Прескочи до съдържание

Air Koryo и Северна Корея


niki_m

Препоръчани мнения

Марсове и сникерси едва ли ще го впечатлят. Виж, обаче, ако му метнем едно кашонче Морени, може и да  трогнем. Особено ако дядо му, му е разправял на времето за посещенията си в България  :D

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дечица плачат във възторг от срещата с вожда. Честно казано гнус ме е и се надявам да завърши като куче барабар със съпругата си. Не бих дал и долар за да подпомагам това.

 

 

1ypjd5.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

При положение, че е една от малко останалите (да не кажа единствената) държави от такъв тип, и същевременно уникална и без съвременен аналог в целия свят, за мен си заслужава. А и не се знае още колко време ще просъществува по този начин.

Като туристическа дестинация предпочитам сигурно 2 пъти повече СК пред САЩ :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Е, в тоя ред на мисли, аз предполагам, че човек може и Централния затвор да посети в някакви определени дни .. ;) , че и доста по-евтино ще му излезе даже  :D

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

щом го разглеждаш само от тази страна...

Един въпрос: Според теб хората, които отиват до Куба само заради плажовете ли го правят, или до Испания само заради коридата, или до Португалия само заради фадо, или до Русия само заради Ермитажа, или до Австралия само заради коалите и кенгуруто, или до Исландия само заради гейзерите? И нищо друго? :)

Връзка към мнение

Забелязвам наличието на първи искри във форума, причинени от различия в социално-исторически план... :P

 

Стенк и Фичо, като хора от моето поколение, ясно помнят годините на "развито социалистическо общество", да не кажа, че аха да влезем в "комунизЪма" и нещата (за радост) се разсъхнаха. Да си призная честно, напълно ги разбирам и подкрепям техните мнения, че не си струва да се наливат пари в една страна, ръководена от тоталитарен режим. Явно обаче за по-младите Северна Корея попада в графата "екзотична" страна. По всяка вероятност голяма част от тези млади хора не са исторически обременени със спомените от близкото ни минало, което и обуславя едно подобно желание... ;)

Връзка към мнение

Duke общо взето закова проблема с чука по главата :) Аз съм от преходното поколение и имам някакви спомени, но си мисля, че Северна Корея би ми била интересна по няколко причини:

-Вече в съзнателна възраст ми е интересно да направя по-сериозен паралел между СК и запада

-Откровено искам да видя летните игри, които са в мащаб, който акъла ми не може да побере, и в западна държава бих отишъл за нещо такова, ама няма

-При все, че може да се теглят разни паралели със ситуацията тук преди 1989, то там размаха е несравнимо по-голям. Нямаме си нито същите култове, нямаме си и същите монументи, нямаме си и огромния недостроен хотел, който да стърчи в центъра!

 

Иначе нека да държим разговора относно заслужава ли си или не си заслужава да се види държавата. Моралните съображения до колко нашите пари си заслужава да се дават за нещо е тема, която се разпростира доста извън Северна Корея и която вероятно ще бъде заключена доста бързо, всеки си има съответните граници :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

wilks, ти в Щатите бил ли си някога? Ако си бил, само за да видиш Ню Йорк ли отиде? Или Барак Обама? Или пък Пентагона?

 

Всеки има право на лично предпочитание. На мен също не ми харесва идеята да финансирам Кимчи и неговата шайка, които държат народа гладен, за да имат пари за ракети.

 

Не съм против никоя дестинация, особено ако не съм стъпвал там, но при условие, че няма да мога да си избирам сам маршрута, някак си ми намаля желанието.

А и да сравняваш Северна Корея със Щатите е като да сравняваш България и Бразилия - има общи неща (президента :P, ), но разликите са в порядъци.

Не проумявам този тип сравнения.

Връзка към мнение

Не бих дал и долар за да подпомагам това.

А като си ходил в Турция примерно, как си се примирил, че даваш пари за ислямизъм? Не вярвам да го подкрепяш официално, или неофициално. Но няма как да си 100% сигурен твоите пари дали са отишли за детска градина, или за поредната джамия. Или пък за поддържане на окупацята в Северен Кипър :)

 

Забелязвам наличието на първи искри във форума, причинени от различия в социално-исторически план... :P

 

Стенк и Фичо, като хора от моето поколение, ясно помнят годините на "развито социалистическо общество", да не кажа, че аха да влезем в "комунизЪма" и нещата (за радост) се разсъхнаха. Да си призная честно, напълно ги разбирам и подкрепям техните мнения, че не си струва да се наливат пари в една страна, ръководена от тоталитарен режим. Явно обаче за по-младите Северна Корея попада в графата "екзотична" страна. По всяка вероятност голяма част от тези млади хора не са исторически обременени със спомените от близкото ни минало, което и обуславя едно подобно желание... ;)

Duke, вероятно сам ще останеш учуден в каква грешна посока мислиш при предположенията си за разлики в "твоето" и "моето" поколение ;)

Ако изобщо има такава, то тя не е в разликите между поколенията ни, а в чисто субективния фактор, и гледните точки и интереси защо посещаваме, и през призмата на какво гледаме на дадена страна.

Колкото ти си "исторически обременен със спомените от 'светлото' ни минало", горе долу толкова съм и аз. Разликата от 3-4 години не е толкова решаваща, колкото би била от да речем 15-20 години. Нито ти, нито аз сме били участници в бригадирското движение, примерно, че да говорим за такива разлики. За наливането на пари, и в какво - виж отговорите ми над, и под този. (примерите с Турция, Китай и Испания).

И да изясним - искри няма, нали? Има различни позиции, които всеки излага, и съответно защитава. Толкоз ;)

 

wilks, ти в Щатите бил ли си някога? Ако си бил, само за да видиш Ню Йорк ли отиде? Или Барак Обама? Или пък Пентагона?

 

Всеки има право на лично предпочитание.

Точно това питах и аз - ти, или Фичо като сте ходили някъде, само заради една единствена забележителност ли сте ходили, или сте гледали да обхванете колкото може повече от многообразието на дестинацията? Защото Фичо заяви, че било същото като да отида в Централния софийски - предполагам заради режима в СК. Е хубаво де, излиза че в цяла СК има само един режим, и абсолютно нищо друго, така ли? Не вярвам да преценяваш света и страните през толкова тясна призма, честно. До тук излиза, че нямаме противоречия с теб.

 

На мен също не ми харесва идеята да финансирам Кимчи и неговата шайка, които държат народа гладен, за да имат пари за ракети.

По този пункт ще ти отговоря като на stenk за Турция (виждам, че си я посещавал), и неоислямизма. Или пък означава да заклеймиш и ходенето в Китай, защото официален Пекин не дава и дума да се изрече по въпроса с отделянето на Тайван, за Тибет да не говорим. И видиш ли, твоите и на хилядите и милиони други туристи от цял свят парите отиват за репресивния режим на Китай спрямо двете области. Ами какво да кажем за Испания и Баската "държава"? Но да не политизираме прекалено въпроса. Предполагам си запознат, ако не - можем да го обсъдим някой път на бира.

 

А и да сравняваш Северна Корея със Щатите е като да сравняваш България и Бразилия - има общи неща (президента , ), но разликите са в порядъци.

Не проумявам този тип сравнения.

Къде видя да сравнявам двете държави, и по какво ги сравнявам - по природа ли, по забележителности ли, по права и свободи ли, или по някакъв друг признак?

Писал съм само какво предпочитам. Да сравнявам нито се наемам, нито съм имал за цел :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

При положение, че е една от малко останалите (да не кажа единствената) държави от такъв тип, и същевременно уникална и без съвременен аналог в целия свят, за мен си заслужава. А и не се знае още колко време ще просъществува по този начин.

Като туристическа дестинация предпочитам сигурно 2 пъти повече СК пред САЩ :)

Хайде, willks, трябва да се позамислим за нашия план, че часовникът тиктака... 2014 е идеална за това.

Връзка към мнение

Точно това питах и аз - ти, или Фичо като сте ходили някъде, само заради една единствена забележителност ли сте ходили, или сте гледали да обхванете колкото може повече от многообразието на дестинацията? Защото Фичо заяви, че било същото като да отида в Централния софийски - предполагам заради режима в СК. Е хубаво де, излиза че в цяла СК има само един режим, и абсолютно нищо друго, така ли? Не вярвам да преценяваш света и страните през толкова тясна призма, честно. До тук излиза, че нямаме противоречия с теб.

ОК, понеже от моето изказване тръгна спора, да се доизясня. ;)

Първо, струва ми се, че няма искри и пожари ;) , просто си споделяме (различни) мнения. :)

За голяма радост, поне до сега, и за разлика от други форуми, тук пишещите изглеждат достатъчно възпитани, така щото споровете да протичат нормално, без да се пресичат границите на културната дискусия.  :)

Разбира се, всеки си преценява кое му е интересно и къде да ходи, и в този смисъл предполагам и в Северна Корея могат да се видят най-различни неща. Даже предполагам, че за по-млади хора, които не са живели в соца, това може и да е доста полезно - да се видят нещата едно към едно, въпреки, че едва ли в КНДР човек може свободно да реши къде  точно да отиде и да усети реалния живот на един средностатистически жител на страната.

 

Това, което предизвика може би не много уместната ми реплика, е обстоятелството, че ми стана тъпо, като си помислих, че ние тук, в този хубав форум, си обсъждаме кой как и кога би могъл да отиде в КНДР, докато хорицата, които живеят там (изключвам някакъв ограничен тесен кръг властници) нямат възможност да обсъждат реципрочно как ще посетят България, например ...

Помислих си също как ние си обсъждаме тук спокойно кой кога и как е посетил, или ще посети Лондон, Париж, Лисабон, Мадрид, Барселона, Дъблин, Токио, Рио и т.н. , какви местни бирички и манджички е опитал ..., а тия хора в КНДР вероятно никога в живота си няма да имат такава възможност ...

Помислих си как и аз самият и моите приятели в началото на 80-те не вярвахме, че ще можем някога  да зърнем Айфеловата кула, Лувъра, Тауър бридж, Саграда фамилия, скалите на Гибралтар и т.н. по някакъв друг начин, освен на снимка или на филм ...

И затова ми стана тъпо  :unsure:  ..., надявам се че стана ясно.

 

Иначе пожелавам и на Niki_m, и на wilks и на всеки, който има интерес, да посети и КНДР и всяко друго място, което желае ..., и да му е интересно ...

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

А като си ходил в Турция примерно, как си се примирил, че даваш пари за ислямизъм? Не вярвам да го подкрепяш официално, или неофициално. Но няма как да си 100% сигурен твоите пари дали са отишли за детска градина, или за поредната джамия. Или пък за поддържане на окупацята в Северен Кипър :)

 

Един момент. В Турция (почти) всичко е частно. Т.е. ти даваш пари за хотел, храна, транспорт и прочие, по-голямата част от които не отиват в държавата, а за малки или големи бизнеси и заплати на нормални хорица, а не ислямизъм. В Северна Корея ти плащаш цялата сума на държавната компания, т.е. на държавата, която ги разпределя според "потребностите", по-скоро според както си иска. Би трябвало да правиш разлика.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Плюс това аз не съм забелязал някой да налага мнения, че не трябва да се ходи в СК, а просто че не би отишъл, защото...

Всъщност не ми се чете назад, ама с такова впечатление останах

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Защо не погледнете от друга страна. Отивайки в СК ще занесете дребни подаръци на хората ангажирани с вас. Това неминуемо ще ги направи щастливи. Ще оставите пари част от които също ще отидат до хората, било за храна или дрехи, пък макар и "според потребностите" им. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

ОК, понеже от моето изказване тръгна спора, да се доизясня. ;)

Първо, струва ми се, че няма искри и пожари ;) , просто си споделяме (различни) мнения. :)

За голяма радост, поне до сега, и за разлика от други форуми, тук пишещите изглеждат достатъчно възпитани, така щото споровете да протичат нормално, без да се пресичат границите на културната дискусия.  :)

 

надявам се че стана ясно.

 

Иначе пожелавам и на Niki_m, и на wilks и на всеки, който има интерес, да посети и КНДР и всяко друго място, което желае ..., и да му е интересно ...

Благодаря! Кристално ясно! :)

Съгласен съм с написаното в цялото ти горно мнение, и аз се радвам, че дискусията протича в разбирателство. Само да добавя, че съм наясно с политиката, която правителството на СК провежда, включително че ако отида, далеч няма да ми се позволи да видя обикновеното ежедневие. И аз споделям неприятното чувство, което остава след такъв поглед към обикновените хора в страната им. Но това трябва ли да е причина, и аз да се изолирам от тях, както правителството им ги изолира от останалия свят? Правя съвсем повърхностна аналогия с България през 80-те, когато по Черноморието ни идваха туристи, пазаруваха си свободно в Кореком, и носеха дрехи, които тук се пускаха веднъж годишно в ЦНСМ, и ЦУМ, и се извиваха опашки (за джинси RIFLE или  Buffalo примерно), но ние не ги обвинявахме тях, че живеят така, а нашата система. Затова се надявам и севернокорейците да не ни се сърдят на нас, че сме решили да отидем там :)

 

Един момент. В Турция (почти) всичко е частно. Т.е. ти даваш пари за хотел, храна, транспорт и прочие, по-голямата част от които не отиват в държавата, а за малки или големи бизнеси и заплати на нормални хорица, а не ислямизъм. В Северна Корея ти плащаш цялата сума на държавната компания, т.е. на държавата, която ги разпределя според "потребностите", по-скоро според както си иска. Би трябвало да правиш разлика.

А аз като плащам на търговеца, или хотелиера, той след това не плаща ли данъци. И тези данъци след това аз ли определям дали да се изхарчат за повече училища в азиатската част на Турция, и паркове в малките градчета. Или президента им да ги хвърли за повече натовско въоръжаване и увеличаване на бойните единици в Инджирлик. Турция не е най-големия партньор в НАТО извън Щатите с доброволни пожертвования, дадени с радост и удоволствие от ученици, и работници в заводите, нали? ;)

 

Плюс това аз не съм забелязал някой да налага мнения, че не трябва да се ходи в СК, а просто че не би отишъл, защото...

Всъщност не ми се чете назад, ама с такова впечатление останах

Именно това е идеята. Ники като направи темата, въпросът беше кой ИСКА да посети КНДР. А не кой е против, и защо, изреждайки причините. Които всъщност и на мен, и на Ники са ни пределно ясни, и не беше нужно да се задълбава в тях. 

Ако има повече желаещи, може да си направите отделна тема с причини защо не бихте отишли еди къде си, включително и СК. Обещавам, че там аз няма да пиша, да не ви развалям темата. :)

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Сравнението между Турция и Северна Корея е нелепо в безброй отношения . Най-малкото в Турция  всеки има достъп до свободни медии и интернет, ето вижда се последните дни , че имат право и да вдигат бунтове...

Всъщност не може да се сравнява дори с Куба  :)

 

Както и да е , аз изказах мнение , че не желая да финансирам режима дето се репчи на целия свят и в същото време проси хранителни помощи . Иначе страната би ми била интересна както всяко ново място , но в някоя по-друга епоха.

 

Сигурен съм , че ако навремето е имало възможност за туризъм  е щяло да има немалко  хора които да посещават с интерес и  концлагери и то възможно по-бързо , "защото часовникът е тиктака и не се знае докога ще ги има"

 

Няма как да сме еднакви , но всеки има право да посети каквото и да било за разлика от самите корейци ,  както вече беше изтъкнато . Срещал съм доста корейци туристи и никога такъв от Северна Корея.

Връзка към мнение

Сравнението между Турция и Северна Корея е нелепо в безброй отношения . Най-малкото в Турция  всеки има достъп до свободни медии и интернет, ето вижда се последните дни , че имат право и да вдигат бунтове...

Всъщност не може да се сравнява дори с Куба  :)

...Срещал съм доста корейци туристи и никога такъв от Северна Корея.

Турция не е само Истанбул , Анкара и Одрин, нали знаеш ;) За "свободни медии" - да, може да се говори, но с някой условности. За достъп до интернет с още повече условности. В кюрдски села, предполагам не си ходил. Ама и едва ли искаш. Дадох за пример Турция, защото georgiev посочи като причина парите за ракети, които Ким отделя, вместо за храна. В диарбакърските села много силно вероятно е да се сблъскаш с абсолютно същия проблем.

А за кубински турист чувал ли си? :) Уточняваме, че говорим за туристи, защото работещи има и в България. Както от Куба, така и от СК (снощи по новините даваха за един такъв севернокорейски инструктор по бойни изкуства).

 

Иначе страната би ми била интересна както всяко ново място , но в някоя по-друга епоха.

Тук съм 100% съгласен, но само с първата част от изречението. :)

 

Сигурен съм , че ако навремето е имало възможност за туризъм е щяло да има немалко хора които да посещават с интерес и концлагери и то възможно по-бързо , "защото часовникът е тиктака и не се знае докога ще ги има"

С тази хипотеза съм 100% несъгласен. За съжаление в случая с нашето разногласие, и за радост на човечеството!, няма как да проверим кой е прав в твърдението си. И по-добре, че е така.

Връзка към мнение

За да сме коректни - изтрито и от мен.

 

Желая ти също да посетиш прелестите на Кюрдистан, които беше споменал в изтритото мнение. Аз ще се въздържа. :)

Благодаря за пожеланието за СК. Търсим максимално опростен и същевременно евтин вариант. При първа възможност, ще се възползвам :)

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Както и да е , ще си изтрия постинга защото не искам темата да се отклонява в грешна посока.

Желая ти да посетиш СК и чакаме пътепис . Вижда се , че организацията не е сложна и човек почти няма нужда от самостоятелна  подготовка защото всичко е организирано.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като вземете някакво решение за СК обявете и го тук моля. Много ми се ходи и ако момента ми е финансово подходящ в случай, че нямате против ще се присъединя. Не ме ли ръчне някой ще си остана ей тъй със желанието само :)

Връзка към мнение

То не стига , че корейците ти организират всичко ами ти държиш и да си в българска група. Така съвсем няма да усетиш духа :D  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.