Прескочи до съдържание

дневник Празнична разходка до Доминикана и Коста Рика


macf1an

Препоръчани мнения

Ей, чудна информация, както винаги.

Уви, само за 5 дена, от които 2 са път, как да ги вмъкна тези красоти .. Само едно място ще трябва да си избера.

Връзка към мнение

Macflan, като ти чета мнения, планове и дълбочината на анализите им, докъде влизаш.....абе яко ми образуваш комплекси бре, човек! :) Сигурен съм, че и с други е така. Чувствам се като малоумник.

А мислех себе си за отворко допреди няколко месеца или година, понеже почти всички пътувания съм си организирал сам и съм си вярвал, че съчетавам съотношение суперцена-качество. А колко зле ме карате да се чуствам на моменти ти и някои твои колеги....ще сменям форума май... :)

Майтап...Сори за лиричното отклонение, ама и ние сме хора :)

Успех с пътешествието!

 

Малииииии, не съм била само аз, дето се чувствам като бавноразвиваща се тук за някои неща  :blink:  :lol:

Макфлан, желая ти супер изкарване! И кой пък не те врънка да ми намериш билети за Перу и Нова Зеландия догодина, пък на! Само няма ми се караш, че нищо не разбирам... хаха  :angry:  :huh: .. Весело да ти е!

Връзка към мнение

Сан Хосе го разглеждам само като "мястото с летището", та правих какви ли не еквилибристики да го избегна като точка за престой.

Уви, май няма да ми се получи.

Реших да съсредоточа търсенето в областа Guanacaste, засега, с комуникационна точка - летището в Либерия.

Стигането дотам - лесно. Връщането се оказва голям проблем. Полети до Сан Хосе има рано сутрин, даже с мили мога да си ги купя, стотина долара се връзват. Обаче международният ми полет тръгва в 1030, а вътрешният пристига в 8:50.

Преко сили ми остават 1 час и 40 минути между тях, и то в уикенда след празниците. Много голям риск.

Нямат един е-майл тия костарикански пуравидалисти - летищари, на който да ги запита човек: "възможно ли е" ..

 

Има алтернативни полети от Тамариндо, обаче стигат само 30 минути по-рано, а и са с едно прекачване. 

 

Ако не намеря нещо по-итнересно като дестинация, май ще си затръгвм на 2 Януари (имат полети вечерта) и ще трябва да спя около летището в Сан Хосе.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както очаквах, в мига, в който изтече валидността на купона за 20% отстъпка в cheaptickets.com - цените паднаха с едно 15-16% :)

 

Наблюдавал съм го н-пъти и затова неведнъж съм казвал - всички подразделения на орбитз (чиптикетс, ебукърс) да не се ползват без ПОНЕ 20% купон за отстъпка от хотелите.

По стар обичай, след уикенда непродадените стаи "мистериозно" поевтиняха почти навсякъде. Като гледам, май ще се сменя хотела ..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Какво точно искаш да видиш в Коста Рика?

 

Либерия не беше ли на границата с Никарагуа и известно с каубоите си? Или от там ще натиснеш към Аренал?

 

Имай предвид, че летището на практика не е точно в Сан Хосе, даже е по-близо до Алахуела... Ако вземеш кола под наем си за нула време от летището до волкан Поас, може да преспиш там около вулкана, не е лошо, има разни ЕКО местенца, ако трябва ще видя къде точно бях аз... И от там може да се закараш с колата на някъде или да се върнеш до летището и да летиш нанякъде.

 

Аз какво направих след Поас - ами хванах напред с колата, качих на стоп някаква местна баба и тя ми каза кво да правя :) За един пълен ден се завъртях през La Tirimbina и направих вътре едно турче в дъждовната гора около rio Sarapiqui. Оттам по пътя към Сан Хосе/Алахуела през парк Браулио Карийо и обратно към Поас нагоре в планината :). Всичко това спокойно за един ден, никво бързане.

 

Не знам какво ти се прави, има много и различни неща в Коста Рика, всичко на американски цени имай предвид... На мен ми беше писнало от вулкани, джунгли и т.н. и накрая си направих един ден white water rafting по Пакуаре, виж дали е сезон и дали пускат. Хората са готини в КР, може да пробваш да действаш там на място - аз това направих реално, защото в КР не видях нищо уникално спрямо останалите в Централна Америка, което да си набележа...

 

Впрочем на мен поне не ми се сториха адски далечни разтоянията с кола/рейс честно казано.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Благодарности за информацията.

За мен придвижването с кола там не е опция - нямам време и умения за това, а и бъкел ешпаньол не хаблар :)

Целите си ги споделих в картинки по-горе: морското ме влече повече от джунглата, макар да не отписвам и нея съвсем.

 

Цените, стига да не са полинезийски, не ме плашат :)

 

Освен ако не стане голяма драма с билетите, смятам да се насоча към тази област:

Clipboard01.jpg

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хм, бе картинки не видях, четох за приключения хаха :) Не съм схванал нещо най-вероятно, но ако сега съм разбрал правилно искаш хубави плажове, барове и коктейлчета? Тоест никакви гмуркания, кану, рафтинг и т.н?

 

Еми не мога да помогна, за мен КР изобщо не е плажна дестинация. Ако ще са плажове, то предполагам Карибският бряг бих си представил, не океана... Чувал съм за полуостров Никоя и около Монтесума като по-непопулярни местенца в тая част, дето показваш, но пак не е Гуанакасте...

 

Ще чакам отзиви как е КР, че аз продължавам да не намирам нищо в КР, което да ми привлича вниманието и затова ми е интересно :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Иначе, списъкът горе се припокрива добре с първоначалната ми "мишена":

http://www.tripadvisor.com/TravelersChoice-Beaches-cTop-g291958

Ами да ти кажа, като за не-плажна дестнация, доста добре са екипирани :)

 

Иначе аз плажовете, освен да се разходя и поснимам по тях, и да се кача на някоя лодка, за друго не ги ползвам.

Затова и казах "морско": лодки, шнорхелинг, животинки, крем против слънце..

Един ден ще отделя и за джунгла, поне.

 

А, и на Н.Г. да съм сред цивилизацията :)

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Усложненията продължават.

Явно самолетната индустрия в района е същата джунгла, каквато има и под трасето на полетите ..

Една и съща авиокомпания (Авианка) маркетира полетите, оперирани от себе си, но под костариканското си име име Лакса, заради което не може да се ползва онлайн или мобилен , или какъвто и да е предварителен чекин.

На всичкото отгоре, не позволяват чекиране на багаж между резервация на Лакса и въпросната резервация на Авианка, оперирана отново от Лакса. Не давали на два отделни билета, въпреки че е една и съща компанията ?!

 

Тези неща автоматично ме задължават да съм на чекин гише (ако съм с багаж) 3 часа минимум преди полета си от Сан Хосе обратно за Панама, на практика принуждаващо ме да спя предната вечер в Сан Хосе.

То е явно, че ще се пътува само с ръчен, но и това може да не помогне на летището. Достатъчно е да ми кацне полета от Либерия с 5 минути закъснение, и да отида запръхтян на чекина час и 25 преди полета, за да ми кажат "ло сиенто, сеньор, мучо тарде".

Има и по-ранен полет, но само с 30 минути.. срещу 150 долара повече ..

 

Ако някой е правил трансфер в Сан Хосе - има ли трансферни гишета на Авианка в транзитната зона? Май единственият ми шанс е е да не излизам оттам.

 

За капак на всичко, въпреки че изчаках няколко дни след 3 Декември, от когато таксата за напускане на Коста Рика трябваше да е включена в билета, това не е станало факт, и трябва да се плати кеш на гише преди да се чекирам.

 

Засега се топля с мисълта, че няма да ям отново креолския специалитет "Свинска лой с кестени" (както имах "удоволствието" миналата Коледa), а ще бъда посрещнат с нещо такова:

 

aNoOPRK_700b.jpg

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Ето къде НЯМА да спя в Коста Рика. Не съм си събрал от закуските още..

 

Capture.JPG

 

Може пък кухнята да е много добра, знае ли човек ..

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И с тия дилеми за Коста Рика ... Ще объркате добре подредената програма - вече сме и с резервация в Drake и се обсъжда двудневен трек из Corcovado.  Дали си заслужава 250те $ на клапак? За мен са луди пари заради евентуалната възможност да видим и тапири. Дайте доводи да разубедя г-жата  :(

Да не говорим че е съвсем на "майната си"

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами с оглед първоначалния ти "източен" план, бая си е далеч, освен ако не го пролетите.

Ама пък на снимки изглежда много яко .. някой опитен да каже.

Връзка към мнение

Лошо. Най-популярна празнична дестинация за годината..... http://www.bing.com/trends/us/vacation-destinations

Връзка към мнение

След като от хотела в Доминикана по изключително "професионален" начин ме отсвириха, и не си мръднаха пръста да ми отговорят на кое да е трите писма, реших да им го върна подобаващо и си отмених резервацията.

30 секунди по-късно я направих наново, за 50 долара по-евтина. Да живеят промо-кодовете !

Явно ще се ходи на ол инклузив .

 

Уви, плановете за Коста Рика аха да потръгнат към изясняване, и ги удари внезапна тропическа буря.

Мястото го реших - северозападното тихоокеанско крайбрежие. Близо е до Аренал, има национален парк, и има плажове и океан. Уви, тук плюсовете свършиха.

 

След няколкодневна борба с Авианка и клиентската им поддръжка, в крайна сметка се установи (засега) следното:

дори да пътувам на връщане само с кабинен багаж, от Либерия до Сан Хосе летят само Чесни, в които трябва да си го чекирам при всички случай...

Чекирам ли го - трябва да си го чакам в Сан Хосе и да влизам отново в транзитната зона. Единственият шанс да се случат нещата, е да съм се чекирал предварително, но към момента не могат да ми кажат дали е възможно за този полет. Освен това, трябва да ми позволят да си чекирам багажа, на два отделни билета, от Либерия до Панама.

Дано уцеля на кого попадам следобед, като тръгна за пореден път да се обяснявам ..

 

И разбира се, единственият хотел до морето, който си бях харесал, беше разпродаден днес.

Сега си нямам идея къде да спя там, освен на хижи в планината или до летището.

 

Ако някой е сменял полети на летището в Сан Хосе, много би ми помогнал с малко информация.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Голям зор, голямо чудо. Нещата почнаха са се смрачават, а времето намалява застрашително ..

Таман мислех, че съм напипал офертата .. и ме върнаха на изходна точка в търсенето на хотел.

 

Ще ви споделя как случайно попаднах на рядко ползван ресурс за откриване на хотели, недостъпни другояче:

четейки темата за трикнати билети във FlyerTalk, забелязах разгорещено обсъждане на скорошната "промоция" на Иберия до Щатите и Южна Америка, в което валяха обвинения за прекомерно споделяне на "детайли" в неназован, малко известен форум.

Разрових се подобаващо и попаднах на въпросната тема в белгийския блог/форум, http://travelmagic.be. Там, по подобие на останалите "блогове", хората се надпреварват да споделят супер евтини цени, а и информация защо са такива.

Темата, която беше предизвикала дискусията в FT, вече беше редактирана, и ценното беше изтрито, но кешът на Гугъл помни ли, помни ..

Разглеждайки останалите теми в секцията за "оферти, попаднах на сайта http://www.checkfelix.com (през който се постигала голяма отстъпка при резервиране на билети в http://tripsta.de ) , ползващ ядрото на http://kayak.de . Пуснах едно контролно търсене за северозападния бряг на Коста Рика и се опулих. Няколко хотела на брега, за моите дни, скъпички, но като цяло - перфектни. Резервацията ставаше през http://opodo.de , който не ми е сред фаворитите, но поне открих защо никъде другаде не излизаха: някои немски търсачки индексират съдържанието на "големите" в бранша - TUI, Neckerman Reisen, Thomascook, Jahn, Meiers Weltreisen, Dertour и т.н.

Светнаха ми очичките и почнах да разоравам директно в сайтовете им за някой непродаден покрив над главата. Намерих! Хотели, хотелища, хотелчета, баш където искам, баш когато ми трябват. Уловката беше, че не са с "директна покупка", а с "обвързваща заявка".

Ако не знаете какво представлява, накратко: "купувате" си стаята, с всички данни и кредитна карта, хотелът проверява за наличност в запазените за туроператори стаи, и ако има - получавате я. Ако не - не ви взимат парите. Проблемът: 1-3 работни дни за проверка и окончателен отговор. Няма възможност за отказ от поръчката (до получаване на отговор) или от евентуално осигурената стая в последствие.

Сред имената на въпросните туристически колоси разпознах няколко, с чиито местен представител имам контакт. Помолих, провериха, потвърдиха, че такава е ситуацията, "запитахме обвързващо" и зачаках ... Ден, два, три, три и половина ... и отговорът дойде: "Няма" :(

Уви, това дълго чакане ме остави без достатъчно време да пусна запитване към следващия в списъка, с който, да си призная, трябваше да започна, защото е най-голям от всички...

 

Цялата тази галимация ме остави без хотел и без обратен полет от Либерия до Сан Хосе, защото искат да знаят къде ще спя, за да ми го издадат ...

 

Междувременно, подготвях резервни варианти и активно се възползвах от "най-големия" сайт (по данни от Ноември) - http://alltherooms.com. На едно място събрани от http://booking.com, през http://hotelscombined.com , та чак до http://airbnb.com и http://vrbo.com. И още много други. В крайна сметка се видя, че ще се спи на квартира, което ми отнема възможността за закуска и социална среда, до момента считани за минимум в моите пътешествия. Тепърва трябва да проуча коя оферта да избера, че не съм кой знае какъв корифей в този сорт настаняване.

 

С това притеснително закучване на нещата "по средата", доста сериозно загърбих доизпипването на последните фази от пътуването. Заради невъзможността да си хвана самолета сутринта на трети, спането около летището в Сан Хосе стана неизбежно, за където също още нямам хотел. Там поне варианти много, а и не са скъпи.

Освен това, уплътняването на 7те часа престои в Панама и Лисабон се оказа голяма дилема.

За Панама съм се насочил към 5 часова екскурзия от летището, с http://panamaairportshuttle.com . Уви, информацията за тях е съмнително оскъдна ... та май ще преслушвам и предложенията в http://tripadvisor.com .

За Лисабон нямам ясна представа все още, защото метеорологичните условия ще са доста определящ фактор.

Разглеждам оферти в сайтовете за подобен тип занимания: https://www.vayable.com , http://layoverideas.com , http://www.layoverguide.com , http://grayline.com , но разбира се ще се радвам, ако някой пусне муха за нещо проверено :)

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Мисля да си окачвам въжето вече.....как ги намери и обиколи тия 20 и кусур сайта бе, човек?

И за колко време?

Аз на третия-четвъртия вече съм бъгнал и си взимам отпуска...:)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз ги обикалям всеки ден по няколко пъти, че и намирам нови :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

След като е толкова проблемен обратния полет от Либерия до Сан Хосе, защо не пробваш :
-с автобус -  ще отнеме  около 4:30 часа и са почти през час.

-с  рент-а-кар  -  ще си свободен да спираш по пътя , а и можеш да минеш и по Тихоокеанското крайбрежие

 

Панама - при добра планировка  7-те часа ще стигнат и за Casco Viejo, и за Мирафлор, но ще е голямо препускане. Но пък дали друг път ще се върнеш да разглеждаш на спокойствие...

Ние сме отделили ден и половина, със спане в Каско , въпреки че и това му е много.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Както вече писах, придвижване по суша не съществува като вариант при мен, освен при форсмажорни обстоятелства.

Прекалено малко време имам за да го прекарвам в автобус - транспортът ще е само въздушен.

За Панама по-важно е да намеря проверена агенция, която да предлага половин дневен тур от летището, нещата за гледане са ясни.

Връзка към мнение

Aбе ти нямa ли дa излитaш вече?! Че ми стaнa неудобно сaмо aз дa пишa в темaтa зa "Непознатите/малкопознатите ни летища". Кaто гледaм, ще имa достa кaкво дa отбележиш зa тaзи т. нaр. твоя "рaзходкa" :)

A нa мен ми предстоят и още... :rolleyes:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Поздрави от Виена. След като в последните 5 дни написах над 400 съобщения, с поне 100 агенции, хотел още нямам. И транспорт до него - също. Намерих допотопен, скъп и общуващ само по пощата, веднъж дневно, поисках си стая, пратих им данни за картата (на своя Отговорност) и така и недочаках отговор. Да видим..

За сметка на това, получих най информативния мейл от транзитния хотел в Сан Хосе. 14 страници. Истински пътеводител.

Почна да ме хваща яд че не си стоях само в него.. Дори медицински туризъм предлагат.. Стая и операция на очи или вадене на зъб.. Тънкана!

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Хайде, на добър час! Не се тревожи за хотела, на Коледа стават чудеса! А и да не станат, все пак ще си на топло, може и в многозвездния хотел....Очаквам разкази.

Весела Коледа!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Почна да ме хваща яд че не си стоях само в него.. Дори медицински туризъм предлагат.. Стая и операция на очи или вадене на зъб.. Тънкана!

 

:lol:  :rolleyes:

 

Meжду другото гледам си направил 1001 мнения. Това е добър знак, айде попътен вятър.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Такааа. Пийвам си коктейлче, гледам коледен модерен акробатичен балет, и си припомням с усмивка зора, който брах последните дни.

На нокти, заради липсващите основни компоненти от пътуването, пристигнах във Виена и след малко шопинг се качих на Кондора за топлите страни.

Шок. Наскоро се бях изказал неподготвен как вече нямало презокеански полети без мултимедия.. 6 стъклени телевизора ме гледаха ехидно от тавана и предвещаваха предълъг път..

Дадох житейски урок на една австрийска лелка защо се ползва онлайн запазване на места, щом иска да си седи до мъжа, и хвръкнахме.

Тежък полет. МНОГО отвратителна храна, без избор. Паста с доматен сос за обяд и студено месо за закуска.

Занапред силно не препоръчвам тази авиокомпания за дълги дестинации. От всичко, най-приятно се впечатлих от екипажа. Млади, хубави, усмихнати (отиват да карат Коледа в Доминиканската, на служебни разноски... ), и много, много мили. Дори скритите им качества се потвърдиха, като ги видях на шезлонгите пред мен днес ;)

Летим, летим, стана 17 часа доминиканско време (според предварителната настройка на часовниците) и капитанът каза "кацане". Погледнахме се със съседката в недоумение, защото трябваше да кацнем чак в 1830. В крайна сметка, тя ми пусна мухата, че сме сбъркали и двамата часовата зона, което не обмислих достатъчно (летял, гладен, недоспал) и добавих още час..

Кацане, мощен аплауз (направо не повярвах), и се изсипахме в летището, в което не стига, че се пушеше навсякъде, но почти пълно копие на летищата в Пасифика.

IMG_20141224_140213.jpg

  • Харесвам 21
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.