Прескочи до съдържание

Кражба от кредитна карта


Препоръчани мнения

преди 4 часа, Asya Assenova каза:

Има търговци, които не изискват  cvv и могат за съжаление, но никого не убеждавам.

Например? Аз за такива не знам. Със сигурност Amazon изискват въвеждането на CVV код.

 

преди 3 часа, Asya Assenova каза:

Какво е BIN атака  и до какви данни за картата се докопват, пращам линк, за да не се хабя да обяснявам.

 

What is a BIN Attack? | Arkose Labs

Това е като да научкваш пароли - ставаше преди, но вече не. При верен BIN, другото няма научване, защото банката ще блокира картата преди да се стигне до успех. Е, има малка вероятност да се уцели от първия път, но това са рядкост.

Връзка към коментар
преди 48 минути , era123 каза:

Да, трябвало е. Иначе разбира се само си плямпаш без покритие. На теб лично колко откраднати пари от КК не са ти върнати? А за около други случаи знаеш?

Не виждам защо да обяснявам кво е топлата вода, с пари от КК и ДК. 

 

По темата, никой не е застрахован. Обаче решението е обжалване докато си получиш парите. Също така изискваш всичко от банката черно на бяло, каквото й да твърдят.

Е айде, плямпай ти с покритие и обясни каква е разликата. Тук не е САЩ, а дори и там времената на магнитни ленти и подписи при КК минаха. Поизстинала ти е топлата вода. Поизстинала - към залеждане направо.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
1 hour ago, searus said:

Дебитна карта ли си диктувал? Аз лично не съм ок да им дам всичките данни на картата си, дори да не държа много пари там. Може да е било така години наред, но ми се струва, че технологиите (и хакерите) леко напредват, не виждам защо да им улеснявам живота, или пък да изкушавам някой служител (то вярно, че англичаните малко на вяра обичат да го карат, но аз още не съм се поангличанчила съвсем)... Освен това не става дума аз да плащам нещо на тях, а те на мен да ми преведат едни 15 паунда, та за какво точно им е моето CVV??

 

Бях споменава преди време как в заведение поискаха да ми задържат картата, в "locked box", докато дойде време за плащане, за да не би да избягам от външната маса без да платя (до която кутия аз нямам достъп, нито пък я виждам къде точно са я скрили)... Малко са ми странни тези "навици"...

Диктувал съм преди две години данни на КК по телефон за резервация на нощувки в национални паркове на САЩ , та не е като да е нещо от миналото. 

За резервация на посещение в Некропола под Ватикана преди доста години пък единствената опция беше да се пратят данни на КК по @мейл. Случаи всякакви.

За опит за източване на кредитни карти съм нарочил Букинг.Отново посред нощ , от Револут успяха да изтеглят , но от КК на ПИБ се събудих тъкмо навреме за да я блокирам.

Наистина всяко плащане там е с Push нотификация и ми е странно как са направили толкова тегления незабележимо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 54 минути , Patrick K каза:

Например? Аз за такива не знам. Със сигурност Amazon изискват въвеждането на CVV код.

 

Това е като да научкваш пароли - ставаше преди, но вече не. При верен BIN, другото няма научване, защото банката ще блокира картата преди да се стигне до успех. Е, има малка вероятност да се уцели от първия път, но това са рядкост.

Така би трябвало да е, съгласна съм,  но дали е така, кой ще ти каже:)  На различно мнение сме! Желая светли признаци!

Връзка към коментар

При първата ми резервация на хотел в Лондон получих съобщение от Букинг, че има проблем с резервацията да се свържа с хотела. И аз бях шокирана като поискаха да им продиктувам данните на картата по телефона, но го направих, защото и тогава( преди 15+ години) и сега държа малко пари в картите си и прехвърлям от друга сметка. Явно е някаква тяхна UK игра на доверие, но определено е странно да продължават да я практикуват.

А за ПИБ още ми е смешно как реагираха при първата ми резервация в Edreams. Може да неглижират всякакви опити за източване на карти, но при опит да резервирам в този сайт блокираха картата и почти веднага ми се обадиха да питат аз ли се опитвам да платя, защото сайта бил в черния им списък за търговци, свързани с измами. Все пак (от време на време) бдят над парите ни. 😉

  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
8 minutes ago, iMari said:

А за ПИБ още ми е смешно как реагираха при първата ми резервация в Edreams. Може да неглижират всякакви опити за източване на карти, но при опит да резервирам в този сайт блокираха картата и почти веднага ми се обадиха да питат аз ли се опитвам да платя, защото сайта бил в черния им списък за търговци, свързани с измами. Все пак (от време на време) бдят над парите ни. 

Изглежда са имали много оспорени транзакции към Edreams , няма как да е безпричинно в черен списък.Знаем че тези сайтове кръв повръщат , пари не връщат ,щом нещо се обърка.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 20 минути , stanimir каза:

Диктувал съм преди две години данни на КК по телефон за резервация на нощувки в национални паркове на САЩ , та не е като да е нещо от миналото. 

Да, но е била кредитна, не дебитна, и ти си плащал на тях, а не те на теб.

Връзка към коментар
преди 13 минути , searus каза:

Да, но е била кредитна, не дебитна, и ти си плащал на тях, а не те на теб.

По номер на карта пари няма как да се преведат. Освен вече да е платено с нея и да правят нещо като рефънд. Ама тогава ще си кажеш името и ще те намерят, ако си им плащал.

Пари се превеждат по номер на сметка - ИБАН ... 😉

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , jorocontrola каза:

По номер на карта пари няма как да се преведат. Освен вече да е платено с нея и да правят нещо като рефънд. Ама тогава ще си кажеш името и ще те намерят, ако си им плащал.

Пари се превеждат по номер на сметка - ИБАН ... 😉

Да ти копирам част от мейла им освен? 

 

"Although this is a refund our card processor requires the CVC number to process the transaction. To help us protect your card security, please don’t email, or post this data to us."

(Включва и списък какво точно трябва да издиктувам, номер на карта, не на сметка, дата на валидност, код, и всъщност всичко останало)

 

Да уточня, че не е директен рефънд за нещо, платено с въпросната карта (сега забелязах, че явно може и кредитна да дам, освен дебитна), а компенсация заради липсващи влакове, като се наложи да хващам такси, което платих в брой (на всичко отгоре касова бележка нямам, имам визитна картичка на шофьора, върху обратната страна на която е написана сметката на ръка).  Та не знам какво да ти кажа 😉 Може пък да им поискам чек все пак 🤣 за него само адрес ми искат

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
1 hour ago, adreno said:

Е айде, плямпай ти с покритие и обясни каква е разликата. Тук не е САЩ, а дори и там времената на магнитни ленти и подписи при КК минаха. Поизстинала ти е топлата вода. Поизстинала - към залеждане направо.

Кво да обяснявам? Не съм в сащ, не съм и в бг. Тук банката по закон е съдлъжник с тъговеца да ти предостави стоката/услугата, при стойност над 100 паунда, платени с КК. Това е отделено от чарджбак и други схеми на МК/виза. Парите са на банката, тя е много по-мощна институция от всеки бай ху.й да разследва измами. 

 

При ДК, парите са на бай ху.й и той да се оправя. С леки вариации е същото в бг и навсякъде. 

Връзка към коментар
преди 3 часа, Alexander каза:

 

Това е като да държа в нас на масата 5 бона и да не заключвам вратата. Шанса за проблем нараства стократно.

 

Ами не,не е същото.Ако беше същото щях да ги държа в нас на масата,което в случая е бил и по-добрия вариант.

Аз съм виновна,банката не е....🤦🏼‍♀️

Дори не е представила доказателства,а дори да е пак няма как аз да знам какво реално се е случило...Каквото те решат да бъде,това ще бъде.Наясно съм...

Дори за решението им,което е отказ трябваше да ги моля 6 месеца....За тях закони не съществуват явно!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Абе какви пуш нотификации обяснявате 2-3ма души бе? Това е форум на пътуващи, има ли смисъл да казвам, къде може да си натирен в някой зандан, където не интернет ми нищо няма, а ти ще разчиташ на пуш нотификациите на ПИБ, за да спреш да не ти оберат картата. Пълни глупости.

А да си диктуваш, пращаш по мейл, по вайбър или пощенски гълъб данните за кредитна карта или дебитна, е още по-голяма глупост. Всеки месец се получават предупредителни мейли и съобщения от различни банкови институции точно за това: да не си споделяте данните на никого, по никаква причина.

Миналата година в Белиз един от хотелите искаше да си пратя по whatsapp данните за банковата карта, ами не се навих...въпреки уверенията от букинг(май беше), че в тоя хотел така процедирали. Предпочетох 5-10$ отгоре да дам за друг хотел и да ми е мирна главата.

 

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Е да , като не искаш да диктуваш, просто сменяш национален парк в САЩ с парк в Индия примерно...щото няма да се трогнат от излизанията ти, как не искаш , не можеш или каквото там ти е на душата.Същото и с финансовия отдел при гроба на Свети Петър ...

 

Това не са частни институции или зачукан зандан нейде из Третия свят.

 

П.П.Често се иска и при резервации на самолетен билет или разни промени и доплащания през кол център.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, jorocontrola каза:

По номер на карта пари няма как да се преведат. Освен вече да е платено с нея и да правят нещо като рефънд. Ама тогава ще си кажеш името и ще те намерят, ако си им плащал.

Пари се превеждат по номер на сметка - ИБАН ... 😉

Могат да се пращат по номер на карта, без да е имало предшестваща транзакция.

 

Не е особено популярна опция, има и по-високи такси, но е възможно.

В България iCard го предлагат през приложението си например.

Може и да е разрешено и за MOTO пос терминалите.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
2 hours ago, stanimir said:

Е да , като не искаш да диктуваш, просто сменяш национален парк в САЩ с парк в Индия примерно...щото няма да се трогнат от излизанията ти, как не искаш , не можеш или каквото там ти е на душата.

Спокойно, милиони американци диктуват дневно кредитните си карти, без да настъпва апокалипсис. Аз диктувам по пет пъти седмично поне и го правя, откакто се помня. Абсолютно нормална практика за кредитни карти. 
Просто някъде по света тепърва се открива топлата вода. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, era123 каза:

Кво да обяснявам? Не съм в сащ, не съм и в бг. Тук банката по закон е съдлъжник с тъговеца да ти предостави стоката/услугата, при стойност над 100 паунда, платени с КК. Това е отделено от чарджбак и други схеми на МК/виза. Парите са на банката, тя е много по-мощна институция от всеки бай ху.й да разследва измами. 

 

При ДК, парите са на бай ху.й и той да се оправя. С леки вариации е същото в бг и навсякъде. 

На теб коя част от "местни и общоевропейски регулации" ти убягва, и какво общо има  какво е в ЮК, Танганайка или на Марс?

Връзка към коментар
7 hours ago, Deja Vu said:

Спокойно, милиони американци диктуват дневно кредитните си карти, без да настъпва апокалипсис. Аз диктувам по пет пъти седмично поне и го правя, откакто се помня. Абсолютно нормална практика за кредитни карти. 
Просто някъде по света тепърва се открива топлата вода. 

А , само се чудех че минава за нещо странно , при положение че все още е разпространена практика (не само в САЩ).Вероятно изостанала по същността си , но понякога няма друг вариант.

Връзка към коментар
7 hours ago, adreno said:

На теб коя част от "местни и общоевропейски регулации" ти убягва, и какво общо има  какво е в ЮК, Танганайка или на Марс?

Ти май обичаш да пишеш, нали? Четенето е за балъците. 

Бичи си с дебитна карта и си пей. Като те изклатят, 'сичко е шес'. 

Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 11 часа, boogy83 каза:

Абе какви пуш нотификации обяснявате 2-3ма души бе? Това е форум на пътуващи, има ли смисъл да казвам, къде може да си натирен в някой зандан, където не интернет ми нищо няма, а ти ще разчиташ на пуш нотификациите на ПИБ, за да спреш да не ти оберат картата. Пълни глупости.

А да си диктуваш, пращаш по мейл, по вайбър или пощенски гълъб данните за кредитна карта или дебитна, е още по-голяма глупост. Всеки месец се получават предупредителни мейли и съобщения от различни банкови институции точно за това: да не си споделяте данните на никого, по никаква причина.

Миналата година в Белиз един от хотелите искаше да си пратя по whatsapp данните за банковата карта, ами не се навих...въпреки уверенията от букинг(май беше), че в тоя хотел така процедирали. Предпочетох 5-10$ отгоре да дам за друг хотел и да ми е мирна главата.

 

В предварително заплатен хотел до летището на Сан Франциско ми поискаха картата за депозит. Отказах и им дадох кеш 100$, които си взех на тръгване. Обясних с изисквания на банката ми.

Това се е случвало и преди в Азия да искат да правят копие на моя КК. Така викнах, като видях какво ще направят, че сериозно ги стреснах.

Може да не са имали лоши намерения, но страх лозе пази.

Не пречи човек да е бдителен и да не се предоверява.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 8 часа, Deja Vu каза:

Спокойно, милиони американци диктуват дневно кредитните си карти, без да настъпва апокалипсис. Аз диктувам по пет пъти седмично поне и го правя, откакто се помня. Абсолютно нормална практика за кредитни карти. 
Просто някъде по света тепърва се открива топлата вода. 

Това е като си дадеш ключ от дома и да се надяваш, че всички ще са добросъвестни. Гърмят със сигурност американците, ама явно се приема за нормално и не се тръби наляво и надясно.

Това с водата не го разбрах, Дано не мислиш, че е нормално да си диктуваш данните от картата по телефона на случайни хора. В цяла Европа всички банкови институции навсякъде казват, че данните от картата НЕ се споделят.

 

Имаше един клип тип скеч, но самата истина. На европеец в ресторант в Европа му носят POS терминала и плаща с картата. Пак същия в Америка идват и искат да му вземат картата и те да платят, но не пред него и той я дърпа и не я дава. Предпочитам европейският начин.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
38 minutes ago, Patrick K said:

Това е като си дадеш ключ от дома и да се надяваш, че всички ще са добросъвестни. Гърмят със сигурност американците, ама явно се приема за нормално и не се тръби наляво и надясно.

Това с водата не го разбрах, Дано не мислиш, че е нормално да си диктуваш данните от картата по телефона на случайни хора. В цяла Европа всички банкови институции навсякъде казват, че данните от картата НЕ се споделят.

 

Имаше един клип тип скеч, но самата истина. На европеец в ресторант в Европа му носят POS терминала и плаща с картата. Пак същия в Америка идват и искат да му вземат картата и те да платят, но не пред него и той я дърпа и не я дава. Предпочитам европейският начин.

Ами така е. Парите по КК са първо на банката и второ, и много важно, са застраховани. В САЩ банките им е по-изгодно да върнат откраднати пари, отколкото да се занимават. Но там има десетки милиони лешпери 'дето дължат $х0 000 по КК на 20%+ лихва. Всичко е въпрос на математика. 

В БГ мащабите са много малки, но принципа е същия, с тая разлика,че някои банки в БГ са просто много зле, но това няма отношение как работи даването на пари на кредит. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Голям спор за нищо.

Има места по света, където се иска карта, диктувана или друга. Или не я даваш и не ползваш услугите или я даваш. Ако се дава, аз давам виртуални, които ги трия след това или поне ги замразявам и всичко е точно. Отделно никога нямам големи суми на сметка вързана с карта, така, че няма как да ми вземат сериозни суми.

Пак в Америка преди 2 години ми копираха данните на хартия при взимане на кола под наем, както се е правело години наред, затова и кредитните карти са с релефни цифри и до днес, ако някои не знаят.

 

Както се вижда и без диктуване и оставяне на карта на съхранение пари изчезват, така че не е там проблема.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Замислих се за следното. Ало някой ми разбере името и паролата за гугл и ги вкара в нов андроид телефон, картите ми ще ги види ли в Гпей?

И да може да плаща на пос или онлайн?

Същия въпрос и за Епъл. 

Струва ми се невероятно, ако някой знае, да каже. 

 

Едит:

Баси, всички карти са в гугл акаунта. Много зле. 

Ще трябва да пробвам да платя онлайн с Гпей да видя има ли някаква защита. На пръв поглед изглежда доста зле. 

Връзка към коментар
преди 12 минути , era123 каза:

Замислих се за следното. Ало някой ми разбере името и паролата за гугл и ги вкара в нов андроид телефон, картите ми ще ги види ли в Гпей?

И да може да плаща на пос или онлайн?

Същия въпрос и за Епъл. 

Струва ми се невероятно, ако някой знае, да каже. 

 

Едит:

Баси, всички карти са в гугл акаунта. Много зле. 

Ще трябва да пробвам да платя онлайн с Гпей да видя има ли някаква защита. На пръв поглед изглежда доста зле. 

При влизане чрез друго андроид устройство е необходимо да се добавят картите отново ( не се запаметяват ).

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
18 minutes ago, Iliyan Minchev said:

При влизане чрез друго андроид устройство е необходимо да се добавят картите отново ( не се запаметяват ).

Това е добре. А ако се логна с г акаунта в браузъра и се опитам да платя в някой сайт? Това работи ли?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.