Прескочи до съдържание

Искам да се оплача


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Граф Вронски
преди 4 минути , dimitrov6 каза:

За първи път попълвам данъчна декларация,защото миналата година съм получил 350 лв наложен платеж в Еконт от продажба на лични вещи.Докато се ориентирам и подам данните мина 1 час,но хубавото е ,че е необлагаем доход

Браво, че си успял. Аз така и не успях, а ми отнеме повече от 1 час, но нямам сили днес за това.
Утре ще питам подробности.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Когато сумите получени от такива продажби не надхвърлят 2000 лв. За календарната година са необлагаеми и не се декларират.

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 47 минути , MayaS каза:

Когато сумите получени от такива продажби не надхвърлят 2000 лв. За календарната година са необлагаеми и не се декларират.

Аз не знаех дали да ги декларирам и ги писах в Приложение 13 в графа Други по чл.13,Ал.1

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, MayaS каза:

Когато сумите получени от такива продажби не надхвърлят 2000 лв. За календарната година са необлагаеми и не се декларират.

А как се разбира каква сума имам от такива продажби за 2023? Имам мейл от НАП, който вероятно е стандартен, пратен дни преди крайния срок за деклариране.  Явно е практика да го пращат в последния момент, защото помня, че преди години, когато ходих за първи път в Щатите, пак беше  през майските празници и пак ми пратиха мейла дни преди да замина, когато ми беше само до това...

Може ли линк, където се споменава този праг?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 38 минути , Яничка каза:

А как се разбира каква сума имам от такива продажби за 2023?

Аз ги видях в Приложение 3 като се натисне горе бутон за да се добавят автоматично данните от НАП. Появява се един изкачащ прозорец и там пише сумата

20240422_200831.jpg

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Граф Вронски

Мх, аз ги виждам в
Приложение № 2
доходи от стопанска дейност като едноличен търговец
и доходи от друга стопанска дейност по чл. 29а от ЗДДФЛ


Най-отгоре имам бутон "Заради актуални данни, подадени към НАП". Излиза ми един малък прозорец със съответните суми.
 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 21.04.2024 г. в 18:43, era123 каза:

Чак евтино не е било 🙂

https://myvidin.com/spomeni-ot-minaliya-vek-ot-vidin-do-sofiya-sas-samolet/

София -Видин 11лв. 

С влак ако не ме лъже паметта 3лв редовен. 1.50 ученик.

Ами лъже те паметта. 7 лв беше билета за влак София-Видин. Самолет 11 лв,около половин час,несравнимо с 5 часа с влак(впрочем 5ч е и сега ).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Иван Попов
преди 14 часа, dimitrov6 каза:

За първи път попълвам данъчна декларация,защото миналата година съм получил 350 лв наложен платеж в Еконт от продажба на лични вещи.Докато се ориентирам и подам данните мина 1 час,но хубавото е ,че е необлагаем доход

Това може и онлайн да се прави, но ти трябва регистрация с парола, която се взима от НАП, след това с този ПИК се влиза в системата им. 

Щом пари не си дал, а само си го декларирал, то това е важното! 😊

 

Иначе приложенията са 2, 3 и т.н. взависимост от дейсността. Знам, че срокът е до края на месеца.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , Иван Попов каза:

Това може и онлайн да се прави, но ти трябва регистрация с парола, която се взима от НАП, след това с този ПИК се влиза в системата им. 

Щом пари не си дал, а само си го декларирал, то това е важното! 😊

 

Иначе приложенията са 2, 3 и т.н. взависимост от дейсността. Знам, че срокът е до края на месеца.

Онлайн го правих,има ПИК отдавна. Пишеше и нещо за подписване, но не ми поиска при подаването

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 16 часа, dimitrov6 каза:

За първи път попълвам данъчна декларация,защото миналата година съм получил 350 лв наложен платеж в Еконт от продажба на лични вещи.Докато се ориентирам и подам данните мина 1 час,но хубавото е ,че е необлагаем доход

С годините претръпваш. Даже малко мазохистично ти става - голям кеф, че си попълних деклрацията и платих данъците в срок.

:wink:

 

  • Харесвам 7
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 7 часа, MayaS каза:

Когато сумите получени от такива продажби не надхвърлят 2000 лв. За календарната година са необлагаеми и не се декларират.

В ЗДДФЛ няма необлагаем минимум за продажба на движимо имущество. Има разграничение между:

- продажби по занятие, които се облагат като доходи на едноличен търговец (без да има регистрация като такъв) и

- необлагаеми доходи, когато се продават лични употребявани вещи или "случайни" продажби на нови вещи.

Необлагаемите доходи могат да се декларират по желание на получателя им в Приложение № 13, Част II с код на дохода 503.

Ако вече е подадена данъчна декларация до 31 март и е ползвана отстъпка от данъка, не е препоръчително да се подава коригираща декларация, защото ще се загуби ползваната отстъпка. 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
Иван Попов
преди 1 час, dimitrov6 каза:

Онлайн го правих,има ПИК отдавна. Пишеше и нещо за подписване, но не ми поиска при подаването

Ами не знам защо така ти се е получило, но по-принцип се иска подпис при подаването.

Важното е да е пусната самата декларация в срок и всичко да е платено. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , ven62 каза:

С годините претръпваш. Даже малко мазохистично ти става - голям кеф, че си попълних деклрацията и платих данъците в срок.

:wink:

 

Днес за втори път го чувам това нещо за необяснимото удоволствие от попълнената данъчна декларация, не знам дали някакви вещества не слагат НАП да излъчват мониторите...

image.png

  • Харесвам 2
  • Смея се 14
Връзка към мнение
преди 1 час, dimitrov6 каза:

Онлайн го правих,има ПИК отдавна. Пишеше и нещо за подписване, но не ми поиска при подаването

От 10 години подавам ГДД само с ПИК. Няма да имаш проблем от това, че си подал с ПИК.
На мен ми отнема повече от час цъкането, обикновено към половин ден, но не мога да отрека, че с всяка година се подобрява услугата🙂. Става все по-лесно и може би оттам идва мазохистичното удоволствие, че си се справил😄

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
2 minutes ago, ДиянаВ said:

От 10 години подавам ГДД само с ПИК. Няма да имаш проблем от това, че си подал с ПИК.
На мен ми отнема повече от час цъкането, обикновено към половин ден, но не мога да отрека, че с всяка година се подобрява услугата🙂. Става все по-лесно и може би оттам идва мазохистичното удоволствие, че си се справил😄

Така е , подава се лесно дори през смартфон когато си на път. Трябва сайта на НАП да го добавим към полезните приложения за пътуващи.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 11
Връзка към мнение

Добре, де, я дайте някакъв шорткът, че аз съм в диаметрално противоположните емоции - затрупаха ме с една камара членове и алинеи, които не съм чел и не разбирам, някакви грешки излезнаха в страницата и теглих една и затворих браузера с убеждението, че лихвите и глобите са за предпочитане спрямо тоя стрес.

 

Доходите ми са само от работотадел, надлежно декларирани в пълен размер и единственото, което бледо напомня търговска дейност подлежаща на облагане са календарите тук, за които имам събрани наложни платежи, доста под сумата от 2к между другото и които излизат в генерираната декларация. Имам фактура за разходи покрай календарите, това също мога да го попълня ако има къде и ако има значение, ама и да не е, може да си платя данъка върху целия приход, не е кой знае каква сума, да се задавят дано.

 

Може ли това да стане лесно и след попълването на наложните платежи къде и какви кутийки трябва да цъкам? В момента клоня към да не правя нищо и да си страдам от глобите, ако ме настигнат.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , Георги каза:

Добре, де, я дайте някакъв шорткът, че аз съм в диаметрално противоположните емоции - затрупаха ме с една камара членове и алинеи, които не съм чел и не разбирам, някакви грешки излезнаха в страницата и теглих една и затворих браузера с убеждението, че лихвите и глобите са за предпочитане спрямо тоя стрес.

 

Доходите ми са само от работотадел, надлежно декларирани в пълен размер и единственото, което бледо напомня търговска дейност подлежаща на облагане са календарите тук, за които имам събрани наложни платежи, доста под сумата от 2к между другото и които излизат в генерираната декларация. Имам фактура за разходи покрай календарите, това също мога да го попълня ако има къде и ако има значение, ама и да не е, може да си платя данъка върху целия приход, не е кой знае каква сума, да се задавят дано.

 

Може ли това да стане лесно и след попълването на наложните платежи къде и какви кутийки трябва да цъкам? В момента клоня към да не правя нищо и да си страдам от глобите, ако ме настигнат.

Ако календарите са минали като покупка и продажба през "Магеланци" ЕООД не трябва да декларираш нищо свързано с тях в декларацията на физическото лице Георги.

Връзка към мнение
35 minutes ago, Георги said:

Добре, де, я дайте някакъв шорткът, че аз съм в диаметрално противоположните емоции - затрупаха ме с една камара членове и алинеи, които не съм чел и не разбирам, някакви грешки излезнаха в страницата и теглих една и затворих браузера с убеждението, че лихвите и глобите са за предпочитане спрямо тоя стрес.

 

Доходите ми са само от работотадел, надлежно декларирани в пълен размер и единственото, което бледо напомня търговска дейност подлежаща на облагане са календарите тук, за които имам събрани наложни платежи, доста под сумата от 2к между другото и които излизат в генерираната декларация. Имам фактура за разходи покрай календарите, това също мога да го попълня ако има къде и ако има значение, ама и да не е, може да си платя данъка върху целия приход, не е кой знае каква сума, да се задавят дано.

 

Може ли това да стане лесно и след попълването на наложните платежи къде и какви кутийки трябва да цъкам? В момента клоня към да не правя нищо и да си страдам от глобите, ако ме настигнат.

Тия доходи от наложените платежи <2к лв ги триеш от полето и пускаш така. 

Връзка към мнение
преди 26 минути , hristov.hb каза:

Ако календарите са минали като покупка и продажба през "Магеланци" ЕООД не трябва да декларираш нищо свързано с тях в декларацията на физическото лице Георги.

не, там е въпросът, че вече са към физическото лице, фирмата е със спряна дейност. Първоначално товарителниците ги бях пуснал през фирмата, ама след дълги разправии с Еконт ми ги пренасочиха към физ. лице.

преди 1 минута , era123 каза:

Тия доходи от наложените платежи <2к лв ги триеш от полето и пускаш така. 

А тогава защо трябва въобще да я попълвам декларацията?

Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги каза:

Добре, де, я дайте някакъв шорткът, че аз съм в диаметрално противоположните емоции - затрупаха ме с една камара членове и алинеи, които не съм чел и не разбирам, някакви грешки излезнаха в страницата и теглих една и затворих браузера с убеждението, че лихвите и глобите са за предпочитане спрямо тоя стрес.

 

Доходите ми са само от работотадел, надлежно декларирани в пълен размер и единственото, което бледо напомня търговска дейност подлежаща на облагане са календарите тук, за които имам събрани наложни платежи, доста под сумата от 2к между другото и които излизат в генерираната декларация. Имам фактура за разходи покрай календарите, това също мога да го попълня ако има къде и ако има значение, ама и да не е, може да си платя данъка върху целия приход, не е кой знае каква сума, да се задавят дано.

 

Може ли това да стане лесно и след попълването на наложните платежи къде и какви кутийки трябва да цъкам? В момента клоня към да не правя нищо и да си страдам от глобите, ако ме настигнат.

За да има мазохизъм, трябва да страдаш т.е. няма да ти помогна. :biggrin:

 

---

Истинатата е, че не мога. Този дял от данъчните задължения не гo владея. Питай за наеми и airbnb.

Опитай да те консултират на техния 0700 18 700. Отговарят изчерпателно, професионално и с търпение на всякакви въпроси, вкл и малоумни - лично изпробвано.

 

Успех

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги каза:

Днес за втори път го чувам това нещо за необяснимото удоволствие от попълнената данъчна декларация, не знам дали някакви вещества не слагат НАП да излъчват мониторите...

image.png

абе ако успееш да прекараш данъците през някаква кредитна карта с кешбек все има някаква малка полза...

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , neuromancer каза:

абе ако успееш да прекараш данъците през някаква кредитна карта с кешбек все има някаква малка полза...

Всички вървят - curve, DSK-Wizz, ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 31 минути , Георги каза:

не, там е въпросът, че вече са към физическото лице, фирмата е със спряна дейност. Първоначално товарителниците ги бях пуснал през фирмата, ама след дълги разправии с Еконт ми ги пренасочиха към физ. лице.

А тогава защо трябва въобще да я попълвам декларацията?

Имаш право на 1% от платения ДОД да ти бъде възстановен ако заплатата е само по банка и плащаниата са ти по банка/карта са над 80% от разходите. Ако женати не е ползвала отсъпка за деца там сумите са по-сериозни до 600лв на дете.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 30 минути , Георги каза:

А тогава защо трябва въобще да я попълвам декларацията?

Ако доходите ти са само от трудов договор, няма нужда да попълваш и подаваш декларация.  Ако евентуално искаш да обявиш приходите от календарите, тогава попълваш. Доколко е задължително да попълваш тези от календарите, не мога да кажа със сигурност. Аз съм имала някакви смешни доходи от наложени платежи, отбелязани автоматично в електронните декларации, но ги махнах и после не съм имала драма.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.