Прескочи до съдържание

Искам да се оплача


AlexandraKo

Препоръчани мнения

преди 17 минути , searus каза:

Пробвай ти с ново колело в Лондон, да видим колко ще издържи 😉 Всъщност предишните наематели ни завещаха пълна градинска барака с всевъзможни боклуци, включително 2-3 колелета, които леко постегнахме точно с тази мисъл, да не привличаме погледите на потенциални крадци, и да не го мисля. Сработваше от години, но явно вече много са го закъсали някои хора...

Между старо, неугледно колело и работещо има разлика. И както @Duke казва в Ниделрландия си ги крадат от години. Даже не знам, това да се води за престъпление.  - някой те настъпил в метрото - голяма работа.

Ако е било пък и незаключено - човек си намира такова колело, не го краде. :wink:

 

 

---

А сериозно:

Това и още хиляди неща могат да се обяснят с няколко думи - интернационализъм, мултикултурализъм, глобализъм,,, , които впрочем, Европа сами си пожела.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 19 минути , ven62 каза:

Между старо, неугледно колело и работещо има разлика. И както @Duke казва в Ниделрландия си ги крадат от години. Даже не знам, това да се води за престъпление.  - някой те настъпил в метрото - голяма работа.

Ако е било пък и незаключено - човек си намира такова колело, не го краде. :wink:

 

 

---

А сериозно:

Това и още хиляди неща могат да се обяснят с няколко думи - интернационализъм, мултикултурализъм, глобализъм,,, , които впрочем, Европа сами си пожела.

Не знам дали е толкова малка работа за някои хора, на съседа ни го откраднаха от градината му, заключено, колело, за което е дал сериозна сума, защото го ползва да си обикаля из Европа с него. Живеем в доста спокоен квартал, в който едва наскоро започна масово да се краде. А че е престъпление, престъпление си е, но тук никой не занимава полицията с това, защото няма смисъл... Нито пък аз ще хукна, само си мрънкам малко. За да е мрънкането пълно, точно днес ама много ми трябваше това колело 🤣 Вместо да стигна за 20 минути до адрес, се влачих над 1 час с автобуси, които винаги закъсняват, трафикът в квартала е умопомрачаващ, ремонти навсякъде, а пощите, ако има човек късмет, ще доставят пощата веднъж седмично 🤣 това, естествено, няма никаква връзка с колелетата, макар че най-вероятно ако пощальоните преминат на педали, ще има по-голям шанс да си свършат работата...

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
В момента, Lyubina каза:

В Нидерландия кражбата на велосипеди си направо "национален спорт". (или поне така твърдят хора, които я познават по-добре от мен)

В Лондон не е много по-различно 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, searus каза:

15-годишно (не знам точните години, може и повече да са) очукано и ръждясало подобие на колело

Е, то такава антика... може пък някой ценител да го е прибрал за колекцията си 😉
Не се ядосвай, всяко зло за добро.  Аз, например, тия дни трябваше да замина за Йордания, а виж какво стана в оня край  - добре, че се отказах преди да купя билетите.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , iaia_mama каза:

Е, то такава антика... може пък някой ценител да го е прибрал за колекцията си 😉
Не се ядосвай, всяко зло за добро.  Аз, например, тия дни трябваше да замина за Йордания, а виж какво стана в оня край  - добре, че се отказах преди да купя билетите.

Е, не се ядосвам... много 🤣 наложи се да походя повечко днес (10-тина км), че съвсем сериозно, единият автобус, който ползвам, се оказа по-бавен заради ремонтите 🤣

Връзка към коментар
преди 4 минути , searus каза:

Е, не се ядосвам... много 🤣 наложи се да походя повечко днес (10-тина км), че съвсем сериозно, единият автобус, който ползвам, се оказа по-бавен заради ремонтите 🤣

И какво е заключението? Ние в България си живеем един прекрасен и спокоен живот! И всеки недоволен от битието си там, е добре дошъл тук! 

  • Харесвам 2
  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 51 минути , seaell каза:

И в Кьолн не е по различно. Като не могат да откраднат цялото колело, вземат части от него.

20230615_093454.jpg

Това съм го виждала и в Стокхолм и то нееднократно.

Връзка към коментар

Честно казано,  от всички изброени - Англия , Холандия , Германия и Швеция, само в англичаните се съмнявам , че може и доста местни да крадат. За останалите залагам най-вече на пришълци.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, stanimir каза:

Честно казано,  от всички изброени - Англия , Холандия , Германия и Швеция, само в англичаните се съмнявам , че може и доста местни да крадат. За останалите залагам най-вече на пришълци.

О, въобще не си прав! Нидерландците редовно се прибират с чуждо колело след запой. Това там си е обичайна практика и затова почти липсват нови колелета, а бизнеса с втора употреба (и най-вече черната борса с крадени) процъфтява. Да не говорим за умишлено захвърлените колелета в каналите...

 

И още нещо любопитно. Велосипедите в Нидерландия са абсолютно бейсик модели без скорости (не им трябват в тази равнина) и излишни екстри...

  • Харесвам 7
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 13 часа, ДиянаВ каза:

Зачудих се за Нидерландия и кражбите. Не знаех за тази им черта. Ако си занесеш балканче дали ще го откраднат?😄

Не точно балканче:

 

IMAG0106.jpg.b72a89383efc42a4d412a685e4f06221.jpg

 

Бяха две. Едното изкара около седмица, другото извади късмет - 1 месец.

:biggrin:

 

Холандците ценят не само българските лютеница и таратор.:wink:

 

---

Да @ДиянаВ, много смешно.:biggrin:

А питаш ли ни нас със @searus кво ни е ...:biggrin: 

Да не цитирам Божинката.:biggrin:

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар

А нашите две колелета ги откраднаха от заключена маза тук, в България. И полицаят вместо да ни влезе в положението, първо ни попита, да не би да участва в кражбата синът ви и приятелите му.  Станахме и си заминахме от разпита. След 15 години получихме съобщение, че е прекратено търсенето. Отдавна бяхме забравили вече. 

  • Шок 3
Връзка към коментар

Споделено пътуване, before it was cool. Имаш някъде да ходиш в друг град, взимаш някое лесно достъпно колело от гарата, оставяш го на крайната ти дестинация или където ти кефне по пътя. Никой не краде 20 годишни бараки с подмолни мотиви, сериозни планове и идеи за бизнес - крадат се от келешлък.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

е то така става като омагьосан кръг? кой и защо би си купил изобщо ново колело, ако вероятността да му го откраднат в кратък срок клони към 100%? и какъв друг избор има човек, освен да си купи старо колело, което пък, също толкова вероятно, е било откраднато от друг?

Връзка към коментар
преди 7 минути , antea каза:

е то така става като омагьосан кръг? кой и защо би си купил изобщо ново колело, ако вероятността да му го откраднат в кратък срок клони към 100%? и какъв друг избор има човек, освен да си купи старо колело, което пък, също толкова вероятно, е било откраднато от друг?

Точно така е в Нидерландия. Затова по-горе пиша, че основно се карат стари велосипеди. И това, което Георги пише по-горе, е масова практика в страната. Лошото е, че не го правят само студенти и млади хора, а като прибавим към всичко и прословутата стиснатост на самите нидерландци, картинката става още по-забавна...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Според мен пък в голямата си част не се касае за осъзната "кражба", а по-скоро вземат чуждото колело, ползват го и го оставят някъде след това. Ако се втренчим в това, че частната собственост е непрекосновена - ОК, налице е нарушение. От друга страна обаче, мнозинството от хора в тези страни едва ли гледа толкова сериозно на един велосипед. Оставен е на улицата, ползва се, оставя се отново там. Това е може би нещо като чадърите в Япония.  Няма мой чадър, има чадър, който се ползва, когато е необходим. Та си мисля дали и в Нидерландия и другите страни не се гледа по сходен начин. Е вярно - в Япония не заключват чадърите и този паралел малко куца. 🙂

Може при нидерландците чувството на общност по отношение на такива широко ползвани предмети да е съвсем далеч от нашето разбиране, че моето си е мое и ако някой друг го е взел да го ползва и предаде натам, ме е обрал. Просто си размишлявам. Не твърдя, че е така. Тези разсъждения ги свързвам преди всичко с велосипедите на улицата. Да влезеш в чужд дом и "вземеш" чуждо колело е вече съвсем друго нещо. 

Оставям на страна факта, че към БГ редовно пътуват микробуси, пълни с велосипеди от Западна Европа. Вероятно и ние имаме сходни усещания за общност, та сме ги взели да ги поизползваме и да ги предадем нататък. Е, не сме, разбира се, само ние българите. Има си роми, римляни, румънци, паки и т.н., който също имат нужда от екологични превозни средства.

В контекста на случая на @searus вероятно моето мнение ще се приеме не на място. Всъщност, аз наистина й съчувствам. И на мен са ми крали колело (в БГ) и знам какво е. Съчувствам.  

 

П.П. Има и още една възможност да ти изчезне колелото, която знам от Германия - Заключваш си велосипеда за някакъв стълб. Минава някой от общината и установява, че там нямаш право да си оставяш велосипеда. Поставя бележка, която ти указва да си вдигнеш велосипеда до 24 часа. Не е преместен след 24 часа - срязват катинара/веригата и го изпращат на вторични суровини. Все тая дали е чисто нов велосипед за 1500 евро, или е 25 годишна "класика". 

Връзка към коментар
преди 8 минути , antea каза:

е то така става като омагьосан кръг? кой и защо би си купил изобщо ново колело, ако вероятността да му го откраднат в кратък срок клони към 100%? и какъв друг избор има човек, освен да си купи старо колело, което пък, също толкова вероятно, е било откраднато от друг?

Имах един приятел, той беше казал следното: купил съм си чипче (един вид влезнал съм в играта), от там нататък имам право да участвам. Като му взели колелото, той взел чуждо и така. Така че баш омагьосан кръг, и да, вторичния пазар е много силен - къде от откраднати, къде от изоставени колела. Аз например последното ми колело го купих от техния olx, от възрастен човек, пенсионер, чието хоби беше да поправя и стяга стари велосипеди. Със сигурност не е дилър с мрежа за крадене, а и едва ли забогатява много от 20-те евро, за които продава колелата 🙂

 

 

 

вероятност 100% в кратък срок не бих казал, на мен са ми крали едно колело за десетина години. Много вътрешно го бях приел, защото колкото и да е разбито и старо си е твоето.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 19 минути , antea каза:

е то така става като омагьосан кръг? кой и защо би си купил изобщо ново колело, ако вероятността да му го откраднат в кратък срок клони към 100%? и какъв друг избор има човек, освен да си купи старо колело, което пък, също толкова вероятно, е било откраднато от друг?

При повече колелета отколкото хора всички пазари в Нидерландия са си активни.

Много хора (семейства) имат добре уредени и сигурни паркинги на колелета в къщите си и на работните си места (в много случаи по-добри от паркингите за коли).

Голям процент от компаниите стимулират закупуването на нови колелета - дават всичките или поне 50% от парите. Има застраховки против кражби. Има и бизнеси, предлагащи месечни абонаментни и на клиентите не им пука дали колелото ще бъде откраднато, счупено и т.н. Просто при инцидент компанията им дава друго.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Нещо като в казармата - отидеш до кенефа да се изпикаеш, върнеш се в спалното - опааа - изчезнал ти колана...  :huh: Какво правиш? Ами взимаш най-близкия безпризорен колан, после неговият собственик  взима нечий друг и така нататък ... Така също бързо се научаваш да ходиш до кенефа с всичко на теб - с колан, куртка, кепе и пр. :grin: ... е, поне докато си новобранец. :biggrin:

  • Харесвам 3
  • Смея се 7
Връзка към коментар
29 minutes ago, Pantelej Putnik said:

Според мен пък в голямата си част не се касае за осъзната "кражба", а по-скоро вземат чуждото колело, ползват го и го оставят някъде след това.

 

При някой племена така е и с жените , но ги имаме за нецивилизовани.

 

 

  • Смея се 9
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
14 minutes ago, Фил said:

Нещо като в казармата - отидеш до кенефа да се изпикаеш, върнеш се в спалното - опааа - изчезнал ти колана...  :huh: Какво правиш? Ами взимаш най-близкия безпризорен колан, после неговият собственик  взима нечий друг и така нататък ... Така също се научаваш да ходиш до кенефа с всичко на теб - с колан, куртка, кепе и пр. :grin: ... е, поне докато си новобранец. :biggrin:

При издаването на уволнение , дадох 30 лева на един дебелак да ми донесе зимна шуба и колан , че моите междувременно бяха хванали гората.Не питах откъде ги взе ,но си беше развил доходоносен бизнес зад оградата.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, ven62 каза:

---

Да @ДиянаВ, много смешно.:biggrin:

А питаш ли ни нас със @searus кво ни е ...:biggrin: 

Да не цитирам Божинката.:biggrin:

Е смешно ми е. Просто няма как да имам друга реакция. Не съм ходила в Нидерландия за съжаление, но преди две години, като ходихме в Белгия беше пълно с холандци, избягали от ковид ограниченията в страната им. Сега си представих как изглеждат - грамадни хора и как крадат колелета, с предпочитания към българското производство :laugh:.

 

  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

И на мен са ми крали колело

 

При това във Виена.. Предоставих го на приятелка, работеща там, да прави разходки из парковете на австрийската столица и албанците го откраднали 😗 Безценно Балканче беше, от онези с малките колела, с възки купено 😎, от което не падах и за което брат ми още жали, общо ни беше, а приятелката ми още е в немилост в съзнанието му...

Съпреживявам и съчувствам от цялата си душа. Никой не обича да му отнемат любими, па макар и остарели, играчки.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.