Прескочи до съдържание

Амстердам и околностите за 5 дена


Препоръчани мнения

Здравейте и честит празник на дамите първо :hi:

 

Планувам с приятелката ми да посетим Амстердам  за първи път от 21-ви до 26-ти март. Изчел съм всички теми в този форум за Холандия и повечето из други сайтове. В процес на изработка съм на програма за всеки един ден и съм решил да си взема Holland pass за някои забележителности . Ето я и програмата :

 

1ви ден : пристигане в Айндховен - автобус директен до Амстердам ( около 11 ч. )  - при пристигането безплатна разходка с корабче до IJ Buurtveer от гарата за 15-20  минути - след това качване на Openbare Biblioteek Amsterdam - прибиране до квартирата ( която е до Vondelpark ) и настаняване (предполагам към 2-3 ще продължим разходката ) - Музея на Ван Гог - музея на Хайнекен - Albert Cuyt Market - прибиране в квартирата

2ри ден - от 9-10 разходка в Jordaan - къщата на Ане Франк - круиз по каналите - разходка до Science centre Nemo ( няма да влизаме , само отвън) - музей на плаването Het Scheepvaartmuseum  - Micropia ( понеже приятелката ми иска да го види ) и останалата част от деня е свободен за разходка

3ти ден - площад Дам ( около 9 -10 ч ) - музея на Мадам Тюсо - Oude Kerk ( само отвън) - квартала на червените фенери и кофи шоп - Begijhof - Leidseplein ( да хапнем ) - свободно време

4ти ден - към 9-10 тръгваме за Zaanse Schans - пътуване до градините Keukenhof ( разбрах че отварят няколко дена преди да пристигнем ) - прибиране до Амстердам и свободно време

5ти ден - свободен

 

Плана съм го изчислил според финансите,които имаме и местата, които искаме да посетим. Ако имате някакви съвети и препоръки моля да ги споделите с мен  :)  . Иначе аз имам малко въпроси :

 

1. Понеже ще си хващаме автобус като кацнем в Айндховен и ще го запазвам online тези дни , ако изтърва определения час дали ще ми изгори билета и дали ще важи за по-късен  час ?

2. Дали ще имам нужда от OV карт за градски транспорт , тъй като не съм смятал още колко пари ще ми излезе за тези дни, ако сме с градски транспорт. Знам за сайта 9292.nl, но нямам времето да смятам в момента .

3. Има ли магазини за дрехи и сувенири на по-народни цени ?

Засега за това се сещам . Благодаря предварително на отговорилите :rolleyes:

Връзка към мнение

Според мен за вас ще бъде по-удачно да си вземете карти за градския транспорт вместо OV chip. Имаше за 24 и 48 часа ако не се лъжа и вършат добра работа. За пътуването до Zaanse Schans купете билети с връщане още от Амстердам, защото на място няма как да купите без холандска дебитна карта. Планът е добър, ще успеете да видите всичко...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Честит празник на дамите и от мен :)

 

Аз също ще ходя в Амстердам (от 10-ти до 17-ти), но за разлика от Cos не съм се подготвил въобще и мисля да си направя някаква програма само за първия ден (мисля да го отделя на Айндховен) и от там да го карам ден за ден. Та реших да пиша тук, за да не отварям нова тема. Искам само да попитам за някакви предложения какво да разгледам в Айндховен за 1 ден :)

 

П.С.
Cos, ако открия нещо на народни цени или нещо по-интересно ще пиша :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте и честит празник на дамите първо :hi:

 

Планувам с приятелката ми да посетим Амстердам  за първи път от 21-ви до 26-ти март. Изчел съм всички теми в този форум за Холандия и повечето из други сайтове. В процес на изработка съм на програма за всеки един ден и съм решил да си взема Holland pass за някои забележителности . Ето я и програмата :

 

1ви ден : пристигане в Айндховен - автобус директен до Амстердам ( около 11 ч. )  - при пристигането безплатна разходка с корабче до IJ Buurtveer от гарата за 15-20  минути - след това качване на Openbare Biblioteek Amsterdam - прибиране до квартирата ( която е до Vondelpark ) и настаняване (предполагам към 2-3 ще продължим разходката ) - Музея на Ван Гог - музея на Хайнекен - Albert Cuyt Market - прибиране в квартирата

2ри ден - от 9-10 разходка в Jordaan - къщата на Ане Франк - круиз по каналите - разходка до Science centre Nemo ( няма да влизаме , само отвън) - музей на плаването Het Scheepvaartmuseum  - Micropia ( понеже приятелката ми иска да го види ) и останалата част от деня е свободен за разходка

3ти ден - площад Дам ( около 9 -10 ч ) - музея на Мадам Тюсо - Oude Kerk ( само отвън) - квартала на червените фенери и кофи шоп - Begijhof - Leidseplein ( да хапнем ) - свободно време

4ти ден - към 9-10 тръгваме за Zaanse Schans - пътуване до градините Keukenhof ( разбрах че отварят няколко дена преди да пристигнем ) - прибиране до Амстердам и свободно време

5ти ден - свободен

 

Плана съм го изчислил според финансите,които имаме и местата, които искаме да посетим. Ако имате някакви съвети и препоръки моля да ги споделите с мен  :)  . Иначе аз имам малко въпроси :

 

1. Понеже ще си хващаме автобус като кацнем в Айндховен и ще го запазвам online тези дни , ако изтърва определения час дали ще ми изгори билета и дали ще важи за по-късен  час ?

2. Дали ще имам нужда от OV карт за градски транспорт , тъй като не съм смятал още колко пари ще ми излезе за тези дни, ако сме с градски транспорт. Знам за сайта 9292.nl, но нямам времето да смятам в момента .

3. Има ли магазини за дрехи и сувенири на по-народни цени ?

Засега за това се сещам . Благодаря предварително на отговорилите :rolleyes:

 

Плана ти е добър и личи добрата подготовка :)

 

1. Нямам представа да ти кажа за автобуса, повечето такива фирми нямат проблем да те презаверят за следващ автобус, ако ти закъснее полета. Но защо не хванеш градския транспорт до гарата и от там с влака? Не излиза по-скъпо (дори малко по-евтино от буса мисля), а ще се смесиш с местните още от старта. Пътуването с влака със сигурност ще е по-комфортно, а и не изключвам да е по-бързо. Автобусчетата тръгват от летището към гарата на всеки 5-6 минути, а от там влаковете са на 15-ина минути и отнемат 1:20. 

 

2. Всичките изброени от теб забележителности са в центъра на пешеходно разстояние една от друга. Щом квартирата ти е във Vondelpark, съвсем няма проблем. Не си вади чипкарта, цъкайте си пеша, много рядко ще ви се наложи да ползвате трамвай, платете си скъпата цена на кондуктора, ако се наложи и така. 

 

3. В центъра има нормалните холандски молове, разни марки като Zara, Mexx и т.н. Не мисля че са по-скъпи от другите градове. Ако искате специално да пазарувате изгодни дрехи и такива неща, мога да те насоча към два аутлет центъра, но те са извън Амстердам, не са много лесни за стигане и там се ходи, ако ви се стои целия ден. Няма нещо такова като евтини сувенири в Амстердам, аз поне в центъра не съм виждал, но виж по-долу предложението ми за петия ден...

 

За петия ден предлагам да мръднете от тоя Амстердам! Комбинацията, която ви предлагам е Делфт, Хага, Ротердам. 2 от 3 се правят перфектно за един ден, 3 от 3 с малко повече зор. Много телеграфно:

 

Делфт: стара история, малко градче, криви улички, канали, хем има много неща за гледане от туристическа гледна точка, хем е като типичните по-малки холандски градове. Абсолютно препоръчвам на всеки, който има повече от три дни в Холандия да се поразходи из малък град извън Амстердам, а Делфт е чудесно предложение. Там на площада са и най-евтините сувенири, които съм виждал. Всякакви с холандска тематика, включително и много от типичната синя керамика: http://en.wikipedia.org/wiki/Delftware . Не пропускайте да се качите на кулата на църквата!

 

Хага: доста приятен център, с много магазини, сигурно на по-добри цени от аналогичните в Амстердам. Има прилични по размер молове. Там е и стария им парламент(Binenhof), който все още изпълнява  някакви функции. Задължително разходка до Scheveningen, който е най-големия им курорт и има чудесна, огромна плажна ивица. Scheveningen е нещо като кварталче на Хага. 

 

Ротердам: по-модерен от другите холандски градове, защото е бомбардиран яко от всички по време на войната. Интересни са кубичните къщи, мостовете по р. Маас, от там тръгват и турове по пристанището (едно от най-големите в света), които са интересни, но малко надценени според мен. 

 

Оф, наистина много имам да пиша тук, но ще оставя за друг път да пусна специална тема за по-южните райони на Холандия. 

 

Аз лично ви препоръчвам Хага + Делфт. Транспорта и до трите града е изключително лесен и отнема около час от Амстердам. 

 

Недей фиксирай плана толкова с определени дни и часове, че времето е много разтегливо понятие, ще се наложи да пренареждаш пъзела :) Когато вали по музеите, когато е хубаво навън. Не е зле да вместите и Rijksmuseum някъде, бих го заменил с Мадам Тюсо от воле. Може и това да направите петия ден, ако решите да не ме послушате за обиколката на юг :)

 

Честит празник на дамите и от мен :)

 

Аз също ще ходя в Амстердам (от 10-ти до 17-ти), но за разлика от Cos не съм се подготвил въобще и мисля да си направя някаква програма само за първия ден (мисля да го отделя на Айндховен) и от там да го карам ден за ден. Та реших да пиша тук, за да не отварям нова тема. Искам само да попитам за някакви предложения какво да разгледам в Айндховен за 1 ден :)

 

П.С.

Cos, ако открия нещо на народни цени или нещо по-интересно ще пиша :)

 

Ами...няма какво :) Освен, ако си фен на футбола, може да разгледаш стадиона на PSV, те даже имат мач точно на 10-и срещу PEC Zwolle. Иначе има някакви музеи, нищо специално, което си заслужава да му отделиш внимание според мен. Може би музея на Филипс? Не съм влизал, не мога да препоръчам. Разходи се из уличките, понагледай се на студенти и студентки с колела и като ти писне хващай влака за Амстердам. Ако наистина планираш целия ти престой да е там (нещо, което както писах по-горе не препоръчвам), то със сигурност отдели няколко часа просто да се пошляеш из центъра на града. Контраста спрямо Амстердам ще е осезаем. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Плана ти е добър и личи добрата подготовка :)

 

1. Нямам представа да ти кажа за автобуса, повечето такива фирми нямат проблем да те презаверят за следващ автобус, ако ти закъснее полета. Но защо не хванеш градския транспорт до гарата и от там с влака? Не излиза по-скъпо (дори малко по-евтино от буса мисля), а ще се смесиш с местните още от старта. Пътуването с влака със сигурност ще е по-комфортно, а и не изключвам да е по-бързо. Автобусчетата тръгват от летището към гарата на всеки 5-6 минути, а от там влаковете са на 15-ина минути и отнемат 1:20. 

Най-вероятно така ще направим,благодаря за съвета.На нас проблема ни е обратния път до Айндховен,понеже самолета ни е в 9 и 10 и поне към 8 трябва да сме там . Но сега гледах в 9292 и има сутрин с какво да стигнем до летището. 

А за петия ден ще го решим на място ми се струва  Благодаря за информацията  :)

Връзка към мнение

Най-вероятно така ще направим,благодаря за съвета.На нас проблема ни е обратния път до Айндховен,понеже самолета ни е в 9 и 10 и поне към 8 трябва да сме там . Но сега гледах в 9292 и има сутрин с какво да стигнем до летището. 

А за петия ден ще го решим на място ми се струва  Благодаря за информацията  :)

 

Има как да стигнете, но ако може да откажете последната нощувка спете директно в хотела на летището: http://www.booking.com/hotel/nl/tulip-inn-eindhoven-airport.en-gb.html?aid=368032

 

За вашите дати е 70€, което по холандски стандарти си е супер прилично, не че имам идея колко плащате за квартирата :) Може да поспести малко стрес, и да ви даде нормален сън преди ранния полет. Хотела е точно върху терминала. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Константин

Малко (може би полезно) инфо и от мен  :) :

 

Моето мнение е, че IAMsterdam Card e по-добрия вариант от Holland pass, особено ако искате да видите възможно най-много за най-малко пари. За 3 дни струва €69 и включва безплатен вход (а не само отвън) на всичко което си описал и всичко което споделям по-долу (вкл. повечето музеи в Zaanse Schaans) без Ане Франк и Мадам Тюсо и включва и 3 дневна карта за транспорт, която не е вързана за другата. NEMO Science е доста добър и интерактивен, вътре е пълно с деца, но си заслужава 1/2 час fun, след което си точно до Het Scheepvaartmuseum.

Begijnhof имайте предвид, че затваря в 15:30, но според мен не е нещо специално, има няколко интересни Goble Stones и това е ( други интересни такива "камъни" можете да разгледате отвън на сградата на Amsterdam Museum).

Ако наистина искате да видите "тайни" и много красиви градини в центъра - препоръчвам къщите-музеи на едновремешната висша класа -  Museum van Loon (основателят на East-India Company :) ), Museum Geelvinck-Hinlopen Huis и Museum Willet-Holthuysen. Много добър избор за потапяне в истинската атмосфера на Амстердам. Тия хора са имали толкова пари и власт, че са заобикаляли закона, купувайки 2 лота един до друг, от едната и другата страна, правили са ги да изглеждат като 4 различни къщи, и по средата са правели градини и фонтанчета, далеч от хорските очи. 

 

Бих препоръчал да разгледаш и обмислиш също няколко други музея/места, които много си заслужават:

- Точно до Van Gogh Museum се намира Stedelijk Museum - изключителен музеи за модерно и немодерно (съвсем съм бос в тая сфера  :) ) изкуство - Пикасо, Мондриан и тн и тн, както и модерни инсталации.

- Tropenmuseum - според моето скромно мнение най-добрия етнографски музей в Европа, засягащ Азия, Океания, Африка и Латинска Америка. По артефакти и племенни маски, може би само с British Museum може да се сравнява.

- Het Grachtenhuis - музея на каналите

- Hortus Botanicus - ботаническата градина на Амстердам, по път ви е от Het Scheepvaartmuseum към Micropia.

- Зоологическата хич не е лоша, не е Берлин, но много става, особено аквариума.

 

В случай, че избереш IAMSTERDAMCARD, има един трик за използване, който ще споделя  B) :

Картата е за часове - 24,48, 72, не за дни. Доста добре се получава, ако първия ден на активирането, не я активираш в 10 часа, като отваря първия музеи, амо примерно в 10:30. Така можете да оставите най-времеемката актракция (или пък не :) ) за 4-тия ден сутринта - до 10:30(прим.) ви важат картите - взимате си билети преди този час и сте 6.

 

Споделям мнението на Георги за Делфт и Scheveningen. Много красиво място е Делфт, като малък Амстердам е, канали, улички... предимно холандци живеят  :)

 

Ето 2 снимки (HDR) от мен там:

post-2786-0-26180800-1425934186_thumb.jpg

post-2786-0-70656900-1425934288_thumb.jpg

 

Дано съм полезен  ;)

Редактирано от Константин
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Малко (може би полезно) инфо и от мен  :) :

 

Моето мнение е, че IAMsterdam Card e по-добрия вариант от Holland pass, особено ако искате да видите възможно най-много за най-малко пари. За 3 дни струва €69 и включва безплатен вход (а не само отвън) на всичко което си описал и всичко което споделям по-долу (вкл. повечето музеи в Zaanse Schaans) без Ане Франк и Мадам Тюсо и включва и 3 дневна карта за транспорт, която не е вързана за другата. NEMO Science е доста добър и интерактивен, вътре е пълно с деца, но си заслужава 1/2 час fun, след което си точно до Het Scheepvaartmuseum.

Begijnhof имайте предвид, че затваря в 15:30, но според мен не е нещо специално, има няколко интересни Goble Stones и това е ( други интересни такива "камъни" можете да разгледате отвън на сградата на Amsterdam Museum).

Ако наистина искате да видите "тайни" и много красиви градини в центъра - препоръчвам къщите-музеи на едновремешната висша класа -  Museum van Loon (основателят на East-India Company :) ), Museum Geelvinck-Hinlopen Huis и Museum Willet-Holthuysen. Много добър избор за потапяне в истинската атмосфера на Амстердам. Тия хора са имали толкова пари и власт, че са заобикаляли закона, купувайки 2 лота един до друг, от едната и другата страна, правили са ги да изглеждат като 4 различни къщи, и по средата са правели градини и фонтанчета, далеч от хорските очи. 

 

Бих препоръчал да разгледаш и обмислиш също няколко други музея/места, които много си заслужават:

- Точно до Van Gogh Museum се намира Stedelijk Museum - изключителен музеи за модерно и немодерно (съвсем съм бос в тая сфера  :) ) изкуство - Пикасо, Мондриан и тн и тн, както и модерни инсталации.

- Tropenmuseum - според моето скромно мнение най-добрия етнографски музей в Европа, засягащ Азия, Океания, Африка и Латинска Америка. По артефакти и племенни маски, може би само с British Museum може да се сравнява.

- Het Grachtenhuis - музея на каналите

- Hortus Botanicus - ботаническата градина на Амстердам, по път ви е от Het Scheepvaartmuseum към Micropia.

- Зоологическата хич не е лоша, не е Берлин, но много става, особено аквариума.

 

В случай, че избереш IAMSTERDAMCARD, има един трик за използване, който ще споделя  B) :

Картата е за часове - 24,48, 72, не за дни. Доста добре се получава, ако първия ден на активирането, не я активираш в 10 часа, като отваря първия музеи, амо примерно в 10:30. Така можете да оставите най-времеемката актракция (или пък не :) ) за 4-тия ден сутринта - до 10:30(прим.) ви важат картите - взимате си билети преди този час и сте 6.

Ще си направя сметката за тези карти , коя ще ми е най-изгодна спрямо местата където искаме да отидем, защото не държим толкова да ходим във всеки музей на изкуството, както и в ботаническата и зоологическата градини .А през Science Center Nemo само ще минем отвън за някоя снимка, защото като бяхме в Париж ходихме в Cité des Sciences et de l'Industrie ( който е уж  най-големия научен център в Европа ) и не останах много впечатлен,даже никак .  Благодаря за помощта все пак  :)

Редактирано от Cos
Връзка към мнение

Аз последния път, когато летях до Айндховен се наложи да кацнем в Германия, защото ни обясниха, че летището им не е оборудвано за кацане в мъгла. И това ни "изяде" доста часове. От Германия имаха уж организиран транспорт до летището в Айндховен, но за мое голямо учудване нямаше никакъв ред - имаше хора от много полети и се добираш до автобус само с блъскане. Иначе нямаш шанс!

Та... като сметнеш забавянето със самолета (което при нас беше около час); после чакане на автобус около 45 минути (и то ако се блъскаш да се качиш в един от първите) + пътя до другото летище си отне около 3 часа. Като цяло аз бих те съветвала да се презастраховаш и първия ден да нямаш планове с фиксирани часове. 

И все пак дано всичко е ок и да станат нещата така както си ги разписал по план! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Хага май има някакъв миниатюрен парк Мадуродам http://www.madurodam.nl/en/. Ако някои има инфо дали си струва да се посети може да сподели.

 

Много популярна атракция е, мен никога не ме е привличала. За какво да гледаш умалени копия, когато можеш да видиш всичко наоколо в пълен и реален размер? :) Ти си спомням, че пътуваше с ученици насам-натам, може би на деца ще им е по-интересно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много популярна атракция е, мен никога не ме е привличала. За какво да гледаш умалени копия, когато можеш да видиш всичко наоколо в пълен и реален размер? :) Ти си спомням, че пътуваше с ученици насам-натам, може би на деца ще им е по-интересно. 

:) не пътувам с тях, ами помагам на една група, която ще пътува до Торино за театрален фестивал. Та за тях разпитвах :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами освен да разкажа накратко моите впечатления за Амстердам :)

 

От музеите посетих музея на проституцията, Torture museum, Heineken experience, Ice bar и The Amsterdam dungeon. Честно казано всичките си заслужават без Torture (За мен е абсолютно губене на време и пари). Най-много ми хареса The Amsterdam dungeon - препоръчвам на всеки, който посещава Амстердам !

 

Поразгледах тук там за дрехи и какво да ти кажа, мисля че цените са същите като в България. Иначе улица с много магазини Kalverstraat (започва от Dam и е успоредна на Rokin).

 

Относно прибирането аз лично си хванах влак от Amsterdam Centraal в 06:08 и в 07:27 си на ЖП-гарата в Айндховен. После рейс 400 или 401 (през 10 минути са, така че няма от какво да се притесняваш).

Иначе градът не е особено голям и също ти препоръчвам да отидеш до Хага, Делфт и Ротердам. Аз за съжаление не успях и малко съжалявам. Иначе дочух за някаква промоция на карта за влак за 17 евро и ти важи за цял ден, но аз лично не успях да намеря такава.

Честно казано бих отишъл отново в Амстердам, но задължително с много по-голям бюджет. Градът си е доста скъп, особено туристическите атракции. Имай го предвид.

 

Това е от мен, весело изкарване :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Иначе градът не е особено голям и също ти препоръчвам да отидеш до Хага, Делфт и Ротердам. Аз за съжаление не успях и малко съжалявам. Иначе дочух за някаква промоция на карта за влак за 17 евро и ти важи за цял ден, но аз лично не успях да намеря такава.

Честно казано бих отишъл отново в Амстердам, но задължително с много по-голям бюджет. Градът си е доста скъп, особено туристическите атракции. Имай го предвид.

 

Промоцията от 17€ и подобни я пускат вестници, вериги хранителни магазини, супермаркети и подобни. Полезно е и ще я опиша по-подробно в другата тема за транспорта в Холандия, за тези, които ще ходят за в бъдеще, при теб е свършен факт така и така :)

Връзка към мнение

Промоцията от 17€ и подобни я пускат вестници, вериги хранителни магазини, супермаркети и подобни. Полезно е и ще я опиша по-подробно в другата тема за транспорта в Холандия, за тези, които ще ходят за в бъдеще, при теб е свършен факт така и така :)

 

Аз да питам по друг въпрос .Какво ви е мнението за Волендам - понеже е близко и заслужава ли си да се отиде ?

Връзка към мнение

Аз да питам по друг въпрос .Какво ви е мнението за Волендам - понеже е близко и заслужава ли си да се отиде ?

 

Бил съм веднъж за половин ден. Не е лошо градчето, приятна разходка по крайбрежието и много рибни ресторанти. Стига да е хубаво времето няма да съжалявате. Може да се комбинира със Zaanse Schans и така да изкарате по-спокоен ден извън Амстердам. 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Cos, как мина пътуването до Амстердам? Ще разкажеш ли по-подробно как се придвижи от летището в Айндховен до Амстредам и обратно, а също и до парка Кукенхоф. Имаше ли цъфнали лалета? Аз също съм се запътила натам. Ще ми е полезно да споделиш.

Редактирано от alienad
Връзка към мнение

Cos, как мина пътуването до Амстердам? Ще разкажеш ли по-подробно как се придвижи от летището в Айндховен до Амстредам и обратно, а също и до парка Кукенхоф. Имаше ли цъфнали лалета? Аз също съм се запътила натам. Ще ми е полезно да споделиш.

 

Транспорта от Айндховен е добре обяснен в пътеводителя, който се пише лека полека :) http://magelanci.com/topic/3605-%D0%B0%D0%BC%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B4%D0%B0%D0%BC-%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB-%D0%B2-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B5%D1%81-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8/

 

За Keukenhof транспорта е добре обяснен също в специалната тема: http://magelanci.com/topic/4016-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0-keukenhof-%D0%BB%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D1%86%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%8F-%D0%B8-%D0%B4%D1%80/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, не съм влизал доста време, защото имах други неща на главата , но до края на седмицата ще напиша едно ревю къде ходихме и впечатлението ни  ^_^

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Така , най-накрая имам време да седна и да напиша няколко думи за моето пътуване до Холандия . Като цяло много ми хареса всичко и като държава ми направи впечатление, че всичко е подредено,чисто и хората са много услужливи ( понеже всеки, който сме спирали да питаме за информация помагаше много, даже един си влезе в картите на телефона и ни показа определено място и т.н. ) . С изключение на времето( от 5 дена -2 духаше и валеше), всичко останало ми хареса много и спокойно мога да кажа, че ми се иска да живея там  Сега до екскурзията :

 

 Само да вметна,че си взехме Holland Pass за забележителностите от гарата и сме много доволни от него.

 

 

  Ден 1ви – Като кацнахме си хванахме автобус от Айндховен,понеже ни излезе в двете посоки по-евтино и сме пътували към час и половина . При пристигане на Amsterdam Centraal се запътихме към безплатните корабчета зад гарата .Разбира се, като няма кой да чете табели първото корабче беше за 100 метра разходка , а ние искахме да хванем по-продължителното за IJ Buurtveer . И с двете се разходихме и след това поехме към Openbare Biblioteek Amsterdam, понеже имахме купони за намаление и седнахме да хапнем в La Place.След това взехме трамвай до квартирата, понеже бяхме уморени от пътя(бяхме тръгнали в 2 през нощта от Габрово и стигнахме в 12 на обяд в Амстердам ) и не ни се ходеше първия ден пеш с раниците. След кратка почивка и разговор с хазяйката кое къде е , тръгнахме за музея на Ван Гог и понеже квартирата ни беше до Vondelpark , минахме през него да се разходим .А музея ни хареса доста, не че сме хора на изкуството, но все пак ни беше интересен за разберем повечето неща за Ван Гог. След като приключихме там отидохме до Museumplatz да направим някоя снимка и мислехме до ходим до Heineken Experience,но заваля дъжд,а и бяхме уморени и решихме да се приберем да си починем и си взехме храна от супермаркет до квартирата и се прибрахме.

 

 Ден 2ри – Когато тръгнахме от квартирата сутринта нямаше жив човек по улицата (сигурно защото беше 9 и беше неделя ). Единственото отворено нещо беше един Macdonalds наблизо и там закусихме. Отправихме се към квартала Jordaan вече отпочинали и с нови сили. Стигнахме до къщата на Ане франк и видяхме огромната опашка и продължихме напред ( нямахме намерение да влизаме, знаем,че е една от атракциите на Амстердам , но честно казано не ни беше кой знае колко интересно и искахме да си дадем парите за нещо друго и т.н. ). Продължихме до Амстердам Централ за да си хванем корабче и да се разходим по каналите. За наша радост втория ден времето беше приятно и поносимо ветровито. След круиза отново отидохме до Openbare Biblioteek Amsterdam да си ползваме купоните за намаление за обяд. По пътя за музея на плаването Het Scheepvaartmuseum минахме през Science center Nemo да направим някоя снимка . Ако трябва да съм честен музея на корабоплаването беше интересен дотам да видим макетите на различните яхти и кораби и големия стар кораб отвън. Другите неща които видяхме не бяха много хващащи окото. По план след това трябваше да отидем до Micropia, но вече беше станало 17 часа, а тя затваряше в 6 и 30 и решихме да се запътим към Heineken Experience.По пътя дотам ядохме от техните пържени картофи ( нищо особено според нас) и минахме през площада на Рембранд за някоя снимка .

 

 Когато стигнахме, аз исках , разбира се, да отпия веднага бира, но тя беше по-нататък в тура.Беше много интересно и много ‘‘яко‘‘ :lol:  . На това му викам интерактивен музей. Със сигурност бих отишъл пак. Взехме си по един сувенир от там и се прибрахме.

 

 Ден 3ти – най-ползотворния ден ( нямаше разочарования от нищо , нито от забележителности, нито от храна ) . Излязохме пак към 9 и се запътихме към площад Дам ( намерихме много вкусни закуски по пътя, но сега не мога да се сетя точно къде бяха ). Като стигнахме на площада Мадам Тюсо беше тъкмо отворен и побързахме да влезем, за да избегнем опашките. Музея много ми хареса, беше много забавно. Но не бих се върнал, защото е за един път преживяване. Между другото  на входа на мадам Тюсо ни предложиха билети за Amsterdam Dungeon на оферта и си спестихме 50% от цената им, което си беше доста добре. Впоследствие ще се окаже,че Amsterdam Dungeon ще излезе най-добрата забележителност от всички,в които ходихме. Но преди това се снимахме на площад Дам , ядохме и херинга ( която беше уникална, много ми хареса на мен, на приятелката ми не толкова ) и ходихме до Begijhof оплакнем очите и понеже от Holland Pass-a имахме някакъв купон за подарък оттам се възползвахме и подаръка беше топла напитка и торта по избор на последния етаж( което си беше перфектно навреме и ни дойде идеално ) . След това вече отидохме в Amsterdam Dungeon .Уникални представления ,имаше много смях и много страх за жените. Определено бих повторил. Искам само да вметна,че трябва да знаете английски или холандски добре за да си изкарате както трябва, иначе няма да хванете историята. Спокойно мога да кажа,че тази забележителност ми е топ1. :) След това продължихме нашата разходка до Micropia По пътя опитахме това онова,отново ядохме пържени картофи и отново не бяха нищо особено.В музея Micropia научихме много неща за микробите и определено си заслужаваше посещението.

 

  Понеже предните дни искахме да опитаме ребърца от определено заведение – Café de Klos , все беше пълно и си бяхме запазили места за този ден . Самите ребърца сигурно бяха едно от най-вкусните неща,които съм ял. ^_^ Не ми се тръгваше. Приятелката ми и тя обича ребърца много, но не можа да си ги изяде и за моя радост  изядох каквото и остана .Страшно вкусно беше.

 

  След ребърцата вече решихме да пробваме и  прочутата холандска трева. Пробвахме и не ме хвана ,даже нищо не ми и стана . За капак на това си взех и мъфин , изядох половината и пак нищо. Аз толкова да се надявах да ми стане нещо,то нищо :lol:  . Другата половина от мъфина си го лапнах за закуска на другия ден и отново нищо.

 

   Ден 4ти – след като закусихме ,хванахме трамвая до Амстердам Централ и оттам автобус до Zaanse Schans . Много приятно място да изгубиш няколко часа. Разгледахме мелниците, направихме няколко снимки и си взехме сувенири. Може би доста време изгубихме в магазина за сирене в началото. Понеже аз обожавам сирена и кашкавали няколко пъти минавах да си опитвам от всички видове.Даже след обиколката на мелницата отново се върнах и си опитвах от тях . Знам,че е лакомо, но много ми харесаха, даже и приятелката ми се скара :lol:   След мелниците се прибрахме в Амстердам, разхождахме се из центъра, ходихме до един Музей на диамантите, който тур беше безплатен и се запътихме към Albert Cuypmarkt . Там не беше нищо особено , но поне ядохме waffles ,които бяха много вкусни и сега като се сещам пак ми се ядат. Прибрахме се да починем и вечерта излязохме да се разходим в De Wallen. Доста приятно място , доволен съм от разходката, приятелката ми не толкова :lol:  . Едва ли ще ви учудя, ако ви кажа,че от едната стаичка се чуваше българска чалга.

 

  Ден 5ти- последен . Бяхме намерили промоция , благодарение на админа Георги тук, с която цената на всички влакове за през деня беше 17 евро общо и решихме да се възползваме да се разходим извън Амстердам.  Хванахме влак първо за Хага, разходихме се из центъра и влязохме съвсем случайно в един магазин за дрехи да си вземем нещо ей така – Примарк . Та в този магазин изгубихме сигурно 2-3 часа,понеже имаше някакво голямо намаление, а дрехите бяха доста добре изглеждащи и си напазарувахме добре( аз си купих 6 тениски за 20 евро и приятелката ми доста неща за същите пари ),а самия магазин си беше доста пълен с холандци, не беше втора ръка. Живящите в Холандия предполагам го знаят.

 

След шопинга видяхме,че времето напредваше и хванахме влак за Делфт. Минахме през двете църкви на централния площад, на едната се качихме най-отгоре и направихме няколко снимки. След това минахме през улиците на градчето и хванахме влак за Ротердам.

 

  Ротердам ни хареса много с неговите сгради и мостове. Ходихме до кубичните къщи, след това минахме до брега където имаше всичките знамена на държавите и общо взето ни отне 2-3 часа и там да обиколим и да снимаме центъра.След това се прибрахме в квартирата и на следващия ден си тръгнахме от Холандия.

 

Искахме да отидем в Кеукенхоф , но в Trip advisor-а имаше една жена,която качваше редовно снимки от градините какво е порастнало и как изглежда и понеже тъкмо бяха отворили нямаше много за гледане и си го оставихме за друг път като идваме към Холандия . Не съжелявам за по-важната част от музеите като Rijkmuseum,Stedelijk Museum, Tropenmuseum и други понеже , признавам си , не ме влече толкова много изкуството и исках да видя по-интересните места в Амстердам. И за последно, ако трябва да квасифицирам местата, на които бяхме ето така изглеждат:

 

1.Amsterdam Dungeon

 

2.Heineken Experience

 

3.Madam Tussauds/Zaanse Schans/Roterdam

 

4.Micropia/ Van Gogh/Delft

 

5. Het Scheepvaartmuseum/Den Haag

 

6. Albert Cuyt Market

 

 

 

Оставям си всичко останало,което не съм видял, за следващия път. Ако някой е прочел разказа ми , го поздравявам за търпението . Благодаря на Георги и на всички останали за информацията, с която си помогнах за екскурзията.Ако някой иска да разгледа снимки ето линк към албума ми във фейсбук : 

 

 

http://www.facebook.com/djymito/media_set?set=a.10203417980121205.1563373663&type=3

Редактирано от Cos
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Оная дивотия в Ротердам, дето е като тунел гледам е почти завършена, ако не и изцяло. Като бях последния път още я строяха :) Магазина за кашкавал определено е от местата, които се харесват на всички, няма какво да се притесняваш повечето въртим да опитаме повечко също. Те са си го калкулирали, защото толкова ми харесва и на мен, че веднъж-два пъти съм си тръгвал с по 1 парче. Има същата верига и в самия Амстердам, срещу сергиите на цветния пазар. 

 

Наистина всичко е много подредено, организирано и перфектно. Но като поживееш от време на време подобна подреденост създава проблеми :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.