Прескочи до съдържание

Шотландия – бюджетно обикаляне


Препоръчани мнения

Едно запитване на магеланец Фичо по facebook-ските ширини ме накара да направя една „бюджетна“ тема за Шотландия във връзка с линията София – Глазгоу. Отдавна планирам да направя подфорум Шотландия, но нещо ваденето на хляб е обсебило дните ми.Тази тема ще влезе в него впоследствие. Защото Шотландия е изумителна...

 

Scottish_Bagpiper_at_Glen_Coe,_Scotland_-_Diliff.jpg

 

Базата е полет София – Глазгоу: Неделя-неделя 16.15 – 18.00 или сряда-сряда. 16.15 – 18.00
 
Трансфер до аерогарата: Glasgow Airport Shuttle service 500
Индивидуална цена: £7
 
Неделя: Нощувка в Глазгоу. 
 
Предлагам опция близо до автогарата: Euro Hostel Glasgow с цени от £15 (и нагоре) за легло.
 
От Глазгоу има много опции за избор – градове, острови, Highlands…
Ако времето ви е ограничено до неделя-сряда или сряда-неделя, то тогава ще трябва да се ограничите с Глазгоу и Единбург основно.
 
Пътуването – със Citylink. 
 
Най-доброто е скитането с кола, но: 1) лявото движение е стрес за много хора и може да причини проблеми; 2) цените на колите под наем в Кралството не са никак ниски. 
Предлагам да използвате някой от следните варианти на Explorer Pass, който ви дава неограничено пътуване в рамките на Шотландия при определени условия. 
 
3 Day Explorer Pass Price:£41.00 (3 дни неограничено пътуване от общо 5 последователни дни)
5 Day Explorer Pass Price:£62.00 (5 дни неограничено пътуване от общо 8 последователни дни)
 
Те могат да се комбинират заедно или с еднократни билети (в зависимот от плана ви).
Основен момент – и недостатък – е резервирането на място за конкретна линия. То става или по телефона, или на място в някоя автобусна станция на Citylink. Цената си заслужава неудобството, а и ако съм тук, с удоволствие мога да ви правя тези дребни услуги.
Силна препоръка – резервации РАНО – за каквото и да се отнася: автобуси, хотели...
 
Предложение I.
Понеделник (игнорирате Глазгоу): Glasgow – Fort William:
Glasgow Buchanan Bus Stn DEP 06:50 916
Fort William Bus Stn ARR 09:51
Индивидуална цена: £23.5
 
Лежащ в подножието на първенеца Бен Невис, Fort William се води ‘Outdoor Capital of the UK’ и е главен град в Lochaber.
 
slider_aerial-ben-fort4890.jpg
 
Ако искате да останете на това прелестно място и да се помотаете около Бен Невис и много очарователни крепости – като Old Inverlochy Castle, има много бюджетни хотели, започващи от £19,50 в обща спалня (напр. Fort William Backpackers)
 
fort-william.jpg
 
Eilean_Donan_Castle.jpg
 
Другият вариант, който аз ви предлагам, е да слезете от авобуса и да се помотаете няколко часа, след което да хванете следващ автобус. Посоката – остров Skye (поводът за написване на този материал).
 
Fort William Bus Stn DEP 14:00 915
Portree Sq Isle of Skye ARR 17:15
Индивидуална цена: £30.50
 
Понеделник, вторник и сряда): Нощувка в Portree
 
CS15319338.jpg
 
Прекрасна база за обикаляне на острова. Великобритания е скъпо място и високи цени не са проблем. Изровила съм нискобюджетни.
 
Идеи: Portree Independent Hostel – цени от £18 на легло (и нагоре).
Пак препоръчвам – резервирайте МНОГО РАНО. 
 
Вторник и сряда: Isle of Skye.
 
Neist.Point_.original.966.jpg
 
6-Isle-of-Skye-960-x-640.jpg
 
Това е раят за обикаляне пеша (и не само). Специален сайт за маршрути:
 
 
Един прекрасен вариант са туровете с база Portree, но не са особено евтини. Ето една идея
 
Цена: £39 
От Portree  9.45am >  5.30pm
 
Четвъртък: Portree – Loch Ness – 2 часа на езерото - Loch Ness - Edinburg 
 
Portree Sq Isle of Skye DEP 08:50
Loch Ness Youth Hostel ARR 11:23
Индивидуална цена:
£25.00
 
1455163_1ca2f7b4.jpg
Мотаене 2 часа на езерото, след това  посока –> Edinburgh 
 
Loch Ness Youth Hostel DEP 13:31
Inverness Bus Stn ARR 14:16
Inverness Bus Stn DEP 15:10
Edinburgh Bus Stn ARR 18:50
Индивидуална цена: £39.80
 
Четвъртък, петък, събота – нощувки в Единбург (два пълни дни).
 
edinburgh-home.jpg
 
Нощувка: препоръчвам Castle Rock Hostel – лично изпробван.
Цени: £15 за легло (4 местна спалня), £11 (11+ спални)
 
Два дни в Единбург – това си е за отделна тема (както всяко от местата в този пътеводител). И е малко – можете да се мотаете една седмица и няма да ви стигне, и е достатъчно. 
 
2010-11-04_12-45-17_United_Kingdom_Scotland_Edinburgh_HDR.jpg
 
Неделя: Единбург – Глазгоу
 
Edinburgh Bus Stn DEP 08:00
Glasgow  Bus Stn ARR 09:20
Индивидуална цена: £7.50
 
Оставяте багажа на автогарата: 
Small (hand baggage): £5.00
Medium (backpacks): £6.00
Large (large suitcases) £7.00
 
Разходка в Глазгоу –> 9.30 – 16.30 
 
University_of_Glasgow_Gilbert_Scott_Building_-_Feb_2008-2.jpg
 
Трансфер до аерогарата: Glasgow Airport Shuttle service 500
Индивидуална цена: £7
Полет: 18.25
 
Това е само ЕДНО предложение, но то е една база за ваш ориентир. Не съм забивала в детайли за отделните дестинации, те са си за отделни теми. Мога да ви спретна още много варианти в зависимост от предпочитанията, просто питайте – когато станете наясно какво искате :), защото Шотландия е необятна...
 
Поздрави сърдечни!
:)
 
 
 
 
Връзка към мнение

Пишете, пишете Rainy, това е чудесно, което правите. Аз съм била в Единбург, наистина  красив град. Почти съм сигурна, че ще се възползвам от Вашите инструкции и съвети през следващата година по това време - получаването на студентските дипломи от Единбургският университет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Винаги съм знаела, че Шотландия е изключително красива държава и сега за сетен път се убедих.

Благодаря, Rainy! Картините са впечатляващи, информацията е подробна и те кара да хванеш мишката и веднага да почнеш да резервираш.

Знам, че въпросът е относителен и зависи от предпочитанията на пътуващия, но смяташ ли, че за една седмица човек може да добие базова представа за страната - имам предвид не само от големите градове, но и от планините.

P.S. Извинявам се за "ти" формата, без да се познаваме лично, но от доста време чета пътеописанията ти, те винаги ми доставят удоволствие с тънкото чувства за хумор, обръщане внимание на детайлите и в същото време всеобхватността на информацията, та имам чувството, че вече сме се виждали.

Връзка към мнение

...получаването на студентските дипломи от Единбургският университет.

 

Пожелавам успех! :)

 

Винаги съм знаела, че Шотландия е изключително красива държава и сега за сетен път се убедих.

Благодаря, Rainy! Картините са впечатляващи, информацията е подробна и те кара да хванеш мишката и веднага да почнеш да резервираш.

Знам, че въпросът е относителен и зависи от предпочитанията на пътуващия, но смяташ ли, че за една седмица човек може да добие базова представа за страната - имам предвид не само от големите градове, но и от планините.

P.S. Извинявам се за "ти" формата, без да се познаваме лично, но от доста време чета пътеописанията ти, те винаги ми доставят удоволствие с тънкото чувства за хумор, обръщане внимание на детайлите и в същото време всеобхватността на информацията, та имам чувството, че вече сме се виждали.

 

Ама разбира се, че на ти! Хубава работа :) Викаш само една седмица... А хич ;)

 

Виж, pamela, точно едноседмично скитане съм предложила, защото отговорът е - да, може. Аз съм била за четири дни - с пътуването от Лондон нощен влак до Единбург, правила съм еднодневен тур по Highlands/Lochness - той определено не беше достатъчен. 

 

Сега... Ако имаш кола е още по-удобно, но на думи е лесно, на практика - не особено (лявото шофиране е тегаво). При повече хора, обаче, направо си заслужава да се обмисли - бюджетът сериозно пада.

 

Ако имаш въпроси нататък, смело питай.

 

 

Браво, вкара ми още една муха в главата!  :P

 

Мен питаш ли ме...  :lol: Остров Skye ще го направя догодина. Дала съм си дума.

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Тя Рейни е доста подробна, но да допълня: може да разгледате кога има фестивали - примерно Highland games, единбургския фестивал, и на двете съм бил и се изкефих много (второто не е много бюджетно де)

Колата си е ОК, само дето из планините шосетата са с една лента и като се разшири трябва да се сетиш в коя лента да минеш :)

Влакът от Глазгоу до Mallaig също го препоръчвам.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Иван Попов

:) Браво много хубава програма много ми харесва умно е е измислено и не съм знаел,че Шотландия е токова красива.Благораря Ви Rainy. :) А за снимките те са уникални. :) 

Връзка към мнение

Всъщност, ето ви една програма - моя лична, която току що спретнах за мен и Mary догодина. Тя не знае де. Само каза искам ТАМ, планирай каквото искаш и я сложих на седалката до мен  :lol:

 

Може на някой да му хареса и да спретне пътуване с кола под наем. Подбрала съм уникални красоти:

 

Петък: полет с Уиз до Лутън  – сборен пункт вечерта Walton-on-Thames
 
Събота сутрин: Walton-on-Thames – Lake District – обикаляне
Нощувка Lake Distric
 
Неделя: Lake District – Glencoe – обикаляне
Нощувка Glencoe
 
Понеделник: Glencoe – Fort Williams – Eilean Donan Castle - Portrее  
Нощувка Portrее 
 
Вторник: Isle of Skye
Нощувка Portrее 
 
Сряда: Isle of Skye
Нощувка Portrее 
 
Четвъртък: Portree – Lochness – Inverness – Dunnottar Castle - St Andrews – Edinburgh
Нощувка Edinburgh 
 
Петък: Edinburgh 
Нощувка Edinburgh 
 
Събота: Edinburgh
Неделя: Edinburgh York 4 ч. – разходка – Лутън 3 часа – полет за Бг/прибиране в Walton
 
Две от набелязаните местенца по-горе (освен основните, публикувани в основната тема)
 
Dunnottar_Castle_2.jpg
 
road-8.jpg
Редактирано от Гост
Връзка към мнение

 

... една „бюджетна“ тема за Шотландия във връзка с линията София – Глазгоу. Отдавна планирам да направя подфорум Шотландия, но нещо ваденето на хляб е обсебило дните ми.Тази тема ще влезе в него впоследствие. Защото Шотландия е изумителна...

 

Благодаря Рейни..., оффф, много обичам такива места!  :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Защо да летите до Лондон. Гледам Ryanair - София-Глазгоу 21-25.09.2016 излиза 70е на човек без да се минава през онези сайтове. Само идея.

В случая аз живея на юг - където е и колата ми :) Това беше споделен план, който може някому да е полезен. Иначе в темата съм тръгнала точно от полета София - Глазгоу.

Връзка към мнение

Хахахах, точно!

 

Рейни, колко местна кола можеш да караш? :blush::lol:

Хахахаххххх... Последно в Италия шофирах 9 местна, пълна с магеланци... хах Боя се, че моята е 5 местна и може да побере комфортно само 4 човека - с мен. Много ме разсмя :)

Връзка към мнение

Леле Рейни, то направо си е било бус това 9 местното! :lol: 

Подозирам, че ще има доста желаещи за Шотландия (особено след снимките и описанията по-горе), така че ако имаш желание да повториш шофирането на бус, но този път в лявата лента, мноооогооо искам 2 места :wub:

Връзка към мнение
Иван Попов

И на мен много ми се приходи и аз ще планирам една екскурзия до Шотландия Благодаря Ти Rainy

Връзка към мнение

И на мен много ми се приходи и аз ще планирам една екскурзия до Шотландия Благодаря Ти Rainy

 

Удоволствието е мое :) Когато напъпи идеята, пускай тема, ще помагам. Предполагам, че ще е догодина - не препоръчвам студени месеци - така че време има да изпипаш нещата. Просто сега ми беше импулса да напиша съветите си. Само ще дебнеш за промоция на Раян. Ще бъдеш много, много очарован...

Връзка към мнение

Рейни, ако не е тайна, кога мислиш да ходите с Mary ( която нищо и не подозира) ;)  :lol:  в земите Шотландски?

Редактирано от Костов
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Рейни, ако не е тайна, кога мислиш да ходите с Mary ( която нищо и не подозира) ;)  :lol:  в земите Шотландски?

 

Хахахаххаа... сакън, тя си е дала заявката, просто не подозира къде ще я влача, нито че спретнах вече програмата   :lol:

 

Кога - нямаме дати, че е още нагло да ги мисля, щото ще е лятото на 2017 :) Дори да имах отпуск тази година - а аз нямам - твърде късно е за резервации вече. Тук живеят планиран живот, а в дълбоката провинция местата не са милион и бързо се изчерпват, дори скъпите. Скоро търсих да резервирам нещичко в уникалната провинция Cotswold за юли и ми се взе акъла, докато го случа.

 

Едно е сигурно - ще бъде лятото. Просто трябва да фиксираме дати. Вероятно юли - за да е най-топло и сухо, макар че Шотландия е непредсказуема като време :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Мен ще ме вземете ли? Обещавам да слушкам, да папкам и ако е за общото благо дори да деля и стая с вас. :lol:

 

Записвам те в списъка - скоро ще се събере една влакова композиция  :lol: Като фиксираме всичко, живи и здрави, ще питам поред на номерата проявилите горещо желание (щото знаеш, приоритетите на хората се променят). Благодаря за мерака... хахаха

Връзка към мнение
Едно е сигурно - ще бъде лятото. Просто трябва да фиксираме дати. Вероятно юли - за да е най-топло и сухо, макар че Шотландия е непредсказуема като време :)

Записвам в календара  ^_^ 

 

Бях чела, че Май месец е най-добър за разходки. Юли ли е по-добър?

 

За времето, много ми харесва това: "There's no such thing as bad weather in Scotland, just the wrong type of clothes" :lol:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.