Прескочи до съдържание

Ривиера Мая, Мексико


Toto

Препоръчани мнения

Завърших пътеписа с описание на посещението ми в Тулум и Коба. Всяка минута, която съм била там си струваше!

 

post-2803-0-33623500-1445628602_thumb.jpg

Коба, Nohoch Mul. С височина от 42 м. тя е най-високата сграда в полуостров Юкатан и една от малкото структури по които все още туристите могат да се изкачват. 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Тръгнахме си от Канкун. Бяхме за седмица в Плайа дел Кармен.

Не мога да събера всичко в едно кратко мнение, за да опиша колко много сме очаровани и възхитени от Ривиера Мая и околията в Юкатан.

Невероятно е, нямам думи! Всичко.

Очаквах намръщени и отегчени мексиканци и тълпи пияни и надути янки.

Нито едното, нито другото. Уникално вежливи, усмихнати, културни и спокойни са тук местните. Добрички и много човечни. Може и само в Юкатан да са такива, другаде не съм ходил, а Мексико голямо, но ми напълниха душата с отношението си към нас! Страхотни хора! Самата Ривиера е супер подредена, всичко е отлично организирано, абе всичко е изцяло в полза на туриста.

Подробностите следват....

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Забележителности в близост до Тулум (разгледай ги в Гугъл):
* Tulum Ruins -  на 2 мин от града. Руини от майски град. Отнема около час да се види.
* cenotes (дупки/пещери със сладка или минерална вода, където може да се плува). Има много в близост до града. Ние ходихме в Grand Cenote. Много е прохладно и приятно там.
* Coba Ruins - пирамиди в джунглата. Точно преди отбивката има сергии с хамаци и крайпътни ресторанти, които са вкусни и много евтини
* Sian Ka'an Biosphere - джунгла, лагуни, бавна река, по която можеш да се носиш с гума (ползвана е от майте)... много е хубаво. Трябва да сте с гид. Ако отидете ще намеря с коя фирма бяхме ние.
* плажа!!! На картата се пада на юг от Tulum Ruins. Там са хотелчетата и заведенията.
* Chichen Itza - голям архитектурен комплекс.
 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В общи линии това са забележителностите, на които и ние бяхме, ето и моя поглед:

 

Цени:

 

10 песос - 1 лев, лесно се смята.

 

Бензин - 1,58, найс, а?

 

Цени на ресторанти - от 10 до 30 лв порция ядене. Пиене - от 2,50 до 9 лв за 40 гр текила, 4 лв бирата - Sol най-ми хареса. Задължително яжте папая - страхотна е, за разлика от Тайланд например

 

Кола под наем - взех от Mexrentacar, 200 долара за 6 дена със супер каско. 85 долара е без каско.

 

Обмяна на валута - за пореден път се убедих, че в Tavex е по-изгодно. И в Бали беше така.

Тук местните ме посъветваха да сменям само в банки и лицензирани чейндж бюра. Няма значение евро или долари ще носите. Даже еврото ми беше по-изгодно. В банките искат паспорт задължително. За сведение - курс на 1 евро - 20.55 песос, в Tavex - 20.85. Не навсякъде искаха да сменят долари, евро навсякъде.

 

Чадъри и шезлонги - от 20 до 35 лв за чадър с 2 шезлонга, но има някои кръчми, които ти дават примерно 2 бири и 2 пинаколади за тази цена, а специално обърнете внимание на Wah Wah кръчмата - безплатни шезлонги, само че трябва да консумираш от заведението, не е скъпо хич. Но всеки ден пък има гост-китарист и става як купон на плажа. Различна и мнооооого готина кръчма. Всъщност само около нея, в разстояние на 200-300 метра има плаж за свободно ползване. Другото е за хотели първа линия.

 

Забележителности и местенца:

 

1. Плайа дел Кармен - Слънчев бряг едно към едно, ама както би изглеждал СБ в идеалния му вариант. Със супер качествено обслужване, културни и интелигентни посетители, дошли да купонясват, не да повръщат, солидно полицейско присъствие. Уникални ресторанти и дискотеки. Сладоледа Haagen Dazs - специално макадамията и белгийския шоколад са фантастични! Особено ако си прекалил с текилата. Ние всяка вечер завършвахме със сладоледа :).

Спахме в City Express Suites, страхотно хотелче, встрани от купона, но аз бях с кола под наем.

 

2. Два дена лежахме на плажа, бири (Sol), текили и мексиканска кухня - да се посъвземем от оръфана Куба психически.

Морето определено не ставаше - вятър и бурно, но за разхлада и вю е ок. Въобще през зимните месеци било доста ветровито на плажа, а лятото яка жега и влага, но морето - тепсия. Навътре във вътрешността вятър няма, бая жега е.

 

3.. Чичен Ица - супер магистралка до там, скъпо платена - около 50 лв. Вход - 24 лв + 8 лв за сеноте Ик Кил, ние избрахме една друга опция, предлагат я на самата магистрала - 35 долара на човек, включваща входовете, паркинг и обяд на бюфет в една готина хасиенда. Даже съжалихме, че не отседнахме за 1 вечер в нея, понеже се оказа, че един ден за 2 забележителности е малко...Хубавото на този билет е, че влизаш от друг вход и не чакаш изобщо никъде, а обяда е превъзходен.

Отделно си наехме платен гид, на входа - официално, не някой самозванец, за 90 лв.Бяхме 4-ма и добре, че го наехме, обясни ни доста неща.

 

На връщане изръчкахме набързо и попътно Ваядолид. Страхотно малко градче с главна забележителност някаква дева еди-коя си, забравих я за момента, издълбана цялостно от едно дърво. Оттам - центърчето с катедралата и кафенце в една супер стара кръчма вляво от катедралата, на ъгъла.

 

Супер ден си беше.

 

4.Тулум - единственият град, построен на брега на морето и последният такав, издигнат от маите. Вътре има доста игуани, мисля, че си ги отглеждат и пазят. Тревопасни са, хора не барат. Вход - 7 лв, има и една опция за извозване с тракторче за 2 лв, спестява 10 минути в посока. Плаж има отдолу, става за изплакване, няма душове и съблекалня,  вдясно има друг плаж и е готин, ходене още 10 мин.

 

5. Коба - втората по големина пирамида след Чичен Ица, но е разрешено изкачването. 7-8 лв мисля беше входа. Лесно я качих, учудих се, но горе получих леко крачно мускулно спазъмче на дясното краче и слизането беше доста интересно.... Има опция за наем на колело, ходенето е около 15-20 мин. в посока, ние ходихме. Има и такси - двуколка за 7,5 лв в посока.

 

Има доста сенотета около Тулум и Коба, въобще били около 6000 на Юкатан...другаде в Мексико нямало, само на полуострова дренажа бил подходящ за съществуването им.

 

6. Канкун - много готина дневна екскукрзийка се получава в съчетание с Пуерто Морело попътно, ако искате да видите двете крайности - населен и експлоатиран плаж и спокоен и лежерен такъв.

Канкун доста приятно ни изненада, бях чел доста негативни мнения за този курорт, но аз бях изумен за сетен път в Мексико от това колко подредено и мислено с акъл, вкус и пари е всичко. Въобще не видях някакъв гьчканак, напротив.

 

Засега толкова...

  • Харесвам 29
  • Браво 1
Връзка към мнение

Някои допълнения - противно на очакванията, храната изобщо не е люта, за седмица почти нищо люто не ни дадоха.

Мексиканската кухня ни се понрави, имат и доста рибни ястия, особено вкусно ни беше тахо със скариди, октоподите също бяха екстра. Ако отидете на кръчмета втора-трета линия, ще намерите и доста бюджетни и вкусни такива

Текилата е страхотна, само не я мешете с друг алкохол. Пинаколадата също.

Цените на някои услуги са смешно ниски - пране и гладене намерихме за 1,30 лв/кг, паркинга беше 1 лв на час, но има и доста безплатни места.

Музиката им е страхотна, навсякъде има оркестъри и оркестърчета, които ти свирят на ушенце или танцувално за някой дребен бакшиш - клиентите им даваха до 1-2 долара.

Може и да не сменяте пари, долари приемат навсякъде, няма трънски курсове.

Както писах, хората са изключително добри, човечни и любезни, всеки гледаше как да ни помогне.

След новогодишно Бали, това е мястото, от което нямаме никакви оплаквания и е определено в топ 3 на местата с най-добро обслужване и отношение. Никога не съм го очаквал това.

  • Харесвам 21
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Сънчо, благодаря за описанието!

Много ми е полезно, че нали след Скандинавско запрашваме натам.

И аз мисля да се обзаведем с песоси ;)от Тавекса. Значи, викаш, евро по-добре.Това май важеше  и за Куба?

А КК вървят ли или само кеш?

 

 

Връзка към мнение
преди 21 минути , AlexandraKo каза:

Сънчо, благодаря за описанието!

Много ми е полезно, че нали след Скандинавско запрашваме натам.

И аз мисля да се обзаведем с песоси ;)от Тавекса. Значи, викаш, евро по-добре.Това май важеше  и за Куба?

А КК вървят ли или само кеш?

 

 

Когато ние ходихме по добре беше долари, и то 100$ банкноти, а най добре беше на летището в Мексико сити. Ако кацате първо там, сменете си доста. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 16 минути , slujitel каза:

Когато ние ходихме по добре беше долари, и то 100$ банкноти, а най добре беше на летището в Мексико сити. Ако кацате първо там, сменете си доста. 

Ааа,благодаря ти, нали това казах по-нагоре -ще си вземем оттук.Ама ние ще сме в 5зв. резорт на Ривиера Мая, на ол -инклузив и всичко ще ни е платено, екскурзиите -също.Ще ни трябват само за пазар.Ще кацнем в Канкун от Мадрид.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение
преди 23 минути , AlexandraKo каза:

Ааа,благодаря ти, нали това казах по-нагоре -ще си вземем оттук.Ама ние ще сме в 5зв. резорт на Ривиера Мая, на ол -инклузив и всичко ще ни е платено, екскурзиите -също.Ще ни трябват само за пазар.Ще кацнем в Канкун от Мадрид.

Някъде бях прочела, че ще ходите в Мексико сити?

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, slujitel каза:

Някъде бях прочела, че ще ходите в Мексико сити?

 

Да, после, ще литнем от Канкун до Мексико сити.

Връзка към мнение

Само да кажа, че за изходна виза се заплаща само в евро. Поне така беше миналата година на летището в Канкун. Можеше в едно единствено бюро да се обърнат долари в евро, но опашката беше огромна и курса ужасен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Bore каза:

Само да кажа, че за изходна виза се заплаща само в евро. Поне така беше миналата година на летището в Канкун. Можеше в едно единствено бюро да се обърнат долари в евро, но опашката беше огромна и курса ужасен.

Благодаря,  ще носим повечко евро и по-малко долари.Та, където, което е по - изгодно. 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Bore каза:

Само да кажа, че за изходна виза се заплаща само в евро. Поне така беше миналата година на летището в Канкун. Можеше в едно единствено бюро да се обърнат долари в евро, но опашката беше огромна и курса ужасен.

Как така изходна виза? 

Връзка към мнение

След чекиране на багажа, преди проверката седи една жена с отворена касичка и събира по 30 или 50EU (не помня колко точно) и бие печат на екземпляра който трябва да предадеш на граничните власти.

Връзка към мнение

Не съм плащал нищо, дори нямам печат за напускане. А цената на билета беше абсурдно ниска, така че не вярвам да е била включена. Отделно точно тази въпросна жена се съмнявам да има свръхсилите само въз основа на бордна карта да преценява дали трябва да дадеш пари или не. Мен дори не ме е спирал някой, че да ме пита дали е включена или не. Просто си влязох, все едно бях на летище София. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

14 hours ago, AlexandraKo said:

Благодаря,  ще носим повечко евро и по-малко долари.Та, където, което е по - изгодно. 

Чак сега видях, че си питала нещо. В никакъв случай не сменяйте валута на летището в Канкун. Голямо дърво е - около 20% разлика.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Ривиера Мая екскурзии плащах директно в долари. Доста от нещата закупени в хотела се плащаха или с КК или във валута и то на рецепция, а не в магазина.  В самата Ривиера Мая ми трябваха дребни пари за сувенири и подаръци и смених на приличен курс. Изходната такса зависи от авиокомпанията (дали  е включена в цената на билета). Можеше и в местна валута, дори май беше по изгодно, но тези неща доста се менят, така, че се инфомирайте на място.

 

АлександраКо, ако не е тайна, кой хотел си избрахте. Въщност точно там се влюбих в Карибите. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, Sun4o каза:

 

Чак сега видях, че си питала нещо. В никакъв случай не сменяйте валута на летището в Канкун. Голямо дърво е - около 20% разлика.

Сънчо, благодаря ти!Разбрах, прочетох ти предишните писания и ще си взема още оттук, от Тавекса. Обичам, като отида някъде,  да си имам, не -тепърва да търся да сменям, че да сравнявам.Практиката сочи, че по летищата, с малки изключения,  все е дървен курсът.

Аз по принцип все така си правя - за навсякъде си купувам от тях, ако нямат -поръчам и те ми намират.Още повече, че тук плащам с левове,а не лев - евро - друга валута.

Ако ми останат, което рядко се случва,/все ги намествам / им ги връщам. 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Въпрос към посетилите Юкатан - полуострова, както и към @Sun4o:

 

Какво е движението на полуострова и лесно ли се кара? Трафик и т.н., каквото се сетите. Наумили сме си наемането на кола и обикаляне освен Ривиера Мая и на Баядолид и околности, Мерида и околности, Селестун, евентуално Кампече само през деня и Толум. Чудим се дали има някакви опасности, за които не подозираме.

 

И нещо за Мексико сити: Пристигаме там с полет от Канкун около 23.30 ч. Имаме 20 часа престой и летим след 19 ч. на другия ден. Ще ни се да се помотаем из града. Интересува ме безопасно ли ще е придвижването до хотел в центъра на града с такси или шатъл посреднощ ? Има и хотели около летището, ако това придвижване не е препоръчително, но са  по- скъпи, а така или иначе ще ходим до града. Смятам, че е най-добре да се организира трансфер от хотела, но ме интересува дали и този вариант не е опасен щом ще се осъществява през нощта.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нали и ние ще ходим, та се порових по разни сайтове. Ми хич не препоръчват мотаенето по тъмно из Мексико сити. Еле пък, сами жени.

Ама, да каже някой, дето е бил. Мисля, че Евгения може да даде правилен съвет, тя е живяла там. Дано се включи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, mililia каза:

Въпрос към посетилите Юкатан - полуострова, както и към @Sun4o:

 

Какво е движението на полуострова и лесно ли се кара? Трафик и т.н., каквото се сетите. Наумили сме си наемането на кола и обикаляне освен Ривиера Мая и на Баядолид и околности, Мерида и околности, Селестун, евентуално Кампече само през деня и Толум. Чудим се дали има някакви опасности, за които не подозираме.

 

И нещо за Мексико сити: Пристигаме там с полет от Канкун около 23.30 ч. Имаме 20 часа престой и летим след 19 ч. на другия ден. Ще ни се да се помотаем из града. Интересува ме безопасно ли ще е придвижването до хотел в центъра на града с такси или шатъл посреднощ ? Има и хотели около летището, ако това придвижване не е препоръчително, но са  по- скъпи, а така или иначе ще ходим до града. Смятам, че е най-добре да се организира трансфер от хотела, но ме интересува дали и този вариант не е опасен щом ще се осъществява през нощта.

Лицензираните таксата се водят безопасни. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, AlexandraKo каза:

Нали и ние ще ходим, та се порових по разни сайтове. Ми хич не препоръчват мотаенето по тъмно из Мексико сити. Еле пък, сами жени.

Ама, да каже някой, дето е бил. Мисля, че Евгения може да даде правилен съвет, тя е живяла там. Дано се включи.

Нямам предвид да се мотаем пешеходно сами две жени през нощта, а дали трансферът от хотел или лицензирано такси също представлява опасност?

Знам, че има случаи на нападения върху автобуси при междуградски преходи и нямам представа дали по принцип е нежелателно придвижването по малките часове. А след като се нападат автобуси, реално са възможни нападения и върху таксита и всякакви коли.

 

 

@Евгения, отбелязвам те и теб, за да видиш въпроса.

Редактирано от mililia
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.