachote каза:

Колегите смятат, че съм голям прахосник, защото според тях, вместо да инвестирам в коли, например, аз ходя по места, които / пак според тях/, мога да гледам и на картинки.

 

B9F1FCCE-C079-4788-8298-19F0821D4B96.jpeg

  • Харесвам 23
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, muchachote каза:

Колегите смятат, че съм голям прахосник, защото според тях, вместо да инвестирам в коли, например, аз ходя по места, които / пак според тях/, мога да гледам и на картинки. 

"Светът е книга, а тези, които не пътуват, стоят само на първата ѝ страница" – Св. Августин

 

А по въпроса за новите държави- и аз съм като Stanislav Dimitrov . Посетих 0 държави за пръв път от 2005 г. И причината не е само в пандемията. Поради високо късогледство и това, че не съм в първа младост, ми се отлепи ретината и цяло лято бях със силиконово олио в окото.  И ми пропаднаха плановете за Малта (за пореден път). То малко стана като за рубриката "Искам да се оплача".

 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Само една нова-САЩ, отказах се в последния момент за друга нова-ОАЕ и до края на година, ако няма някой генерален проблем ще съм с още една нова-Колумбия.

 

Стари доста по няколко пъти -в Европа, Гърция, Румъния, Италия, Испания.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.