Прескочи до съдържание

Кулинарен туризъм или какво да ядем по света


Препоръчани мнения

Humus with Chicken Shawarma topping + Falafel + Salad
Shakshua (Meat+Tomato+Onion+Chili pepper)
Fresh Orange Juice
Fresh lemonade with Mint

Заведението е Tala Humus, първата пресечка в ляво след като се влезне през Jaffa Gate в Стария град на Йерусалим. Хлябът е бонус.

post-1864-0-00698300-1464015543_thumb.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Някой дали го посети за да даде отзиви?

Утре е в София.

Освен ти да се прежалиш :)

Виртуални дружки от една кулинарна група споделиха впечатления от мероприятието в Бургас... не много положителни, за нещастие.

Връзка към мнение

Някой дали го посети за да даде отзиви?

Утре е в София.

Mary, от фестивала се връщам и докладвам. Имаше мексиканска, белгийска, българска, виетнамска и индонезийска кухня. Като изключим голямата навалица, защото беше на открито пред Mall of Sofia, храната на всички щандове беше много вкусна и безплатна за опитване.
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

През седмицата, прекарана във Франция, наблегнах предимно на десертите, особено на любимите ми макарони. Най-много ми допадат тези във веригите Paul, но явно толкова съм бързала да ги изям, че нямам снимки. Двете тук са от една сладкарница в Кан, също не бяха никак лоши:

 

IMG_20160601_160504.jpg

 

IMG_20160601_162610.jpg

 

Пак в Кан закусвахме с френски кроасани, колкото и обикновено да звучи, винаги са ми вкусни:

 

IMG_20160601_112639.jpg

 

В Мантон пробвахме прословутия в региона tarte au citron и тирамису:

 

IMG_20160528_210347.jpg

 

Крем брюле и лимонов кейк във Вилфранш-сюр-Мер:

 

IMG_20160603_142755.jpg

 

  • Харесвам 15
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Капучино със златни стърготини в "Емиретс палас" Абу Даби

post-2687-0-84835100-1469893836_thumb.jpgpost-2687-0-10667700-1469893982_thumb.jpg

Суперлуксозно преживяване в този разкошен хотел(само в лоби бара е разрешено за тези от нас без петролни кладенци :) :))

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Арабска храна в Бахрейн : лимонада с куркума и с хибискус съответно в жълто и червено

post-2687-0-12928900-1469894555_thumb.jpgpost-2687-0-21338600-1469894639_thumb.jpg

любимият ми "Карак тии" арабски чай с кардамон,мляко,черен чай и захар -просто божествен !!! :)post-2687-0-08974900-1469894784_thumb.jpg

салати и предястия на витрината ,където можеш да си изберешpost-2687-0-22548500-1469894896_thumb.jpg

post-2687-0-60555600-1469895083_thumb.jpg

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

В тази връзка, силно НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ на ходещите в Португалия да опитват "прословутата" им franceschina. Не се сещам за друга храна, толкова отвратително приготвена - само от вида и после цял ден не ми се ядеше нищо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Със сигурност няма да пропуснете бакаляо,cod fish или по нашенски треска.И да искате няма да го пропуснете.Казват,че португалците имали по една рецепта с треска за всеки ден от годината.И да не си помислите,че се лови там.Нищо подобно-норвежки е.Колкото пъти ядох все ми хареса.Също и октоподите /вече местни/ са супер.Готвят ги на гозба с картофи и зехтин.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Хм...това е интересно. Аз още сънувам норвежката риба и не вярвам, че ще пробвам нещо по-вкусно, но не пречи да опитвам непрекъснато. Виното няма да ме впечатли, ще заложа смело на сладките във всякакви количества :P  

Връзка към мнение

Със сигурност няма да пропуснете бакаляо,cod fish или по нашенски треска.И да искате няма да го пропуснете.Казват,че португалците имали по една рецепта с треска за всеки ден от годината.И да не си помислите,че се лови там.Нищо подобно-норвежки е.Колкото пъти ядох все ми хареса.Също и октоподите /вече местни/ са супер.Готвят ги на гозба с картофи и зехтин.

100% ЗА! Само не пипайте "комплиментите" които ви слагат при сядане в ресторант (освен ако не умирате от глад) - плащате ги после в сметката, и в някои случаи са на цена на ястие (нямат обявена цена май в менюто). Сардините и октоподите на скара са неземни (обикновено се поднасят обилно заляти със хубав зехтин и леко намачкани в него варени картофки)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За информация, Tтреска не се готви от сурово състояние в Португалия, не че няма и сурова и някъде може да се готви и така.

В по-големите магазини има цял щанд с такива солено-сушени риби и с10-15 вида, има норвежка, по-малки, по-големи и т.н. видове.

В болшинството от случаите се изпозлва сушена треска, която представлява това

tre.jpg

 

Когато  се купува се реже на парчета на машина както се режат дърва. Когато ще се готви се оставя във вода, като по-тънките парчета трябва да седят 48 часа, а по-дебелите по 72, като водата се сменя един път на ден.

След това може да се прави по десетки рецепти, всякак е много вкусна. Даже ми донесаоха преди седмица една рибка и сега ще имаме да ядем няколко пъти.

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Май бях писал някъде,та да не се повторя.Традицията да се яде бакаляо започва някъде около 14 век,когато великите португалски мореплаватели са завоювали нови земи.Те не са се прибирали в къщи с месеци и години.Затова са осолявали треската,за да може да трае и са я носили на жените и децата с,за се прехранват.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Докато сме на португалска вълна, да спомена и десертното им вино тип Порто, което е измислено за да издъжа много време без да прокисва.

По време на ферментацията на гроздето се добавя коняк-бренди, резултата е силно 19-20 градусово десертно вино, което е издъжало месеци по корабите в миналото.

В момента има много изби и марки, а по магазините има от под 10 евро до много скъпи и стари по няколко стотин евро, че и по хиляда+.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

В тази връзка, силно НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ на ходещите в Португалия да опитват "прословутата" им franceschina. Не се сещам за друга храна, толкова отвратително приготвена - само от вида и после цял ден не ми се ядеше нищо.

Ох, това наистина не го понесох, нещо като welsh rarebit, но придружен от сос и пържени картофи и това на над 35 градуса :wacko:. А иначе любимото ми португалско ядене, bacalhau à bras, има също недотам търговски вид, но го намирам за страшно вкусно.

 

Иначе в Португалия не пропускайте морските неща (освен бакаляото):

- arros con marsico (не съм сигурна за правилното изписване) - нещо като ризото с миди и скариди,

- в южната част има специалитет - катаплана - голям дълбок тиган в който се приготвя нещо като яхния, която може да е с месо или риба, имат хубава скара,

- feijoada - португалски вариант на боб с наденички,

- супа caldo verde - на базата на крем-супа от картофи, с листа от вид зеле приличащо на броколи и чорисо

- както и различни видове шунка, чорисо и сирена

- пастет от сардини или риба тон в малки опаковки (същите, които ви ги носят по подразбиране като седнете на масата в заведение и които струват между 2 и 5 евро в зависимост от мястото, но които се намират на смешно ниска цена във всеки приличен супермаркет ;) )

Аз лично много харесвам и един вид наденички, които се пекат (фламбират) на керамичен съд със скаричка, както и португалския вариант на кървавицата, morcela, която също се поднася запечена.

 

Имат и разни солени печива, подобни на нашите кремвиршки, кашкавалки, които също са много вкусни. Царевчиният хляб, pao de milho, е разкошен.

Редактирано от Роца
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

- feijoada - португалски вариант на боб с наденички,

 

Това ми е любимо, ама готвачът да е от Бразилия ;)  Иначе да добавя pasteis de nata, опитах ги на Мадейра, уникално вкусни.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Снощи разбрах,че в Адриатическо море се лови доста едра риба тон.Та веднага хапнахме по едно стекче в Стария град на Сплит:

post-1326-0-71482800-1473735299_thumb.jpeg

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Ако ще е Гърция - без риба няма как :)

Фагри е добър избор. В случая гарнирана с кус-кус сепия.

attachicon.gifimage.jpeg

Няма как, така си е. :))

И ние ги редуваме УхтУпоТи, Тоно, Тоно,УхтУпоТи :)))

Днеска ще сменим с някоя Ципурка:)

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

1. От шведите взаимствах идеята за двойноспиралните шафранови кифлички със стафиди за Света Лучия (13 декември) - денят на светлината. Шафран взимам качествен - само с две стръкчета стават супер жълти. Не бива да се прекалява. Ние си ги правим вкъщи вече редовно. Стават бо-жест-ве-ни - рецептата я има в нета:

 

30055210482_03b4e050e2_b.jpg

 

2. От французите взаимствах идеята за леопадровия хляб. Номерът е да увивате ленти от бяло и какаово тесто в съда. Иначе всичко друго си е като рецепта за обикновен хляб:

 

30169592425_2911ebba6b_b.jpg

 

3. А от една филипинска готвачка в Пинтерест пък изкопирах чудна микс салата с овце от карфиол и маслинова глава. Заприличаха досущ на породата "Плевенска черноглава". Ушите стават като резнеш две малки парчета и ги закривиш нагоре. Така де, да вкараме и малко food art :)

 

30055210392_9c014e408d_b.jpg

 
  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.