Прескочи до съдържание

Автомобили под наем - пълни инструкции. Много подробни.


Препоръчани мнения

преди 2 минути , Гост каза:

Toчно така - те са посредници. Не е същата. 

 

Да - но все пак е добре да висиш какви са условията на самия търговец на коли предварително. 

Да, да, проверявам си ги и разликата е в пъти. Относно застраховката. Но пък, през Уиз и Раян, наемът е наполовина, отколкото директно. Благодаря ти!

 

преди 3 минути , Георги каза:

- точно така, застраховките от сайта на Уиз (които минават през rentalcars) и Раян (някаква друга фирма ползваха) са си баш външни застраховки, които няма да бъдат разпознати от доставчика. 

- можеш да платиш само наема и да си вземеш пълна на място

Благодаря ти! Това ще ми е първото наемане през посредник, за това не съм наясно. Ако не изпадне някоя друга оферта.

Връзка към мнение
преди 2 минути , AlexandraKo каза:

Да, да, проверявам си ги и разликата е в пъти. Относно застраховката. Но пък, през Уиз и Раян, наемът е наполовина, отколкото директно. Благодаря ти!

Имах предвид да провериш дали предлагат пълна застраховка и какво включва 🙂 

 

В 95% от случаите ще предложат, но един път със сигурност ми се е случвало да нямат тази услуга - беше в Италия, за малко по-специални коли (кабриолети). Те нямаха услугата Пълна застраховка и блокираха директно големия excess - и ща не ща, сключих застраховка excess (самоучастие).  За Сицилия и някои части на Италия знаеш изключенията...

Точно такива условия зорлем ме накараха да се обърна към пазара за застраховки excess, който вече постоянно използвам (дано не се налага да ги ползвам наистина, и на теб го пожелавам!). 

Връзка към мнение
преди 24 минути , Гост каза:

Имах предвид да провериш дали предлагат пълна застраховка и какво включва 🙂 

 

В 95% от случаите ще предложат, но един път със сигурност ми се е случвало да нямат тази услуга - беше в Италия, за малко по-специални коли (кабриолети). Те нямаха услугата Пълна застраховка и блокираха директно големия excess - и ща не ща, сключих застраховка excess (самоучастие).  За Сицилия и някои части на Италия знаеш изключенията...

Точно такива условия зорлем ме накараха да се обърна към пазара за застраховки excess, който вече постоянно използвам (дано не се налага да ги ползвам наистина, и на теб го пожелавам!). 

За Сицилия моите любимци вече  покриват кражба, ама на Бове ги няма, та за туй се лутам между другите.

Връзка към мнение

Взимал съм и пълна застраховка ( без excess ) през брокер (rentalcars) Бе включена в цената на офертата, но се среща рядко повечето фирми не го предлагат.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

Предстои ни пътешествие в Канада (Онтарио и Квебек) месец септември, за което искаме да наемем кола, която ще ползваме 9 дена. Понеже за пръв път ще ползваме такава услуга, имаме своите притеснения. В момента разглеждам един вариант с Avis, като мястото на взимане и връщане на колата е примерно, понеже ще видим дали ще е най-удобното спрямо това къде ще отседнем точно, а и преди това ще проверя дали другите локации не предлагат по-добри цени. Примерната резервация към момента изглежа по следния начин (ето и линк в случай, че проработи https://www.avis.com/en/reservation#/extras):
image.png.a7d80d69c93e97f5dd596cf5ea739ba2.png

 

Добавил съм опцията за Protection and Data Package, която откъм застраховки изглежда, че включва някаква Cover the car (LDW) опция и extender roadside assistance (RSN), но като цяло не ми е ясно дали ще имаме нужда от още някаква допълнителна застрахова, поради което им изпратих питане в Messenger. Освен това не ми е ясно какво представлява услугата travel tab adventurer, която уж включва GPS навигация, пък в същото време има и отделна GPS Navigation услуга - питах ги и това да разяснят. Изчетох "ръководството" в началото на темата и ми направи впечатление, че пише unlimited kilometers, която е наистина важно изискване. Не намирам нищо относно горивото, но съм ги питал и за това.

 

Исках да попитам някой, който е ползвал Avis да изкаже мнение относно тази оферта, как му/й се струва (на мен ми се струва скъпа, но досега не съм намерил по-добра), вижда ли нужда/смисъл от добавянето на накакви допълнителни застраховки, знае ли повече относно политиката им по отношение на горивото, има ли представа каква сума биха блокирали/изтеглили от картата и най-важното - нужна ли е кредитна карта изобщо в случая? 

 

Благодаря предварително и извинявайте за многото въпроси. 

Връзка към мнение

@bilboris, относно блокировките е добре да видиш някой от сайтовете на брокерите - rentalcars.com и car hire в ryanair. В последно време тази информация е изнесена доста прегледноа, а на официалните сайтове на доставчиците трябва доста да се копа за да я откриеш. И мен доста ме дразнят с тези случайни имена на услуги (Travel Tab Adventurer), но от моя опит, това което успях да разкодирам е:

 

Cover the car - това е, което ще ти свали самоучастието, колко е това самоучастие не мога да видя. 

Cover roadside issues - покрива стъкла, под, гуми, загубени ключове и т.н. В много случаи тези елементи не се включват в стандартните покрития и за тях си отговорен на 100%

Hands-free navigation - просто gps устройство

Travel tab adventurer - освен gps, тук имаш и включена телефония, wi-fi, разни асистенти на които можеш да звъннеш и т.н. 

 

За горивото би трябвало да е full/full, така като се замисля не съм срещал Avis да имат друга политика където и да е по света, водят се премиум бранд, така че мисля че дори да не е изрично отбелязано можеш с голяма доза сигурност да допуснеш, че няма врътки с горивото. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги каза:

@bilboris, относно блокировките е добре да видиш някой от сайтовете на брокерите - rentalcars.com и car hire в ryanair. В последно време тази информация е изнесена доста прегледноа, а на официалните сайтове на доставчиците трябва доста да се копа за да я откриеш. И мен доста ме дразнят с тези случайни имена на услуги (Travel Tab Adventurer), но от моя опит, това което успях да разкодирам е:

 

Cover the car - това е, което ще ти свали самоучастието, колко е това самоучастие не мога да видя. 

Cover roadside issues - покрива стъкла, под, гуми, загубени ключове и т.н. В много случаи тези елементи не се включват в стандартните покрития и за тях си отговорен на 100%

Hands-free navigation - просто gps устройство

Travel tab adventurer - освен gps, тук имаш и включена телефония, wi-fi, разни асистенти на които можеш да звъннеш и т.н. 

 

За горивото би трябвало да е full/full, така като се замисля не съм срещал Avis да имат друга политика където и да е по света, водят се премиум бранд, така че мисля че дори да не е изрично отбелязано можеш с голяма доза сигурност да допуснеш, че няма врътки с горивото. 

Много ти благодаря. Изключително дразнещо е, че никъде не пише аджеба тия услуги, които предлагат за какво са ми, а като питам, отговорите обикновено са им темплейтни и не носят никаква информация в повече от това, което така или иначе успявам да прочета на сайтовете на компаниите. Да не говорим пък за въпрос относно допълнителни застраховки - за тях не стига, че няма информация, ами и въпросът ми се струва, че съвсем тенденциозно се пропуска. От някои от тях чакам вече повече от седмица отговор на запитване. Замислям се над опцията да взема кола от сайт на брокер (както препоръчания rentalcars например), но там ме притеснява дали няма след това фирмата, от която реално ще наема колата да ни накара да платим и задължителни, и допълнителни застраховки, в какъвто случай вероятно цената би била по-висока. Другото ми притеснение е, че нямам кредитна карта, а доколкото разбирам повечето брокери изискват такава - имате ли идея къде не е задължително да имам, за да мога да наема? Avis и Budget ми казаха, че има такава опция, като наема се заплаща при връщането на колата. Има ли такава опция и с брокерите и ако наема с брокер, препоръчвате ли застраховка с трета компания или мога да си купя такава от офис на компанията, когато си взимам колата? Също така, какво ви е мнението за наемането на коли през Travelocity - там ми излизат доста добри цени за интересуващия ни период (03.09 - 11.09.2019) с Alamo, но не знам до каква степен мога да им се доверя. Както си личи, уж чета и проучвам, пък имам усещането, че на едно място тъпча. Благодаря отново! 🙂

Връзка към мнение

Ухх, дай едно по едно проблемите в низходящ ред 🙂

 

Липсата на кредитна карта - не е никакъв проблем за резервиране (било то с pay at counter опция, през някой от брокерите или дори сайта на фирмата), но ще е проблем при взимане на колата, защото почти винаги искат да блокират някаква сума по нея. Тъпо, че не са комуникативни фирмите, но трябва изрично да им кажеш, че нямаш кредитна карта и ги питай дали е ОК. Има дебитни, които в чужбина се разпознават като кредитни, но е малко на тото и нямаш гаранция преди картата да мине през терминала на място. Пак да кажа, проблемът с липсата на кредитна карта не е на брокера, а на фирмата която ще ти даде колата. 

 

Ако резервираш през rentalcars, там си пише какво е включено в цената и това е обикновено всичко задължително. Срещат се и тук изключения, няма универсално правилно, но като цяло би трябвало да си ок. 

 

Относно застраховките е дълго коментирана тема. Има допълнителни застраховки от външни фирми, които са евтини и ряботят. Има допълнителни застраховки от брокери, които са по-скъпи и сигурно също работят. И при двата случая ще си платиш щетата, а после ще си искаш парите обратно. Има допълнителни застраховки и от доставчика, при него не трябва да плащаш нищо (освен ако няма самоучастие) и са най-скъпи. Сиреч, застраховките на брокерите са по средата - нито предлагат удобството на това да не плащаш нищо при щета, нито са евтини като изцяло външните фирми. Моето мнение? За първи наем си вземи пълна застраховка от доставчика за да си платиш за спокойствието. Като станеш по-опитен, вече може да видиш кой вариант най ти приялга на теб. 

 

Travelocity сигурно предполага че си щатски гражданин, при тях много от застраховките са покрити по презумпция от кредитни карти, най-вероятно за това и ниските цени. Офертите по повечето сайтове би трябвало да са що годе на подобна цена, ако има сериозно отклонение най-вероятно е по тази причина. 

Връзка към мнение

@bilboris не мисля , че ще можете да наемете автомобил в Канада без КК. На ваше място , бих си извадил преди пътуването , голямо удобство е и рано или късно ще ви потрябва отново .

 

На някои локации може да се плати наема с дебитна карта , но въпреки това , резервацията трябва е направена с кредитна карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,

 

предстои ми пътуване до Брюксел и ми се иска да наемем кола. Ще пристигнем в 08 сутринта и съответно в толкова ще излетим.
Как ви се струва резервирането на автомобил през wizz. Резервацията искам да я направя с пълно каско, т.е. това ще ми струва по 35 лева на ден, освен основната цена.

Шофьор ще е мъжът ми, но кредитната карта е моя. Аз също имам книжка. Дали ще е проблем да я наемем, като шофьорът да е той...


Някой наемал ли е чрез тях и ако е наясно, моля да сподели опит. 🙂 

Връзка към мнение
преди 18 минути , Jenny каза:

Здравейте,

 

предстои ми пътуване до Брюксел и ми се иска да наемем кола. Ще пристигнем в 08 сутринта и съответно в толкова ще излетим.
Как ви се струва резервирането на автомобил през wizz. Резервацията искам да я направя с пълно каско, т.е. това ще ми струва по 35 лева на ден, освен основната цена.

Шофьор ще е мъжът ми, но кредитната карта е моя. Аз също имам книжка. Дали ще е проблем да я наемем, като шофьорът да е той...


Някой наемал ли е чрез тях и ако е наясно, моля да сподели опит. 🙂 

Wizz използват rentalcars.com, които са брокер (препродават много фирми). А всичко зависи от фирмата, която ще наемете конкретно и какви са техните условия. Съветът ми е да се свържете с тях да попитате, в най-лошия случай ще се наложи да доплатите за втори шофьор - ти с картата ще си титуляра на резервацията, т ой ще е допълнителен. 

 

Каското не го прави през wizz/rentalcars, а на място като взимате колата. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Има ли някоя търсачка, която направо да пресмята цената с включен втори водач? И дали има фирми, които не позволяват да се излиза извън граница, става въпрос за Западна Европа?

Връзка към мнение

Retalcars , показват цената на допълнителен шофьор след като избереш колата, в някои оферти е отбелязано че е включен втори шофьор безплатно.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Ето тук, има много полезна информация, за наемане на кола в ЕС. Включително, за правата ни като потребители и разни Европейски директиви.

 

Вземане под наем на автомобил

Не съществуват специални правила на ЕС за наемане на автомобили, но все пак се ползвате с основни потребителски права, когато вземате под наем автомобил в друга страна от ЕС. Това включва:

Когато резервирате автомобил, трябва да правите разлика между дружества за отдаване на автомобили под наем и посредници или брокери. Посредниците не предоставят автомобили под наем, а резервират кола в специализираното дружество от ваше име. В случай на спор единствено дружеството за отдаване на автомобили под наем носи отговорност за изпълнението на договора, освен ако в него не е посочено друго.

Връзка към мнение

Аз също за пръв път наемам кола, за това ще се възползвам от темата. Букнах от economycarrentals.

Ето и някои детайли:

Chosen package:

Full insurance

ZERO deductible

 

Your rental includes

-out of hours surcharge

-Unlimited mileage

-all taxes and fees

-24h roadside assistance

-third party insurance

-road tax

-yound driver surcharge

-rental taxes&VAT

-airports taxes

-CDM

-theft insurance

-premium location fee

 

excess: 0EUR

 

Your rental excludes:

Fuel, highway tolls

 

Цената за 7 дена е 280 лв. с всичко изброено дотук, четох условията всичко изглежда наред, но все пак цената ми се струва прекалено ниска и съм убедена, че нещо пропускам. Единствената опция, която имах за допълнителна застраховка беше за гумите. Според вас има ли нещо допълнително, за което трябва да попитам? И този ексес от 0 евро дали е реален? Шофьорска книжка си е стандартната, нали няма някаква международна или нещо такова?

 

Връзка към мнение
преди 15 минути , Kristinna каза:

Аз също за пръв път наемам кола, за това ще се възползвам от темата. Букнах от economycarrentals.

Здравей. Имам един коментар само относно excess: 0EUR. 

 

economycarrentals са посредник - провери със самата фирма дали тази пълна застраховка е валидна при тях или те ще ти блокират нужната сума, която при проблем ти ще потърсиш от посредника. 

Връзка към мнение

@Kristinna ,най-важната информация си пропуснала - коя е държавата, в какъв сезон ще е наема и коя е фирмата от която наемаш 🙂

Връзка към мнение
3 minutes ago, Георги said:

@Kristinna ,най-важната информация си пропуснала - коя е държавата, в какъв сезон ще е наема и коя е фирмата от която наемаш 🙂

Поправям се веднага 😄

Пафос, 27.09-04.10, фирмата е Enterprise

Връзка към мнение
преди 5 часа, Гост каза:

Здравей. Имам един коментар само относно excess: 0EUR. 

 

economycarrentals са посредник - провери със самата фирма дали тази пълна застраховка е валидна при тях или те ще ти блокират нужната сума, която при проблем ти ще потърсиш от посредника. 

Let us explain further!

In the unlucky event of theft or damage to the rental car, the local car rental provider will charge you the first portion of the claim, up to the excess amount (usually 3% to 8% of the value of the car). 
Maximum excess amounts are shown in ‘Terms & Price details- TAC’s’- on the car selection page during the booking procedure. 
EconomyCarRentals will refund you this cost.

 

https://www.economycarrentals.com/en-us/information/terms 

Връзка към мнение

Rainy, това което си пуснала ми изглежда като реплика на economycarrentals да плашат гаргите и да си продават техните застраховки 🙂 Ако в условията на офертата изрично пише, че excess e 0 значи е 0. Ще погледна и аз по-късно. 

Връзка към мнение
преди 21 минути , Георги каза:

Rainy, това което си пуснала ми изглежда като реплика на economycarrentals да плашат гаргите и да си продават техните застраховки 🙂 Ако в условията на офертата изрично пише, че excess e 0 значи е 0. Ще погледна и аз по-късно. 

@Георги, със сигурност идеята е да си продават застраховките. На мен ми стана интересно с този ексес 0 и исках да поровя повече, за да не се заблуди магеланката - ако няма опит, и да й сервират 1000 евро депозит, например. Ще е хубаво да не съм права, но до този момент не съм срещала пълна застраховка, която да се признава от търговците на коли.

Връзка към мнение

Взимал съм неколкократно кола с excess  0 , веднъж дори ми заведоха щета  и не съм плащал нищо.

Блокираха ми сума за гориво 300 EUR , което е доста, но след това си я връщаха.  Наемите съм ги правил през ренталкарс.

 

Връзка към мнение

@Kristinna - екстра си е офертата, няма подводни камъни. На мен ми излизат доста по-ниски цени в момента за този период, но предполагам сте взели по-голяма кола. 0 ще е самоучастието, горивото е пълно-пълно, всичко е ок. Ето това виждам аз:

 

image.png

 

Макар и с франчайзите при колите под наем да е доста боза и не можеш въобще да сравняваш обслужването в различни градове (да не говорим за държави), enterprise като цяло са от стабилните фирми и не би трябвало да имаш проблеми. 

 

Цената се връзва около 20 евро на ден, което мисля с оглед на включената застраховка е чудесно. Някъде другаде можеш да намериш и по-евтино, но едва ли ще включва застраховката. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Георги Василев

Здравейте. Някои дали е запознат със следния казус. 

 

Имам две резервирани коли за една и съща дата с двама различни шофьори, които си имат и additional driver. Има ли как единия, освен титуляр на едната кола, да бъде вписан и като втори на другата?

 

Пример: 

 

Кола 1 - титуляр Иван и допълнителен Петър

Кола 2 - титуляр Киро и допълнителен Миро

 

.....ама Киро отпада, а Миро няма кредитна карта. Мога ли да взема Иван за титуляр за кола 2, за да се използва неговата КК и вече Миро да си кара, а самия Иван просто ще се смени с Петър, като допълнителен на кола 1?

 

Условност: Петър няма никакъв шанс да се премести. Той може да бъде или титуляр или допълнителен само на Кола 1!

 

😄😄😄

 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.