Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

преди 10 минути , Duke каза:

Очевидна е омразата към този тип услуга. Прочетох аргументите, но голяма част от тях са в графата "условно възможни". Говорим за транспортна услуга. От доста години в много таксита можеш да платиш с карта, което елиминира тегобите със закръгляне на сумата нагоре или "досадните" бакшиши. Относно разговорите, според мен всичко зависи от теб. Ако не започнеш разговор или пък дадеш знак, че не желаеш да се водят разговори по време на пътуване, не вярвам някой шофьор да започне да говори сам със себе си. От известно време се качвам отзад заедно със съпругата, което по мои наблюдения създава нужната дистанция за водене на дискусии за "живота, вселената и всичко останало". Понякога съм в настроение (обикновено в чужбина) и сам подкачам шофьорът да "изплаче болката си". В това отношение най-любим ми е един таксиджия в Ейлат, който от центъра на града до йорданската граница (не повече от десетина минути пътуване) не спря да ни упреква, че кацаме в Израел и вместо да останем в страната, предпочитаме да си харчим парите в Йордания. Погледни го от забавната страна, все пак си тръгнал на пътешествие, ако нямаш нерви за излишни разговори не води подобни, но в никакъв случай не натоварвай предстоящото пътуване с негативизъм. Както и да го погледнеш, таксито е най-удобното средство за придвижване до и от летище с багаж или без багаж с изключение на придвижване в мегаполиси при които наистина е възможно с такси да попаднеш в задръстване и да изпуснеш полет...

Изцяло съм наясно с услугата такси, не търся трикове как да направя използването на таксита по-поносимо, не е и това фокусът на темата. Все пак дискусията е относно градски транспорт и практичността му, такситата не би трябвало въобще да участват в нея.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 22 часа, Duke каза:

 От доста години в много таксита можеш да платиш с карта, което елиминира тегобите със закръгляне на сумата нагоре или "досадните" бакшиши. 

Е... то като се плати с карта, не пречи да се даде лев-два отгоре кеш, с монета. Както се прави по дифолт в заведенията в цяла Южна Европа, когато платиш с карта. Особено тук, на Балканите, платиш ли с карта, си чакат сухото отделно 😄 Не е задължително, но е нормално и е желателно. Много пъти съм искал да платя с карта в такси и вечният отговор е "ама ... нещо не работи днес...", единият си измисля, че не правело интернет връзка, друг... че било счупено устройството...  Хитринки от таксиджийски вечеринки. Няколко пъти успявам да платя с карта и им давам монета 1 или 2 лв отгоре, в зависимост от сумата, но почти никога тя не пада под 30 лв. Съгласен съм с всичко, написано от Георги. На мен обаче ми се налага доста по-често да пътувам с такси в нощните часове, заради супер ранни полети или заради кацания след полунощ.  Уж не се пуши, но като се влезе вътре.. не се трае от смрад... от цигари. Шофьорът допреди минута е пушил вътре и сега уж "проветрява". Е то аз докато сляза от таксито няма да се измирише. Комбинацията с чалга радио ми идва наистина в повече, но напоследък е по-рядко. Йелоу такси, които обслужват летището са с предимно шофьори-роми, а техният любим стил "музика" знаете какъв е. 

Давам зор повече за нощния транспорт, не за въпросния автобус летище-гара/автогара (X84), той по-скоро ще обслужва хора от/до провинцията.

Но... затова е свободен форум, всеки да си напише мнението. А и това също си е една извадка. @era123, не се дразнѝ

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , Hakkâri Spor каза:

Йелоу такси, които обслужват летището са с предимно шофьори-роми, а техният любим стил "музика" знаете какъв е.

Нямам такива наблюдения, а който ме познава знае много добре какво означава музиката за мен. Като спомена Йелоу, изненадам съм, че ползваш техните услуги, а не си разбрал, че можеш през приложението да настроиш плащането да бъде винаги през карта и по този начин да елиминираш "ама ... нещо не работи днес..."

 

Аз принципно "мразя" (ако трябва да вляза в стилистиката на темата) мрънкането и негативизмът за щяло и нещяло и сигурно затова често реагирам първосигнално на подобни мнения във форума, което пък очевидно е политически некоректно и в разрез с общоприетото схващане, че вечно трябва да сме недоволни от нещо или някой...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В посока отиване към летището използвам други такси компании, но след кацане, като изляза, са се наредили Йелоу (допреди година бяха ОК) и това ми е най-бързият начин, не се занимавам с телефонни (или онлайн) поръчки и да издирвам таксита на други компании. Въпросните Йелоу имат тарифи като на всички основни компании. СВ такси да са с 2 ст. по-евтини на км. То няма значение като пътуваш 20 км, че ще спестиш 40 ст, няма да цепим стотинката на две.  Музиката винаги може да се смени по молба на клиента. Но цигареният дим трудно се изветрява за няколко минути. Най-обичам зимата като навън е супер студ и си облечен с яке, а вътре в таксито е 30 градуса, пуснат климатик да грее яко, шофьорът по къс ръкав и си намирисва на цигари.  Аз съм ЗА връщането на UBER, в много страни съм ползвал Uber, Yandex, Bolt, яд ме е, че тук ги няма. Но темата вече отива яко офтопик, така че спирам

Връзка към мнение

Аз по принцип също не ползвам таксита. Най-вече ползвам от летището до Слатина и обратно. 10-11лв. Странно, вече няма 'ама къс е курса '. Нещо само на нормални шофери попадам. Един даже пари не ми взе щото апарата нещо се развали по път, разбира се си ппатих, ама аз така реших. 

И пак казвам, има нов рейс, супер. Точка. 

Тука станаха 2 страници, 'ама то ще е бавно', 'ама има метро ', 'тъпо е', 'не е тъпо'. 'бати мрънкането. А варианти има са от-до летището. 

И темата не е за рейса, а за летището. 

Връзка към мнение
преди 10 минути , era123 каза:

Странно, вече няма 'ама къс е курса '.

Нямат право да отказват. Тези, които обслужват летището и автогарата са с договор и са на опашка ,един след друг. Както ти нямаш право да си избереш такси от колонката, а това, което в момента е на ред, така и те нямат право да отказват курс.  Но това май важи само за ОК пред автогарата и за Йелоу пред летището. Тези, които ги спираме от улицата имат право да си отказват курсове, които са им неизгодни. 

И да, темата е за летището. Ето още един "мрън". След като Уиз кацат вечер пак на Т1, при кацащите след 23 ч. пак е трудна задача да си вземеш последното метро (което е от Т2 в 23.49). Сега ще кажеш, че като не ползваш метро, понеже си в Слатина и този проблем е несъществен 😉

 

Имам приятел, който работи на летището. Скоро го питах "кога най-накрая ще закрият този скапан Т1", той вика "никога". Питам "е нали Уизеър щяха да се местят уж до една година на Т2, да се строи Т3, не знам какво"... и той ми вика "Ами аз ти казвам: никога. Нещата стават все по-зле, ти хвърчиш в облаците"

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Вчера след късния полет от Истанбул ни направиха интересна врътка, излязохме на ръкав, влязохме в летището, след това ни качиха на автобус и ни закараха на паспортна проверка🙂

  • Харесвам 1
  • Шок 6
  • Смея се 5
Връзка към мнение
преди 58 минути , Marisha каза:

Вчера след късния полет от Истанбул ни направиха интересна врътка, излязохме на ръкав, влязохме в летището, след това ни качиха на автобус и ни закараха на паспортна проверка🙂

Така е след 31.03.2024 г., лично проверено. Реално няма как да се организира по друг начин пристигането при положение, че очевидно няма възможност коридорът над гейтовете да бъде разделен на две, за да не се смесват в него пристигащи и заминаващи. И пак по български имаше подхвърляния, насмешки и подигравки, Ще рече човек, че тези хора при кацане от София в Истанбул не са минали през "air-taxiing" от поне 20 минути, а после извозени до терминала с автобус, ама нали щом е родно - все е мега зле...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 33 минути , Duke каза:

Така е след 31.03.2024 г., лично проверено. Реално няма как да се организира по друг начин пристигането при положение, че очевидно няма възможност коридорът над гейтовете да бъде разделен на две, за да не се смесват в него пристигащи и заминаващи. И пак по български имаше подхвърляния, насмешки и подигравки, Ще рече човек, че тези хора при кацане от София в Истанбул не са минали през "air-taxiing" от поне 20 минути, а после извозени до терминала с автобус, ама нали щом е родно - все е мега зле...

Не се оплаквам, просто ми беше странно. Още повече машинките за паспортен контрол работеха и багажа вече беше на лентата и излязохме за 3 минути от летището.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , Marisha каза:

Не се оплаквам, просто ми беше странно. Още повече машинките за паспортен контрол работеха и багажа вече беше на лентата и излязохме за 3 минути от летището.

Истината е, че с тази Т-образна форма на "airside" Т2 не позволява архитектурно обособяването на два отделни терминала, които да обслужват шенгенски и нешенгенски полети. Да не говорим, че Т2 е един от малкото терминали, които са проектирани само на едно ниво и това съвсем стеснява вариациите... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Георги каза:

Ето ти реална практична ситуация, с която се сблъсквам другата седмица:

- Полет излитащ в 20:00 от Т1

- Работно време до 17:30, да речем може да сме на спирка на градски транспорт или метро в 17:40, местонахождение в центъра около орлов мост.

- Органична омраза към такситата, разбери че е услуга която много трудно толерирам както в чужбина, така и в България.

...

Взимайки това предвид, хайде сглоби ми вариантите с градски транспорт, които не включват този хипотетичен на този етап автобус, така че да успея да стигна до Т1 без значителен стрес и бързане,  поне час и половина преди полета, ще чекирам и куфар?

Справката в сайта на градския транспорт показва, че, ако си спазват разписанията, и с 84, и със 184 ще стигнеш навреме. Даже в 18 ч да си на спирката, пак имаш вариант, с който си на Т1 в 18:34 ч.

А в тоя часови пояс Т1 обичайно е празен. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Duke каза:

Истината е, че с тази Т-образна форма на "airside" Т2 не позволява архитектурно обособяването на два отделни терминала, които да обслужват шенгенски и нешенгенски полети. Да не говорим, че Т2 е един от малкото терминали, които са проектирани само на едно ниво и това съвсем стеснява вариациите... 

Ако в дъното на коридора, будките на гранична полиция бяха "реверсивни", този проблем не би съществувал.

Но като има будки за проверка на влизане само на долното ниво...

 

Връзка към мнение
преди 25 минути , pr284 каза:

Ако в дъното на коридора, будките на гранична полиция бяха "реверсивни", този проблем не би съществувал.

Но като има будки за проверка на влизане само на долното ниво...

 

Според мен такава беше първоначалната идея, но по всяка вероятност някакъв логистичен проблем не е позволил нейната реализация. Отделянето на нешенгенските полети зад въпросните будки е възможно най-очевидното решение, но трябва да има основателна причина, за да не се случи. Може би е изчислено, че при струпване на повече от един нешенгенски полета едновременно на вход и на изход, граничната проверка ще бъде прекалено бавна и неефективна. Освен това, поне аз не съм виждал "реверсивен" ГПП на летище никъде по света - обикновено са на различни места, за да не се смесват потоците. Нямам друго обяснение...

Връзка към мнение
На 6.10.2023 г. в 14:16, Coo каза:

Пишеш ли ревюта на https://www.sleepinginairports.net/reviews/sofia-airport-reviews.htm? Според мен имаш всички качества и опит да си сред топ сътрудниците им за спане по летища 🙂 ПС: преди години това ми беше сред най-полезните сайтове за оцеляване на път, хвала на всички хора, които споделяха там... 🙂

Сега преброих ,от 156 посетени летища съм спал на 84.Сигурно е рекорд за България.

Списък

  • Харесвам 12
  • Шок 1
  • Браво 3
  • Смея се 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, dimitrov6 каза:

Сигурно е рекорд за България

В съвременния свят подобни рекорди нямат никакво значение, щом не са дигитализирани. Ако имаше свой ютуб-канал, в който да   качваш видеа от различни летища, щеше да имаш последователи и щеще да имаш някакви  позитиви.  Не задължително да са финансови  позитивите. Сега си оставаш само с реакциите на магеланците във форума. :biggrin:

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

 

Може някой да се е сетил, ама къв е проблема да си паркирате колата на под 10лв с такси от летището. Има такива места колко искаш. Плащаш 5-10лв, качваш се в колата си и 'сбогом Гергино'.

14 hours ago, epetkov said:

В съвременния свят подобни рекорди нямат никакво значение, щом не са дигитализирани. Ако имаше свой ютуб-канал, в който да   качваш видеа от различни летища, щеше да имаш последователи и щеще да имаш някакви  позитиви.  Не задължително да са финансови  позитивите. Сега си оставаш само с реакциите на магеланците във форума. :biggrin:

Ако не е у фейса, значи не се е случило? Бляк. 🤑🤮

Връзка към мнение
На 16.04.2024 г. в 23:25, searus каза:

Така е, няма нищо конкретно, само тук и тук намерих какво били казали Контрера и Марио Евстатиев (изобщо не знам кои са тези хора), датата е "около 1 май" и щял да пътува само в делник...

Контрера бил общински съветник,а аз мислех,че е шеф на концесионера на летището🙂

В нашия град такситата са само 1 фирма и возят твърдо 4,5 лв в границите на града.В София защо не   сложат някаква подобна постоянна сума, по-голяма със сигурност,поне в рамките на някакъв квартал

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 18.04.2024 г. в 8:51, Георги каза:

на сбирки с приятели не консумирам алкохол за да си отида с моята кола или просто се прибирам пеша дори да ми отнеме повече от час при хубаво време,

Какво става с велосипеда? :rolleyes:

Връзка към мнение
преди 9 часа, Фил каза:

Какво става с велосипеда? :rolleyes:

Имам доста живописни изживявания след сбирка с приятели в Холандия и прибиране посред нощ 10км с велосипеда, ама това е когато бях млад и тъп, освен това в държава, в която велосипедната инфраструктура е тотално отделена от пътната и най-лошото, което може да ти се случи е някое ожулване по егото. Относно алкохола третирам карането на колело в България като карането на кола. 

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , Георги каза:

Относно алкохола третирам карането на колело в България като карането на кола. 

Прав си, разбира се, аз имах предвид колело вместо едночасовото прибиране пеша. :wink:
(сори за офтопика) 

Връзка към мнение
преди 5 часа, era123 каза:

Може някой да се е сетил, ама къв е проблема да си паркирате колата на под 10лв с такси от летището. Има такива места колко искаш. Плащаш 5-10лв, качваш се в колата си и 'сбогом Гергино'.

Ако правилно съм разбрал, съветваш ме да се кача на колата в Белите брези, да отида до Младост/Дружба, където да паркирам пред някой блок и оттам да взема такси до летището и същото на обратно, за да спестя 15-20 лева...

 

Верно е 'сбогом Гергино' положението...

  • Смея се 5
Връзка към мнение
29 minutes ago, Duke said:

Ако правилно съм разбрал, съветваш ме да се кача на колата в Белите брези, да отида до Младост/Дружба, където да паркирам пред някой блок и оттам да взема такси до летището и същото на обратно, за да спестя 15-20 лева...

 

Верно е 'сбогом Гергино' положението...

Наполовина си разбрал. Това е за тия, за които такси от 40лв в посока е проблем при пътуване за няколко хиляди лв (или за 100лв самолет о+в). Па де да знам, може и да са проблем тия пари, аз само давам непоискан съвет.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, dimitrov6 каза:

В София защо не   сложат някаква подобна постоянна сума,

Защото броят на светофарите на разстояние от 1000 метра в София е много по-голям, отколкото броя им твоя град и трафикът/задръстванията са различни. 

преди 11 минути , era123 каза:

Това е за тия, за които такси от 40лв в посока е проблем при пътуване

Хората с  малко пари, имат много мозък да се сетят за варианта, предложен от теб. :biggrin:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
13 minutes ago, epetkov said:

Защото броят на светофарите на разстояние от 1000 метра в София е много по-голям, отколкото броя им твоя град и трафикът/задръстванията са различни. 

Хората с  малко пари, имат много мозък да се сетят за варианта, предложен от теб. :biggrin:

И аз това казах.  🙂 Дори да са се сетили, тука май не е споменато. Разбира се, не съм чел цялата тема специфично за това.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.