Прескочи до съдържание

Хотел или апартамент - предимства и недостатъци


Duke

Препоръчани мнения

Лично аз не се занимавам с "циганийки" и почти винаги резервирам по описания от теб начин. В този смисъл не разбрах какво имаш предвид и моля за разяснение...

Връзка към мнение

Беше изтъкната аргументация, че когато стандартните хотели излизат по 20-30 евро (с въпросните способи - в които няма нищо лошо!), няма смисъл от услуга от типа на airbnb. 

Което аз оспорих с два аргумента

а) една голяма част от потребителите не ползват тези способи (което показва и твоят пост)

б) сравнително рядко като основен и най-тежък аргумент за избора airbnb vs. хотел се поставя цената.

Както и ти писа в предишен свой пост, изгодността на частните имоти започва да върви рязко нагоре при групи от над 4-5 души, когато се наемат цели апартаменти/вили. Но очевидно се ползват с успех и от по-малки семейства/компании, дори от самостоятелно пътуващи, както показа досегашният разговор.

 

Да обобщим:

1. за "нормалния" потребител рядко градските хотели струват 23 евро

2. за избора на airbnb и подобните им цената не е единствен и най-важен определящ фактор.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Естествено има хора, които плащат пълната цена- то на това се държи световната икономика. Ако пътувам по работа билета ми е флексибъл по подразбиране, дори и да съм сигурен с датите. Цената е по 3 в сравнение с този, който бих купил ако пътувам за удоволствие. Същото важи и за нощувките, фирмата има договори с хотели и отнема един телефонен разговор. Големите намаления с индийците са вярно малко щурави защото трябва да запазиш ден за ден. Никога не съм имал проблем и наистина спестих към 400Е от последното пътуване само от това, че запазих с тях, а не с буукинг. Самото резервиране през ММТ е супер елементарно. Тук говорим главно за пътуване за удоволствие, ако мога да спестя за същата услуга или хотел, и не ми коства много време бих проучил повече възможности.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Параход, не е коректно това обобщение! Както стана дума "циганийките", както ги наричаш ти, са еднакво присъщи и за двата вида настаняване. Дали ще бъдат купони, отстъпки или референтни линкове, няма значение. Аз продължавам да твърдя, че основното предимство на Airbnb идва от цената при условие, че се наема голям апартамент за повече от четирима. В определени дестинации обаче, напоследък цената на Airbnb достигна цената на хотелската настаняване, което рационално превръща услугата в нерентабилна...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре, хич ли не допускате, че една голяма част от клиентелата и на хотелите, и на еърбнб (не казвам, че е по-добрата част - просто статистическо допускане) не им се занимава с циганийки като индийски сайтове, купони за намаления, покани и т.н., а искат да влязат в интернет, да резервират и да пътуват - три прости стъпки?

Нали идеята на този форум е да пътуваме по-изгодно.

Какво лошо има в това вместо за 10 да струва 5.

ММТ са един от лидерите в бранша.Това че са индийци или, че правим цигански работи(така звучи)всички дават под някаква форма отстъпки или ваучери. Няма нищо нередно в днешно време така се зарибява ,дали ще се възползваш е личен избор.Аз моя го направих!

Не виждам каква е разликата от холандски сайт да резервираш гръцки хотел???

Връзка към мнение
Георги Матеев

Нека не обръщаме разговора в ЗА или ПРОТИВ Makemytrip, тъй като не това е темата. Още в първото си мнение дадох достатъчно доводи защо предпочитам хотели пред апартаменти - и това е лично мнение, което разбира се не налагам на никого. Makemytrip е просто само едно от помощните средства, които правят хотелите още по-достъпни - често на еквивалентни цени с тези на квартирите. И да, цената винаги има значение :)

 

Колкото до "циганийките" - не познавам много хора, които не биха си загубили допълнително няколко минути, ако това ще им донесе значително по-ниска цена - и това въобще не важи само за спането. А всъщност единствената разлика между нас и "нормалните" потребители е в информираността и уменията как да извъртаме нещата в наша полза.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

Хората са казали, че в спора се ражда истината. Обаче този спор на моменти ми беше малко тегаво да го чета, щото тук-там става малко "аз пък ти казвам, че аз съм прав" :) ..., което е излишно, защото хората сме различни и слава Богу! Лично мое мнение, е че всеки избира къде да отседне според конкретната дестинация, компания (група приятели или двойка), бюджет, ако щете дори и сезон (заетост). Аз ползвам booking. Не твърдя, че е най-добрият избор, но за себе си на този етап съм преценила, че е. И за апартаменти, и за хотели и за вили. Не мога да кажа, на кое конкретно съм фен (дали на апартамент/вила или на хотел), защото и това е субективно. Мога да дам лични примери, но това, че са се харесали на мен не означава, че на друг също биха се харесали. И апартамента/ вилата и хотелът имат своите както плюсове, така и минуси. Бях пуснала скоро снимки от Кефалония и Лефкада. И на двата острова спахме във вила. Наричам моя човек българският Антъни Бурдейн, защото е ужасен чревоугодник и наистина е роден за кулинарен туризъм. Яде всичко (колкото по- непознато като кухня, толкова по-добре), но и готви страхотно. Споменах Кефалония, защото във вилата в Кефалония той готвеше. През деня се хранехме в ресторанти, а вечер купувахме нещо от местните пазари и рибари и той го приготвяше при това с голямо удоволствие. Сядахме на голямата веранда с гледка към рибарските кораби, палехме си свещи, отваряхме вино и т.н. В Лефкада беше по същия начин. Пак вила само че със собствена био градина. Ненормално любезни собственици, които всяка сутрин ни носеха закуска (която беше комплимент, защото не беше включена в цената). Обичахме разговорите с тях, защото ни даваха съвети кои места да посетим. Там се хранехме предимно в таверните на крайбрежната. Но ето и един пример за хотел в Холандия. От голяма верига е със страхотна обстановка - горичка, зелени поляни, по които скачаха зайчета, паркирани безброй колела и също много добър сървис. Кухнята тип гурме, но безумна вкусна. Там и да имаше условията за готвене и да го бях молила да готви, нямаше да го направи. Отсядали сме и на много хубави места, отсядали сме и в тотални дупки. Преди години бяхме на концерт на U2 в Истанбул. Бяхме в някъв сезон, в който цените на хотелите в центъра бяха много високи. Трябваше да избираме център на висока цена, периферия на по-достъпни цени или център на ниска цена в хотел абсолютна дупка. Е, избрахме последното. Спахме в ужасен хотел, в нещо като таванска стая. Спали сме и на хубави места, но понякога сме правили и компромиси с удобствата за сметка на нещо друго. Човек се разпростира според чергата си, това ми е казвал винаги моя баща. Мога да спя на всякакви места. Нямам предпочитания дали да е вила, апартамент или хотел. Както казах всичко това зависи от много други неща (с част от тях започнах). Имам претенциите, че съм човек към детайлите и обичам хубавото, но това не ми пречи да правя компромиси за сметка на нещо друго (като например да спя в адски мизерния хотел в Истанбул, но да слушам една от любимите си банди и най-вече да имам достъп до центъра пеша). Мога да спя в палатка и го правя всяко лято поне за един уикенд (и ми е адски щастливо с голямата компания на плажа), мога и да спя командировка в пет звездния хотел, да имам всички удобства барабар със сутрешната преса пред вратата, но да ми е адски тъпо. Така че недейте да спорите, за неща, които не само всеки разбира по различен начин... ами и всеки в конкретната ситуация има различни предпочитания и настройка.

 

Като обобщение отново - мнението ми е, че и едното и другото имат своите предимства и недостатъци. Само че за някой моите предимства може да са недостатъци и обратното. И въпреки различните ни мнения - и за едното и за другото пазар има. Кое е по-доброто е въпрос на вкус и ситуация.

Редактирано от D.A.Serendipity
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Не разбирам как е възможно да не те интересува денонощната рецепция? Ами, ако пристигаш късно, напускаш рано или пък си на концерт до късно вечерта? Не съм съгласен, че това не е важен аргумент в полза на хотелите. 

 

Ами ето така:

 

man_not_caring_by_sassyspringtrap-d911pe

 

Майтапа настрана, за пристигане късно вечер - иди, дойди. За тръгване, няма читав хост, който да не предложи гъвкавост при напускане. Цялата минала седмица сме си тръгвали с просто оставане ключовете на масата и затваряне на входната врата. Без значение в колко часа сме си тръгнали. Проблема в случая въобще не е в невъзможността да дойдеш/тръгнеш в неудобни часове, неудосбството идва от това, че трябва да го организираш предварително, докато при хотела е просто даденост. ОК, това го приемам, че е по-лесно с денонощната рецепция, но въобще не е непреодолима пречка на частните апартаменти, в повечето случаи е просто въпрос на по едно разменено съобщение с хоста. 

 

 

 

 

Относно чистенето аз също не държа всеки ден да се влиза в стаята и да се чисти, но това е утвърден стандарт и не виждам нищо лошо в него. Случката с влизането въпреки "do not disturb" табелата на вратата е частен. 

 

Наскоро имахме една подобна дискусия с теб, относно "безплатната" храна на борда. Тук е нещо подобно, аз не държа на чистенето на стаята, а то ми е калкулирано в цената. Случката наистина е частна, но това че има огромен процент хора, които не обичат камериерки да им се мотаят из личните вещи, дори да е с благородната цел да ги подредят според мен си е абсолютно обективен фактор. Тази услуга по почистването не е да ми минава между другото, аз активно се старая да не я използвам и не обичам да я плащам. Вкъщи не си сменям чаршафите всеки ден, не виждам причина навън изведнъж да ми е наложително. А за утвърдените стандарти...точно това са апартаментите под наем, да разчупват стандартите. Утвърден стандарт е почистването, утвърден стандарт е миниатюрната стая, утвърден стандарт е закуската. Ми не искам да ми се чисти всеки ден, искам повече пространство, не искам хотелска закуска, толкова ли е трудно да се повярва, че има такива хора, и че не са 1-2?

 

 

 

Пропускаш допълнителни опции, които са стандартни за реномираните хотели - охраняем паркинг, закуска, допълнителни услуги (събуждане по телефона, продажба на билети за градски транспорт, шатъл до/от летище, възможност за организиране на турове и т.н.), басейн

 

Според мен трябва повечко да се запознаеш с предложенията за апартаменти, по в детайли. Нали не мислиш, че миналата седмица съм паркирал на аварийки цяла нощ в кьошето на уличките? Проблема с паркирането в цяла Андалусия е страшен, аз за цяла седмица съм дал общо 10-ина евро. Повечето нови апартаменти си вървят или с подземно парко място и/или гараж, ако държиш на това има приличен избор, дори в тегави за паркиране градове! Само в Севиля спестих 50-ина евро за две вечери, защото в централния апартамент имаше включено паркомясто в подземен паркинг на 50м от апартамента. 

 

Относно закуската, признавам, избора на хотелите със закуска е огромен. Но да ти кажа и доста от апартаментите се ориентират в тази посока, но има да гонят, признавам. Тук обаче опираме до моето лично отношение - повечето закуски в хотелите, които мога да си позволя са от един тип и тотално безвкусни. Не ми харесва, че имат и дедлайн от рода на 09:30, което често ми е твърде рано. Признавам, че не ангажирам масовия вкус с моите прищевки да спя до късно и да ям нещо различно от корнфлейкс, кроасани и нарязани шунки, но предполагам ще приемеш, че има доста хора, които не държат на хотелската закуска. А иначе миналата есен в Акурейри, собственичката на апартамента такава закуска ни осигури в нейната пекарна, че предизвиквам най-луксозното ти изживяване на закуска на дуел, бил съм и аз из 3-4 звездни хотели, няма нещо, което да се доближи и на малкия пръст на тази закуска.

 

Относно басейна, може би пак споделям лично отношение - не е имало място, на което да се възползвам от басейн. Сериозно ли ще отида в Рим, Париж и Лондон и ще търся басейна на хотела? Сори, за закуската може и да се съглася - държиш на нея, апартаментите като цяло не я предлагат, но това с басейна ми е тотално неразбираемо. И е много лесно да кажеш - като искаш не го ползваш, ама подръжката на тоя басейн не е безплатна и ми е калкулирана в цената! Иначе...има дестинации, където басейн може да е по-важен, да речем Дубай, Флорида, Австралия...точно на тези места обаче ще намериш тонове апартаменти или вили/къщи в затворени комплекси, с басейн за комплекса и т.н. Ще получиш доста по-високо качество, ако басейна наистина ти е ключов фактор. 

 

Събуждане по телефона, сериозно? Мислех, че тази услуга е изчезнала с появата на първите мобилни телефони с вградена аларма. Наистина съм безмълвен тук, няма хост, който да те събуди по телефона, предимството е изцяло на страната на хотелите. 

 

За туровете - ок, признавам, повечето турове които взимат безплатно от хотели, едва ли ще дойдат да те вземат от апартаментчето ти. На който пътуванията му се въртят около такива турове и му е важно да го вземат и върнат до/от мястото за спане, определено не трябва да избира апартамент. Не е това моят стил на пътуване, и не смятам, че е фактор, който трябва да го слагаме като водещ за всички хора. 

 

Някъде по-горе често се срещаше, че с апартаментите не можеш да получиш препоръки къде, какво да правиш, което също не отговаря на истината. През цялата минала седмица, където и да отседнахме, имаше брошури, имаше карти с оградени препоръки, самите airbnb го имат като опция в платформата, където доста сериозни хостове отбелязват местата наоколо - препоръчани ресторанти, супермаркети, музеи, всичко. Тези, които нямат, никога не биха отказали препоръка, ако ги попитате. 

 

И пак опираме до същото като с денонощната рецепция, до колко си склонен да похарчиш време за да изровиш точно апартамента, който ти харесва! Защото в хотелите, както и ти казваш има "утвърдени стандарти", които доста често се сливат в почти еднакъв пакет предлаган почти навсякъде. Никой не ти дава опция да си свалиш цената, ако някой от утвърдените стандарти не го искаш. В апартаментите има шаренко, има цвят, има разнообразие!

 

 

 

 

по-голяма гъвкавост по отношение на промяна на дати и анулиране на резервацията (в зависимост от вида на резервацията, но стандартно условие почти винаги), заплащане на услугата едва при напускане (отново стандартно условие), възможност за заплащане с различни кредитни и дебитни карти + кеш и т.н...

 

Тотално си в грешка тук. Колкото резервационни системи, толкова и опции. В homeaway сме резервирали без да плащаме абсолютно нищо, дори номер на карта не даваме. Сигурно твърдението ти е насочено, към Airbnb, които не са толкова гъвкави и дори при фул флексибъл резервиране (което може да отмениш до 18:00 в часа на пристигане), губиш таксата за обслужване в размер на 12%. Но това не е недостатък на апартаментите под наем, твърдо, това е просто особеност на въпросната платформа. Както има хотели, които нямат гъвкави опции, така има и такива апартаменти. 

 

Всъщност, нещата са съвсем елементарни. От едната страна стоят усилията на един човек, а от другата усилията на цял екип. В единия случай говорим за принципа "проба-грешка", а в другия за утвърдени хотелиерски практики. Честната дума на физическо лице, срещу фирма, която е на пазара с идеята да оцелее и да просперира. Можеш и сам да продължиш веригата...

 

Елементарни, чушки, тя за това тази тема е пет страници, защото нещата са елементарни. Ти би ли резервирал в хотел, без нито едно ревю, пък нека зад него да стоят усилията на цял екип? Или да поставя въпроса си така, къде би резервирал по-скоро, в хотел без ревюта или апартамент при хост със десетки положителни ревюта? Защо си мислиш, че зад екипите на хотелите няма проба-грешка? Просто допускаш, че това е някакво аматьорско занимание за някой си там, което категорично не е вярно. Airbnb и даването на апартаменти под наем не е от вчера и си има хора, които в продължение на години предоставят първокачествена услуга и дори това им е основното занимание, видимо от ревютата им. Има и много талаш там, добавени апартаменти в списъка, но без някакво усилие да се промотират, но никой не те кара да ги избираш тях, избираш читави хостове с богата история! Там няма проба-грешка, има услуга доказала се във времето. 

 

Airbnb имат market cap по-висок и от Marriot, и от Starwood, и Expedia, брандове с десетилетия опит в бранша. Това не е някакво гаражно занимание за аматьори. http://www.valuewalk.com/2016/01/why-that-crazy-high-airbnb-valuation-is-fair/

 

Напълно съм съгласен Заро, но нали някак трябва да сложим на везните двата разглеждани варианта за настаняване и да изведем положителните и отрицателните страни? Субективните предпочитания нямат място в един сравнителен анализ, който има за цел обективно да предложи съпоставка между двете системи. Интересно, но хората които защитават Airbnb, не дадоха нито един аргумент в полза на хотелското настаняване. Аз, напротив, дадох цели три... Защо така се получава, според теб?

 

Защото не си питал да ти дам предимства на хотел. Ще ти дам веднага - хотела е много по-безпроблемен процес на резервиране. Избираш, четеш, харесваш, два клика и си готов. При апартамента избираш няколко, определени от тях с едни плюсове, други с други, задаваш въпроси, преценяваш отговори, това си изисква усилие и време. Казвам го директно, много е по-лесно да резервираш читав хотел, от колкото читав апартамент, и ако на някой това му е важно, а изглежда е, както споменаха доста хора в темата - за тях определено процеса на резервация на хотели е предимство и бих ги разбрал идеално! Не, че няма и апартаменти с instant booking, но аз и при тях препоръчвам първо да се пита, най-вече за да видиш колко бързо ще ти отговори хоста. 

 

Но аз конкретно не бягам от малко повече труд при планиране на пътуване и вярвам тук има много такива хора, включително и ти. 

 

Друго предимство на хотелите, свързано със същото е ласт минит възможността за резервация. Когато закъсах на летище Мюнхен преди месец в 7 вечерта дори не ми е и дошло на акъл да отварям airbnb да пращам запитвания и да чакам отговор, отворих booking, попрегледахме опциите и за сравнително кратко време имах потвърдена резервация за същата вечер. Няма как да стане това с апартамент. 

 

 

 

Горното мнение е пример за добре обосновано мнение по темата. В крайна сметка на преден план е изведен критерий "цена" и така цялото мнение почива на здрава основа. Дори не ми се спори по темата доколко това съждение е вярно: "Обаче в Западна Европа, за 100 евро в 3-звези получавате 12-15 кв.м стая. За 100 евро в Ер Бнб получавате 50, че и повече." Другото е по-важно...

 

Значи, пак опираме до плюсовете при наемане на апартамент:

 

1. При престой за повече от 5 дни на едно място;

2. При компания от поне 4 души, които по една или друга причина са ОК да живеят в един апартамент, вместо в отделни двойни стаи;

3. При търсене на бюджетно решение за престой (доста условно напоследък).

 

 

Параход, не е коректно това обобщение! Както стана дума "циганийките", както ги наричаш ти, са еднакво присъщи и за двата вида настаняване. Дали ще бъдат купони, отстъпки или референтни линкове, няма значение. Аз продължавам да твърдя, че основното предимство на Airbnb идва от цената при условие, че се наема голям апартамент за повече от четирима. В определени дестинации обаче, напоследък цената на Airbnb достигна цената на хотелската настаняване, което рационално превръща услугата в нерентабилна...

 

И понеже това за цената го пишеш много, че било с много условности, дай да го разчепкаме да видим с конкретни примери какви са разликите в цените? И при еднакви цени какво получаваш в единия случай и какво в другия. Защото най-малките студиа започват от 40-50 квадрата, а сам знаеш, че подобни стаи в хотелите дерат кожи. Сега, ако ми кажеш, че размера на стаята не е от голямо значение и предпочиташ да замениш 30-40 квадрата въздух отгоре заради камерирка, закуска и събуждане по телефона е съвсем друг филм. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Още нещо да добавя относно прословутата кухня. Никой не те кара да въртиш някакви виртуозни манджи вътре, но е достатъчно ако искаш да седнеш на наличната кухненска маса, да си отвориш виното с наличния тирбушон, да си го сипеш в наличните винени чаши ако щеш, да си нарежеш френско сирене купено от пазара с наличния нож. Да, и в хотела може да седнеш на бюрото или на ръба на леглото, можеш да отвориш виното с одеало на стената както правехме в ученическите години и можеш да го пиеш от чашките с дизайн "тук си остави четката за зъби", а пък сиренето може да го ръфаш директно. 

 

А като отваряме дума за цената, дори възможността да си врътнеш едни пържени яйца не е за изпускане хич. Няма лошо в кулинарния туризъм и всеки ден да се вечеря на хубаво място, но не винаги бюджета го позволява, а и не всички дестинации са кулинарни, че да изискват постоянни вечери в ресторанти. 

 

Кухнята е просто удобство, независимо че не ползваш целия и капацитет. И ми е много странно да не включваш присъствието и в обективните ползи на апартаментите, а да включваш неща като басейн и фитнес, които за нормален човек на път, който не е в командировка са в пъти по-ненужни. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Сега осъзнавам, че много съм се разпрострял в празни приказки, които сигурно досаждат почти на всички. Има ли някой фен на хотелите, с който да направим игра?

 

Определяме бюджет от 50, 100, 200 евро на вечер, определяме сезон (например идните майски празници) и търсим да видим какво може да се намери за тия пари в Лондон, Рим, Париж и Барселона. Ползваме големите портали, без да включваме кешбек, реферали и т.н. Търсим за двама души, за да не е мач предрешен и без капка интрига. Пък нека после безпристрастният читател си прецени, кое е по-добра сделка :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Сега осъзнавам, че много съм се разпрострял в празни приказки, които сигурно досаждат почти на всички. Има ли някой фен на хотелите, с който да направим игра?

 

Определяме бюджет от 50, 100, 200 евро на вечер, определяме сезон (например идните майски празници) и търсим да видим какво може да се намери за тия пари в Лондон, Рим, Париж и Барселона. Търсим за двама души, за да не стават повече и да е мач предрешен и без капка интрига. Пък нека после безпристрастният читател си прецени, кое е по-добра сделка :)

 

Каква прелестна идея! :) Аааа, не се кандидатирам, просто ми хареса и ще чета с удоволствие :)

Връзка към мнение

Обаче ,даваш голямо предимство на аирбнб както ги представяш нещата.Правилното съотношение е 2-ма ,хотел,4-ма аирбнб.В повечето случай след вторият гост го чарджват допълнително,ако ме разбираш.

 По-скоро всеки да си покаже къде е резервирал в дадените дестинаций.Иначе всеки ще злоупотреби,

и ще изрови нещо за 10 евро с профил тип "кенеф" отколкото на хотел или апартамент.

Редактирано от palioto
Връзка към мнение

Сега осъзнавам, че много съм се разпрострял в празни приказки, които сигурно досаждат почти на всички. Има ли някой фен на хотелите, с който да направим игра?

 

Определяме бюджет от 50, 100, 200 евро на вечер, определяме сезон (например идните майски празници) и търсим да видим какво може да се намери за тия пари в Лондон, Рим, Париж и Барселона. Ползваме големите портали, без да включваме кешбек, реферали и т.н. Търсим за двама души, за да не е мач предрешен и без капка интрига. Пък нека после безпристрастният читател си прецени, кое е по-добра сделка :)

А защо да не търсите стая за 3 ма? Аз пътувам с жена ми и детето на 12 г. и предполагам много семейства са в моето положение?
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Напротив, дава предимство на хотелите. Ако беше за 4 души в хотел и 4 в airbnb второто щеше да бие по цена и то с много.

 

Евроцентристкия уклон на задачата леко ме озадачава, ама айде...Звучи интересно. И брой нощувки е редно да се определи. И пак ще е субективно...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не е умишлен евроцентристкият уклон, нямам против и навън да се гледа, както се разберем, просто нащраках набързо :) Важното е условията да са еднакви, мисля че всички се съгласихме, че при пътуване с две поотраснали деца апартаментите нямат алтернатива, дилемата е в по-сивата зона на двама пътуващи или максимум двама с малко дете. 

Връзка към мнение

А защо да не търсите стая за 3 ма? Аз пътувам с жена ми и детето на 12 г. и предполагам много семейства са в моето положение?

 

Отдавна исках да отбележа, че ако се пътува с дете/деца, за мен лично друг избор освен апартамент/вила/къща просто няма, но все пак, както забелязах при последните ми търсения, доста хотели предлагат селф-кейтъринг апартаменти на подобни цени (дори и по-ниски)...

Връзка към мнение

Сега осъзнавам, че много съм се разпрострял в празни приказки, които сигурно досаждат почти на всички. Има ли някой фен на хотелите, с който да направим игра?

 

Определяме бюджет от 50, 100, 200 евро на вечер, определяме сезон (например идните майски празници) и търсим да видим какво може да се намери за тия пари в Лондон, Рим, Париж и Барселона. Ползваме големите портали, без да включваме кешбек, реферали и т.н. Търсим за двама души, за да не е мач предрешен и без капка интрига. Пък нека после безпристрастният читател си прецени, кое е по-добра сделка :)

 

Може ли да е по-практично - за 4 човека, на Ко Панган, на плажа, до100 евро/вечер от 01.05.2016-04.05.2016? Поне на мен ще ми е полезно такова състезание   :P

 

Е, добре, ще бъда алтруист - може да се състезавате и за настаняване на групата за Палау :rolleyes:   

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще се опитам да систематизирам малко аргументите за и против хотелите.

 

Ако пътувате с цел разглеждане на максимално много неща и на едно място преспивате не повече от 1-2 вечери, бюджетните хотели са най-добрата опция, защото имат 24 часа рецепция и изискват относително малко време за да се изберат.

 

Ако целта на пътуването е да прекарате повече време в мястото за спане, тогава по добрият вариант е или хотел от висок клас с много услуги или airbnb. Първият вариант е по скъп и в по голяма степен изолира от околната среда, но за сметка на това човек може да си “почива“ и да се усеща обслужен. При вторият вариант цената е много по ниска, много неща са на самообслужване, но за сметка на това човек в много по голяма степен може да се усети макар и временно като парижанин, лондончанин и т.н. За мен лично готвенето е само част от това да си местен. Пазаруването и обикалянето по местните супермаркети и пазари може да бъде също поне толкова интересно.

 

Голям проблем на airbnb и други подобни резервационни системи е, че изискват много повече време за разглеждане на отзивите и т.н., докато резервацията в хотел от висок клас често може да се извърши много по бързо.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За мен апартаментът е с предимство, заради:
- пространството - място за сядане извън зоната за спане.

- свободата - можеш да вечеряш навън, може и в апартамента, според настроението. Можеш да отидеш на бар, но можеш и да  си изстудиш бирата, виното в хладилника и да го изпиеш на терасата (примерно).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Е, добре, ще бъда алтруист - може да се състезавате и за настаняване на групата за Палау :rolleyes:

 

Ейй много си лоша! Това е чист мазохизъм след като на Палау има 10 квартири и хотела на кръст :)

 

В чест на истината с Фичо си намерихме и резервирахме много приятен хотел, който беше съвсем малко по-скъп от най-евтината възможна (и доста мизерна) квартира.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Моите минуси за Airbnb:

- нуждата от предварителна и последваща комуникация с наемодателя.

- липсата на закуска или ако е спомената като някакъв комплимент от хоста, липсата на избор в нея (и само за първата сутрин най-вероятно).

 

Макар да го изтъквате като сериозен плюс, аз пък не намирам за необходимост да се сприятелявам с наемодателя, това ще ме накара да чувствам неудобство от престоя си в къщата му ако случайно нещо счупя или изцапам без да искам. После ще ме оценяват като гост на всичко отгоре! Не ми допада да се представям предварително, пък да се и харесваме взаимно в опследствие. Трябва да имам интернет или телефон, за да комуникирам при въпроси, да чакам отговори. А ако не говорим едни и същи езици, как ще се разберем?

 

Макар да го сложих на второ място, за мен даже бих казала закуската е на едно от първостепенните позиции при избор на място за престой. Смейте ми се ако искате, това съм аз. За мен е от огромно значение да имам осигурено поне това и внимателно разглеждам снимки на храна, показани в листингите на хотелите и коментарите на други гости по въпроса. Хостът в Airbnb може и да предлага дребен комплимент под форма на бисквитка, кроасан, домашен кекс или нещо подобно малко, но едва ли ще ми предостави избор между поне 3 неща, от които все едно ще е по вкуса ми. И не всеки ще попадне на наемодател с пекарна, нали, това е просто изключение :)? В хотел (и то български, представете си!) са ни питали какво предпочитаме за закуска на следващия ден, а също са ни казвали пак там, че ще ни изчакат със закуската, дори да не се вместим в обявеното за това време, защото знаят, че идваме на почивка. Което съм сигурна, че също би могло да се случи и в Airbnb, но тъй като изключвате лично отношение в хотел, затова дадох и този пример, случва се и в хотел.

 

Ще кажете, че ще си купя храна от магазина, но не съм съгласна, че винаги е възможно. Поне няколко примера имам за късно пристигане вечер и ранно тръгване сутрин, когато нито имам време да се ориентирам в обстановката и да търся магазин, нито пък има нещо работещо или изобщо има нещо наоколо - Белоградчик, Сан Мигел на Азорите, южния бряг на Исландия. Осигурената закуска всъщност ми е пестила и пари. Когато е била толкова богата и разнообразна, с локални продукти и местни специалитети, че не се е налагало за обяд да търся място за хранене. Хапването навън в една скандинавска държава например, може да ти причини няколко бели косъма по главата в повече. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Георги, просторно мнение, доста просторно дори и за моите стандарти, признавам! Много внимателно четох и накрая разбрах, че всичко се върти около това твое субективно усещане, което няколко пъти повтаряш с различни примери в мнението:

 

 

 

Наскоро имахме една подобна дискусия с теб, относно "безплатната" храна на борда. Тук е нещо подобно, аз не държа на чистенето на стаята, а то ми е калкулирано в цената...

 

 

 

На практика твоето усещане към хотелите е, че си принуден да плащаш за услуги, които не ползваш. Дали е за почистване, закуска, басейн, 24h рецепция или нещо друго, за теб това са "калкулирани в цената" пари въпреки твоето желание. Под общото "а то ми е калкулирано в цената", прозира твоето раздразнение от рода "абе, те ли ще ме цакат с топла бира". Нямам какво да сторя, за да оборя (а и честно казано нямам подобна цел) това твое субективно усещане!

 

Само едно не разбрах. Защо не игнорираш всички тези допълнителни (непоискани) от теб услуги и не се съсредоточиш върху основното предназначение на хотелската стая или апартамента за краткосрочно ползване? През последните години периодично проверявам в Airbnb за подходящи предложения във връзка с периодични наши пътувания. Сигурно няма да ми повярваш, но цената на всеки един харесан от мен апартамент е напълно съпоставима на цената в приличен четиризвезден хотел. Последният пример е около коледното ни пътуване в Рим. Още през август приличните апартаменти бяха по-скъпи от приличните четиризвездни хотели, а този път не бяхме само двама, а заедно с нашия син. Според мен всичко опира до навик и различна гледна точка по отношение на изисквания за настаняване и краткосрочен престой...


Още нещо да добавя относно прословутата кухня. Никой не те кара да въртиш някакви виртуозни манджи вътре, но е достатъчно ако искаш да седнеш на наличната кухненска маса, да си отвориш виното с наличния тирбушон, да си го сипеш в наличните винени чаши ако щеш, да си нарежеш френско сирене купено от пазара с наличния нож. Да, и в хотела може да седнеш на бюрото или на ръба на леглото, можеш да отвориш виното с одеало на стената както правехме в ученическите години и можеш да го пиеш от чашките с дизайн "тук си остави четката за зъби", а пък сиренето може да го ръфаш директно. 

 

Зависи от хотела, това с ръба на леглото и бюрото е твърде субективно...


Сега осъзнавам, че много съм се разпрострял в празни приказки, които сигурно досаждат почти на всички. Има ли някой фен на хотелите, с който да направим игра?

 

Определяме бюджет от 50, 100, 200 евро на вечер, определяме сезон (например идните майски празници) и търсим да видим какво може да се намери за тия пари в Лондон, Рим, Париж и Барселона. Ползваме големите портали, без да включваме кешбек, реферали и т.н. Търсим за двама души, за да не е мач предрешен и без капка интрига. Пък нека после безпристрастният читател си прецени, кое е по-добра сделка :)

 

Дай да търсим за една вечер? :P

 

EDIT: Упс, сега се усетих кога си писал тези мнения. Абе, ти не следиш ли представянето на отбора? Бива ли така, играем в родния ти град?! Очаквах, че си на мач, а ти с глупости се занимаваш... :lol:

Редактирано от Duke
Връзка към мнение

Всичко зависи от ситуацията и дестинацията. Ако искате да разгледате южна Франция, Корсика и т.н. и сте 2-3-4 човека естествено ще търсите къща или апартамент, предлагането е значително по-голяма от хотел. Хайде сега намерете къща или апартамент, където престоя да НЕ започва от събота на обяд и да НЕ се наеме на порции от точно 7 дни ;) Миналото лято спахме една вечер на хотел преди и след като бяхме наели апартамент. Естествено полетите са супер скъпи в събота, защото компаниите знаят кога започва преселението. Ако искате да обиколите 2-3 места единствената опция е хотел.

Хареса ми и примера с почистването, в хотела чистят всеки ден по принцип, на апартамент ти вземат едни 50Е последният ден. Пясъка от плажа си го чистя сам всеки ден :P

Връзка към мнение

Хохохох, тука ще се избиете бе  :lol:  Какво го мислите не знам. Всеки си има различни разбирания. Аз да си кажа избирам главно според ситуацията. А всяка ситуация има множество различни фактори. Сега на Duke ще му се иска да избере хотел, дори да е по-добре в даден случай апартамента, но то ще е по субективни причини от сорта на: Абе аз си харесвам хотели и ще е тъпо да избера аирбнб. Друг пък ще изсмуква до последно аирбнб само и само да е апартамент, а може да има хотели на далеч по-добри цени, ама дори да не ги погледне. Истината е една за мен(пак подчертавам за мен, някой да не каже, че му натяквам нещо). Сега като бяхме в Мароко 11 човека, повечето хора избираха от airbnb, ама след като във Фез се оказа че спим в някаква огромна къща, която излизаше по 40 лв. на вечер на човек(напълно оправдано за цената, но уви не и за моя бюджет в конкретния случай, а пък и Мароко все пак), реших последната незапазена нощувка аз да я потърся. Еми гледах всичко, ама да се разбира ВСИЧКО, е без каучсърфинг де и накрая намерих в някакъв странен сайт(в последствие го намерих в букинг и букнах от там) едно местенце в Шефшауен за 20 лв. на човек. Два апартамента-за 6 и 5 човека. Е вярно не беше мащабно като по-скъпата нощувка, но на мен повече ми хареса. И какво излезе, запазих апартаменти през букинг по-евтини и специално за мен по-уютни, но някой е харесал повече по-скъпите апартаменти. Та в крайна сметка има много фактори и накрая всичко е въпрос на ВКУС. Може би има само едно нещо, което ще изравни критериите и това са многото пари. Ама наистина многото. За какво говорим. Имаш 2000 лева за 3 дена в Европа. Еми дали ще резервираш никога няма да гледаш цената, така че си избираш най-подходящото по твоите критерии. Може да вземеш хотел, може да вземеш апартамент, но винаги ще ти покриват за тия пари све що желаеш, така че при огромен бюджет спора е безсмислен. 

Така че моят съвет гледайте всички опции и си правете сметка. Нито ще дам 20 евро повече заради 24 часова рецепция, нито ще дам 20 евро повече, заради възможността да се държат с мен все едно наистина съм единствен гост. Ще дам 20 евро повече само ако преценя, че на мен ще ми е по-комфортно и ще си изкарам добре. А многото фактори за да си изкараш добре сигурно трябва да се отделят в отделни теми според географското положение и става дълга и широка. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.