Прескочи до съдържание

Искам да се оплача


AlexandraKo

Препоръчани мнения

@П.Кръстев много добре се разбира от какво се оплакваш.За съжаление това се случва почти навсякъде.Все пак си свършил в своята част и това е страхотно.И естествено нямаш никаква вина за лошите последствия за неразумните.

Връзка към коментар

Ако ще се оплакваме в тази посока ;), да ти кажа, че у дома тече вече 10 години. На първия етаж съм. Опитах абсолютно всичко, което ми дойде на ум, и което е по закон. Е, няма. ... не тече със същата интензивност, както преди 2-3 години, че уж накрая направиха някакъв ремонт, но от един месец протече отново (след две години суша - точно ми изсъхна тавана и стените). ... Вдигнала съм ръце. Няма спасение, освен да се махам, но за съжаление май няма как (поне за сега).

  • Шок 1
Връзка към коментар

Чудесх се къде да се оплача. Имаше тема за Бай Ганьо на път, но не я намирам.

Снощи се прибрахме от Берлин с Раянеър. Самолетът беше пълен (с едно-две свободни места). Ние се качихме от първите, но от последните дойде един ядосан мъж, който се разфуча, че не може да си сложи куфара точно над главата си. Беше толкова нахален, че изхвърли куфара на друг пътник от мястото за багаж, за да сложи своя. Другият пътник, за жалост, беше добре възпитано момче на около 20 г. и без да протестира, просто потърси друго място за багажа си. А трябваше да е як мъжага, за да сложи онзи на мястото му. Няма правило, че собствения ти багаж трябва да е точно на мястото над главата ти!!! А и самолетът събира само 90 големи багажа, а не 192, какъвто е капацитета на самолета, т.е. няма как 6 големи ръчни багажа да се насадят горе. За съжаление кабинният състав беше далече и не се намеси, а може би и дори не видя/разбра какво стана. Ето в такива случаи ме е срам, че такива като този са българи. Не ме е срам, че аз съм българка, срам ме е, че този представя България пред света (очевидно работи в Германия, но нискоквалифициран труд, съдейки по речника и обноските му).

 

И второто, от което искам да се оплача - докато чакахме да обявят гейта, с нас се заговори българин, който работи от скоро в Германия. По някое време спомена, че "цветът на нацията се е изнесъл от България". Ех, как ги обичам такива!!! Това ли е цветът - мургавите, които първи тръгнаха навън (помните ли автобусите за Норвегия през 1990 и как ни ги връщаха после). Всъщност, умни заминаха, както и глупави заминаха. Други умни останаха и други глупави останаха. Изнесоха се авантюристично настроените, а останахме (и аз) по-неавантюристично настроените, по-плахите. Но това съвсем не означава, че не сме умни, цвят или каквото и да било. Или пък че мургавелките, които се връщаха със същия самолет, забогатяли от джебчийство или продажба на плът, са цветът на нацията. Обобщаването е проблемът...

  • Харесвам 26
Връзка към коментар
преди 2 часа, Еmilia каза:

Ето в такива случаи ме е срам, че такива като този са българи. Не ме е срам, че аз съм българка, срам ме е, че този представя България пред света 

 

преди 2 часа, Еmilia каза:

По някое време спомена, че "цветът на нацията се е изнесъл от България". Ех, как ги обичам такива!!! ... ...Всъщност, умни заминаха, както и глупави заминаха. Други умни останаха и други глупави останаха. Изнесоха се авантюристично настроените...

Изразила си едно към едно мнението ми. Цялото, не само цитатът, с който исках да отбележа есенцията...

 

Винаги съм се изумявала откъде идва този абсурд за ''цвета на нацията''. За 6 години - особено в ерата на свободния трудов пазар във Великобритания (1.1.2014) - съм виждала такива арогантни и просташки действия, щото съм потъвала в земята от срам, както казваха старите хора в България... Искрено се депресирах, когато пътувах с Wizz (преди ерата на Ryan и когато няма пари за BA). Бях винаги избутвана, смачквана и всеки път се заричах да ми е последно пътуване.

 

Митът за "Цветът" идва от правилата на обществото, в което живеят. И че всеки е принуден да се съобразява с тях, а впоследстие идентифицира услехът на обществото със себе си. Споделяла съм  - в личните си социални профили - много рядко, но когато наистина не издържа психически и съм възмутена до дъното на кръвната си плазма, наблюденията си на фалшивите (за арогантни няма и да споменавам дори) претенции на сънародниците ни към социалната система. Изобщо... 

 

Да, има и хора в противоположния социален поведенчески статус, но са далече от мнозинството. И лично мен в огромните случаи ме е било срам. И защото нито мога да се бия, нито мога да им надсмогна на устатостта и псуването, избягвам на всяка цена какъвто и да е контакт. От тази страна на бариерата гордостта от нацията изисква огромна лупа... И да, срам ме е.

 

От друга страна съм се ядосвала искрено, когато споменат за глупавите, мързеливи, пияни и нахални англичани като норма на поведение. В моето обкръжение няма нито един такъв. Нито един.

 

Тоест, както ти правилно каза:

преди 2 часа, Еmilia каза:

Обобщаването е проблемът...

Извинявам се дългото послание.

Връзка към коментар

Ще помоля да прекратим всякаква дискусия на тема "какви са българите тук" и "какви са българите там". Независимо дали вадите изводи от единичен частен случай или имате широко наблюдение над голяма представителна извадка. Благодаря. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Бесен съм заради една лелка в EasyPay, която не можа да се оправи с програмата и да ми изплати парите. Оправдава се, че била нова. Но работи там от минимум 3 месеца. И 2 минути търси някаква буква на клавиатурата...
Подлудявам от такива некомпетентни заплатаджийки. Оплаках се по телефона и утре сутринта ще отида отново на същото място и няма да си тръгна дори ако се наложи да й диктуват по телефона какво да направи. 

  • Шок 1
Връзка към коментар

Да се оплача, че като застудя и водите в спалнята пак текнаха. Дограмата прилича на Ниагарския водопад. Миналата година хвърлихме около 3000 лв (което е близо 5 мои заплати) за ремонт. Сменихме дограма, сложихме вътрешна изолация и... нищо. Мухълът и влагата продължават да владеят спалнята. Ако някой има идея как да се справим с тази напаст ще бъда много благодарен.

  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Костов каза:

Да се оплача, че като застудя и водите в спалнята пак текнаха. Дограмата прилича на Ниагарския водопад. Миналата година хвърлихме около 3000 лв (което е близо 5 мои заплати) за ремонт. Сменихме дограма, сложихме вътрешна изолация и... нищо. Мухълът и влагата продължават да владеят спалнята. Ако някой има идея как да се справим с тази напаст ще бъда много благодарен.

В никакъв случай не съм специалист, ама възможно ли е влагата да се просмуква от вън? Компроментирана мазилка или на на някои места липсваща тухла/лоша връзка в панела (според строителството) не са изключение

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , tch каза:

В никакъв случай не съм специалист, ама възможно ли е влагата да се просмуква от вън? Компроментирана мазилка или на на някои места липсваща тухла/лоша връзка в панела (според строителството) не са изключение

Догодина ще направим и външна изолация, ако и тогава това продължи ... вече не знам.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Костов каза:

Да се оплача, че като застудя и водите в спалнята пак текнаха. Дограмата прилича на Ниагарския водопад. Миналата година хвърлихме около 3000 лв (което е близо 5 мои заплати) за ремонт. Сменихме дограма, сложихме вътрешна изолация и... нищо. Мухълът и влагата продължават да владеят спалнята. Ако някой има идея как да се справим с тази напаст ще бъда много благодарен.

И аз не съм специалист - имам късмет, че жилището ми няма мухъл (пу-пу!), което е рядкост тук. Обаче знам, че има много решения (проучвах при едно наводнение). 

Можеш да поразгледаш английските предложения - electric de-humidifier (изсушител), аnti-mildew paint (антимухълна боя), и т.н. Външната изолация може да е наистина нужната опция. 

Мухълът предизвиква болести...

Връзка към коментар

Външна изолация,антимухълна боя ,без цветя по прозорците и редовно проветряване.При мен така се появи след ремонта и смяната на дограмите и само в спалнята,която е с външни стени.След горните изброени се оправи.Трябва да диша стаята някак,за това проветрение трябва

Редактирано от Branko
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Electric de-humidifier (изсушител) - тук му викат влагоабсорбатор. Много добро нещо е за влага, изпива я направо.

 Преди живеех в квартира на последен етаж на ъгъл. Имаше единствено стиреопор по стените отвътре без замазка дори. Като станеше студено и стената плачеше. Единственото, което ме спаси от мухъл е влагоабсорбатора. Аз си купих ей този Rohnson.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря за предложенията @Rainy и @Branko :) Дано като сложим външната изолация проблема се реши, че иначе, отидоха ми и малкото пътешествия, докато не намеря решение на проблема.

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 48 минути , Костов каза:

 Сменихме дограма, сложихме вътрешна изолация и... нищо. Мухълът и влагата продължават да владеят спалнята. Ако някой има идея как да се справим с тази напаст ще бъда много благодарен.

Макар на пръв поглед на някого да се вижда странно, новата дограма всъщност ... влошава положението по отношение на влагата и мухъла. 
Старата дограма, понеже е стара, обикновено има пролуки и недобро уплътняване на елементите, което позволява известна циркулация на въздух, докато новата дограма "запечатва" още по-добре помещението и намалява допълнително вентилацията.  А мухълът се бори със затопляне и най-вече - с проветряване и възможност за обмяна на въздуха в помещението.  Например - ако има комин в спалнята - може да се махне капака на отвора с цел по-добро вентилиране.  Вътрешната изолация не е ефективна и се прави по изключение. Външната изолация трябва да подобри положението, доколкото конденз се получава при срещата на влагата с по-студена повърхност, каквато обикновено се явява една неизолирана стена, особено ако не е тухлена, а е стоманобетонна, респективно на местата, където има стоманобетонни ел-ти - колони, шайби, греди.  Значение също има и изложението на помещението и такива проблеми са по-често срещани при северно (североизток, северозапад) изложение. 
Разбира се, влага и мухъл може да се получават и от някакъв теч от покрив, от мокро помещение, от фуги, компрометирана мазилка и т.н. и в такъв случай трябва да се провери откъде идва течът.

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Не се съмнявам,че си сложил хубава дограма и изолация и като следствие добре си затворил влагата в стаята. Редовно проветряване, влагоабсорбатор са най-лесните решения. Някои си доизсушават прането в стаята, предполагам не си от тях.

Колкото и външна да сложиш, дограмата ще е същата, така че...

Нищо лично, но има специализирани форуми, които биха ти били много полезни.

Заедно сме писали с Фичо, той е по-подробен. 

Редактирано от Светославов
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Влагоабсорбатор (хубав) е почти на цената на климатик. Климатикът също изсушава въздуха, а освен това и топли (нещо, което влагоабсорбаторът не прави), така че вместо във влагоабсорбатор, по-добре да се инвестира в климатик. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря на всички писали мнение с цел да ми помогнат. Да, знам, че има специализирани форуми, но това е форума в който ще ти помогнат без да ти обясняват що за некадърен идиот си.

Извинявам се, че оплакването ми няма нищо общо с пътувания :)

 Но това ми е проблема сега. И тъй като считам всички от форума за приятели, искам помощ от приятел. Ще направя външна изолация, ще пробвам и с влагоабсорбатор. Битката с мухала ще продължи до крайна победа. :)

@chandni от 10 години се отоплявам с климатик и мухала си живее.

Редактирано от Костов
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Костов, погледни Термошилд. Полага се вътрешно и е доста по-евтино от влагоабсорбатор. Отделно наистина външна изолация е отлично решение - на времето остъклихме тераса и вътре стана воден свят. Тапетите падаха от влага. Още като наковаха изолацията (дори без шпакловката) всичко свърши.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Може би знаете, но белината убива мухъла. Възможно най-обикновена белина в шише с пулверизатор може да ви помогне да убивате периодично мухъла, за да не го дишате. Че това създава други проблеми...

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Костов каза:

И тъй като считам всички от форума за приятели, искам помощ от приятел. Ще направя външна изолация, ще пробвам и с влагоабсорбатор.

@Костов, има и по-бюджетни решения за влагоабсорбатор. Можеш да хвърлиш поглед тук - наистина добри класификации с различни опции... 

 

https://choosedehumidifier.co.uk/ 

Връзка към коментар

Олеле, какви сте ги написали.

От всички само Фичо е попаднал в десятката.

Един съсед тъкмо приключи с ремонта. Неговият апартамент е краен и има три изложения - север, юг и запад (най-гадното). Онзи  ден се хвали, че е свършил, а аз му казвам: "Айде, честит ти мухъл сега!" А той ме глеееда неразбиращо.

 

Има няколко взаимно допълващи се момента, които работят заедно:

1. Еднакво отопляване на цялата жилищна площ.

2. Редовно проветряване едновременно на всички помещения - сутрин и вечер.

3. Ако механизмите са хубави, трябва да имат опция "микро циркулация" - дръжката трябва да е в позиция 45 градуса между "горно отваряне" и "пълно отваряне". Това, разбира се, важи за прозорци с опция "горно отваряне". В тази позиция прозорецът е затворен, но леко прихлопва. Ако прозорците не са с "горно отваряне", консултирайте се с майсторите на дограмата имат ли обикновените механизми тази възможност.

И последно: отваря се прозорецът и в горната му част внимателно се прекъсва гуменото уплътнение и се маха, така че когато прозорецът е затворен, отгоре да "диша" като старата дограма.  

 

Костов, силно ти препоръчвам, като си сложиш външната изолация, вътрешната да я махнеш. И не бързай да се набутваш с разни влагоабсорбатори и други уреди. Успех!  

 

  

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Костов , @но нейм е започнал правилно с обясненията но!!!:
- микровентилация  засега имат само двуосовите механизми на WinkHaus. Подмяната им е около 60-65лв/брой
- никакво прекъсване на уплътнителите - при насрещен вятър той се завихря в междуфалцовото пространство и започва да подухва от долната панта. А това понижава температурата край прозорците
- не пипай вътрешната изолация - топлото "бяга отвътре навън" ,може би не си изолирал фугите между плоскостите и в ъглите.

- и най-важното -влагата кондензира на най-студеното място в помещението. по тая логика е по-добре да има конденз по прозорците за да го подсушиш, иначе рано или късно избива по ъгли или трегери

 

Мухълът е жив гъбичен организъм, който е изключително вреден за белия дроб особено за малки деца. Борбата с него е радикална - премахване на мазилката до бетон ( от твоите обяснения стигам до извод че си в панелен блок). Но това се прави напролет за да не остава строителна влага в помещението след ремонта.


Мога да пиша с часове защото съм изчел всичко писано по тая тема и съм пробвал всякакви варианти, та  - Образуването на мухъл означава устойчиво влажно помещение. от моя 20+ годишен опит най-ефикасното решение е ВЛАГОУЛОВИТЕЛ. На доста места се дава под наем - вземи за проба ( с по-голям резервоар) и ще се учудиш какво количество вода ще събере за 24 часа. 

За съжаление това е компромисът в стремежа към по-добра изолация и по-ниски сметки. 

.

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, Костов каза:

Да се оплача, че като застудя и водите в спалнята пак текнаха. Дограмата прилича на Ниагарския водопад.

Пробвайте да спите на открехната врата, примерно 1 педя като за начало. Ако имате щори на прозорците също ги открехнете или поне повдигнете с една идея.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 19 минути , stefanrusev каза:

Борбата с него е радикална - премахване на мазилката до бетон

 

Именно. Влагата не е проблем на дограма, проветряване и т.н. Влагата се просмуква през стената. Всички други мерки са битка с последствията, а не с първоизточника. Ако стената е добре изпълнена, няма значение какво е изложението.

 

преди 2 часа, но нейм каза:

запад (най-гадното)

На западно изложение влага няма. Лятото може да пече, но това е друг въпрос.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Костов, ние се борихме с влагата и мухъла доста време. Решението се оказа клапа за микровентилация - нищо общо с горно отваряне на прозореца. Фирмата, от която врехме клапата, се казва Козелино и се намира на ул. Раковски. Дават съвети, много са подробни и помагат.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.