Прескочи до съдържание

Кражба от кредитна карта


Препоръчани мнения

Преди 1 час, era123 каза:

Замислих се за следното. Ало някой ми разбере името и паролата за гугл и ги вкара в нов андроид телефон, картите ми ще ги види ли в Гпей?

И да може да плаща на пос или онлайн?

Същия въпрос и за Епъл. 

Струва ми се невероятно, ако някой знае, да каже. 

 

Едит:

Баси, всички карти са в гугл акаунта. Много зле. 

Ще трябва да пробвам да платя онлайн с Гпей да видя има ли някаква защита. На пръв поглед изглежда доста зле. 

Когато влизаш в акаунта си в Гугъл на ново устройство иска да потвърдиш, че си ти на регистрираното вече устройство/а, също така изпраща имейли на алтернативения имейл/и и СМС на запаметените номера, които си задал. Това са минимални изисквания за сигурност. Няма начин да не разбереш, че някой се опитва да прави нещо с твоя акаунт.

При плащане онлайн с Gpay( възможно най-удобната опция за плащане) иска пак потвърждение с пръстов отпечатък, код или там каквото си задал. 

Разгледай раздел Сигурност в акаунта си, много хора го неглижират.

Според мен е по-опасно да ти отмъкнат телефона и да не си сложил необходимите защити, отколкото да опитат да хакнат Гугъл профила ти.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Не , не трябва - изобщо не е задължително 👍.

 

Голямо предимство е да не носиш картите в джоба си/портфейл , особено за потребители с повече от една-две карти (както е по-света ) . За потребители с карта-две , преимуществата са минимални.

За потребители с две-три метални карти (новата мода сред “пластиките” ) , преимуществата са значими 😉 + елиминира необходимостта да се носи портмоне генерално . В по-развитите технически нации вече има и дигитални ID, тоест не се носи и конвенционална лична карта или шофьорска книжка …

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Друго си е да извадиш небрежно Centurion-a от портфейла, то и часовник имаш на смартфона , но швейцарските майстори не са фалирали.

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 46 минути , stanislavpp каза:

Не , не трябва - изобщо не е задължително 👍.

 

Голямо предимство е да не носиш картите в джоба си/портфейл , особено за потребители с повече от една-две карти (както е по-света ) . За потребители с карта-две , преимуществата са минимални.

За потребители с две-три метални карти (новата мода сред “пластиките” ) , преимуществата са значими 😉 + елиминира необходимостта да се носи портмоне генерално . В по-развитите технически нации вече има и дигитални ID, тоест не се носи и конвенционална лична карта или шофьорска книжка …

Не ми изглежда голямо преимущество всичко да ти е вързано към един телефон, който ако се счупи, повреди, открадне, падне му батерията и т.н. да те остави без пари, документи и възможност за комуникация. Аз лично винаги предпочитам да имам и план Б, особено ако съм в чужбина. Физически карти от няколко различни банки и кеш винаги са добра гаранция, че ще имам алтернатива, ако нещо се случи с телефона.

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
20 minutes ago, Topfly said:

Не ми изглежда голямо преимущество всичко да ти е вързано към един телефон, който ако се счупи, повреди, открадне, падне му батерията и т.н. да те остави без пари, документи и възможност за комуникация. Аз лично винаги предпочитам да имам и план Б, особено ако съм в чужбина. Физически карти от няколко различни банки и кеш винаги са добра гаранция, че ще имам алтернатива, ако нещо се случи с телефона.

Той говореше фигуративно. Едва ли има някой пътуващ, който да е само с телефон за всички финанси. Знаейки колко аналогови са бг хората, по-скоро всичко е принтирано на хартия (банкноти).  💵

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 52 минути , Topfly каза:

Не ми изглежда голямо преимущество всичко да ти е вързано към един телефон, който ако се счупи, повреди, открадне, падне му батерията и т.н. да те остави без пари, документи и възможност за комуникация. Аз лично винаги предпочитам да имам и план Б, особено ако съм в чужбина. Физически карти от няколко различни банки и кеш винаги са добра гаранция, че ще имам алтернатива, ако нещо се случи с телефона.


ти пък къде зави , та чак в чужбина отиде 😃

 

Отиваш до магазина , на работа , на разходка ,на фитнес , на кино, на риба,  да потичаш в парка , на girls/plane spotting и имаш възможността да не носиш със себе си  цял портфейл ( или клач при дамите)  . При положение , че така и така носиш телефона си , в случай че децата ти или съпругата ти имат нужда от теб . Опитай някой ден , няма причина за страх или паника , може пък да ти хареса 👍.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Привет!

Бих искала да попитам дали след като вече е подаден онлайн сигнал към ГДБОП на cubercrime.bg има смисъл да се подава лично и в икономическа полиция?

Днес по тел.ми казаха,че щом вече съм подала при тях,не трябва да подавам в икономическа и да занимавам и тях и така ставало пълна каша.Жалбата не е разгледана все още,но щели да се свържат с мен.

Знам че тези действия едва ли ще имат резултат,но все пак съм длъжна да опитам.

А това е мнението на адвокат по повод Помирителната комисия:

 

"Помирителната комисия, съставена от 29 членове (представители на всички банки) няма да Ви уважи искането и досега не е имало случай в който да постанови Решение с което да се върнат изтеглените незаконни суми. 

 

Всичко това е една „инсценировка“ за да баламосват хората, че реално се води разследване и проверка по техния случай, а в крайна сметка всички отговори са в полза на банките. 

 

Основната тежест в доказването на тези дела е разпределена върху банката и именно затова тя не успява да докаже как е станало изтеглянето на сумите и пише всякакви схеми и варианти, тъй като не знае какво точно се е случило." 

 

 

  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Lora M. каза:

Привет!

Бих искала да попитам дали след като вече е подаден онлайн сигнал към ГДБОП на cubercrime.bg има смисъл да се подава лично и в икономическа полиция?

Днес по тел.ми казаха,че щом вече съм подала при тях,не трябва да подавам в икономическа и да занимавам и тях и така ставало пълна каша.Жалбата не е разгледана все още,но щели да се свържат с мен.

Знам че тези действия едва ли ще имат резултат,но все пак съм длъжна да опитам.

А това е мнението на адвокат по повод Помирителната комисия:

 

"Помирителната комисия, съставена от 29 членове (представители на всички банки) няма да Ви уважи искането и досега не е имало случай в който да постанови Решение с което да се върнат изтеглените незаконни суми. 

 

Всичко това е една „инсценировка“ за да баламосват хората, че реално се води разследване и проверка по техния случай, а в крайна сметка всички отговори са в полза на банките. 

 

Основната тежест в доказването на тези дела е разпределена върху банката и именно затова тя не успява да докаже как е станало изтеглянето на сумите и пише всякакви схеми и варианти, тъй като не знае какво точно се е случило. 

 

В случай, че решите да образувате дело пред съда за връщане на сумите, може да се обърнете към нас."

 

 

Пълната каша си е при тях - да се оправят. Аз бих подал и до арменския поп.

Без да съм чел достаъчно задълбочено, не разбрах дали Вие сте наясно как точно са изтеглени парите - онлайн в сайта на магазин, на каса в даден магазин - контактно, безконтактно,  с пластика, с телефон. Тези неща би трябвало банката да ги знае и да Ви предостави тези детайли. Когато сте наясно с това ще може да си отговорите и какви детайли са изтекли и/или предоставили Вие без да искате. Това евентуално би Ви помогнало, ако банката е позволила тегленето, без да се е активирала някоя верификация/защита, за да я атакувате на това основание. А и най-малкото, за в бъдеще ще знаете повече и от какво да се пазите.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@Георги, @Цвете, какво стана с вашите карти? Откраднаха ли ви парите, оспорихте ли плащанията? При мен кражбата е 1 400 лв. от Diners. Съвсем случайно видях, че опитват да ми теглят пари. Статусът им беше "авторизация". Незабавно се обадих и блокираха картата. В крайна сметка парите са дължими. Вчера оспорих плащането в ПИБ, да видим какво ще стане. Така или иначе тези пари няма да ги платя, да ме съдят. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Eva eva,съжалявам много и за вас....

ven62,не съм наясно как точно са изтеглени моите пари.

Надявам се Поморителната комисия да изисква тази информация от банката ,а аз подготвям нова жалба до ПИБ в която ще задам тези въпроси.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз като ви чета, банката си е много за бой, независимо дали така ще се реши накрая или не.

Моята банка достатъчно много транзакции ми спира, които ги правя аз, ако изглеждат странни, а тука нищо...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Все пак това са съвсем инцидентни случаи.Аз пък съм много доволен че ПИБ не ми ограничава транзакциите по свое усмотрение.Някилко пъти съм ставал свидетел на безпомощни  хора в другия край на света, с блокирани карти от Пощенска , ДСК или друг, защото банката им си е решила че няма как изведнъж да са някъде далеч и човек не се е сетил (и не е знаел) изрично  да ги предупреди.Досега картите не са ме изоставяли никога и никъде с изключение на 2 случая - в Испания преди много време ,а втория вече забравих къде беше.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Със сигурност ПИБ имат и плюсове, не само минуси, но осчетоводяване на суми върнати по картата да им отнемат 5 работни дни, а авторизации, които са си чиста кражба да не могат да бъдат спрени и неосчетоводени, както е случая на Ева...тия се шегуват.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Дани Магелани

При Дайнерс съм имала случай на неправомерна авторизация. Казват, че ако хотелът/ търговецът реши да си дръпне парите, нищо не могат да направят. Независимо, че все още няма транзакция.

Предполагам, че е така и при други банки.

Така,  че по-добре е да спират съмнителни транзакции.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , iMari каза:

авторизации, които са си чиста кражба да не могат да бъдат спрени и неосчетоводени, както е случая на Ева...тия се шегуват.

ами не, то не е само авторизация, а изпълнена транзакция, просто докато не се осчетоводи не се вижда като такава, иначе си е минала...

 

в интерес на истината блокирането на подозрителна транзакция не е толкова затормозяващо, СМС, на който мога да отговоря и в приложението, където да натисна бутон, ако имам интернет, но нямам телефонна връзка. Ако нямам никаква връзка може да е кофти...

С ПИБ в подобни случаи преди години им звънях по телефона от Пунта Аренас.

Връзка към мнение

Само да напомня, че монетата има и друга страна. Това във връзка със смелите заключения и гръмки квалификации. Именно защото не познавам в детайли разглежданите казуси и не разполагам със становището на банката, съвсем умишлено не взимам отношение по темата. Особено когато става дума за юридически съвети е добре да се внимава с изказа...

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 3 часа, Eva eva каза:

@Георги, @Цвете, какво стана с вашите карти? Откраднаха ли ви парите, оспорихте ли плащанията? При мен кражбата е 1 400 лв. от Diners. Съвсем случайно видях, че опитват да ми теглят пари. Статусът им беше "авторизация". Незабавно се обадих и блокираха картата. В крайна сметка парите са дължими. Вчера оспорих плащането в ПИБ, да видим какво ще стане. Така или иначе тези пари няма да ги платя, да ме съдят. 

При мен, до колкото помня, всичко беше наред. Нямах изтеглени пари, преиздадоха картата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно в тази връзка сега си мисля,че ако при мен се стигне до съд,което ще се случи най-вероятно е много важно какво пиша сега в тези жалби,за да не ми изиграе после лоша шега написаното.

Така или иначе вече съм подала в кзп и гдбоп.

Ще изчакам решението на Помирителната и ако е отказ,може би ще действам с адвокат.

Доколкото разбрах задължително е съдът да е след Помирителната или не е така?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , Lora M. каза:

Точно в тази връзка сега си мисля,че ако при мен се стигне до съд,което ще се случи най-вероятно е много важно какво пиша сега в тези жалби,за да не ми изиграе после лоша шега написаното.

Така или иначе вече съм подала в кзп и гдбоп.

Ще изчакам решението на Помирителната и ако е отказ,може би ще действам с адвокат.

Доколкото разбрах задължително е съдът да е след Помирителната или не е така?

Извън принципите ми, но от професионален опит във връзка с подаден сигнал към втората (за пореден път спомената) институция, ще бъда лаконичен - очаквайте обаждане минимум две седмици след подаване на сигнала (когато "горещите следи" не само са изстинали, а буквално замръзнали) и не очаквайте каквото и да е решение на казуса. Ключът към успеха е в банката, стига да не е използван неволно забравен дубликат от него... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Duke,същото ми каза току що мой приятел като съвет-изобщо да не се занимавам с тях...Само че аз вече съм подала сигнал там онлайн(киберпрестъпност) и няма как,но до полицията се отказвам да ходя определено.

Връзка към мнение
преди 4 часа, Eva eva каза:

Съвсем случайно видях, че опитват да ми теглят пари.

Теглене на банкомат? Не знам как е при Дайнърс, ама не може ли да се зададе лимит на теглене 0 лева от настройки?

Връзка към мнение
преди 4 часа, Eva eva каза:

@Георги, @Цвете, какво стана с вашите карти? Откраднаха ли ви парите, оспорихте ли плащанията? При мен кражбата е 1 400 лв. от Diners. Съвсем случайно видях, че опитват да ми теглят пари. Статусът им беше "авторизация". Незабавно се обадих и блокираха картата. В крайна сметка парите са дължими. Вчера оспорих плащането в ПИБ, да видим какво ще стане. Така или иначе тези пари няма да ги платя, да ме съдят. 

Не знам за кой мой случай говориш, аз съм имал два с дайнърс, и двата бяха разрешени в моя полза, но отне няколко месеца.

 

Единия случай беше с edreams, които си дръпнаха пари за годишното членство, въпреки че бях отказал и имах скриншоти, че съм отказал. Проведох и чат с тях, където ми обясниха, че нищо не са ми дърпали от картата и така. Оспорих пред Дайнърс и след няколко месеца върнаха парите. 

 

Втория случай беше с допълнителна карта на баща ми изкарана към моята, там трансакциите бяха класически хайдушки. Минаха месеци, но и там върнаха парите.

 

И така...

 

А иначе мисля, че преди трансакциите да се осчетоводят не можеш да ги оспорваш, можеш само да блокираш картата. Колелата се задвижват едва чак след като официално се осчетоводят. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 23 минути , Zaro каза:

Теглене на банкомат? Не знам как е при Дайнърс, ама не може ли да се зададе лимит на теглене 0 лева от настройки?

Нямам идея, ето това видях в интернет-банкирането:

Mastercard Stars 3288220219 Ta. Xbiex MT Плащане на POS 90.00 BGN

 

И така няколко пъти през половин-един час. Веднага се обадих и блокираха картата, но.....1 400 лв. ги няма. Ако не бях погледнала случайно, до сутринта нямаше да остане нищо в картата. Сега щяха да ми търсят 5  хиляди. Ужас просто. 

Така или иначе картата вече е блокирана. Към момента също продължават опити за теглене. 

 

@Георги, @Цвете, радвам се, че всичко е било наред при вас. 

Връзка към мнение

Още ли има активни "Дайнърс" карти ? 

А иначе банките не се ръководят от чувства. На мен изрично ми обясниха че трябва да бъдат осчетоводени преди да може да започне процедура по оспорване.Докато парите не излязат от сметката за банката няма казус.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.