Прескочи до съдържание

дневник Перу, Боливия и Колумбия


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Инка трейл- при недостатъчна адаптация, според мен, е едно абсолютно безмислено и емко (времеемко, трудоемко...) усилие, особено в случай, че имаш толкова малко време в Перу.

Определено има места, които бих препоръчала вместо 4-те дни, скитащ по планини (освен, ако не си запален планинар). В района на Куско- Олайтантамбо, Писак (ама, не само пазара, а да се изкачиш и поразходиш около старите светилища), Марас, Морей...:) . Ние, например се договорихме с гестхауса в Олайтантамбо, да дойдат и да ни вземат от Куско и да пообиколим всичко това за 1 ден, като започнахме към 6.30, а в Олайтантамбо бяхме късно вечерта. На следващият ден, изследвахме самото градче, което на мен ми взе акъла, а следобед хванахме влака към Акуас Калиентес. Сутринта си хванахме първото автобусче към Мачу Пикчу и е факт, че изгрева си го видяхме:) . Късно вечерта, отново бяхме в Куско. Искам да кажа, че само за този район, за да го изживееш, а не да чекнеш, са ти необходими поне 4-5 дни.

Преживяването с автобус Пуно-Куско е уникално и доста комфортно, отнема 1 ден, пълен. Пуно- още един и то без преспиване в Текиле. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Инка трейл- при недостатъчна адаптация, според мен, е едно абсолютно безмислено и емко (времеемко, трудоемко...) усилие, особено в случай, че имаш толкова малко време в Перу.

Определено има места, които бих препоръчала вместо 4-те дни, скитащ по планини (освен, ако не си запален планинар). В района на Куско- Олайтантамбо, Писак (ама, не само пазара, а да се изкачиш и поразходиш около старите светилища), Марас, Морей... :) . Ние, например се договорихме с гестхауса в Олайтантамбо, да дойдат и да ни вземат от Куско и да пообиколим всичко това за 1 ден, като започнахме към 6.30, а в Олайтантамбо бяхме късно вечерта. На следващият ден, изследвахме самото градче, което на мен ми взе акъла, а следобед хванахме влака към Акуас Калиентес. Сутринта си хванахме първото автобусче към Мачу Пикчу и е факт, че изгрева си го видяхме :) . Късно вечерта, отново бяхме в Куско. Искам да кажа, че само за този район, за да го изживееш, а не да чекнеш, са ти необходими поне 4-5 дни.

Преживяването с автобус Пуно-Куско е уникално и доста комфортно, отнема 1 ден, пълен. Пуно- още един и то без преспиване в Текиле. 

 

Благодаря за ценното инфо!

 

А откъде мога да проверя за автобуси от Куско до Мачу Пикчу? Откъде тръгват точно и на каква цена са? Засега откривам само влакове и то супер скъпи.

Връзка към мнение

Няма автобуси, тук е монопол. Лесен и бърз начин е да стигнеш до Олантайтамбо с рейс или такси, оттам с влака (по-евтино е и има повече влакове).
Това е по-евтино и по-бързо отколкото с влака от Куско.
Има и друг по-евтин начин, описан в блога thebigmanana, рейс до Хидроелектрика (с прекачване в Санта Мария и Санта Тереза) и оттам пеша по линията на влака, това отнема един ден.

ПП. Оригиналния източник е тук http://www.andeantravelweb.com/peru/destinations/machupicchu/machu-picchu-via-santa-teresa.html

getting-to-machu-picchu.gif

 

ППП. Ако ще взимаш организиран тур в Свещената долина, често хората слизат в Олантайтамбо и оттам взимат влака към Мачу Пикчу (пропускат църквата в Чинчеро)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте. Дали може някой да ми обясни, (надявам се да не се изложа че питам) защо му викате Мачу Пикчу? Не е ли Мачо Пичу? :) 

  1. Machu Picchu 

:rolleyes:

Връзка към мнение

Здравейте. Дали може някой да ми обясни, (надявам се да не се изложа че питам) защо му викате Мачу Пикчу? Не е ли Мачо Пичу? :)

  1. Machu Picchu 

:rolleyes:

На кечуа: machu pikchu

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,

Нов съм тук. Тъй като и аз възнамерявам да посетя Перу (макар и за по-дълго време и предимно трекове по андите), реших да споделя изнамерената от мен информация по някой от въпросите:
 

Относно, възможността за стигане с автобус до Мачу Пикчу, може да прегледаш тази статия: http://www.andeantravelweb.com/peru/destinations/machupicchu/machu-picchu-via-santa-teresa.html

За Боливия:
Визата е безплатна ако се извади в някое от консулствата и доколкото разбрах не отнема много време и може да се направи да речем в Куско в някакъв промеждутък между различните мероприятия, които си запланувал. Задължително за издаването й обаче трябва да имаш документ за направена ваксина против жълта треска.

Вместо да летиш от Ла Паз до Лима, може да пътуваш с автобус от Ла Паз до Хулиака (Juliaca), намира се близо до Пуно, съответно и сравнително близо до Ла Паз, и от там да хванеш самолет до Лима. Последния път като проверявах беше нещо от сорта на стотина долара

Моят личен фаворит за място което бих посетил в Боливия е Салар де Уюни

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
Георги Матеев

За Боливия:

Визата е безплатна ако се извади в някое от консулствата и доколкото разбрах не отнема много време и може да се направи да речем в Куско в някакъв промеждутък между различните мероприятия, които си запланувал. Задължително за издаването й обаче трябва да имаш документ за направена ваксина против жълта треска.

 

Вместо да летиш от Ла Паз до Лима, може да пътуваш с автобус от Ла Паз до Хулиака (Juliaca), намира се близо до Пуно, съответно и сравнително близо до Ла Паз, и от там да хванеш самолет до Лима. Последния път като проверявах беше нещо от сорта на стотина долара

 

Намерих полет директно от Куско до Ла Паз за скромните 79 евро с Peruvian и вероятно ще ползвам тази опция. На връщане ще пътувам с автобус от Ла Паз до Хулиака, откъдето ще продължа със самолет обратно до Лима (да, така наистина е много по-евтино).

 

Изрових официална информация, че българите могат да си извадят боливийска виза директно на летището в Ла Паз срещу $52. Ще опитам първо за безплатна виза в Куско, но ако не успея ще остане втория вариант с плащане на летището.

 

Имаш ли някаква идея дали на летището в Ла Паз задължително биха искали документ за направена ваксина против жълта треска? Не намирам никъде информация по този въпрос...

 

Страничен въпрос. Намерих агенция, която предлага много добра цена за еднодневен тур до Мачу Пикчу, излиза буквално само 30-ина долара повече, отколкото ако се самоорганизирам, но пък включва и тур гайд. Според вас по-добре ли е да ползвам агенция или да си направя сам организацията? Имам усещането, че с агенция ще е много по-лесно като цяло, а разликата в цената е наистина минимална.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за ценното инфо!

 

А откъде мога да проверя за автобуси от Куско до Мачу Пикчу? Откъде тръгват точно и на каква цена са? Засега откривам само влакове и то супер скъпи.

Няма път до там, за да търсиш автобус.

Имаш два варианта - пеш или влак. Пеш не ти препоръчвам, освен ако не си планинар и задължително ти трябва аклиматизация!

Това означава няколко дена да стоиш на около 3000 метра височина и при продължителен преход да не се изморяваш зверски.

Влаковете имат три картегории, съответно и цени, най евтин е Expedition. Ние ползвахме Vistadome и беше страхотен.

Че са скъпи, скъпи са, но Мачу Пикчу е един и е в седемте чудеса.

Относно гидовете - използвай фирма, на входа има самозванци, но те претупват набързо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Няма път до там, за да търсиш автобус.

Имаш два варианта - пеш или влак. Пеш не ти препоръчвам, освен ако не си планинар и задължително ти трябва аклиматизация!

Това означава няколко дена да стоиш на около 3000 метра височина и при продължителен преход да не се изморяваш зверски.

Влаковете имат три картегории, съответно и цени, най евтин е Expedition. Ние ползвахме Vistadome и беше страхотен.

Че са скъпи, скъпи са, но Мачу Пикчу е един и е в седемте чудеса.

Относно гидовете - използвай фирма, на входа има самозванци, но те претупват набързо.

 

Да, да, ориентирах се отдавна за транспорта, с влак ще е. Въпросът вече е по-скоро друг.

 

Намерих агенция, която предлага много добра цена за еднодневен тур до Мачу Пикчу, излиза буквално само 30-ина долара повече, отколкото ако се самоорганизирам. Те се занимават с всичко от-до, включително с билета за Мачу Пикчу, трансферите от хотела и тн, включен е и тур гайд. По-добре ли е да ползвам агенция или да си направя сам организацията? Имам усещането, че с агенция ще е много по-лесно като цяло, а разликата в цената е минимална. Но може и да бъркам.

Връзка към мнение

А,бе Жоро, каква организация за Мачу Пикчу.  Отиваш с влака до Агиес Калиентес, спиш там, на сутринта хващаш първия автобус и си на Мачу Пикчу. Гледаш и се разхождаш целия ден, вечерта се прибираш, отиваш на минералните басейни, спиш и на другия ден сутринта с влака до Олайтантамбо, разглеждаш го и се прибираш до Куско. Какво не ти е ясно, че говориш за някакви агенции.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ами де да знам, както ти харесва. Аз ходих сам, с влака и после с рейс, из самите руини без гайд, с книжка... елементарно е. 

За Свещената долина взехме тур, защото не ми се разправяше с транспорта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Свещената долина взехме тур, защото не ми се разправяше с транспорта.

За Свещената долина е един ден и се взема такси, за да можеш да видиш всичко за един ден и да правиш каквото си искаш - не тур, а такси...

Връзка към мнение

Всъщност си прав, аз просто сметнах (без да проверя), че ще е доста по-скъпо с такси...

Връзка към мнение
Георги Матеев

А,бе Жоро, каква организация за Мачу Пикчу.  Отиваш с влака до Агиес Калиентес, спиш там, на сутринта хващаш първия автобус и си на Мачу Пикчу. Гледаш и се разхождаш целия ден, вечерта се прибираш, отиваш на минералните басейни, спиш и на другия ден сутринта с влака до Олайтантамбо, разглеждаш го и се прибираш до Куско. Какво не ти е ясно, че говориш за някакви агенции.

 

По принцип мисля да се базирам 3 дни в Куско - не ми се спи в Агиес Калиентес. А с агенция просто ми звучи по-лесно организационно и няма да се занимавам със сто глупости.

Връзка към мнение

Всичко е въпрос на финанси.

Когато ми е изгодно, винаги предпочитам организирания тур. А в този случай се отнася за индивидуален тур, не в група.

Наашия гид дойде вечерта в хотела преди тура, даде ни билетите, уговорихме се и сутринта в 4:45 ни чакаше във фоайето. Абе японска му работа. Цената беше пакетна - влак, билети за Мачуто и Уайната, билети за рейса от АК до МП и гид.

На Мачу Пикчу без гид....ще ме извинявате, ама както викаше един мой тренер - все едно да ближеш захарно петле през стъкло:)

А относно спането - 3 дена в Куско са много. 2 максимум. Добра изходна точка е за тур из града и околности, както и екскурзия до Писак.

Една нощувка в Оянтайтамбо, страхотено местенце, с готин хостел, препоръчан от форума и една в Агуас Калиентес, на мен много ми хареса селцето, има собствена уникална атмосфера. Като прибавиш и 2 нощувки в Куско, това е както препоръката ми, така и съвета ми за поредността им - точно в този ред.

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен си струва да се спи в Агуас Калиентес - така може да се качите рано на Мачу Пикчу и да избегнете многото навалица. Ако се прави само за един ден - Куско - Оянта - Агуас и обратно ще се движите нон стоп с хилядите китайци/ корейци и сие, а и ще изгубите половината ден в път.

Оянтайтамбо за нощувка ми се вижда излишно- готино е селцето но за някоко часа се обикаля всичко интересно :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Когато бях решила да ходя в Перу и на Мачу Пикчу, направих много подробно проучване, говорих и с близки приятели, които са били. На база на това взех решение, че няма нужда от агенции, организирани екскурзии с гидове или хайкове по 3-4 дена и т.н. Това, което аз планирах да правя (и надявам се някой ден да успея да го направя) - 2 дена и 2 нощувки в Куско, за да се свикне с надморската височина и Мачу Пикчу за 1 ден.

 

От Куско до Агуас Калиентес с влак отиване и връщане 160 долара, автобус от Агуас Калиентес до входът на МП - 18 долара, вход за МП - 72 долара. Както казах, мои приятели са го правили за 1 ден и е абсолютно постижимо, а и влаковете тръгват много рано от гарата около 6 часа сутринта

 

Успех с планирането!

Връзка към мнение

ние МП го отметнахме с гид и за ден. чели бяхме много, но не мисля, че има начин за ден време из руините (то не е и ден впрочем, а няколко часа - 4-5 да речем се полагат да разглеждаш) да се ориентираш кое какво е, на кое ниво е била царевицата, на кое коката, откъде се гледа кола на обсерваторията, или пък да откриеш сам на оня жертвеник какво точно са жервали инките и на кого са го дарявали. не че не може да се самообразоваш - може!, ама ако някой ти разкаже (и после покаже) това, дето и ти си чел за дяланите камъни и как се втъквали един в друг и кой точно градеж е с най-големи камъни и прочие, е та по-лесно е, отколкото сам да копаеш. и по-забавно в случай, че случиш на готин гид. ние случихме. инак и аз хич не обичам да ме центрят  с парите и да ме правят на идиот като ми вземат излишни такси за той и онуй, но някои неща наистина са пакетирани добре в името на удобството и удоволствието на туриста и не е редно да ги отричаме само защото струват 20 долара отгоре. нашата гидка например беше културен антрополог, завършила университета в Куско (дано не бъркам, ама такава май беше фактологията) и с плам ни разквазваше. много си говорихме с нея - тя ни говореше, но и нас ни слушаше като й говорим. по едно време и индиански масаж ми прави на главата, защото казах, че енти ден имам главоболие заради височината. разказа ни за шапките на лелите из планините - ако са черни какво значи, ако са други - какво, за писклюлите по плитките на момите, за цветовете на дрехите. абе много неща каза тая жена. неща, които аз не бях прочела във всичките ми книги и трилогии за инките (а доста почетох, вярвайте!). всеки местен водач си струва разликата от 20 долара, считам аз. което не значи да не се самообразоваме и поподготвим :peace:

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Голям спор стна за МП :) Аз лично избрах златната среда, като минах двудневният трекинг. Предимството му е, че е по лесен, пести време,  включва една допълнителна руина и пристигаш при МП на изгрев слънце преди да са го “нападнали“ японските туристи :) Проблем с височината нямах, но преди това близо седмица бях на по високо в околностите на Арекипа, езерото Титикака и Ла Паз. Единствено в каньонът Колка и в Ла Паз се задъхвах, но постоянната употреба на чай от кока бързо ме оправи  :)

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Според мен си струва да се спи в Агуас Калиентес - така може да се качите рано на Мачу Пикчу и да избегнете многото навалица. Ако се прави само за един ден - Куско - Оянта - Агуас и обратно ще се движите нон стоп с хилядите китайци/ корейци и сие, а и ще изгубите половината ден в път.

Оянтайтамбо за нощувка ми се вижда излишно- готино е селцето но за някоко часа се обикаля всичко интересно :)

Права си, но аз го давам като начална точка за експедицията.

Ако пристигаш от Лима и това ти е първата дестинация, е добре да се поаклимитизираш, макар и за 24 часа, помага.

Нито е толкова високо, нито е уморително за разглеждане. Хем почиваш, хем се приспособяваш. Аз понеже вече съм бил и сгрешил в последователността, затова давам и такъв акъл. Ако се върна някой ден там, а планирам да се върна с един дълъг 30-45-60 дневен престой в ЮАмерика, така и ще направя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Един практичен съвет за полет от морско равнище до летище на 2000-4000 метра надморска височина. В чекирания багаж опаковайте добре шампоаните в наелоново пликче! Поради голямата разлика в налягането флаконът автоматично се отваря и значителна част от него изтича. Ако не е добре опакован дрехите ви ще се напоят с шапоан, което е доста неприятно...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Когато бях решила да ходя в Перу и на Мачу Пикчу, направих много подробно проучване, говорих и с близки приятели, които са били. На база на това взех решение, че няма нужда от агенции, организирани екскурзии с гидове или хайкове по 3-4 дена и т.н. Това, което аз планирах да правя (и надявам се някой ден да успея да го направя) - 2 дена и 2 нощувки в Куско, за да се свикне с надморската височина и Мачу Пикчу за 1 ден.

 

От Куско до Агуас Калиентес с влак отиване и връщане 160 долара, автобус от Агуас Калиентес до входът на МП - 18 долара, вход за МП - 72 долара. Както казах, мои приятели са го правили за 1 ден и е абсолютно постижимо, а и влаковете тръгват много рано от гарата около 6 часа сутринта

 

В случая подкрепям 100% мнението на maik. Чрез организиран тур ще мога да видя и науча повече неща, тъй като агенция би ми спестила много време, а в крайна сметка се оказва - и пари.

 

Намерих оферта, която включва:

 

- Двупосочен трансфер летище-хотел-летище

- 4-часов следобеден тур из Куско, включващ храма на слънцето Qoricancha и четирите археологически парка Saqsayhuaman, Q´enqo, Pukapukara и Tambomachay

- Целодневен тур в Мачу Пикчу (включва билети за влака и автобуса)

- Целодневен тур в Свещената долина, включващ пазара Qorao, Pisaq, Urubamba, Ollantaytambo и Chincheros + обяд в Urubamba

- Туристически транспорт за всички турове, включително трансфери от/до хотела

- Билети за всички посещавани туристически атракции, включително за Мачу Пикчу

- Англо-говорящ гайд и за трите тура

 

Предлагат ми този пакет за $325 крайна цена. Като се има предвид, че самоорганизирано ходене до Мачу Пикчу би струвало около $260, то излиза, че получавам още 2 тура и една камара други неща само за $65 отгоре - определено е добра сделка. И на практика ме взимат от хотела и ме водят за ръчичка навсякъде, обясняват ми всичко на английски и не се налага да си троша нервите с хиляда отделни резервации, местни таксиджии, испански език и често неработещи сайтове. Супер удобно и практично, а и ми уплътняват трите дни в Куско на максимум.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Върви ли вече влака от Куско до Оянтайтамбо?

Че миналата година още го ремонтираха след наводненията от преди година-две и се ходеше с рейс до там.

Пакетната цена ти е екстра, питай ги колко би доплатил за Vistadome, по-добрия влак е.

Предполагам, че цената не включва Уайна Пикчу. Не че го препоръчвам...... макар с това изречение да рискувам да бутна кошера с пчелите:)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.