Прескочи до съдържание

Япония - бързи въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с Япония. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Токио?

- Може ли да шофираме в Япония с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Токио или Осака?

- Заслужава ли си JR Pass?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 10 минути , feel_the_rush каза:

Не съм си запазвала билети през сайт, а купувах на място. За Киото-Токио имаше влакове през 10 минути. Ако няма места на първия, има на втория и тн. Не знам какви опции ще ти даде през сайта. Също май имаше 3 вида шинкансен - бърз, по-бърз и най-бърз. На таблото бяха в три различни цвята. Имаше и някаква врътка със запазени места и незапазени места - тоест, ако си вземеш със запазено място (по скъпия билет), има къде да седнеш. Иначе, разчиташ на късмет да има свободни места и мисля, че имаше право само в два определени вагона да се качиш и там каквото е свободно. Някой ходил по-скоро може да даде повече инфо.

Със сигурност ще сме със запазени места, че с малкото човече няма как да рискуваме да сме прави. Пък и разликата е 5-6 евро на човек. Искам просто да запазя места с място за багаж и от "правилната" страна за гледка към Фуджи (ако изобщо се види през октомври), та затова имам желанието да запазя по-рано през сайта. Другото предимство е, че ще съм си платил поне Шинкансена предварително и ще ми трябват по-малко пари на място.

Връзка към коментар
преди 19 минути , ivailo_radev каза:

Със сигурност ще сме със запазени места, че с малкото човече няма как да рискуваме да сме прави. Пък и разликата е 5-6 евро на човек. Искам просто да запазя места с място за багаж и от "правилната" страна за гледка към Фуджи (ако изобщо се види през октомври), та затова имам желанието да запазя по-рано през сайта. Другото предимство е, че ще съм си платил поне Шинкансена предварително и ще ми трябват по-малко пари на място.

Ако пътувате Киото-Токио, местата с гледка към Фиджи са отляво, двойките. От дясно, откъм океана, са тройки. Съответно, в обратната посока се обръщат и местата. Аз пътувах август и нямах никакъв късмет с този Фуджи - нито успях да го видя от Камакура, нито по пътя от Киото. Времето беше слънчево и безоблачно по целия път, с изключение на 30те минути, в които наближихме Фуджи. Тогава се появи мъгла и се разсея чак след като го подминахме. Дано имате повече късмет.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, ivailo_radev каза:

Със сигурност ще сме със запазени места, че с малкото човече няма как да рискуваме да сме прави. Пък и разликата е 5-6 евро на човек. Искам просто да запазя места с място за багаж и от "правилната" страна за гледка към Фуджи (ако изобщо се види през октомври), та затова имам желанието да запазя по-рано през сайта. Другото предимство е, че ще съм си платил поне Шинкансена предварително и ще ми трябват по-малко пари на място.

Няма места за правостоящи , тоест няма “ как да рискувате да сте прави “ . Реален е шанса да не седите един до друг , ако не резервирате предварително .

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 17 минути , stanislavpp каза:

Няма места за правостоящи , тоест няма “ как да рискувате да сте прави “ . Реален е шанса да не седите един до друг , ако не резервирате предварително .

Благодаря - това е важна информация, понеже в Германия като нищо си стоиш прав, ако нямаш запазено място.

 

Връзка към коментар
преди 1 час, ivailo_radev каза:

Със сигурност ще сме със запазени места, че с малкото човече няма как да рискуваме да сме прави. Пък и разликата е 5-6 евро на човек. Искам просто да запазя места с място за багаж и от "правилната" страна за гледка към Фуджи (ако изобщо се види през октомври), та затова имам желанието да запазя по-рано през сайта. Другото предимство е, че ще съм си платил поне Шинкансена предварително и ще ми трябват по-малко пари на място.

Не си създавай проблем да носиш багажа по влакове и самолети. Имат перфектна услуга за доставка до хотела ти. Като излезете от международния полет питаш за багажното бюро. За малко пари ти го карат до хотела в същото или друго населено място. От хотелът ти го изпращат в следващия хотел. Пристига преди вас. Бюра има и на гарите. А хотелите си викат куриери и сами го пращат. Супер удобно! Пътувах навсякъде само с дамска чанта, а аз си мъкна и куфар.

Ако има мъгла, няма да видиш Фуджи. Аз не успях. От новата тв кула на Токио го видях.

Връзка към коментар
преди 1 минута , Дани Магелани каза:

Не си създавай проблем да носиш багажа по влакове и самолети. Имат перфектна услуга за доставка до хотела ти. Като излезете от международния полет питаш за багажното бюро. За малко пари ти го карат до хотела в същото или друго населено място. От хотелът ти го изпращат в следващия хотел. Пристига преди вас. Бюра има и на гарите. А хотелите си викат куриери и сами го пращат. Супер удобно! Пътувах навсякъде само с дамска чанта, а аз си мъкна и куфар.

Единият багаж го пращам още от кацането на Нарита по JAL ABC към хотела в Киото, обаче за другия, с който ще сме в Токио се колебая още. И количката ще е с нас, макар и да е компактна и да се събира над главите ни.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да споделя за всички, които скоро ги чака пътуване към Япония - от октомври не само JR Pass-ът ще става по-скъп. И доста други билети, обаче информацията е относително скрита по сайтовете на различните компании. Аз намерих за JR West:

https://www.westjr.co.jp/global/en/pdf/press_20230726.pdf

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Септември ще съм в Япония и гледам, че 18-ти септември е някакъв празник там. Какво мога да очаквам от факта, че е празничен ден? Може би затворени магазини, атракции и т.н. или напротив, тълпи от хора навсякъде? Тогава ще съм в Киото и Осака. Може би @samuraika да подскаже?

Връзка към коментар
На 28.08.2023 г. в 17:26, boogy83 каза:

Септември ще съм в Япония и гледам, че 18-ти септември е някакъв празник там. Какво мога да очаквам от факта, че е празничен ден? Може би затворени магазини, атракции и т.н. или напротив, тълпи от хора навсякъде? Тогава ще съм в Киото и Осака. Може би @samuraika да подскаже?

Много се забавих с отговора, но пътувах.
Няма да има никакви проблеми на 18ти септември. Обикновен троен уикенд, няма да го усетиш. По големите гари е перманентна навалица, това че ще са малко по-малко костюмирани работещи и повече семейства с деца няма и да го забележиш.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте!

Планираме пътуване в Япония този ноември и имам няколко чуденки, дано някой може да се включи със съвет😊:

1) Доколкото разбирам, за пътуване с продължителност до 90 дни с туристическа цел не са ни нужни визи за Япония. Може ли обаче някой да ме преведе набързо през процеса по минаване през митническите органи? В сайта на МВнР пише, че могат да искат доказателства за целите като самолетни билети, програма, достатъчно средства и тн... На някого случвало ли му се е да поискат? Трябва ли да се попълва нещо предварително като документи?

2) Може ли препоръка за оператор на сим карта с мобилни данни? Предварително ли си я заявихте или на място на летището?

3) Препоръка за услуги по превоз на багаж в Япония?

4) Ако някой е пътувал през ноември в Япония, може ли малко оринетир за температурата и с каква дебелина дрехи са се чувствали най-удобно?

Благодаря предварително!😊

Връзка към коментар
преди 20 часа, LittleCherryBlossom каза:

Здравейте!

Планираме пътуване в Япония този ноември и имам няколко чуденки, дано някой може да се включи със съвет😊:

1) Доколкото разбирам, за пътуване с продължителност до 90 дни с туристическа цел не са ни нужни визи за Япония. Може ли обаче някой да ме преведе набързо през процеса по минаване през митническите органи? В сайта на МВнР пише, че могат да искат доказателства за целите като самолетни билети, програма, достатъчно средства и тн... На някого случвало ли му се е да поискат? Трябва ли да се попълва нещо предварително като документи?

2) Може ли препоръка за оператор на сим карта с мобилни данни? Предварително ли си я заявихте или на място на летището?

3) Препоръка за услуги по превоз на багаж в Япония?

4) Ако някой е пътувал през ноември в Япония, може ли малко оринетир за температурата и с каква дебелина дрехи са се чувствали най-удобно?

Благодаря предварително!😊

Моят опит:

1) доказателства при влизане не са ни искали (април-май тази година). Ние пътувахме (от Франция) с предварително попълнени документи (митническа декларация, документи за пред имиграционните служби) от тук: https://vjw-lp.digital.go.jp/en/ Попълнихме всичко и имахме QR код, който после при пристигане на летището ни сканираха и провериха информацията. 

2) ние ползвахме еСИМ карти от Ubigi с пакет 10 гБ мобилни данни, които важаха за месец (цена 17 евро). Веднъж на място, само дезактивирахме разговорите и мобилните данни на нормалната СИМ-карта и активирахме еСИМ-а. Впоследствие се оказа, че сме могли да закупим и по-малкия пакет, понеже не успяхме да изразходваме всичко, а аз ползвах Гугъл мапс и други приложения почти непрекъснато. Може да има и по-изгодни ценови варианти, ние се спряхме на този, понеже знаехме, че работи с френски номера.

3) Някъде в подфорума имаше препоръки за фирми, ще се опитам да намеря точно къде ги гледах - в първия пост на Пътеводителя.

Ние питахме направо на рецепцията на хотелите дали могат да ни организират превоза и те винаги го правеха (цената беше около 10-12 евро на куфар). Само в Киото, където отседнахме в нает апартамент, трябваше да се оправим сами. За целта ползвахме услугите на гише на JR Kyoto Carry Service в подземния етаж на гарата в Киото.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Единствено да кажа, че аз ползвах еSIM карта от airalo.com. Освен това да  допълня, че еSIM-картата не е съвместима с всички видове телефони, затова проверете вашия модел дали позволява да се ползва такава. Мога да кажа само, че айфоните със сигурност са съвместими с eSIM. За другите трябва да проверите. Аз скоростно се снабдих 2 дни преди пътуването с iPhone. 🙂

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Отново напомняне към тези които ще пътуват до Япония тази есен.

Само до 30 септември може да се купи JR Pass на старата цена (валиден до края на 2023)

От 01 октомври , както вече бе писано в сила влизат новите :

 

https://travel-dealz.com/news/jr-rail-pass-increase-reminder/

 

  • Харесвам 4
  • Шок 1
Връзка към коментар

Да метна и аз два бързи въпроса:

1. Някой може ли да препоръча евтина СИМ карта, която ще се ползва 15 дни? Телефонът ми не поддържа е-сим.

2. Кацаме в събота (не тази събота де) в 17:35 на летище Нарита. Как е в момента с навалицата, понеже искаме от там още да пратим единия куфар за Киото и да си вземем и по една Welcome Suica от автоматите. В същото време имаме удобен влак до хотела ни (Daiwa Roynet Premier Ginza) в 19:17 (Kensei Skyaccess) и следващия такъв е след час и нещо после май.

Връзка към коментар

Японски кеш имате ли ? Ако не , трябва още на една опашка да се редите - суйчето се купува само с кеш . На ръба сте  и ако кацнете навреме , е по-вероятно да изпуснете влака в 19.17ч

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, stanislavpp каза:

Японски кеш имате ли ? Ако не , трябва още на една опашка да се редите - суйчето се купува само с кеш . На ръба сте  и ако кацнете навреме , е по-вероятно да изпуснете влака в 19.17ч

Може и да ми е грешна информацията, ама по клипчетата, които гледах, автоматите за Welcome Suica приемат карти.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако сте с iPhone може отсега да си изтеглите приложението на Suica и да заредите дигиталната карта с  пари. После само я добавяте в дигиталния портфейл и я ползвате. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, veselush каза:

Ако сте с iPhone може отсега да си изтеглите приложението на Suica и да заредите дигиталната карта с  пари. После само я добавяте в дигиталния портфейл и я ползвате. 

Правила ли си го ? Ако да - може ли да споделиш вида карта ?

Аз не успях с няколко карти Виза да я подкарам през Уолета , било бъг продължаващ месеци . С МастърКард обичайно ставало , но зависило от кой регион са картите . 

 

преди 5 часа, ivailo_radev каза:

Може и да ми е грешна информацията, ама по клипчетата, които гледах, автоматите за Welcome Suica приемат карти.

 

 

Не може да се купи с карта , както и да се дозарежда с карта. Вендинг машините изобщо нямат подобна функционалност .

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, stanislavpp каза:

Правила ли си го ? Ако да - може ли да споделиш вида карта ?

Аз не успях с няколко карти Виза да я подкарам през Уолета , било бъг продължаващ месеци . С МастърКард обичайно ставало , но зависило от кой регион са картите . 

 

 

 

Не може да се купи с карта , както и да се дозарежда с карта. Вендинг машините изобщо нямат подобна функционалност .

Искрено се надявам да не си прав, понеже планът ми беше да си я заредя с кредитната карта като я взимам, както е показано в това видео:

 

Аз мислех, че само Suica-та не може с кредитна карта, ама ако и Welcome Suica не може, ще е лека греда 😄

Връзка към коментар

Не бях пробвала досега. Даже няма нужда да се сваля приложението, а директно от дигиталния портфейл може да се добави през ‘+’. Веднага мина зареждането с картата запаметена в телефона ми. Реших и с револют да пробвам и също се зареди успешно. И двете карти, с които заредих са дебитни Visa. 

IMG_0647.jpeg

IMG_0648.jpeg

IMG_0649.jpeg

IMG_0650.jpeg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 13 часа, veselush каза:

Ако сте с iPhone може отсега да си изтеглите приложението на Suica и да заредите дигиталната карта с  пари. После само я добавяте в дигиталния портфейл и я ползвате. 

Имам един служебен, ама умишлено не искам да го взимам, та затова ми отпада май като вариант.

Връзка към коментар
преди 45 минути , neuromancer каза:

Няма ли го и за Андроид?

Не, проблемът идва май от различните NFC чипове в Европа и Япония. При айфон очевидно са еднакви навсякъде.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.