Прескочи до съдържание

Япония - бързи въпроси


Mary
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси. свързани с Япония. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Денонощно ли е метрото в Токио?

- Може ли да шофираме в Япония с нашите шофьорски книжки?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Токио или Осака?

- Заслужава ли си JR Pass?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 13 часа, ivailo_radev каза:

Искрено се надявам да не си прав, понеже планът ми беше да си я заредя с кредитната карта като я взимам, както е показано в това видео:

 

Аз мислех, че само Suica-та не може с кредитна карта, ама ако и Welcome Suica не може, ще е лека греда 😄


 

Явно греша - от видеото се вижда ,че за разлика от зелената Суйка , Уелкъм суйчето ползва друг тип вендинг машини с функционалност за зареждане от кредитна карта .  Любопитно ми е, че видеото е  още от 2021год .

Връзка към коментар
преди 1 час, stanislavpp каза:


 

Явно греша - от видеото се вижда ,че за разлика от зелената Суйка , Уелкъм суйчето ползва друг тип вендинг машини с функционалност за зареждане от кредитна карта .  Любопитно ми е, че видеото е  още от 2021год .

Ще мога да кажа след около месец сега как е.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Още едно въпросче от мен☺️ Понеже по план ще пътуваме доста с влакове, трябва ли да резервираме билети предварително, съответно откъде можем да запазим онлайн? Благодаря предваеително! 🙂

Връзка към коментар
преди 2 минути , LittleCherryBlossom каза:

Още едно въпросче от мен☺️ Понеже по план ще пътуваме доста с влакове, трябва ли да резервираме билети предварително, съответно откъде можем да запазим онлайн? Благодаря предваеително! 🙂

Зависи кога ще пътувате, ама ако нямате някакви особености (примерно детска количка да мъкнете като нас), май няма нужда от предварителна резервация.

Иначе Токайдо-Санио шинкансенът може да бъде резервиран от тук след регистрация - https://smart-ex.jp/en/index.php

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Вече от опит да потвърдя, че Welcome Suica се зарежда и с кредитна карта, но само при купуването от автомата де. После пак става само с кеш. Максималното зареждане в началото е 10 000 йени.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте, бяхме 2 седмици на круиз в Япония доскоро и смятахме, че щом е краят на октомври, ще е хладно, затова носихме дебели дрехи, които не облякохме един ден, а само мотахма напред-назад.
Сега ни предстои ново пътуване до прекрасната Япония, средата - края на идния март и искам да питам какво време е горе долу тогава в Токио? Не ми се мъкнат пак дебели дрехи, ако пак ще е приятно и топличко, защото сега се наложи да купим нови 2 куфара, за да си съберем багажа, но пък да не отидем с леки дрешки и да се чудим после откъде какво да си купим :P?
+ Какъв е шансът да видим сакурата? Пътуването ни е награда и организаторите на състезанието, което половинката спечели са японци и са казали, че март по - скоро ще хванем сакурата, а аз мислех, че тя е април/май, та да ви питам и вас 🙂

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, EcstasyD каза:

Здравейте, бяхме 2 седмици на круиз в Япония доскоро и смятахме, че щом е краят на октомври, ще е хладно, затова носихме дебели дрехи, които не облякохме един ден, а само мотахма напред-назад.
Сега ни предстои ново пътуване до прекрасната Япония, средата - края на идния март и искам да питам какво време е горе долу тогава в Токио? Не ми се мъкнат пак дебели дрехи, ако пак ще е приятно и топличко, защото сега се наложи да купим нови 2 куфара, за да си съберем багажа, но пък да не отидем с леки дрешки и да се чудим после откъде какво да си купим :P?
+ Какъв е шансът да видим сакурата? Пътуването ни е награда и организаторите на състезанието, което половинката спечели са японци и са казали, че март по - скоро ще хванем сакурата, а аз мислех, че тя е април/май, та да ви питам и вас 🙂

 

Хората в Европа много често мислят, че в Япония е студено, не знам защо...Топло ще е и март, но си носете якенца за вятър и дъжд. Леки блузки с дълъг ръкав. Точно в края на март е сакурата. Ще я видите.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Датите, в които трябва някак да включим Сеул-Осака-Киото-Осака-Ишигаки-Окинава-Сеул са 22.04-06.05.24

@samuraika, в коя посока е по-добре да въртим, за да пропуснем поне малко от тълпите в Златната седмица или няма никакъв смисъл да опитвам, защото двете седмици са еднакво пикови, а популярността на Киото и Окинава сходна? 

Връзка към коментар
преди 37 минути , Lindt каза:

Датите, в които трябва някак да включим Сеул-Осака-Киото-Осака-Ишигаки-Окинава-Сеул са 22.04-06.05.24

@samuraika, в коя посока е по-добре да въртим, за да пропуснем поне малко от тълпите в Златната седмица или няма никакъв смисъл да опитвам, защото двете седмици са еднакво пикови, а популярността на Киото и Окинава сходна? 

Аз не мога да помогна с този въпрос, ама мога да ти предложа в Киото друго - да пропуснете смело Арашияма и вместо това да отидете сутринта до Adashino Nenbutsuji Temple и до Giō-ji Temple. Така направихме и съм много доволен. След това отидохме до Арашияма, ама изобщо не влезнахме в гората, след като видяхме каква лудница е. И без това като пишеш в гугъл Арашияма, половината снимки са от Adashino Nenbutsuji Temple. Примерно тази: 

1697607635151.jpeg

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , ivailo_radev каза:

Аз не мога да помогна с този въпрос, ама мога да ти предложа в Киото друго - да пропуснете смело Арашияма и вместо това да отидете сутринта до Adashino Nenbutsuji Temple и до Giō-ji Temple. Така направихме и съм много доволен. След това отидохме до Арашияма, ама изобщо не влезнахме в гората, след като видяхме каква лудница е. И без това като пишеш в гугъл Арашияма, половината снимки са от Adashino Nenbutsuji Temple. Примерно тази: 

1697607635151.jpeg

С удоволствие ще те послушам. Чакам да си оправиш снимките и да ми визуалираш тази част от пътуването, за да си го наредя във главата.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , Lindt каза:

С удоволствие ще те послушам. Чакам да си оправиш снимките и да ми визуалираш тази част от пътуването, за да си го наредя във главата.

И аз това чакам 😄 😄 😄 Поне съм ги свалил на компютъра вече хахаха. Малка стъпка за мен, голяма стъпка за семейството 😄

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

С удоволствие ще те послушам. Чакам да си оправиш снимките и да ми визуалираш тази част от пътуването, за да си го наредя във главата.

Аз направих нещо подобно като Ивайло Радев, но сутринта минахме и през баш бамбуковата гора - парк. Още към 9:00 си има доволно количество хора. Първият ни обект в Арашияма беше Tenryu-ji Temple. След това от Torokko Arashiyama sta. си хванахме такси до Otagi Nenbutsuji Temple /1000 йени/. Този храм най-много ме впечатли, като се почне от касиера - монах с бръсната глава 🙂. Там бяхме не повече от двайсетина човека.

2.jpg.b335cf7bedaa95e09c1565cec4394598.jpg

 

1.jpg.6b17adb4c8a0f723b90772215277d6c1.jpg

 

3.jpg.4cb568be875a00076783dbc451990798.jpg

 

Връщането ни наобратно към Арашияма беше пеша. Посетихме споменатия от Иво храм Adashino Nenbutsuji Temple

4.jpg.f5cdaeb0a48fca93325aa3d045e8b5d5.jpg

 

Тук бамбуковата гора е малка, но за снимки е идеална. Дълго време си стоях сама на пътеката, докато свекърва ми успрее да направи някаква снимка :laugh:

5.jpg.f6021a50320f541d817af73e102222ab.jpg

 

6.jpg.bf027b70559f51e301bd4027fe77906e.jpg

 

Кварталът отдясно на гара Тороко Арашияма /май се казва Saga/ e много приятен, подреден, зелен и предполагам скъп.

7.jpg.40664ed0b967cd46a694ff8e036634e5.jpg

 

8.jpg.b44d4e97ebcb028ed87f0a01f2b5c71b.jpg

 

9.jpg.8e89e3e8066c547f129c43f4740a0e93.jpg

 

Тук обядвахме на спокойствие. Нищо общо с опашките, които впоследствие видяхме в Арашияма, за какво ли не, ако щеш и за бонбони.

10.jpg.1760006f6dc01e115802844ace99e579.jpg

 

След това направих едно скоропостижно изкачване до маймуните в Monkey Park Iwatayama, при които почти не умрях, но как така няма да се отчета и с това място, макар за няма и час :tongue:

В 16:00 часа имах купени предварително онлайн билети за бавноскоростния влак Sagano Romantic train, преминаващ през живописно ждрело

11.jpg.3789ec12c7ec3ef636f72b4db1f7272d.jpg

 

12.jpg.222a029db56ddfd989393484fec434b5.jpg

 

Навръщане си хванахме нормален влак за Киото.

 

 

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Lindt каза:

Датите, в които трябва някак да включим Сеул-Осака-Киото-Осака-Ишигаки-Окинава-Сеул са 22.04-06.05.24

@samuraika, в коя посока е по-добре да въртим, за да пропуснем поне малко от тълпите в Златната седмица или няма никакъв смисъл да опитвам, защото двете седмици са еднакво пикови, а популярността на Киото и Окинава сходна? 

Линдче, честно, аз съм вдигнала ръце...тълпите са много, навсякаде и винаги. Пример - вчера, работен петък, края на ноември (не е да речеш нещо свръх популярно време за Япония)...на гости ми е дъщерята на приятелка с нейна приятелка. Не са могли да влязат в аквариума в Осака поради двучасова опашка за билети отвън и първа възможна дата за онлайн билет за 21 декември...Отишли в Киото - в бамбуковата гора тълпи като от манифестация за 1 май по соца...
Полетите Сеул-Осака са по начесто от шинкансена Токио-Осака, а той е през 5 минути...
Оска-Киото-Осака е едно и също. За пореден път - Оска, Киото, Кобе, Нара - една конгломерация. Стойте на едно место и обикаляйте, не се местете
 

Единственото, което мога да дам като съвет - планирай отрано, резервирай от рано. Ти си майстор в това. И се приготви за навалици и ранно ставане за по-важните забележителности. В пиковите дни за пътуване в златната седмица се пускат още влакове, така че няма да го закъсате с превоз, а тълпи ще има всекидневно.
Да разкажеш после как е било и дали си усетила някои дни по-натоварени от други. Аз по това време бягам по къмпинги в планината, в дън горите тилилейски.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, samuraika каза:

Линдче, честно, аз съм вдигнала ръце...тълпите са много, навсякаде и винаги. Пример - вчера, работен петък, края на ноември (не е да речеш нещо свръх популярно време за Япония)...на гости ми е дъщерята на приятелка с нейна приятелка. Не са могли да влязат в аквариума в Осака поради двучасова опашка за билети отвън и първа възможна дата за онлайн билет за 21 декември...Отишли в Киото - в бамбуковата гора тълпи като от манифестация за 1 май по соца...
Полетите Сеул-Осака са по начесто от шинкансена Токио-Осака, а той е през 5 минути...
Оска-Киото-Осака е едно и също. За пореден път - Оска, Киото, Кобе, Нара - една конгломерация. Стойте на едно место и обикаляйте, не се местете
 

Единственото, което мога да дам като съвет - планирай отрано, резервирай от рано. Ти си майстор в това. И се приготви за навалици и ранно ставане за по-важните забележителности. В пиковите дни за пътуване в златната седмица се пускат още влакове, така че няма да го закъсате с превоз, а тълпи ще има всекидневно.
Да разкажеш после как е било и дали си усетила някои дни по-натоварени от други. Аз по това време бягам по къмпинги в планината, в дън горите тилилейски.

 

Ох, ей това именно ме плаши в Япония - ходенето с манифестация.  Аз такива места най-често ги режа, ама не мога и не искам да пропусна Киото.

 

Благодаря ти 🙂

Ще помисля тези дни какво да правим, и ще пристъпя към резервации, дано останат окончателно. Наредила съм  3 презокеански пътувания за следващите 6 месеца и Япония е последна, та трудно се настройвам да бързам.

А съвети от къде да резервирам и кой остров е най-просторен/ без огромни тълпи? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Значи най-вероятно ние имахме късмет в края на октомври/началото на ноември, ама аз останах много приятно изненадан от количеството хора в Киото. Само Арашияма беше мармалад, ама затова и прескочихме. На Фушими Инари сутринта за 1 час видяхме около 25-30 човека общо, а не бяхме много рано там - към 8 часа бяхме на спирката на метрото. Директно прескочихме първите тори и запрашихме нагоре - количката на рамо, дребното за ръка или на ръка и след 400-500 метра нямаше никой.

А да - другото от което май няма измъкване беше Златния павилион. Просто като го отварят в 9, няма как да си рано там, Беше много пълно, ама и там хората се трупат на две-три места и има прекрасни местенца за снимки. Ама като те видят и им идва и на тях идеята и се струпват около теб 😄

В Нара бяхме около 9 - празнооо. Даже и тези уличните продавачи не бяха излезнали всички. А сърничките гладни, нахални. Следобяд лежаха само и беше пълно.

Обаче Златната седмица естествено може да е друга бира.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Нара е все още празно винаги, само по главната Санджодори която води от гарата към парка е манифестацията. Две крачки в страни и си в стаия град, заспал, празен и приятен. Е, това е защото местните си имат кривици - хич не им дреме и отварят в 9, затарят в 5 па ако ще опашка да има...А и парка в Нара е достатъчно огромен.
Но не е цяла Япония една манифестация безкрай - има си определени точки, които са притегателен магнит, но има толкова много красиви и пусти места, а и леснодостъпни. Аз давам за пример Hasedera. Селце, гледки, стълбички, веранда като Киомизудера, но празно и спокойно. И монаси има. Още никой не е изшляпал видео в Тикток просто...

За островите - Ишигаки е супер, колкото по-в горната част, толкова по-малко хора. Йонехара и Сънсет плажовете са ми най-любими. Само в Наха е навалица, като мръднеш от града е празно.

И ранното ставане помага. На мен все сънливи гости ми се падат, та сколасват по обед навсякъде. Еми...няма как да стане. Не е нужно да си в 6 на место, 8.30-9 е достатъчно, но да си там в този час, не да се събудиш тогава (това ми е трудно да обясня на две 20 годишни студентки).

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, ivailo_radev каза:

Значи най-вероятно ние имахме късмет в края на октомври/началото на ноември,

Да си на место в 8-9 е перфектно. Но за много хора се оказва трудно. Просто всеки ден има много ходене и обикаляне и се изморяваш и сутрин ставаш все по-трудно с всеки изминал ден. Затова е добре да се предвидят лежерни дни тук-там за отмора.
Разликата в количеството хора между 9 и 12 е в геометрична прогресия....

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Открих с Kiwi до Токио за 840 евро от София, но сам как да тръгна в тази лудница не знам просто........

Иначе точно за ваканцията ми е идеално просто - 30 март до 5 април 🤨 Иначе много искам да видя японското чудо - сакурата 🌺

Знам, че е много врътката с тези три прекачания, но цената е добра. Или другият вариант е да не се тръгва от София 😇

image.png.341866bd4320dc7ef4c7bcd8c1cc43d8.png

 

В Европа сам нямам проблем, но Токио сам.... странно ми е малко 😅

 

Връзка към коментар

Цената не е добра : отделни билети , смяна на летище в Милано ( Бергамо > Малпенса ) , доплащане за carry on + бонус от топ 2 на най-неприятни летища в света за трансфер - Манила и Кайро. 
 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 часа, Иван Попов каза:

Открих с Kiwi до Токио за 840 евро от София, но сам как да тръгна в тази лудница не знам просто........

Иначе точно за ваканцията ми е идеално просто - 30 март до 5 април 🤨 Иначе много искам да видя японското чудо - сакурата 🌺

Знам, че е много врътката с тези три прекачания, но цената е добра. Или другият вариант е да не се тръгва от София 😇

image.png.341866bd4320dc7ef4c7bcd8c1cc43d8.png

 

В Европа сам нямам проблем, но Токио сам.... странно ми е малко 😅

 

Ние гледаме за приблизително същите дати и има добри цени но от Истанбул, ама една смяна. Даже в момента търсим опция за стоповер в Улан Батор за ден-два. 

 

Screenshot_20231126_081834_com.android.chrome.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 37 минути , EmoKrastev каза:

Даже в момента търсим опция за стоповер в Улан Батор за ден-

  2 STOPOVERS PERMITTED ON THE PRICING UNIT - 1 IN 
     A STOPOVER MAY NOT EXCEED 72 HOUR

 

Евтината тарифа ( U ) позволява по един безплатен стопоувър и в двете посоки , до 72 часа за всеки стоповър, тотал 769$ , Expedia.com - през други търсачки ще отиде и по-надолу.
 

Много находчиво сте се сетили , браво 👏

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, stanislavpp каза:

  2 STOPOVERS PERMITTED ON THE PRICING UNIT - 1 IN 

     A STOPOVER MAY NOT EXCEED 72 HOUR

 

Евтината тарифа ( U ) позволява по един безплатен стопоувър и в двете посоки , до 72 часа за всеки стоповър, тотал 769$ , Expedia.com - през други търсачки ще отиде и по-надолу.
 

Много находчиво сте се сетили , браво 👏

А как да задам че искаме стопоувър в търсачката? Ако задам престой в Улан Батор цената става друга

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, Иван Попов каза:

Открих с Kiwi до Токио за 840 евро от София,

Тази цена ми се струва много висока. Изчакай някоя промоция. Тъкмо ще имаш време да начертаеш план какво искаш да видиш и как ще го организираш логистично. И ние бяхме стресирани как ще се оправим с влакове и автобуси, но надписи има и на английски и хората са толкова мили и с желание да помогнат, че идва ли ще се изгубиш или ще се качиш на грешен влак. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 36 минути , EmoKrastev каза:

А как да задам че искаме стопоувър в търсачката? Ако задам престой в Улан Батор цената става друга

Мултисити и в двете посоки , дори и да не правиш стопоувър  в едната посока 😉

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.