Прескочи до съдържание

Искам да се оплача


AlexandraKo

Препоръчани мнения

@Георги, зарежи я тази данъчна декларация, каквато ти беше и първоначалната мисъл. НАП няма да се занимават с календарите на магеланци🙂 Щом нямаш печалба и в случая не извършваш търговия по занятие и обичайно, а инцидентно с оглед новогодишния сезон, чист си за НАП. Просто изпълняваш поръчките/заявките на разни хора тук да имат специфичен, авторски и уникален календар🙂, който не може да се намери в търговската мрежа. Действаш от свое име пред фирмата, която ги изработва, но за чужда сметка - тази на съответния магеланец. Нямаш и комисионна за посредничеството в цялата работа. 
Информацията, която подават куриерските фирми към НАП за наложените платежи, преимуществено има за цел да изсветли прикритите електронни магазини. 

Това, че ти си пуснал инцидентно през един месец от годината пратки, макар и към много хора, но на ниска стойност, няма да представлява интерес за НАП. Нали в товарителниците пише календари.

 

Иначе аз за тази година имам един наложен платеж за 10 лв. и просто го изтрих, но така или иначе трябва да попълня приложение 3 заради друга дейност.

От сайта на НАП:

Деклариране на доходи от онлайн търговия


В предварително попълнената данъчна декларация ще са достъпни данните от наложени платежи, с които НАП разполага за осъществените през изминалата година продажби в интернет. В случай, че доходите от наложени платежи подлежат на облагане, гражданите ще трябва да ги декларират в съответното приложение. 

  • Доходите, получени при продажба на стоки/вещи, закупени с цел препродажба или произведени с цел продажба (т.е. за търговска дейност) подлежат на облагане и следва да бъдат декларирани в Приложение № 2.
  • В случай че става въпрос за продажба от физическото лице, което получава доход от друга стопанска дейност в качеството му на земеделски стопанин,  упражняващ свободна професия или занаятчийска дейност, получените суми се декларират в Приложение № 3.
  • При продажба на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети от физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, доходите се декларират в  Приложение № 5
  • Доходите от продажба на лични вещи, които са освободени от облагане по силата на чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ, не се облагат и съответно не следва да се декларират. Лицата, които желаят, могат да посочат тези доходи в Приложение № 13.

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

С огромна изненада установявам, че целокупното форумно братство е готово да направи седемнадесет лупинга и хиляда други еквилибристики, за да свали цената на самолетен билет или хотелско настаняване с крупната сума от 5 лева, но не подава данъчните си декларации и не заплаща дължими данъци в срок до 31.03. с оглед ползване на законоустановената отстъпка от 5%...

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Duke каза:

С огромна изненада установявам, че целокупното форумно братство е готово да направи седемнадесет лупинга и хиляда други еквилибристики, за да свали цената на самолетен билет или хотелско настаняване с крупната сума от 5 лева, но не подава данъчните си декларации и не заплаща дължими данъци в срок до 31.03. с оглед ползване на законоустановената отстъпка от 5%...

Разликата между хоби и задължение...

  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 11 минути , Георги каза:

Разликата между хоби и задължение...

В твоя случай сигурно е така, но аз имам предвид реалните платци на данъчни задължения по повод на извършена търговска дейност или получени други доходи...

 

И все пак, на твое място не бих неглижирал темата с деклариране на получените приходи от календари, но ти си знаеш най-добре...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 минути , Duke каза:

И все пак, на твое място не бих неглижирал темата с деклариране на получените приходи от календари, но ти си знаеш най-добре...

+1 от мен.

Точно преди 30 мин колежката получи мейл от НАП да преразгледа получените суми от пощенските парични оператори (имала е такива и ги е изтрила. Под 2000 лв - продажби лични вещи).

Тя си е подала декларацията в март, имаше за възстановяване (отстъпката за дете) и даже и възстановиха сумата.

Днес обаче и пратиха този мейл

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
9 minutes ago, funny said:

Тя си е подала декларацията в март, имаше за възстановяване (отстъпката за дете) и даже и възстановиха сумата.

Днес обаче и пратиха този мейл

Което показва какви пълни кретени са от НАП. 

След като е преценила, че няма да ги обяви, значи това е. Правилно-грешно, това е.  

Ако НАП имат проблеми с тоя факт да се 'фащат на работа, и да я олепат ако е сгрешила, а не да пращат имейли. 

С тия наложени платежи си търсят балъци, да платят данък. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , era123 каза:

Което показва какви пълни кретени са от НАП. 

След като е преценила, че няма да ги обяви, значи това е. Правилно-грешно, това е.  

Ако НАП имат проблеми с тоя факт да се 'фащат на работа, и да я олепат ако е сгрешила, а не да пращат имейли. 

С тия наложени платежи си търсят балъци, да платят данък. 

Въпрос на избор и преценка е кой как ще реши да декларира и занимава ли му се с физическа проверка/ревизия в случай че НАП решат все пак да проверят

Връзка към мнение
преди 2 часа, ven62 каза:

Опитай да те консултират на техния 0700 18 700. Отговарят изчерпателно, професионално и с търпение на всякакви въпроси, вкл и малоумни - лично изпробвано.

Ей, що така сега го набутваш на платения телефон? Нали затова има 0700bezplatnite.com. 

 

@Георги звънни на 0298596801 и ще те консултират. Аз също бих ти препоръчал да си я събмитнеш и да си дръпнеш 1% за плащания с карта и отстъпката за детето. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 27 минути , funny каза:

+1 от мен.

Точно преди 30 мин колежката получи мейл от НАП да преразгледа получените суми от пощенските парични оператори (имала е такива и ги е изтрила. Под 2000 лв - продажби лични вещи).

Тя си е подала декларацията в март, имаше за възстановяване (отстъпката за дете) и даже и възстановиха сумата.

Днес обаче и пратиха този мейл

Тук съществената особеност е, че с декларацията колежката иска възстановяване на данък, и тогава правят проверки по документи и уточнения за подадените данни. Ако не им искаш пари, нищо не правят.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 50 минути , oli_mali каза:

1% за плащания с карта

Имам въпрос: как се доказва 80% плащане с карта? (защото някъде прочетох, че това е изискване за възстановяване на данък)

И изобщо плащане с карта? 

Трябва ли да си пазя и показвам касовите бележки през годината?

 

Връзка към мнение

Реших да си извадя еСИМ на йетел, четох в сайта, пише отиди до магазин и плати 10лв.

Отивам до магазин днес, ама не, оказа се, че трябвало да си на договор. Дори звънях по телефона да питам пак.

Ама защо да се пише някъде, иди и се разходи.

Едвам са навлязоха в България еСИМ от няколко години, ама явно трябва още време, за да навлязат напълно.

 

Как пък при всяка среща с банка, оператор или каквото и да е, в 90% от случаите има проблем!

Връзка към мнение
преди 31 минути , Lyubina каза:

Имам въпрос: как се доказва 80% плащане с карта? (защото някъде прочетох, че това е изискване за възстановяване на данък)

И изобщо плащане с карта? 

Трябва ли да си пазя и показвам касовите бележки през годината?

 

 

Облекчението е за плащането по безкасов път, т.е. освен плащанията с карта се включват и банковите преводи и т.н.

Би трябвало да се докаже с извлечението от банковата сметка или движението по карта. Не са необходими касови бележки.

Изискването е 100% от облагаемите доходи да са получени по банков път и над 80%  от тази сума да са платени безкасово. Ако примерно годишният доход е 10000 лв., но сте спестявали и сте похарчили само 7000 лв., нямате право на облекчение, дори и изцяло да сте плащали безкасово.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз също получих такъв мейл - как точно очакват да знам колко точно приходи съм получил от наложени платежи(препродаване на стари вещи, излишни подаръци и тн, които се водят необлагаеми до 2000лв). Трябва да обикалям сега по Еконт/Спиди/Пощите, за да си сметна и ако съм минал 2к(което е невъзможно), да подавам декларация? 


Въпроса ми е тези мейли по-скоро на случаен принцип ли се изпращат на хора, получили някакви приходи, или НАП са си сметнали, че си над определения лимит за необлагаемост? Защото ако не смятат, а просто препращат някакви мейли за мен създават един супер излишен смут в хората, защо да ходя да подавам декларация за нещо, за което не съм длъжен? 

ЕДИТ: видях по-горе, явно не съм дочел изцяло всичко, но според скрийншоти на други магеланци, които са под 2к, не знам защо такива мейли се разпращат..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

беше казано ясно по-горе, че няма такъв праг от 2000 лв, разграничението е дали си продавал лични/употребявани вещи (което евентуално при нужда ще трябва да можеш да докажеш било с документи за притежаването им известно време или с цената, за която си ги продал, която нормално би трябвало да е по-ниска от пазарната) или е било препродажба на стоки с цел печалба

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 23.04.2024 г. в 13:27, hristov.hb каза:

необлагаеми доходи, когато се продават лични употребявани вещи или "случайни" продажби на нови вещи.

Аз визирам точно тази клауза.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.