Прескочи до съдържание

Няколко дни около Пиза (или пък варианти за Портофино?)


stormbringer

Препоръчани мнения

Здравейте,

и аз се сдобих за прилични билети до Пиза през април (14-18). По мое скромно мнение, Пиза и Лука се разглеждат за 1 ден, малкото дни на разположение, не са достатъчни за качествена разходка из Тоскана, а и за такава е по-добре с кола. Половинката не е ходила нито във Флоренция, нито в Сиена, но аз не искам да ги претупваме, т.е. смятам изобщо да не се насочваме в тази посока. 
По-скоро ми се върти в главата разходка в посока Лигурско море и по-конкретно Чинкуе Тере и Портофино. В Риомаджоре и Манарола съм бил, но имам да наваксвам с останалите 3, така или иначе - до там знам как да стигна и как да ги разгледам, но за Портофино съм много бос, а за там ми е най-сериозният мерак. Явно няма влак, а се гони някакъв бус. Някой ходил ли е до там, без автомобил и може ли да предложи нещо или да даде съвети? :)

edit: Тази тема не е дневник (поне за сега), не знам, защо така излезе? 

Редактирано от stormbringer
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Хей и ние сме по същото време там :) Явно ще летим заедно. Ще спим близо до Лука. Имах малка дупка в програмата си от малко дни и тъкмо се насочих към Чинкуе тере. Тъй като сме с дете и сме група от 4-ма възрастни, а и с рентакар съм планувала да идем с кола до Ла специа и от там с влакче до Манарола. 

  Можеш ли нещо да препоръчаш, след като си бил! Аз си избрах само 1 от 5-те селца и реших че това е най - подходящо. 
Връзка към мнение

 

  Можеш ли нещо да препоръчаш, след като си бил! Аз си избрах само 1 от 5-те селца и реших че това е най - подходящо. 

 

Ако ще е само 1, Манарола е добър избор. Аз лично намирам Портовенере, което не е част от Чинкуе Тере, за може би най-приятното :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз да се отбележа, имам билети за същите дати, 7 човека сме. Още нямаме програма, но до Чинкуе Тере едва ли ще стигнем, макар и аз да имам пропуски там. Така или иначе сме още без програма, защото на останалите не им се занимава, а на мед още по-малко, защото два пъти съм била и в голяма степен съм овършала района. За сега ми се иска само да направим дневен трип през Кианти по прословутия SR222, сигурно ще идем и до Флоренция. Друго за сега няма.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз програмата съм я наместил вече идеално, ама не знам, дали времето ще го позволи. Стискам палци, че половинката има РД тогава и ми се иска да и спретна нещо интересно, няма да разкривам подробности, че и тя чете понякога, а и да не се провали заради времето и да си остана само с плановете. След 2 седмици ще е ясно :) 

Редактирано от stormbringer
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И ние имаме рожденничка в групата. За кой ден планирате Чинкуе терре? Ако останалите искат, може пък и да отскочим. Ние сме с бус, има 2 места, но първо трябва да говоря с тях.

Връзка към мнение

  Можеш ли нещо да препоръчаш, след като си бил! Аз си избрах само 1 от 5-те селца и реших че това е най - подходящо. 

 

 

За мен Vernazza и Monterosso al Mare са по-хубави, но реално в което и село да отидеш няма да сбъркаш :)

 

А относно транспорта до Портофино - както вече беше написано с влак до S. Margherita и от там с автобус 882, но има и вариант с корабче, който ще е по-готин при хубаво време.

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За мен Vernazza и Monterosso al Mare са по-хубави, но реално в което и село да отидеш няма да сбъркаш :)

 

А относно транспорта до Портофино - както вече беше написано с влак до S. Margherita и от там с автобус 882, но има и вариант с корабче, който ще е по-готин при хубаво време.

Аз май стигам до извода, че при хубаво време, най-добре е разходка - те са малко над 5км., покрай морето - звучи идеално. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Василев

Ние пътуваме от 7 до 11....решихме да сме с рента кар и да си направим Флоренция и Сиена с нощувка в Сан Джиминяно. Просто разходка без напъни да обиколим всичко по тези места и мисля, че ще се получи добре. Даже ще останат и няколко часа за Пиза накрая :) Весело изкарване и на всички рожденици :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз май стигам до извода, че при хубаво време, най-добре е разходка - те са малко над 5км., покрай морето - звучи идеално. 

 

Да, това също е вариант, дано наистина случите на приятно време :) 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Ще си позволява да пиша в тази тема и да не пускам друга, защото става въпрос за точно същия район за същия брой дни.

 

 

И ние ше се мятаме на същите полети (четвъртък-понеделник), но през Май. Чудим се как да го съчетаем, защото искаме да посетим и Чинкуе Тере. Разполагаме общо с 4 нощувки. Мислех си нещо такова:

 

Четвъртък: Кацане в 19:55, влак за Лука и нощувка

Петък: Цял ден в Лука, нощувка.

Събота: рано сутринта влка за Ла Специя, а от там взимаме и билети за влака до Чинкуе тере. Една нощувка в някое от градчетата.

Неделя: доразглеждаме и някои от другите градчета и хващаме влак за Пиза. Там разглеждаме каквото можем, другото го оставяме за сутринта.

Понеделник: 2-3 часа разходки и се отправяме към летището.

 

Как ви се струва така маршрута? Бихте ли разменили нощувките по някакъв друг начин? Например:

 

Първа нощувка Пиза, на следващия ден до 14:00-15:00 разглеждаме каквото разглеждаме.

Втора и трета нощувка - Лука.

Последна нощувка в Чинкуе тере и последния ден направо хващаме влак от La Spezia до Пиза и към летището.

Връзка към мнение

1 ден за петте села е твърде малко според мен, не че е невъзможно да се разгледат и за ден, но си струва да им отделите повече. Да не говорим, че тези, които не са към Чинкуе тере, като например Камоли, Портовенере, Леричи, Леванто са също толкова хубави. Аз бих събрала Пиза и Лука в един ден и останалото за Чинкуе тере, нощувките за по-евтино може и в Ла Специя. Но все пак зависи какво най-много искате да видите ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Миналият октомври (началото) бях с организирана екскурзия от италиански туроператор до 5-те градчета на Cinque Terre за един ден от Флоренция. Постижимо е, но би било хубаво да се отдели повече време, за да наистина се наслади човек. Има еднодневни билети за влак от La Spezia, които важат между всичките градчета. Имайте предвид, че по гарите е лудница даже извън сезон и трябва добре да се проучат часовете на влакчетата. Има и корабчета между някои от градчетата. Относно разходките по крайбрежието между градчетата е най-добре да се провери кои маршрути са отворени. Аз лично разстоянието между Corniglia и Vernazza го взех за ~ 1 час, горещо препоръчвам тази разходка :)  Снимала съм кои маршрути са били отворени октомври месец:

IMAG2866.jpg

Редактирано от carrie
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

И ние ще сме от четвъртък до понеделник, без автомобил. Мисля го така:

1. Четвъртък спим в Пиза, т.к. сме относително сериозна група и в Лука не открих нищо прилично с късно настаняване

2. Петък: До обяд Пиза, после влак за Сестри Леванте и Cavi - настаняване. Портофино. Нощувка в Cavi /единственото сносно като цена място в близост до гара/.

3. Събота: 5-те земи /без Корнилия, че няма да остане време/, нощувка в Cavi.

4. Неделя: На път за Лука се отбиваме до Портовенере, после Лука. Нощувка в Лука.

5. Пътуване до Пиза

Въпросите ми може и да са наивни, но да си кажа  :blush:

Къде да ползваме корабче: Рапало-Портофино, Ла Специя-Портовенере или някъде другаде?

Затварят ли и там всичко в ранния следобед /особено в събота и неделя/, т.е. грози ли ни гладна смърт?

Мога ли някъде да видя разписанието на влаковете между Ла Специя и Рапало, вкл. и кой влак къде спира, т.к. четох, че не всички влакове спират на всички спирки? Сайтът на Трениталия единственото място ли е?

Май това е засега и много, много благодаря за темичката!!!

Връзка към мнение

Къде да ползваме корабче: Рапало-Портофино, Ла Специя-Портовенере или някъде другаде?

Затварят ли и там всичко в ранния следобед /особено в събота и неделя/, т.е. грози ли ни гладна смърт?

Мога ли някъде да видя разписанието на влаковете между Ла Специя и Рапало, вкл. и кой влак къде спира, т.к. четох, че не всички влакове спират на всички спирки? Сайтът на Трениталия единственото място ли е?

 

Първо за селата - аз бих препоръчала да се откажете от Риомаджоре или Манарола в полза на Корнилия - една идея по-различно е от останалите и си заслужава, а и няма да ви отнеме толкова много време, има бусче, което ще ви качи от гарата срещу 1.60 евро в посока.

 

Corniglia

 

img_20150611_192024.jpg

 

За корабче мога да ти предложа друг вариант (изпробван и доста живописен) - от Ла Специя хващате автобус "L" за Леричи (билетите са 2,50 евро в посока, купете си предварително от някой павилион за вестници, в автобуса също може, но е хубаво да имате точни пари). Средно се пътува 30 минути, разглеждате градчето и от там хващате корабче за Портовенере - струва 7 евро и за 20 минути се стига, с уникална гледка към островчетата наоколо и към самия залив. В Портовенере трябва повече време за разглеждане, а след това се качвате на автобус "P" и се връщате в Ла Специя пак за около половин час.

 

Lerici (в ляво е кеят, от който тръгват корабчетата)

 

dsc00869.jpg

 

Portovenere (изглежда така когато пристигнеш по вода)

 

dsc01015.jpg

 

Магазините в Ла Специя имат някакви странни обедни почивки, но така и не успях да ги разбера, защото по цял ден обикаляхме и сме си купували неща за ядене от разни пекарни. Разписанията на влаковете ги има както в сайта, така и закачени на табла на гарата, няма как да се объркате. А за Портофино ще чакам разказ, защото миналата година не успяхме да стигнем до него, но тази ни е в плановете ;)

Редактирано от DenitsaS
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Върнахме се снощи, ще пусна инфо довечера, че сега имам доста работа. 
4 дни стигат за доста, но трябва да се става рано, да се действа експедитивно и да се има предвид натрупващата се умора. 
Пълна комбинация от корабчета, пеш, влакове и бусове направихме :D 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Върнахме се снощи, ще пусна инфо довечера, че сега имам доста работа. 

4 дни стигат за доста, но трябва да се става рано, да се действа експедитивно и да се има предвид натрупващата се умора. 

Пълна комбинация от корабчета, пеш, влакове и бусове направихме :D 

 

Супер. Информацията ти ще е от голяма помощ. Може ли да прочетеш и въпросите ми малко по-нагоре и ако може да дадеш мнение? :)

Връзка към мнение

Първо да разкажа за нашето пътуване, после ще се спра на другите въпроси - 
пристигнахме в четвъртък вечерта, разходихме се из Пиза и спахме там. На сутринта в петък (ама рано) хванахме влак за Ла Специя (беше в 7 и няколко минути). От Ла Специя в 9:15 хванахме корабче за Чинкуе Тере. Идеята ми беше, да хванем такова, което ни кара до всички села, без Корнилия, но и до Портовенере, като можем да слизаме и да се качваме на следващото корабче (което идва след около час), НО морето беше бурно и този вариант не съществуваше. Опцията беше до Портовенере и от там до Монтеросо. Нямаше какво да го мисля, като само това е вариант, и взехме така, слязохме в Портовенере за 1 час, разгледахме и в 11 се качихме за Монтеросо. От там с влак минахме през всички в обратна посока. Около час стига за всяко, ест. - ако искаш да седнеш да обядваш или да "се размажеш" на биричка по слънцето - може да отиде и повечко. Доста хора предлагат Корнилия да се пропусне - не мога да разбера защо, просто няма логика, там е високо и гледката е страхотна, релаксиращо е, по-спокойно е, с други думи - не го пропускайте, вмятам, че за там времето може да е повече, тъй като от гарата има изкачване до градчето.
Пътеката между Манарола и Риомаджоре е затворена, не знам защо и до кога, искахме да минем пеш, но ни казаха, че няма да стане.
За любителите на морските неща - в Риомаджоре все още ги има страхотните панирани морски дарове, които бях опитвал преди 3 години - определено ги пробвайте. 

Вечерта спахме в Ла Специя и в събота сутринта хванахме влак за Санта Маргарита Лигуре, където е много приятно и красиво, а от там пеш до Портофино. Препоръчвам разходката пред буса, поне в едната посока, ние го взехме на връщане към С. Маргарита, от където си хванахме влак за Пиза.
В неделя сутрин хванахме влак за Лука (25-30мин.).  Лука е страхотно! Горещо препоръчвам това градче, за мен то обединява повечето неща, които много хора свързват с Италия - църкви и кули, площади, кафетерии, тесни калдъръмени улички с големи сгради, които са със зелени кепенци на прозорците, джелатерии, катедрали, тратории, привидно спокойствие, нарушавано от сирени и шумни италианци - беше чудесно, а беше неделя, но въпреки това следобед почти всичко работеше, вкл. магазини, не само кафенета и ресторанти. 
Бяхме там до към 5:30, когато хванахме влака за Пиза и слязохме на С. Росело (гарата до наклонената кула), оказа се, че имаха места за изкачване за 6:45, което не съм очаквал, тъй като в интернет не се продаваха билети за доста време напред (а и през нета бяха доста по-скъпи). Успях да направя рекорд с изкачване на 3 кули в 1 ден ( двете в Лука и камбанарията в Пиза), което намали напрежението за нещата, които ни оставаха да свършим през последния (половин) ден, за него си оставихме останалите неща от 'площада на чудесата', без да бързаме и да си даваме зор.  
Искам да добавя, че Пиза се оказва много приятно градче, отвъд прословутата кула и площада. Животът там тече, има хора навсякъде, барове, млади и стари хора наливат бири и коктейли, пешеходните зони и около реката е много приятно за разходка. 
 

Ще си позволява да пиша в тази тема и да не пускам друга, защото става въпрос за точно същия район за същия брой дни.

 

 

И ние ше се мятаме на същите полети (четвъртък-понеделник), но през Май. Чудим се как да го съчетаем, защото искаме да посетим и Чинкуе Тере. Разполагаме общо с 4 нощувки. Мислех си нещо такова:

 

Четвъртък: Кацане в 19:55, влак за Лука и нощувка

Петък: Цял ден в Лука, нощувка.

Събота: рано сутринта влка за Ла Специя, а от там взимаме и билети за влака до Чинкуе тере. Една нощувка в някое от градчетата.

Неделя: доразглеждаме и някои от другите градчета и хващаме влак за Пиза. Там разглеждаме каквото можем, другото го оставяме за сутринта.

Понеделник: 2-3 часа разходки и се отправяме към летището.

 

Как ви се струва така маршрута? Бихте ли разменили нощувките по някакъв друг начин? Например:

 

Първа нощувка Пиза, на следващия ден до 14:00-15:00 разглеждаме каквото разглеждаме.

Втора и трета нощувка - Лука.

Последна нощувка в Чинкуе тере и последния ден направо хващаме влак от La Spezia до Пиза и към летището.

Първоначалният ти план е по-добър, но виж влаковете - от Лука не знам, дали имаш директ до Ла Специя, да не трябва да ходиш до Пиза за смяна (?). Помисли и за вариантите с корабче, поне между някой от селцата, струва си, дори и да не е за цялото време. Мисля, че отделяш много време на Чинкуе Тере, задължително добави поне и Портовенере, и ако имаш време Леиричи или някое друго местенце наоколо.
1 ден в Лука стига, в Пиза и по-малко е достатъчно, ако се върнете към 4-5 в неделя и успеете да се качите на кулата, преди понеделник, сте идеални от към време.  

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

 Първоначалният ти план е по-добър, но виж влаковете - от Лука не знам, дали имаш директ до Ла Специя, да не трябва да ходиш до Пиза за смяна (?). Помисли и за вариантите с корабче, поне между някой от селцата, струва си, дори и да не е за цялото време. Мисля, че отделяш много време на Чинкуе Тере, задължително добави поне и Портовенере, и ако имаш време Леиричи или някое друго местенце наоколо.

1 ден в Лука стига, в Пиза и по-малко е достатъчно, ако се върнете към 4-5 в неделя и успеете да се качите на кулата, преди понеделник, сте идеални от към време.  

 

Meрси за отговора. Според Гугъл имаме прикачване във Viareggio. Вече на няколко места чета, че за Лука и Пиза стига един ден общо, а пък виждам, че покрай Ла Специя има и други места за посещение. Затова може би ще е по-разумно да направим подобно на вас:

Четвъртък - кацане в Пиза, разглеждане, нощувка

Петък - сутринта рано потегляме за Ла Специя. Деня отделяме за Чинкуе Тере, нощувка в Ла Специя.

Събота - Портофино, Санта Маргарита или каквото друго измислим.

Неделя - рано сутринта потегляме и правим Лука + Пиза като ще видим къде ще нощуваме, в едно от двете градчета.

Понеделник - ще имаме 1-2 часа да довършим ако сме пропуснали нещо.

 

Между другото, за съжаление:

1° part: Riomaggiore - Manarola (via dell'Amore)

The path is closed for a long period (approximately till: April 2018).

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Meрси за отговора. Според Гугъл имаме прикачване във Viareggio. Вече на няколко места чета, че за Лука и Пиза стига един ден общо, а пък виждам, че покрай Ла Специя има и други места за посещение. Затова може би ще е по-разумно да направим подобно на вас:

Четвъртък - кацане в Пиза, разглеждане, нощувка

Петък - сутринта рано потегляме за Ла Специя. Деня отделяме за Чинкуе Тере, нощувка в Ла Специя.

Събота - Портофино, Санта Маргарита или каквото друго измислим.

Неделя - рано сутринта потегляме и правим Лука + Пиза като ще видим къде ще нощуваме, в едно от двете градчета.

Понеделник - ще имаме 1-2 часа да довършим ако сме пропуснали нещо.

В събота, ако отидете на време в Портофино, може да имате достатъчно време, за да хванете в 8 влака от С. Маргарита за Пиза и да спестите сутрешното пътуване, което да ви остави повече време да се справите с Лука и Пиза, а и нощувките далеч от Лигурия са на доста по-добри цени ;)  

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Вечерта спахме в Ла Специя и в събота сутринта хванахме влак за Санта Маргарита Лигуре, където е много приятно и красиво, а от там пеш до Портофино. Препоръчвам разходката пред буса, поне в едната посока, ние го взехме на връщане към С. Маргарита, от където си хванахме влак за Пиза.

 

Колко като време е пеш от Санта Маргарита до Портофино? И колко време да му отделим?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.