Прескочи до съдържание

дневник Гренландия / Фарьорски острови


Георги Матеев

Препоръчани мнения

 

 
Да разкажа малко и за местните. Това определено са едни от най-дружелюбните и приветливи хора, които съм виждал някога. Постоянно се усмихват и дори и само да се разминете на улицата оставаш с усещането, че ги познаваш отдавна. Потвърждава се наблюдението ми, че колкото по-студено и изолирано е едно място толкова по-приятелски настроени са неговите обитатели. Иначе не знам инуитките какви обичаи имат по принцип, но тези тук са доста срамежливи и се крият, до момента не успях да снимам нито една. В чест на истината... не е голяма загуба, не са красавици :)

Хайде, хайде, гроздето е кисело ;) То и Наоми, ако е увлечена в 5 овчи кУжуха нема да е убавица ;) А както става ясно, по усмивката само, не мож разбра ;) Чакаме да видиш нЕкоя по-необлечена, че тогацз да кажеш.

Ти пак, добре че се обади, че ние тука, бяхме изпаднали в един подозренияяяяяяя ;)

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 

 
 Иначе не знам инуитките какви обичаи имат по принцип, но тези тук са доста срамежливи и се крият, до момента не успях да снимам нито една. В чест на истината... не е голяма загуба, не са красавици :)

 

Чета, ахкам, пъшкам и не мога да се сдържа от словоблудство. Просто да ми е!

 

Жорко, ти си поискай, пък каквото сабя покаже. Да ашладисаш инуитската нива. Ако се справиш, получаваш титлата "Почетен консул на Гренландия в Р.България". Пенин го уредихме вече...

 

Вземи пример от господина Бурова, който казва:

 

"Българинът по начало е стеснителен любовник.

А работата е съвсем проста, господин Памукчиев. Искаш — питай. Ако ти бутне — добре. Като не бутне — сбогом, мило дете. Нямате изядено, нямате изпито. Кажи й: „Мило дете, пак ще те подиря“ — да хвърлиш мост. Натрупай пари, забогатей, стани нещо. Тя сама ще потърси този мост. Но тогава ти ще й покажеш подофицерския и ще й кажеш, че той е за по-млади.

Да знае жената, че има наказание и възмездие на този свят. Жената също трябва да плати данъка си на бога и на мамона.

Красивата жена си въобразява, че светът е създаден само за нея — да иска, да се налага, да владее, да наказва. Но тя е глупава жена. Тя не знае, че като иде човек в кабарето ще види и по-млади, и по-нежни, и по-красиви от нея. Жените за това реват срещу кабаретата — защото те показват там само младост и красота."

  • Харесвам 8
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Важен е приносът към геноцида, нали се разбрахме.

 

Хайде само без геноцид, моля :D

 

Паспортен контрол няма, щото нормален човек няма да отиде там. :P

 

Ех, то ако магеланците бяхме нормални този форум определено нямаше да е толкова интересен :P
 

Първо- мога да кажа, че съм му сестра и така още повече да  пожелаят гените ни /щотУ съм красотна/.

..........

 

Странни като гадни или като различни, но вкусни?

 

Тони, о сестро моя, добре дошла в семейството :)
 
Иначе: странни като нещо, което не си опитвал никога досега. Някои ястия ми допаднаха, други не толкова, но чак гадни нямаше. Имаше например една ловджийска яхния, която така и не разбрах какво точно съдържаше, но пък беше вкусна. Като цяло се готви доста мазно. Това, което най-много ми хареса до момента, беше бургер с месо от сърна. Облизах си пръстите, довечера мисля да хапна пак :)

 

Жорко, ти си поискай, пък каквото сабя покаже. Да ашладисаш инуитската нива. Ако се справиш, получаваш титлата "Почетен консул на Гренландия в Р.България". Пенин го уредихме вече...

 

ОК, предполагам от опит глава не боли... :)

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Браво! Жоро, а този кучеши впляг направо ме изкефи, сигурно е страхотно усещането. Изживеи всеки миг,....с  шейни, без шейни ...с инуитки..... без инуитки ...и тези прекрасни бели пейзажи..... знам, че е невероятно.

Връзка към мнение

Георги - страхотно пътуване до нестандартна дестинация! Аз знам, че никога няма да отида там, само ще гледам Гренландия от самолета отгоре, като прелитам над нея! Мерси за разказите :)

Редактирано от Травеолани
Връзка към мнение

Уникално!

 

Само са добавя за това защо Гренландия не е континент. Освен, че трябва да е на отделна тектонска плоча (а тя е към Северноамериканската) също така трябва да има уникална флора и фауна и уникална култура на местното население. Гренландия не покрива нито един от тези фактори, за разлика от Австралия :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Уникално!

 

Само са добавя за това защо Гренландия не е континент. Освен, че трябва да е на отделна тектонска плоча (а тя е към Северноамериканската) също така трябва да има уникална флора и фауна и уникална култура на местното население. Гренландия не покрива нито един от тези фактори, за разлика от Австралия :)

 

Тя и Антарктида не покрива голяма част от горните условия, освен за тектонската плоча.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да не спамим в хубавата тема, но все пак да кажа: като цяло няма официални критерии,написани в учебниците по геология, които трябва да бъдат покрити на 100%, всичко е доста субективно.

Много е важна и вярата на местното население и това как те приемат мястото на което живеят - смятят ли се за "island people" ( нашия случай) или не.

То ако се замислим Европа и Азия не са на отделни тектонски плочи - и двата континента са на една (Евразийската). От друга стана Индия е на отделна плоча, но не е отделен континент и т.н.

Биоразнообразието обаче е много важно и на всички континенти има растения и животни, които не се срещат на останалите места по света, предполагам това трябво да важи и за Антарктика... знае ли човек. Доста интересна и.... субективна тема.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Летището се оказа една по-голяма барака, като вътре на практика нямаше никакъв паспортен контрол:

Предполагам понеже Гренландия, макар и с много висока степен на сомостоятелност и самоуправление, все пак не е съвсем независима от Дания, то полетът CPH - SFJ се явява нещо като вътрешен. ;)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
Нека ви разведа из Kangerlussuaq за да добиете по-добра представа за мястото.

 

Сградата на летището:

 

post-1175-0-19823400-1430057470_thumb.jpg

 

Класическата табела с разстояния до други градове:

 

post-1175-0-79166300-1430057492_thumb.jpg

 

Две магазинчета, които предлагат всякакви джунджурии:

 

post-1175-0-04678000-1430057515_thumb.jpg

post-1175-0-86992200-1430057534_thumb.jpg

 

Пощенската станция:

 

post-1175-0-42505700-1430057557_thumb.jpg

 

Жилищен блок с детска площадка отпред:

 

post-1175-0-57281500-1430057577_thumb.jpg

 

Конгресният център:

 

post-1175-0-13640000-1430057595_thumb.jpg

 

Жилищен квартал:

 

post-1175-0-59092400-1430057614_thumb.jpg

post-1175-0-28691100-1430057637_thumb.jpg

post-1175-0-21589200-1430057672_thumb.jpg

 

Местният авио-клуб:

 

post-1175-0-78596400-1430057688_thumb.jpg

 

Хотел за учени и изследователи:

 

post-1175-0-37808000-1430057709_thumb.jpg

 

Polar Bear Inn. За всички заинтересовани - вдясно се мяркат 3 инуитки с децата си:

 

post-1175-0-82034600-1430057725_thumb.jpg

 

Локалното училище. Струва си да се отбележи факта, че тук живеят и растат 120 деца (при общо население 500 човека). Изненадах се малко.

 

post-1175-0-69584100-1430057749_thumb.jpg

 

Църквата. Няма действащ свещеник, вика се такъв от съседния град само когато има конкретен повод.

 

post-1175-0-22725800-1430057765_thumb.jpg

 

Панорамна гледка над Kangerlussuaq и летището, вижда се почти цялата писта:

 

post-1175-0-15082900-1430057789_thumb.jpg

 

Мостът до града. Пътят вдясно води до езерото Ferguson, а този вляво до техническите съоръжения на съседния хълм. Преди 3 години мостът е бил отнесен от разтопената вода от близкия ледник, сега е построен наново.

 

post-1175-0-54108100-1430057811_thumb.jpg

 

Панорамна гледка от съседния хълм.

 

post-1175-0-55802200-1430057864_thumb.jpg

 

Сноумобили и мотоциклети не са разрешени, а зоната е забранена за лов. Между другото в този район не идват бели мечки, тъй като няма какво да ядат. За последно бяла мечка е забелязвана в Kangerlussuaq през 2011 г.

 

post-1175-0-21190400-1430057922_thumb.jpg

post-1175-0-73217800-1430057941_thumb.jpg

 

Езерото Ferguson, от което се черпи питейна вода. В момента е изцяло замръзнало.

 

post-1175-0-57856400-1430057964_thumb.jpg

post-1175-0-00603800-1430057985_thumb.jpg

post-1175-0-86348200-1430058002_thumb.jpg

  • Харесвам 41
Връзка към мнение

Архитектурата им се изчерпва в боядисване с различни цветове на правоъгълни форми :O Няма да ги каня да ми проектират къщата :lol: Максимум за топлоизолацията може да ги питам ;)

 

120 деца при 500 души население може да означава две неща. Или е жива още старата традиция пришълците да “уважат“ съпругата с цел разнообразяването на генофонда или зимата е толкова тъмно и студено, че няма какво друго да правят :lol:

 

Не виждам много хора на снимките. Всички ли се крият някъде?

 

Успя ли да влезеш в църквата? Вътрешната страна на сградите също ли е толкова архитектурно скучна?

 

Местните носят ли пушки?

  • Харесвам 7
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Много модерни тия инуитки , може и да са се отрекли от традициите на бабите си .

 

И пейзажите , ама и снимките са много яки.

А освен по крайбрежието колко навътре има населени места , и има ли местни от ония с иглутата и както там се пада ?

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С интерес следя и нямам търпение за още снимки и разкази. Определено не си представях, че на ледения остров има населени места. Сградите все метални фургони ли са или са от строителни материали? Хареса ми , че 300 дни в годината е слънчево и ясно :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Жилищните кварталчета и този блок с детската площадка ми идват леко депресиращи! Направо не мога да си представя да живея там за постоянно, бих изкукуригала. Предполагам там живеят само местни и няма имиграция :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Георги Матеев

Предполагам понеже Гренландия, макар и с много висока степен на сомостоятелност и самоуправление, все пак не е съвсем независима от Дания, то полетът CPH - SFJ се явява нещо като вътрешен. ;)

 

Всъщност го водят за международен.

 

Архитектурата им се изчерпва в боядисване с различни цветове на правоъгълни форми :O Няма да ги каня да ми проектират къщата :lol: Максимум за топлоизолацията може да ги питам ;)

 

Не виждам много хора на снимките. Всички ли се крият някъде?

 

Успя ли да влезеш в църквата? Вътрешната страна на сградите също ли е толкова архитектурно скучна?

 

Местните носят ли пушки?

 

Тук никой не се интересува от дизайн, а единствено от практичност. Сградите само отвън са грозни, но вътре са много удобни и уютни.
 
Хората си седят най-вече по къщите, при температура -15 -20 градуса и ти не би се разхождал дълго навън :)
 
Църквата беше затворена и нямаше как да влезна, отварят я само при конкретни поводи.
 
Местните не носят никакви оръжия, няма причина за това. Хищни и опасни животни специално в този район няма.

 

Много модерни тия инуитки , може и да са се отрекли от традициите на бабите си .

 

И пейзажите , ама и снимките са много яки.

А освен по крайбрежието колко навътре има населени места , и има ли местни от ония с иглутата и както там се пада ?

 

И аз оставам с впечатление, че традициите сега не са това, което са били едно време ;)
 
Kangerlussuaq всъщност е най-отдалеченото от крайбрежието градче, на около 180 км. Почти всички други населени места са недалеч от океана. На 40 км. от Kangerlussuaq започва ледената шапка, която покрива 90% от територията на острова, и е непригодна за живот. Местни с иглута няма.
 

Сградите все метални фургони ли са или са от строителни материали? Хареса ми , че 300 дни в годината е слънчево и ясно :)

 

Май повечето сгради са от фургони, но може и да бъркам, малко е трудно да се прецени заради формата. И имах предвид, че 300 дни небето е ясно, очевидно няма как да е слънчево толкова време, при условие че 1/3 от годината тук е пълен мрак.
 

Жилищните кварталчета и този блок с детската площадка ми идват леко депресиращи! Направо не мога да си представя да живея там за постоянно, бих изкукуригала. Предполагам там живеят само местни и няма имиграция :)

 

О да, определено има леко депресиращо усещане, но е интересно да се наблюдава как животът си тече дори и на такива екстремни места. И въпреки, че ако пожелаеш да си построиш къща държавата ти дава да ползваш земята напълно безплатно, имиграцията е нулева - това предполагам обяснява и липсата на паспортен контрол при пристигане :)

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Жилищните кварталчета и този блок с детската площадка ми идват леко депресиращи! Направо не мога да си представя да живея там за постоянно, бих изкукуригала. Предполагам там живеят само местни и няма имиграция :)

 

Бий живял там за МНОГО МНОГО МНОГО пари, например ако ме извикат да стана СЕО на авиокомпанията им или на някоя нефтена платформа (ако някой знае къде да пусна СВ да казва). 
 
Нямам желание да посетя това местенце, нито Канада, Исландия, Русия и Норвегия през зимата. -  имам психическа алергия от сняг и зима. Но е много интересно да чета и да гледам снимките. Евала Георги.
Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

 

Бий живял там за МНОГО МНОГО МНОГО пари, например ако ме извикат да стана СЕО на авиокомпанията им или на някоя нефтена платформа (ако някой знае къде да пусна СВ да казва).

Пробвай тук ;) , но според мен не споменавай за психическия проблем със снега в CV-то :rolleyes:

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Георги Матеев

Вчера знамето покори и ледената шапка на Гренландия, която обхваща 90% от територията на острова. Много стотици километри лед... надлъж и нашир, силно впечатляващо. Поне 3 пъти се подхлъзнах и пребих, но какво са тези дребни изпитания през възможността да се разходя на това място :)

 

post-1175-0-57392000-1430119413_thumb.jpg

post-1175-0-68685000-1430119459_thumb.jpg

  • Харесвам 42
Връзка към мнение
Георги Матеев
Не мога да не споделя с вас може би най-красивата пейзажна снимка, която направих в Гренландия. Това е мястото, където започва ледената шапка. Замръзналото езеро в долината и гледката като цяло ме оставиха без думи.

 

post-1175-0-80029300-1430125381_thumb.jpg

 

След 3 часа летя обратно за Копенхаген, в момента си подреждам багажа и бързам за закуска. Когато пристигна в Дания ще кача повече снимки от глетчера Russell и ледената шапка, има хубави кадри. А утре продължавам към Фарьорските острови.

  • Харесвам 40
Връзка към мнение

Жилищните кварталчета и този блок с детската площадка ми идват леко депресиращи! Направо не мога да си представя да живея там за постоянно, бих изкукуригала. Предполагам там живеят само местни и няма имиграция :)

 

Всички апартаменти са с южно изложение.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.