Прескочи до съдържание

Япония - бързи въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с Япония. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Токио?

- Може ли да шофираме в Япония с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Токио или Осака?

- Заслужава ли си JR Pass?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

Засега съм стигнал докъм 650-700 евро, но искам още по-надолу. Гледам и нещо от рода Атина-Сингапур-Осака (Scoot) или през Хонг Конг към Осака. Ти за кои дати гледаш?

Общо взето сме без претенции - 2 седмици през април, пък кога, май е все едно. Аз ще съм в бащинство.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Виждам, че JR пасовете пристигат за три - четири дни до всяка точка по света . Обмислям да взема такива за първа класа ( green class ) предвид неособено високата надценка +30%, обаче :

 

1. ние ще сме 3 възрастни и едно дете , а резервация за места не могат да се направят , докато паса не се обмени за ваучер , тоест да се активира . Правилно ли разбирам и това, ако е така, може ли да се превърне в потенциален проблем - места в различни вагони ?

 

2. Детето е под шест години и за него няма пас , тоест пътува безплатно . Правилно ли се ориентирам , че за него няма и бординг пас , тоест няма да има и място . Ще седи самостоятелно само,  ако има случайно свободно място , в противен случай е в скута на някой родител. Това ми изглежда доста недомислено, още повече за страна като Япония, или пропускам нещо…. Трябва ли да се притеснявам от пълни влакове ( Грийн клас ) , съответно мърморене от Половинка и наследник , че съм стипца и не съм купил билет за детето ? Ще ме гледат ли японците като будала, ако купя билет за детето при положение, че не се полага такъв ?

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 часа, stanislavpp каза:

Виждам, че JR пасовете пристигат за три - четири дни до всяка точка по света . Обмислям да взема такива за първа класа ( green class ) предвид неособено високата надценка +30%, обаче :

 

1. ние ще сме 3 възрастни и едно дете , а резервация за места не могат да се направят , докато паса не се обмени за ваучер , тоест да се активира . Правилно ли разбирам и това, ако е така, може ли да се превърне в потенциален проблем - места в различни вагони ?

 

2. Детето е под шест години и за него няма пас , тоест пътува безплатно . Правилно ли се ориентирам , че за него няма и бординг пас , тоест няма да има и място . Ще седи самостоятелно само,  ако има случайно свободно място , в противен случай е в скута на някой родител. Това ми изглежда доста недомислено, още повече за страна като Япония, или пропускам нещо…. Трябва ли да се притеснявам от пълни влакове ( Грийн клас ) , съответно мърморене от Половинка и наследник , че съм стипца и не съм купил билет за детето ? Ще ме гледат ли японците като будала, ако купя билет за детето при положение, че не се полага такъв ?

 

Ние не сме вземали места с паса. Винаги е имало. Изключение са празниците, когато трябва да имате места задължително. За детето не мога да отговоря. Дано се включи @samuraika!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 часа, stanislavpp каза:

Виждам, че JR пасовете пристигат за три - четири дни до всяка точка по света . Обмислям да взема такива за първа класа ( green class ) предвид неособено високата надценка +30%, обаче :

 

1. ние ще сме 3 възрастни и едно дете , а резервация за места не могат да се направят , докато паса не се обмени за ваучер , тоест да се активира . Правилно ли разбирам и това, ако е така, може ли да се превърне в потенциален проблем - места в различни вагони ?

 

2. Детето е под шест години и за него няма пас , тоест пътува безплатно . Правилно ли се ориентирам , че за него няма и бординг пас , тоест няма да има и място . Ще седи самостоятелно само,  ако има случайно свободно място , в противен случай е в скута на някой родител. Това ми изглежда доста недомислено, още повече за страна като Япония, или пропускам нещо…. Трябва ли да се притеснявам от пълни влакове ( Грийн клас ) , съответно мърморене от Половинка и наследник , че съм стипца и не съм купил билет за детето ? Ще ме гледат ли японците като будала, ако купя билет за детето при положение, че не се полага такъв ?

 

Местата се взимат супер лесно и аз препоръчвам да си вземете. Предполагам ще дадат место за детето към Вашите. Не вярвам да го оставят така.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И на мен не ми се вярва , но на официалният сайт пише, че на малките до петгодишна възраст не се полага място , оттук и объркването ми :

 

https://m.jrpass.com/blog/japan-rail-passes-for-children

Връзка към коментар
преди 16 часа, stanislavpp каза:

И на мен не ми се вярва , но на официалният сайт пише, че на малките до петгодишна възраст не се полага място , оттук и объркването ми :

 

https://m.jrpass.com/blog/japan-rail-passes-for-children

Не, че не им се полага, а не е нужно да им се купува. Возят се безплатно. Ако прецениш, че искаш място - купуваш и за детето. Ако не искаш - не. 

Немисля, че ще ви трябва. 

Връзка към коментар

Аз идвам с един малко по-"протоколен" въпрос към по-запознатите с японските нрави. Ще работя по нов проект с японци, с които частично вече работим по друг проект, но досега не сме си общували директно. И двата екипа (ние и те) сме подизпълнители на американска компания. Та, чуденката ми е, като си общуваме директно, как да се обръщам към основния ми контакт. Той ми писа веднъж, като се обърна към мен на име и фамилия. Аз му отговорих на същия принцип - с име и фамилия в обръщението ("като си в Рим" и т.н.), но все пак се чудя дали има и някакъв по-приет начин. Не ми се иска да звуча много невежливо 🙂 .

 

А живот и здраве през новата година, ще дойда и с туристически въпроси, като поизбистря програмата през коледната ваканция. Че покрай гимнастиките с датите и цените на билетите, губим около ден спрямо първоначалния план. Засега основният въпрос е "С Хирошима, или без Хирошима?" (май ще е второто и ще удължа Осака с ден). 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 10 минути , Роца каза:

Аз идвам с един малко по-"протоколен" въпрос към по-запознатите с японските нрави. Ще работя по нов проект с японци, с които частично вече работим по друг проект, но досега не сме си общували директно. И двата екипа (ние и те) сме подизпълнители на американска компания. Та, чуденката ми е, като си общуваме директно, как да се обръщам към основния ми контакт. Той ми писа веднъж, като се обърна към мен на име и фамилия. Аз му отговорих на същия принцип - с име и фамилия в обръщението ("като си в Рим" и т.н.), но все пак се чудя дали има и някакъв по-приет начин. Не ми се иска да звуча много невежливо 🙂 .

Спокойно! И те са хора. Не са роботи.

Щом един японски ректор на вечерята, след  конференция, научи и игра право хоро с нас и си пийна ракия, значи бързо се социализират. Ще намерите общ език. А и самурайка ще ти подсказва, при нужда.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 13 часа, Дани Магелани каза:

Спокойно! И те са хора.

👍

Обикновенно хората си говорят само на фамилия в работата, без да използват и двете имена.

Изписават имената първо фамилия, после собствено.

Но най-добре си представи, че не работиш с японци, а с хора. Ще ти е по-лесно. И няма да си задаваш излишни въпроси.

 

Чакам с нетърпение да видя програмата. Само да кажа, че го опекох по твоята рецепта (на бавен огън) и сме в Тайланд по златната седмица 🙂
 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Дани Магелани, @samuraika, благодаря ви!

Май наистина понякога размишлявам повече, отколкото е здравословно 🤣

 

На 14.12.2022 г. в 8:34, samuraika каза:

👍

Чакам с нетърпение да видя програмата. Само да кажа, че го опекох по твоята рецепта (на бавен огън) и сме в Тайланд по златната седмица 🙂
 

Ей, супер! Да си изкарате чудесно! 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 часа, Роца каза:

 

Май наистина понякога размишлявам повече, отколкото е здравословно 🤣

Някъде в предградията на Йокохама седи Танака Шунджи и пише в японски форум : " моля за съвет. От скоро работя по съвместен проект с едни французи. Аз си мислех, че ще работим с американци (компанията е американска), затова се съгласих, но сега се налага да комуникирам с французи. Нали знаете - сложни, префърцунени хора. Има ли някой с опит да ме посъветва? Как да се обръщам в официална кореспонденция? Как е прието? Роца Магеланова - кое е фамилитя, кое името? Там първо фамилия и после собствено ли пишат или обратно? Помощ!" Отговарят му : " Споко бе човек, какво си се впрегнал. Пиши както са ти го написали (като не знаеш кое фамилия, кое малко име - пиши и двете) и давай по същество. И там са хора." 😉

  • Харесвам 3
  • Смея се 10
Връзка към коментар
На 13.12.2022 г. в 20:08, Роца каза:

Засега основният въпрос е "С Хирошима, или без Хирошимa...

Не бих пропуснала Hiroshima Peace Memorial Museum и Hiroshima Castle. На нас Хирошима ни хареса. Снимката с японската вишна, която съм сложила на профила си, е от Хирошима. Беше валяло и цветовете бяха обсипани с дъждовни капчици, съвсем в унисон с настроението, с което влязохме в Hiroshima Peace Memorial Museum. 

 

Screenshot_20221216-084450.png

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тъй като виждам, че има няколко кандидати за Япония, някой намерил ли е добра цена на полети дотам, защото от няколко месеца гледам за Осака, но нещата са плачевни - около 1000 евро? 

П.П. Търся полети около Великден.

Връзка към коментар

6 нощувки много ли са за Киото ?

 

На прима виста съм отбелязал :

 

Токио - 6 нощувки 

Каназава -2 нощувки

Киото - 6 нощувки 

Нара - 3 нощувки

Токио - 1 нощувка преди сутрешен полет от Нарита

Връзка към коментар
25 minutes ago, Pantelej Putnik said:

Тъй като виждам, че има няколко кандидати за Япония, някой намерил ли е добра цена на полети дотам, защото от няколко месеца гледам за Осака, но нещата са плачевни - около 1000 евро? 

П.П. Търся полети около Великден.

Спомням си че съвсем наскоро имаше евтини полети на Etihad от Женева и Барселона, ето:

 

https://www.fly4free.com/flight-deals/europe/cheap-flights-to-tokyo-japan-2/

 

https://www.fly4free.com/flight-deals/europe/cheap-flights-to-tokyo-japan/

 

Тази година Сакурата съвпада с католическия Великден и ще е малко чудо да има изгодни цени в този период :

https://livejapan.com/en/article-a0001033/

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 минути , stanimir каза:

Спомням си че съвсем наскоро имаше евтини полети на Etihad от Женева и Барселона, ето:

 

https://www.fly4free.com/flight-deals/europe/cheap-flights-to-tokyo-japan-2/

 

https://www.fly4free.com/flight-deals/europe/cheap-flights-to-tokyo-japan/

 

Тази година Сакура-та съвпада с католическия Великден и ще е малко чудо да има изгодни цени в този период.

Благодаря! Видях ги тези полети още когато излязоха, но за втората половина на април цените са високи. Може би ще трябва да преместя пътуването за началото на май. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 52 минути , Pantelej Putnik каза:

Тъй като виждам, че има няколко кандидати за Япония, някой намерил ли е добра цена на полети дотам, защото от няколко месеца гледам за Осака, но нещата са плачевни - около 1000 евро? 

П.П. Търся полети около Великден.

Ако това те успокоява - и аз си плача на същата тема 😄 Иначе за нас си решихме да отидем есента, там повече има надежда за нещо до 800 евро.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , ivailo_radev каза:

Ако това те успокоява - и аз си плача на същата тема 😄 Иначе за нас си решихме да отидем есента, там повече има надежда за нещо до 800 евро.

Не съм забравил, че и ти търсеше. Намеря ли нещо, веднага ще ти кажа. Очаквам промоции от катарците след нова година, пък да видим. Обикновено една промоция повлича друга, та и турците може да се раздвижат. Все ще има нещо.

Ако ли пък не стане за Япония, то има и други кандидати при мен - Перу, Бразилия, Кения... 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, Pantelej Putnik каза:

Тъй като виждам, че има няколко кандидати за Япония, някой намерил ли е добра цена на полети дотам, защото от няколко месеца гледам за Осака, но нещата са плачевни - около 1000 евро? 

П.П. Търся полети около Великден.

Винаги има кандидати за Япония! Ако излезе нещо изгодно, дай сигнал!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Засега положението е такова:

20221216_154021.jpg.82c59dbb5a31effa6713f751b2bf0274.jpg

 

Screenshot_20221216-154059_Chrome.jpg.5d9b03a8c187d3d7a6b13bc49cb54791.jpg

 

Кофти, че са през Лондон или Франкфурт. Интересно, като Китай е затворена за чужденци, дали транзитен полет през Хонг Конг е разрешен?

Връзка към коментар
преди 6 часа, ivailo_radev каза:

за нас си решихме да отидем есента, там повече има надежда за нещо до 800 евро.

Като искаш нещо под 800 евро, виж от Франкфурт до Осака с дати 21.04.-06.05.23 за 779 Е с Катай Пасифик. Първоначално и ти се гласеше за април. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Полетите от Женева пак са налични като обхващат и октомври ,който мисля е чудесен месец за пътуване до Япония

 

https://travelfree.info/etihad-airways-flights-from-geneva-to-tokyo-japan/

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Wizz летят евтино зима/есен до Женева. Приемаме че една нощувка е задължителна (поне за мен винаги преди презокеански полет и прекачване с нискотарифна авиокомпания ).

Ibis  на летище Женева е около 100 франка за двойна стая , в града също може да се намери на подобна цена.

Трансфер до града беше безплатен , не съм сигурен как е в момента, но ще е не повече от 3-4 франка.

За мен Женева е по-евтино и бързо трансферно летище ( лoy кост към дълъг нормален полет)  спрямо да кажем Париж , Амстердам , Франкфурт или Мюнхен.

 

Ако Turkish , Qatar или AF/KLM започнат отново да заливат с оферти разбира се подобни гимнастики са напълно безмислени ,но в момента цените им са с една единица пред нормалните на която бяхме свикнали 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 4 часа, stanimir каза:

Полетите от Женева пак са налични като обхващат и октомври ,който мисля е чудесен месец за пътуване до Япония

 

https://travelfree.info/etihad-airways-flights-from-geneva-to-tokyo-japan/


Ако човек излезе от кутията си , подобни  оферти за много хора са прекрасни възможности за удължаване на едно пътуване с престои в други държави , с безплатни стоповъри преди началото , по средата и в края на пътуването .

 

В конкретният случай , Женева и Цюрих са взаимно заменяеми - може да се излети от Цюрих и да се пристигне в Женева ( и обратното) на същата или по-ниска цена , освен това може да се направи много приятен безплатен стоповър в Абу Даби от няколко дни - https://www.etihad.com/en/abu-dhabi/stopover. С други думи с билет в рамките на ~650-700$ ( с включени свързващи полети ) , човек може да види , разгледа , вечеря , разходи освен в Япония , и  Цюрих , Женева   и Абу Даби ….., тоест може да максимизира с този билет цели три дестинации - Швейцария , Япония и Абу Даби.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.