Прескочи до съдържание

Air Koryo и Северна Корея


niki_m

Препоръчани мнения

Интересни кадри, запечатали посещението на "Великия вожд" в България - 2 юни1975 г.

(съвсем скоро ще отчетем 38 години от светлата дата в историята на НРБ)

http://vbox7.com/play:b86b792cb2

 

 

 



 

Днес случайно открих, че Северна Корея има посолство в София - 

Не само че има посолство на КНДР в София, а се оказва е и единственото за десет други държави в региона

 

 


 

България е една от малкото страни в света, поддържащи активни дипломатически отношения с КНДР. Двете страни установяват дипломатически отношения на 29 ноември 1948 година. Въпреки първоначално добрите отношения, през 1959 година двете страни скъсват дипломатическите връзки за 8 години заради про-сталинистката позиция на севернокорейското правителство.[12] Първото официално посещение на Ким Ир Сен в България е в средата на 1950-те години, а второто започва на 2 юни 1975. Последното посещение на български политик в страната е визитата на Соломон Паси между 31 юли и 4 август 2007 година.[13] България възстановява посолството си в Пхенян през 2005, а севернокорейското посолство в София е единственото в региона и отговаря за контактите с 10 държави. За 2007 стокообменът между двете страни възлиза на едва $250 000. Правителствата на НРБ и КНДР подписват Спогодба за културно и научно сътрудничество през 1970 година. На 24 март 1998 е подписана Програма за сътрудничество в областта на науката, образованието и културата за периода 1997 - 1999. В момента се водят преговори за подновяване на програмата. В Института за чужди езици в Пхенян съществува катедра по български език.[

 

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%8A%D0%BD%D1%88%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%A1%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%8F

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Брей, ако е вярна годината, излиза, че се заблуждавам относно посещението на др. Ким в София. Аз не съм толкова дърт, бре... :P

 

Явно някой друг "вожд и учител, приятел на българския народ" съм посрещал със съучениците, ама пусто не помня кой... :(

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да не би да е било за посрещането на "големия приятел на българския народ" др. Николае Чаушеску през 1979г.

200px-012.La_invitatia_lui_Todor_Jivkov%

 

Друг не по-малко печално известен (вкл. и със своя край), диктатор от миналото, посетил България през 70-те и 80-те години.

Връзка към мнение

Брей, ако е вярна годината, излиза, че се заблуждавам относно посещението на др. Ким в София. Аз не съм толкова дърт, бре... :P

 

Явно някой друг "вожд и учител, приятел на българския народ" съм посрещал със съучениците, ама пусто не помня кой... :(

 

Не се заблуждаваш. Не е казано, че е идвал само един път. Със сигурност съм посрещал Ким Ир Сен на 15 юни 1984. В качеството си на тромпетист в училищен оркестър  :) 

На площад "Ленин" (Св.Неделя), защото беше параноик и пътуваше с влак. През Сибир!

Всички други, включително Чаушеску, кацаха на летището и ги посрещахме на Орлов мост. Чаушеску всъщност не помня да съм посрещал, но помня иранския шах и Муамар Кадафи (неговата параноя пък се изразяваше в 8-часово закъснение, което трябваше да издаяним на Орлов мост)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

Днес случайно открих, че Северна Корея има посолство в София - 

 

 

 

Има, има !

Весело беше, когато брат ми проучваше какви документи му трябват за академична виза за Сеул и след твърде продължителен и подробен разговор по телефона, онези най-сетне попитаха: "Извинявате, вие с посолството на коя Корея си мислите, че разговаряте ?"

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

 

Днес случайно открих, че Северна Корея има посолство в София - 

 

 

Адрес: София, кв. Дървеница, ул. Софийско поле, 3                                                            prd.jpg

Телефон: (02) 975 33 40 факс: (02) 974 55 67

e-mail: saebyolkк@yahoo.com

 

http://north-korea.business.bg/

 

 

 

А бе Северна Корея има и официален сайт: http://www.korea-dpr.com/

 

Преди време в секцията "География" имаше географски граници на държавата, на север Китай и Русия, на изток - Източнокорейско море, на запад - Западнокорейско море, а посоката юг не съществуваше. 

 

По-късно го редактираха и на юг е посочено Южнокорейско море. За държавата Южна Корея и дума не се споменава. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ето още нещо по повод последното му посещение през 1984 г.

 

 

 Великият вожд Ким Ир Сен посещава България три пъти, в средата на 1950-те,  през 1975 година и последното му посещение е по здравословни причини през 1984 година. В спомените на някои, в едно от първите му две официални посещения в София е бил обявен неучебен ден, за да може учениците да се строят в колони на Централна гара и да размахват карамфили в чест на севернокорейския лидер. Баща ми си спомня последното му посещение през 1984 година, тъй като тогава работеше в стоителни войски, които бяха отговорни за построяването и поддържането на ЖП линиите в страната. Историята е съвсем кратка. Ким Ир Сен пътува единствено с личния си влак и в интерес на истината изключително рядко слиза от него. Както споменах посещението е било по здравословни причини и крайната цел на "вечния президент" е била град Хисар, чиято слава на лековита минерална вода стигала чак до далечната източна страна. Та, строителни войски по онова време трябвало така да разместят всички ЖП линии в страната, че да не се налага влакът да обръща посоката си. А, причината за тази прищявка била, че Ким Ир Сен имал трон във влака, който не можел да се обръща според посоката на движението и затова винаги влакът се движел само напред. 

 

http://thetochka.blogspot.com/2013/04/blog-post_16.html

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ники, нали знаеш, че това на видеото НЕ е обикновен магазин в С.К., а е реклама на магазин, където водачите на групи водят туристите. Там обикновени граждани нямат достъп. Когато има групи туристи на посещение, предварително водят с автобуси партийни функционери и приближени на партията "проверени другари", които да се правят на обикновени посетители. Това съм го чувал от един БГ певец, който е ходил на турне в С.К. по онова време.

В истинските магазини предполагам е нещо като в магазините в Тимишоара през 89-та - само хляб, ориз, боб, сапун, едни супер твърди бисквити и консерви, по личните ми спомени.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Кимчи ми изпрати този клип - като разбра, че ще се ходи към СК, е прекрасни жилища за посетители

хахаха този съм го гледал преди около година, още като се появи. Много е популярен откъм, мнения в ютюб-а :)

 

този е в същия пропаганден стил - "добронамерения и справедлив Вожд сред народа, и ЗА народа"  :D

 

Познай дали това представлява домът на всяко обикновено семейство в СК ;) Телевизори и техника?...да, бе, да...

"No fockin way" както казват в Шотландия :-)

 

П.П. Забележи коя година е според севернокорейския автономен календар - година 101 (от рождението на Ким Ир Сен) А за заблудените маси, непросветени в правото дело, все пак е изписана и 2012 година, да се радват там... ;)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

хахаха този съм го гледал преди около година, още като се появи. Много е популярен откъм, мнения в ютюб-а :)

 

този е в същия пропаганден стил - "добронамерения и справедлив Вожд сред народа, и ЗА народа"  :D

 

Познай дали това представлява домът на всяко обикновено семейство в СК ;) Телевизори и техника?...да, бе, да...

"No fockin way" както казват в Шотландия :-)

 

П.П. Забележи коя година е според севернокорейския автономен календар - година 101 (от рождението на Ким Ир Сен) А за заблудените маси, непросветени в правото дело, все пак е изписана и 2012 година, да се радват там... ;)

Кимчи, рече че и на зоо ще ни води, специално я оглежда да види да не ни изненада някой орангутан...  :scared:

Редактирано от niki_m
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Кимчи, рече че и на зоо ще ни води, специално я оглежда да види да не ни изненада някой орангутан...  :scared:

С тази шапка, на младия Ким май му се иска да го мислят за Дънди крокодила, от известния филм :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С тази шапка, на младия Ким май му се иска да го мислят за Дънди крокодила, от известния филм :)

Трябва да го видим с пушката как действа и дали ще яхне крокодила :), то се не знае - може да е талант в това отношение

Връзка към мнение

Трябва да го видим с пушката как действа и дали ще яхне крокодила :), то се не знае - може да е талант в това отношение

Само да не яхне ракетата, че тогава ще ни отидат по дяволите всичките подготовки и приготовления  :rolleyes:

:D

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Само да не яхне ракетата, че тогава ще ни отидат по дяволите всичките подготовки и приготовления  :rolleyes:

:D

той нас ще ни вземе за свидетели, че не е яхал ракети, само янките така са си мислели, а ние ще кимаме, кимаме, кимаме  ;)

Редактирано от niki_m
Връзка към мнение

http://btvnews.bg/svetut/severna-koreya-predlozhi-miren-dogovor-na-yuga.html

 

Северна Корея предложи мирен договор на Юга

Той трябва да замени споразумението за примирие, подписано в края на Корейската война през 1950-1953 г.

Северна Корея предложи на южната си съседка да сключат мирен договор, който да замени споразумението за примирие, подписано в края на Корейската война през 1950-1953 г., съобщи ИТАР-ТАСС.

В статия, публикувана днес в органа на управляващата партия "Нодон синмун", се посочва, че такъв документ "ще съдейства за постигане на стабилност на Корейския полуостров".

КНДР и преди нееднократно е предлагала на САЩ и Република Корея да подпишат мирен договор вместо споразумението за примирие, което според Пхенян "съществува само на хартия", но неизменно получаваше отказ, отбелязва агенцията.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Щом трябва, ще занесем на Кимчи и Сникерс, и Марс, и Баунти, и Туикс... макар, че докато е бил студент в Швейцария, сто процента си е отял... то си му и личи на момчето, да му не е уруки... :P

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.