Прескочи до съдържание

Кражба от кредитна карта


Препоръчани мнения

преди 3 часа, Oshko каза:

Хайде и аз да с е включа, тия дни се оказа, че съм си купил ExpressVPN за 59.95$, като получих смс и си блокирах картата(ОББ дебит мастер). Сега си чакам новата и да се осчетоводи плащането, за да го оспоря. Странно малко, че само с такава сума са се опитали, нямаше следващи неуспешни опити.

Сега питането ми е как се пазите? Ако някой има опит с мобилното приложение на ОББ ще ми е най-полезно. Там имам бутон блокирай, след като я блокирах се появи бутон активирай- чудя се нормална практика ли ще е да я блокирам и активирам преди плащания непрекъснато, някой прави ли така.

Вторият ми вариант е да си направя втора разплащателна и да си прехвърлям пари между двете, така обаче ще плащам две месечни таски за поддръжка предполагам, например 2 по 2.50лв на месец, някой прави ли така от вас?

Оспорваш - получаваш си парите. Това е. 100% пазене няма, освен основните неща. Ако си толко притеснен изчегъртай 3 цифрения код от лентата на картата. Така няма да могат да плащат онлайн. Сега видях, че е дебитна карта. Най-вероятно ще ти върнат парите, но 100% ще ги върнат от кредитна карта - ползвай КК винаги, не ДК. 

 

П.С. Знам, че в БГ таксите за КК могат да са ужасни, та всеки си решава, но КК ти дава много повече сигурност - парите са на банката и тя има проблем 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

За мен револют върши много добра работа за плащания в интернет. Там държа малка сума, отделно блокирането и разблокирането става бързо. За по-съмнителни места има и карта за еднократна употреба.  Зареждането с карта на ОББ е безплатно (за сега)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз се извинявам за глупавия въпрос, но как точно някой може да ти ползва картата? Нали трябва да ти знае и трицифрения код на нея? А и сега пращат допълнителна оторизация на смс? Нямам престъпен ум и тия далавери не ги схващам 😯

Връзка към мнение
преди 3 часа, Oshko каза:

Сега питането ми е как се пазите? Ако някой има опит с мобилното приложение на ОББ ще ми е най-полезно. Там имам бутон блокирай, след като я блокирах се появи бутон активирай- чудя се нормална практика ли ще е да я блокирам и активирам преди плащания непрекъснато, някой прави ли така.

Аз. Преди време имах някакъв опит за нещо и оттогава съм така. Никакъв проблем никога. Даже когато ходя за смяна на карта служителките ми искат да я отблокирам, за да могат да я премахнат от системата. Питат ме защо, на което отговарям: Позволява ли го системата? Позволява го. Тогава защо да не се възползвам.

Сега, ако ще имам няколко последователни плащания, не се заминавам да блокирам като луд. Но ако не знам кога ще ми е следващото с тази карта, си я блокирам, да ми е мирна главата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Mistela каза:

Аз се извинявам за глупавия въпрос, но как точно някой може да ти ползва картата? Нали трябва да ти знае и трицифрения код на нея? А и сега пращат допълнителна оторизация на смс? Нямам престъпен ум и тия далавери не ги схващам

Все още има сайтове, където просто като си в акаунта и имаш запеметена карта с един клик и приема разплащането. Ако не се лъжа алиекспрес още е на този принцип. Аз там имам виртуална на phyre и само това, че държа по1-2лв в нея ме е спасявало доста пъти от прибързани покупки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Mistela каза:

Аз се извинявам за глупавия въпрос, но как точно някой може да ти ползва картата? Нали трябва да ти знае и трицифрения код на нея? А и сега пращат допълнителна оторизация на смс? Нямам престъпен ум и тия далавери не ги схващам 😯

Ето как: ако си дал картата за плащане някъде просто има камера гледаща пос терминала. Само я показват лице - гръб и това е. Става за < 5 сек. После тия данни се продават където трябва. И те така те. Приятел така изгоря в Хонг Конг с една ДК и една КК за към 8000 лв общо. Добре, че ЦКБ му възтановиха всичко.

 

Не знам дали има подобен закон в БГ (много вероятно нещо), но в ЮК има закон, че всяко плащане над 100 лири може да се оспори пред банката (не пред МК, виза) по всякакъв повод: напр купуваш си телевизор и не ти хареса и търговеца се прави на умрела лисица. Или непоета гаранция или каквото и да било друго. Иск по чл.75 към банката и си получаваш парите.

Миналата година имах 5 отменени концерта за към 800 лири. Познайте дали организаторите върнаха пари?! Но банката върна всичко до стотинка.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 4 часа, Oshko каза:

Хайде и аз да с е включа, тия дни се оказа, че съм си купил ExpressVPN за 59.95$, като получих смс и си блокирах картата(ОББ дебит мастер). Сега си чакам новата и да се осчетоводи плащането, за да го оспоря. Странно малко, че само с такава сума са се опитали, нямаше следващи неуспешни опити.

Сега питането ми е как се пазите? Ако някой има опит с мобилното приложение на ОББ ще ми е най-полезно. Там имам бутон блокирай, след като я блокирах се появи бутон активирай- чудя се нормална практика ли ще е да я блокирам и активирам преди плащания непрекъснато, някой прави ли така.

Вторият ми вариант е да си направя втора разплащателна и да си прехвърлям пари между двете, така обаче ще плащам две месечни таски за поддръжка предполагам, например 2 по 2.50лв на месец, някой прави ли така от вас?

Гледам, че ExpressVPN имат 30-дневен срок за разваляне на сделката и връщане на парите (money back). Може би ако пробваш при тях по тая линия, ще си върнеш парите? Но не знам дали ще стане само с данните за кредитната карта, може би трябва да питаш някого от поддръжката.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , Goal & Boss каза:

Гледам, че ExpressVPN имат 30-дневен срок за разваляне на сделката и връщане на парите (money back). Може би ако пробваш при тях по тая линия, ще си върнеш парите? Но не знам дали ще стане само с данните за кредитната карта, може би трябва да питаш някого от поддръжката.

От личен опит казвам, че се правят на луди и не връщат пари, макар да казват, че всичко е ок и до няколко дни ще стане. Чак като ги заплаших, че ще отворя диспут(оставаха 3-4 преди 30-дневния срок) в PayPal ми върнаха парите на другия ден. Преди това с 2-ма в чата писах(такава е процедурата) и казаха, че ще ги върнат до 4-5 дни. Третия ми вика, че няма заявка за връщане до този момент. Поисках да ми прати хронология на чата с него по имейл, за да го имам като доказателство, ако и той излъже(прати ми).

Силно се съмнявам, че ще направят нещо в този случай.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 26 минути , Goal & Boss каза:

Гледам, че ExpressVPN имат 30-дневен срок за разваляне на сделката и връщане на парите (money back). Може би ако пробваш при тях по тая линия, ще си върнеш парите? Но не знам дали ще стане само с данните за кредитната карта, може би трябва да питаш някого от поддръжката.

И аз го гледах и си мислех същото, обаче не знам така дали няма да объркам по някакъв начин оспорването през банката.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Сега получих мейл,че съм поръчал лаптоп за 1 000 евро.Даже ми знаят адреса и имената.Нищо няма да кликвам.Съмнява ме,че при влизане през VPN може да ме хакнат.

 

Screenshot 2021-06-10 at 15-52-14 (0 непрочетени) - АБВ поща.png

Screenshot 2021-06-10 at 15-55-53 (0 непрочетени) - АБВ поща.png

  • Шок 8
Връзка към мнение
Преди 1 час, Patrick K каза:

Не е ли блокирана картата?

Не знам за коя от картите ми е мейла,защото съм дал доста виртуални,но само в една дебитна от Уникредит имам повече пари и няма проблеми.

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Напоследък се появиха в социалните мрежи оплаквания за нежелани безконтактни транзакции от мобилни телефони. Появиха се линкове с тестове на открита слабост в Apple Wallet и Visa, но и не само в тази комбинация https://practical_emv.gitlab.io . Та накратко това което аз разбрах е не ползвайте опцията за безконтактни транзакции без потвърждение( основно е направена за плащане на градски  транспорт) в Apple wallet и особено в комбинацията с карта Visa. Хубавото при епъл е, че опцията не е включена по подразбиране, но до колкото разбирам от оплакванията в нета, при андроид е пусната възможността за малки транзакции без отключен телефон. 
 

Не съм сигурен дали е точната тема, но ако модератор прецени да премести поста.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Zlia каза:

Напоследък се появиха в социалните мрежи оплаквания за нежелани безконтактни транзакции от мобилни телефони. Появиха се линкове с тестове на открита слабост в Apple Wallet и Visa, но и не само в тази комбинация https://practical_emv.gitlab.io . Та накратко това което аз разбрах е не ползвайте опцията за безконтактни транзакции без потвърждение( основно е направена за плащане на градски  транспорт) в Apple wallet и особено в комбинацията с карта Visa. Хубавото при епъл е, че опцията не е включена по подразбиране, но до колкото разбирам от оплакванията в нета, при андроид е пусната възможността за малки транзакции без отключен телефон. 
 

Не съм сигурен дали е точната тема, но ако модератор прецени да премести поста.

Благодаря за споделената информация! Може би най-добрата превенция е да включваме NFC-то, когато ни потрябва, и след това ръчно да го изключим, а не да разчитаме, че заключеният телефон ще ни предпази.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, vorbis каза:

Може би най-добрата превенция е да включваме NFC-то, когато ни потрябва, и след това ръчно да го изключим, а не да разчитаме, че заключеният телефон ще ни предпази.

Айфон нямат такава възможност, но и при тях не е включено постоянно освен ако не  ползваш въпросната функция на Apple wallet - Express travel card и тя е за една определена карта в портфейла. Докато при андроид доколкото разбирам NFC може да се вкл/изкл , но там по подразбиране са разрешени малки суми без да се отключва телефона. Та зависи какъв телефон ползвате може да се предпазите по различен начин. 
Аз лично не си представям някой терикат да се пробва да ми сканира телефона на 3-4 см от предния ми джоб без да се усетя, но има факири всякакви.

Връзка към мнение

Аз съм настойл телефона да плаща след като си сложа пръста на скенера му.
Иначе дори да изкарам картата на екрана не става.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Преди малко опитаха да ме метнат за едно нещо, което продавам в Еконт.

Схемата е следната - някоя апетитна мацка ти пише на вайбър дали продуктът още се продава. Пита 1-2 въпроса, да не е много съмнително, после казва, че ще пусне заявка за куриер и с някаква нова услуга на Еконт си даваш картата (как се получават пари по карта без IBAN???), тя ги зарежда, даваш си пратката и получаваш парите.

При мен не мина.

Разрових се в нета - има изгорели. Една жертва беше споделила, че си даваш номера на картата, статичната парола и после му поискали колко е салдото за проверка на картата, за което ще получи код. След което получил със SMS кода за въвеждане, въвел го и изгорял, щото кодът е са потвърждение на ... покупка в размер на наличността.

Аз бях на ръба да изгоря, че днес ми беше тежък ден и не знам на кой свят се намирам, ама по някое време ми светна лампичката и прекратих процедурата. Ама ако бях малко повече не в час, щях да вляза в статистиката на изгорелите.

Първата лампичка ми светна, когато скрийншотът от сайта на Еконт беше от руска версия на сайта. Ама продължих ...

Както и да е, усетих се навреме май.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Браво 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Zaro каза:

Разрових се в нета - има изгорели. Една жертва беше споделила, че си даваш номера на картата, статичната парола и после му поискали колко е салдото за проверка на картата, за което ще получи код. След което получил със SMS кода за въвеждане, въвел го и изгорял, щото кодът е са потвърждение на ... покупка в размер на наличността.

Това по глупост е равносилно да метнеш през балкона плик пълен с пари.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, jorocontrola каза:

С номер на карта само се харчи.

Пари се получават по IBAN ...

Вече пуснаха услуга за превод на пари по номер на карта, а не по IBAN. Аз даже го тествах с Icard - имат някаква промоция за безплатен превод към карта с някакви награди. Та си пуснах един превод от Icard към картата ми в Уникредит, за няколко минути пристигат парите.. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , timobg каза:

Вече пуснаха услуга за превод на пари по номер на карта, а не по IBAN. Аз даже го тествах с Icard - имат някаква промоция за безплатен превод към карта с някакви награди. Та си пуснах един превод от Icard към картата ми в Уникредит, за няколко минути пристигат парите.. 

Възможно е.

Но безумна услуга за мен. Номерът на картата не си го давам, каквото и да ми кажат ...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Някой знае ли съдбата на трансакциите, които може да не са се осчетоводили в момента на блокиране на картата? Забелязах три съмнителни трансакции от преди няколко дни и се обадих да блокирам картата, в същото време има трансакция от днес, която е легитимна и трябва да мине. Понеже ПИБ могат само да блокират, казаха в понеделник да се обадя на Дайнърс за подробности, ама понеже става въпрос за самолетен билет за другата седмица ми се ще да съм спокоен, че всичко ще е ок. 

Връзка към мнение

Според мен блокирането на картата и осчетоводяването нямат много общо. Щом се е стигнало до осчетоводяване, значи транзакцията вече е минала. Когато се блокира се спират транзакциите и реално няма какво да се осчетоводява. Та ако транзакцията е минала и след това си блокирал картата няма да има проблем. Но ако транзакцията не е била минала, а е отложено плащането, няма да бъде допуснато повече. Но е малко по пътя на логиката, а какво правят банките идея си нямам. Просто, ако нещо е минало преди да блокираш картата, то вече е заминало и няма да има проблем с него. За да се върне трябва да оспориш транзакцията иначе си е редовно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   3 магеланци

    • seaell
    • Loverboy
    • mila2000
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.