Прескочи до съдържание

Колко нови държави посетихте тази година?


Препоръчани мнения

преди 3 часа, master_of_germs каза:

И аз бих искал повече информация за Мустанг... макар да съм наясно, че изпуснах най-добрата възможна година (тази пролет) за да отида в тая част на света и едва ли ще ми се отвори друга възможност за много години напред поради естеството на работата ми и невъзможността да пътувам за дълго в удобен сезон, освен ако не се съберат много празници накуп 😕

 

Ама, като така и така се активира темата, мислех си и аз да направя отчет на полугодието. Нови държави до края на годината не планирам и без това, пък ако нещо се случи изневиделица, добре е дошло. 🙂

 

Целите за годината съм си ги изпълнил.

*Да има поне една нова държава. -> Дотук записах две: Узбекистан и Люксембург. 🙂 Което си е повече от цялата предишна година...

*Да изкача поне един планински първенец на държава: Миджур в Сърбия, след като опитът за Тейде през зимата бе осуетен от изненадваща снежна буря и забрана за изкачване. Все пак имаме записан и един трихилядник - Пико Виехо. Пак след нулева 2021-ва година си е подобрение 🙂

*Като отворих приказка за там, целта за поне един нов остров е преизпълнена: новите за полугодието са ми три: Тенерифе, Майорка и Монте Изола (в езерото Изео)

*Също така изпълнена цел да разширя картата на посетените си места, като стигна по-далеч в някоя от посоките на света, отколкото съм бил досега - тази година на запад - Тенерифе.

*По културната част - за 2021 г. се отчетох с 10 новопосетени обекта на световното наследство на ЮНЕСКО, Целта за 2022 г. беше да надмина тази бройка и я изпълних ден преди края на полугодието, когато записах 11-тия си нов обект на ЮНЕСКО, а добавих и още два в началото на юли. С което вече съм посетил 1/10 от всички обекти в списъка на ЮНЕСКО, което не е било поставяна цел, но е интересна статистика. И като гледам, до края на годината мога основно по това перо да понапредна още...

 

Напролет, 7-18 май, щях да съм с група приятели в Мустанг. Бях на косъм от закупуване на самолетните билети, като планът беше да побродя сама между хималайските първенци след Покхара и на 7 май да посрещна групата в Катманду  вляза заедно с нея в Кралство Мустанг. Нелепо се разминах с тези намерения 😪 

И сега, след като се съвзех, тези дни ще купя билети за себе си София-Катманду и обратно за 2/3-13/14 октомври, с надежда, че цените им в момента ще са изгодни и вирусите ще бъдат милостиви към нас и наесен 🙏 Пък който още реши са се присъедини към прикючението, е добре дошъл 🤗 

Най-обща информация поместих междувременно като отговор на въпрос на магеланец.

 

Формално погледнато, Мустанг се намира на непалска територия 🇳🇵и не би бил новопосетена държава за мен. Но изгубеното тибетско кралство, от около десетилетие вече без владетел, си има граница с Непал и пропусквателен пункт, където туристите заплащат 500 щ.д. за разрешение за престоя си там (включени в цената на пакета от общо 2200 щ.д.) 

 

1024px-Flag_of_Mustang.svg.png

Flag of Upper Mustang (formerly Kingdom of Lo)

 

Може да бъде изображение с планина, природа, небе и текст, който гласи 'Faj2323'

Връх Южен Нилгири (6839m) като фон на въжен мост над река Кали Гандаки, близо до Татапони.
А върха няма начин да не зърнем от някъде при странстването ни из Мустанг, вероятно и спектакулярния въжен мост 🤠 💙
 
 
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, master_of_germs каза:

И аз бих искал повече информация за Мустанг... макар да съм наясно, че изпуснах най-добрата възможна година (тази пролет) за да отида в тая част на света и едва ли ще ми се отвори друга възможност за много години напред поради естеството на работата ми и невъзможността да пътувам за дълго в удобен сезон, освен ако не се съберат много празници накуп 😕

 

Ама, като така и така се активира темата, мислех си и аз да направя отчет на полугодието. Нови държави до края на годината не планирам и без това, пък ако нещо се случи изневиделица, добре е дошло. 🙂

 

Целите за годината съм си ги изпълнил.

*Да има поне една нова държава. -> Дотук записах две: Узбекистан и Люксембург. 🙂 Което си е повече от цялата предишна година...

*Да изкача поне един планински първенец на държава: Миджур в Сърбия, след като опитът за Тейде през зимата бе осуетен от изненадваща снежна буря и забрана за изкачване. Все пак имаме записан и един трихилядник - Пико Виехо. Пак след нулева 2021-ва година си е подобрение 🙂

*Като отворих приказка за там, целта за поне един нов остров е преизпълнена: новите за полугодието са ми три: Тенерифе, Майорка и Монте Изола (в езерото Изео)

*Също така изпълнена цел да разширя картата на посетените си места, като стигна по-далеч в някоя от посоките на света, отколкото съм бил досега - тази година на запад - Тенерифе.

*По културната част - за 2021 г. се отчетох с 10 новопосетени обекта на световното наследство на ЮНЕСКО, Целта за 2022 г. беше да надмина тази бройка и я изпълних ден преди края на полугодието, когато записах 11-тия си нов обект на ЮНЕСКО, а добавих и още два в началото на юли. С което вече съм посетил 1/10 от всички обекти в списъка на ЮНЕСКО, което не е било поставяна цел, но е интересна статистика. И като гледам, до края на годината мога основно по това перо да понапредна още...

 

П.П. Не съм убедена, че до средата на май, в навечерието на мусоните, е най-доброто време за Мустанг. И тогава знаех, че по-стабилното метеорологично време е наесен, но просто бързах... Всъщност за октомври планирах втори Бутан 🇧🇹 с недокоснатите му източни, номадски части на палатки, с група навити приятели, като исках да осществя и двете пътешествия в настоящата година 🍀

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Anna Kalinovska каза:

П.П. Не съм убедена, че до средата на май, в навечерието на мусоните, е най-доброто време за Мустанг. И тогава знаех, че по-стабилното метеорологично време е наесен, но просто бързах... Всъщност за октомври планирах втори Бутан 🇧🇹 с недокоснатите му източни, номадски части на палатки, с група навити приятели, като исках да осществя и двете пътешествия в настоящата година 🍀

Имах предвид най-подходящото за мене. Знам, че наесен е по-предвидимо, но есента за мене е сезон, затворен за пътуване.

Желая успешно и изпълващо пътешествие и стабилен следмусонен и предепидемичен сезон 🙂

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Салвадор и Гватемала в началото на годината. После нямаше как да пътувам поради здравословни причини. Надявам се да посетя още 1-2 нови държави до края на 22-ра 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
  • През август се увеличиха още с Намибия 🇳🇦, Зимбабве 🇿🇼, Ботсвана 🇧🇼 , Замбия 🇿🇲.
  • През октомври се готвят Кралство Ло, Мустанг, (което Не е Непал, а само се намира на негова територия като бивше васално кралство на непалското и има гранично-пропусквателен пункт за преминаване от Непал в Мустанг в Кагбени и свой национален флаг. Той както и този на Свободен Тибет не се намира между предоставените за ползване знаменни символи. затова помествам и двата флага за интересуващите се);
  • през ноември и декември - Бахрейн 🇧🇭ЮАР 🇻🇺, Есватини (доскоро Кралство Свазиленд) 🇸🇿, Лесото 🇱🇸
  • Интересна, благодатна откъм "магеланщини" година се получи, след цели три тотално "ялови". Понеже ми е важно да осъществя отлагани, избуяли в смели до неразумност планове, още през януари помолих да ми изготвят подробна натална карта, разните ретроградности ме безпокояха, и когато ми я обясняваше, специалистът многократно повтори, че "всичко ще е наред". Пътешественически годината тръгна странно и обезсърчаващо с отменена 24 ч. преди полета през февруари Сокотра и злополучни Сирия 🇸🇾  и Ливан 🇱🇧  през март, Хималаите и Мустанг през април и май ми се провалиха, а втората половина на годината изведнъж се насити, без да е стигнат предел. Да видим...,

np-mustg.gif

depositphotos_71325797-stock-illustration-tibet-flag.jpg

  • Харесвам 8
  • Браво 4
Връзка към коментар

Бях задрямал за малко пред телевизора и виждайки темата най-отгоре леко се стреснах ,но сега  виждам че всичко е ок! Викам си , тая година оставих всички без подаръци. 

  • Смея се 18
Връзка към коментар
преди 3 часа, stanimir каза:

Бях задрямал за малко пред телевизора и виждайки темата най-отгоре леко се стреснах ,но сега  виждам че всичко е ок! Викам си , тая година оставих всички без подаръци. 

Няма как да дойде Новата година, а да не си получил картичка от мен!

А някой друг може и 2...😄😄😄

  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 8 часа, Тони каза:

Няма как да дойде Новата година, а да не си получил картичка от мен!

А някой друг може и 2...😄😄😄

Тези с 2 може да се възгордеят* и за очакват вече 3 ...

 

* никак не би им било трудно по принцип и без това 🙂

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, master_of_germs каза:

А Въпросът е??... 😉

(Знаеш за кой Въпрос питам, не тоя от заглавието на темата... 😉

 

 

 

Сега се замислих всъщност, че готвим два преврата и едно нападение до края на годината, така че като финализираме операциите, тези държави може да станат и повече като се поразделят на 2-3.

  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 27 минути , Брани каза:

Сега се замислих всъщност, че готвим два преврата и едно нападение до края на годината, така че като финализираме операциите, тези държави може да станат и повече като се поразделят на 2-3.

Аз пък все си мислех,че всъщност ти не посещаваш нови държави, пардон - планети. След като ги посетиш, те или престават да съществуват, или стават част от Империята, демек - вече не стават за броене в тая тема 😉

 

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 23 минути , master_of_germs каза:

Аз пък все си мислех,че всъщност ти не посещаваш нови държави, пардон - планети. След като ги посетиш, те или престават да съществуват, или стават част от Империята, демек - вече не стават за броене в тая тема 😉

 

Мащабите са различни - тук на тази планета експериментираме с техники и политики, които после прилагаме в галактически мащаб! 🙂

Връзка към коментар

Малко рано ми се струва за отчет, но като цяло, ако всичко върви по план при нас, тая година ще се очертае като най-наситената с нови държави от както пътуваме. 

Нооо, ще видим 4 месца има още.

Връзка към коментар

Посетих само един нов остров тази година (остров Хаваи). С новите държавите е трудно в Северна Америка 😆 . Не е рано за мен - знам, че няма да има други държави до края на годината. Почти сигурна съм и че няма да има и други пътувания до края на годината. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 9.01.2022 г. в 20:19, master_of_germs каза:

Не се брои, докато не си я отбележиш в профила 😛 

Загледах се в стари мнения в темата, както и в атласа със страни на форума и ми стана малко странно какъв е критерия за страна🤔

Например Макао, Хонг Конг и Фарьорските острови са дадени като отделни страни, но Шотландия и Уелс - не са😀

Връзка към коментар
преди 15 минути , SPQR89 каза:

Загледах се в стари мнения в темата, както и в атласа със страни на форума и ми стана малко странно какъв е критерия за страна🤔

Например Макао, Хонг Конг и Фарьорските острови са дадени като отделни страни, но Шотландия и Уелс - не са😀

Както не е отделно обособено и Кралство Ло, Горен Мустанг - който Не е Непал.. 🤠

 

По прилаганата логика и ТАР би следвало да е сложен отделно, или пък Свободен Тибет 🤔

Връзка към коментар
преди 37 минути , SPQR89 каза:

Загледах се в стари мнения в темата, както и в атласа със страни на форума и ми стана малко странно какъв е критерия за страна🤔

Например Макао, Хонг Конг и Фарьорските острови са дадени като отделни страни, но Шотландия и Уелс - не са😀

Използваният софтуер е критерият в случая 😀

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За сега две нови страни. Най-накрая посетих Словения и останах очарована. Разгледахме доста места и всичко много ми хареса.

Втората нова за мен страна е Португалия. Бях само в Лисабон, определено ще се върна за по-дълго време и разглеждане.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.