Прескочи до съдържание

Шотландия – бюджетно обикаляне


Препоръчани мнения

Бил съм само в Единбург за 2-3 нощувки, но не бяха достатъчни. Определено имам интерес да се върна пак и да видя и повечко от природата.

 

Благодаря за полезната тема :)

Връзка към мнение

Пак се очертава да четем интересни разкази от различни участници в събитията. Тъй като често ходя в Шотландия /дъщеря ми учи там/, да се включа по въпроса за подходящото време- обикновено е един вторник следобед, но не се знае предварително през кой месец. Била съм през септември, ноември и май и трите пъти бях с едно и също топло яке с качулка, което се облича или съблича според това какво е довял вятърът-дъжд или слънчице. Хубавото е, че каквото и да е, не трае дълго-след половин час нещата се променят

 

Дай Боже да четете! И то хубави неща... хах... :)

 

Иначе за подходящото време - съвършено вярно. В случая под подходящо време имам предвид ДА НЕ ВАЛИ. Доказано - края на май и първата половина на юни (може и до края) са най-добрите дни в това отношение. В случая магеланка Нели ми подсказа това и се разрових по-надълбоко. Питах и приятелка, която живее там. Тя потвърди. Иначе за температурите - то винаги си е... хм... хладничко :) Въпросът е за гледките и да няма дъжд и мъгли... 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Е,да,вероятно има и такива периоди. Аз ходя през учебната година и затова не ги уцелвам.Каквото и да е времето, все е красиво, а и дори да вали е за не повече от половин час.

Ето как беше на Лох Нес на 1 май

post-1617-0-99101700-1470741011_thumb.jpg

 

15 минути по-рано беше слънчево и разбира се, ветровито.

 

А буквално след няколко дни дъщеря ми изпрати снимки от Глазгоу, на които бяха по потници под ярко слънце в парка :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

:) Аз съм била месец Април, Великденски празници. Е, нямаше такъв студ... :) Което не ми попречи да се забавлявам, и то много. Просто искам по островите да е хубаво времето за обикаляне. Специално гледах месец юли - в Англия беше жега, а там се сбърка да вали. Абе късмет да ни е :)

Връзка към мнение

Юли 2015 за 6 дни в Шотландия - 2 часа дъжд. Аз като цяло на Острова улучвам супервреме. :)

Пак ми се ходи там!

post-121-0-91310200-1470743334_thumb.jpg

 

 

Редактирано от lesy
  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте. Искам да ви попитам дали следната програма е изпълнима. Планирам да посетя Шотландия през октомври за 4 нощувки примерни дати 5-9 октомври с Раянуеър. Програмата е малко претрупана.

05.10.2016.  Пристигане в Гласгоу около 18-19 часа транспорт от летището до града хващане на автобус (Megabus) до Единбург. Нощувка в центъра на Единбург.

06.10.2016. Единбург цял ден разглеждане на центъра, замъка, зоологическата градина и гледката от хълма на центъра. Нощувка в единбург

07.10.2016. Пътуване от Единбург До Инвернес от 8:15 часа с Megabus (3.3-4 h). Пристигане в Инвернес посещаване на Лох нес с предварително резервиран тур за следобеда.Разглеждане на Инвернес. Нощувка в Инвернес.

08.10.2016. Целодневен огранизиран тур на Isle of Skye резервиран в WOWScotlandTours с тръгване от автбоусната гара. Нощувка в Инвернес.

09.10.2016. Пътуване от Инвернес до Гласгоу в 06:50 с Megabus (около 4 часа). Разглеждане на Гласгоу през свободното ми време и трансфер на летището за полета за България.

Малко в претрупана програмата и много зависи от това да не изпускам автобуси и да не закъснявам.

Имам опит със соловите екскурзии. Та как ви се струва програмата

Редактирано от ivelin1012
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мога да кажа за Единбург. Ние успяхме за 1 ден и 3-4 часа предния да разгледаме замъка отвътре - около 2 h, забележителностите по централните улици, като влязохме само в кафенето Elefant, където Джоан Ролингс започва да пише Хари Потър и в няколко църкви. Гледката към замъка от там наистина предполага фантазии :) . Само аз успях да се кача на по-близкия Келтън хил за няколко снимки. Всичко това - пеш от 8h. до към 20h. Останаха ни много неща за разглеждане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Знам че 1 ден за единбург е много малко  но за 4 дена по подобро не можах да измисля, северните забележителности повече са ми приоритет. Ако стана много рано и обиколя първо зууто и замъка понеже те са с работно време и после обикалям Аутдор може на тъгадък да стане, не ме е страх от много вървене, замъка може бързо да го обиколя също.

Връзка към мнение

Ами ако си видял часовете на тръгване и пристигане и пасват, значи е изпълнима, въпреки че ми се струва много претрупана. Тура на о-в Скай от Инвърнес ли тръгва? То май само ще стигнете до острова, малко разглеждане на градче, поглед за снимка на планината и обратно...

Иначе Лох Нес и Инвърнес не са нещо кой знае какво, а чудовището на случайни туристи не се показва, та според мен по-добре да имаш повече време на Скай :)

Връзка към мнение

Красотата на Лох Нес само страда от тия истории за чудовището :) Та всъщност, виж какво точно включва тура, дали е общ тур на Лохнес или ще ви пуснат с лодка и сонар да търсите чудовището? Ако е второто, според мен е много по-добре вместо това да обиколиш езерото и да поразгледаш замъка Urquhart. Ако не си с кола под наем не знам дали има такива турове.

 

Inverness е страхотно градче. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тура до Скай е от Инвърнес за 65 паунда цял ден от 8:45 до 20:45. Поне от това което гледах това е най-добрия тур дето можах да намеря (Посещение на Old man of storr, faery glenn, kilt rock, portree и някакъв замък) На всяко от местата има по 20 мин за снимки. Досега винаги съм се доверявал на TripAdvisor и не са ме лъгали. Мислих евентуално да спа в Скай и там да разглеждам, но повечето забележителности са  извън населените места и понеже ще пътувам сам (и нямам книжка да наема кола) голямо обикаляне с местен транспорт би паднало. А за лох нес туровете дето гледах са круиз по него, 1 час визита на замъка и посещение на посетителския център. Притеснявам се и за времето как ще е но, каквото и да е бих го изтърпял :)

Връзка към мнение

Здравей :) Съжалявам, че по-рано не успях да пиша... Ето моите 5 пенса като мнение на въпросите ти. 

 

Ти за 4 дни искаш да видиш официалната столица на Шотландия - Глазгоу, плюс неофициалната - Единбург, плюс част от чара на източното крайбрежие - Инвърнес, плюс най-красивият шотландски остров Skye?

 

Дали е възможно? Да.

Как ми се струва програмата? Интересна... (Англичаните използват тази дума в случаи, когато не искат да кажат истината).

:)

 

Аз бих разделила Шотландия на Единбург и природа.

Аз не бих ги смесила в рамките на четири дни - едно на ръка, че само едната дестинация заслужава 4 дни, но и усещанията са различни. 

Аз бих отишла в Шотландия на два пъти - за Единбург и Глазгоу, и за природа (Skye, Glencoe).

 

Ако нито едно от горните мнения не те кефи или нямаш повече възможносри, отиваш си на твоя вариант и се забавляваш :) По-добре препускане на твоето темпо, отколкото нищо.

Връзка към мнение

Гласгоу не ми е приоритет, просто най-евтините полети бяха до там. Знам че е много претрупано, но какво да се прави попринцип като пътувам гледам максимално да видя повече неща и за това си правя убийствени програми, а и сега искам нещо по бюджетно да направя че събирам пари догодина за нещо много по далечно ако съм жив де :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Гласгоу не ми е приоритет, просто най-евтините полети бяха до там. Знам че е много претрупано, но какво да се прави попринцип като пътувам гледам максимално да видя повече неща и за това си правя убийствени програми, а и сега искам нещо по бюджетно да направя че събирам пари догодина за нещо много по далечно ако съм жив де :)

 

Значи ще си направиш програмата, която искаш - и ще си не само жив, но и здрав :)

Ето малко коментар от мен, щом това е категоричното ти желание.

 

Здравейте. Искам да ви попитам дали следната програма е изпълнима. Планирам да посетя Шотландия през октомври за 4 нощувки примерни дати 5-9 октомври с Раянуеър. Програмата е малко претрупана.

 

05.10.2016.  Пристигане в Гласгоу около 18-19 часа транспорт от летището до града хващане на автобус (Megabus) до Единбург. Нощувка в центъра на Единбург. - много добро решение.. 

 

06.10.2016. Единбург цял ден разглеждане на центъра, замъка, зоологическата градина и гледката от хълма на центъра. Нощувка в единбург

- Не съм била в зоологическата им градина, обаче не знам с какво те е привлякла. Искрено препоръчвам да направиш един тур в подземията. Дори да не разбираш перфектно английски (извинявам се, ако не е така) - аз когато бях, много думи не им разбирах (сега е различно), пак ще усетиш емоцията. Обикновено са вечер. Музеят на уискито с дегустации никак не беше зле :) 

 

07.10.2016. Пътуване от Единбург До Инвернес от 8:15 часа с Megabus (3.3-4 h). Пристигане в Инвернес посещаване на Лох нес с предварително резервиран тур за следобеда.Разглеждане на Инвернес. Нощувка в Инвернес. Прецени внимателно този тур - какво ще ти даде и между какви опции можеш да избираш.

 

08.10.2016. Целодневен огранизиран тур на Isle of Skye резервиран в WOWScotlandTours с тръгване от автбоусната гара. Нощувка в Инвернес. За човек без кола туровете са най-ефективни. Убедена съм, че ще е много добро и хваща най-същественото от острова.

 

09.10.2016. Пътуване от Инвернес до Гласгоу в 06:50 с Megabus (около 4 часа). Разглеждане на Гласгоу през свободното ми време и трансфер на летището за полета за България. 

 

Малко в претрупана програмата и много зависи от това да не изпускам автобуси и да не закъснявам.

 

Имам опит със соловите екскурзии. Та как ви се струва програмата. Програмата е напълно изпълнима. Не знам само колко ще успееш да усетиш духа на Шотландия с това препускане, но е повече от нищо категорично  :) Успех!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Значи ще си направиш програмата, която искаш - и ще си не само жив, но и здрав :)

Ето малко коментар от мен, щом това е категоричното ти желание.

Благодаря много за коментарите :) Зоологическата градина ме е привляква че има големи панда (една от двете градини в европа с панди другата е в Австрия). А за Лох Нес, бих предпочел солово да отида ако има хубав транспорт, ще проуча още по обстойно как е положението

Връзка към мнение

Транспорт със сигурност има, но дали ще ти пасне като часове при тази гъста програма трябва да се види

Връзка към мнение

Здравейте. Искам да ви попитам дали следната програма е изпълнима. Планирам да посетя Шотландия през октомври за 4 нощувки примерни дати 5-9 октомври с Раянуеър. Програмата е малко претрупана.

05.10.2016.  Пристигане в Гласгоу около 18-19 часа транспорт от летището до града хващане на автобус (Megabus) до Единбург. Нощувка в центъра на Единбург.

06.10.2016. Единбург цял ден разглеждане на центъра, замъка, зоологическата градина и гледката от хълма на центъра. Нощувка в единбург

07.10.2016. Пътуване от Единбург До Инвернес от 8:15 часа с Megabus (3.3-4 h). Пристигане в Инвернес посещаване на Лох нес с предварително резервиран тур за следобеда.Разглеждане на Инвернес. Нощувка в Инвернес.

08.10.2016. Целодневен огранизиран тур на Isle of Skye резервиран в WOWScotlandTours с тръгване от автбоусната гара. Нощувка в Инвернес.

09.10.2016. Пътуване от Инвернес до Гласгоу в 06:50 с Megabus (около 4 часа). Разглеждане на Гласгоу през свободното ми време и трансфер на летището за полета за България.

Малко в претрупана програмата и много зависи от това да не изпускам автобуси и да не закъснявам.

Имам опит със соловите екскурзии. Та как ви се струва програмата

Мога да похваля тези турове, на фирмата която ние ползвахме, и по- специално 3 дневния тур -основното от Шотландия в три дни, остров Скайе, Хайландс, Логх нес и други.

Много бюджетно е, ако не ви притеснява обща спалня за 4-6 човека. Пътува се с малко бусче, ние бяхме десетина човека. Мястото къде е нощувката е супер,  на брега на фиорд и домакините са много готини.

Участниците си събират пари и готвят заедно за вечеря.

Има включени пешеходни разходки на Скайе и в една от долините, също разходка с малка лодка по езерото, включително опитахме миди Сен-жак пресни-пресни.

При нашето пътуване, имаше парти в съседното село и гида си направи човещината да ни закара с бусчето до там .

На въпроса, програмата е постижима, ако се пренебрегне Гласгоу...

В Единбург за един ден може да се види основното.

Екипировката е много важна, аз толкова проливен дъжд, като в Шотландия не бях виждала, даже в тропиците..

За съжаление нямам снимки на този комп.

http://unicorntravel.co.uk/scottish-tours/daily-departures/three-day-scottish-tours/

 

Редактирано от gini
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравей :) Съжалявам, че по-рано не успях да пиша... Ето моите 5 пенса като мнение на въпросите ти. 

 

Ти за 4 дни искаш да видиш официалната столица на Шотландия - Глазгоу, плюс неофициалната - Единбург, плюс част от чара на източното крайбрежие - Инвърнес, плюс най-красивият шотландски остров Skye?

 

Дали е възможно? Да.

Как ми се струва програмата? Интересна... (Англичаните използват тази дума в случаи, когато не искат да кажат истината).

:)

 

Аз бих разделила Шотландия на Единбург и природа.

Аз не бих ги смесила в рамките на четири дни - едно на ръка, че само едната дестинация заслужава 4 дни, но и усещанията са различни. 

Аз бих отишла в Шотландия на два пъти - за Единбург и Глазгоу, и за природа (Skye, Glencoe).

 

Ако нито едно от горните мнения не те кефи или нямаш повече възможносри, отиваш си на твоя вариант и се забавляваш :) По-добре препускане на твоето темпо, отколкото нищо.

A aз съм съгласна с Рейни гледането на Шотландия да се раздели на два серии като първата да са големите градове, а втората - природа + някой-друг замък за още по-голямо удоволствие и разкош. Примерно двата най-добре съхранени и с много богати и интересни истории замъци Гламис и Дънробин. Само трябва да знаете, че са отворени за посещение от края на март до края на октомври. И втората част на пътуването определено да е по-дълга от първата.

За Единбург - направо е приказка, та, естествено, за него само суперлативи :) И понеже бях там през юли, а много си падам по китки - ееми, направих и една особено приятна разходка из Кралската ботаническа градина за около два часа. Мисля, че си заслужава, особено, ако имате късмет с времето (аз имах). 

Инвернес не е голямо и е много сладко градче, в което си струва да се нощува дори повече от една вечер. 

За остров Скай обаче нямам лични впечатления към момента, но се надявам да не е много далеч времето, когато ще имам :)

 

Мдаа... точно така, интересна програма си е спретнал ivelin 1012  Може би малко ще се поозори, ама пък както казват драгите англичанЕ "In for a penny, in for a pound" /Идиом, на български "Като ще е грага, нека да е рошава"/ Нали така?   :)

Впрочем, не че няма чак нищо интересно в него, но Глазгоу спокойно може да бъде отсвирен в полза на Единбург.

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

A aз съм съгласна с Рейни гледането на Шотландия да се раздели на два серии като първата да са големите градове, а втората - природа + някой-друг замък за още по-голямо удоволствие и разкош...

 

:) Това го препоръчвам, ако човек има буквално три или четири дни само. Наясно съм с ограниченията във времето, и не само... Ако е седмица, се обикаля цялото чудо - тоест, колкото толкова. Разбирам го ivelin 1012 - и аз съм на неговия принцип. Просто с тази нискотарифна линия вярвам ще има и повече възможности.

 

П.П. Искрено препоръчвам късната пролет (ранното лято). Шотландия ще е избухнала в цветове... 

Връзка към мнение

Резервирах почти всичко. Нощувките излизат около 480 лв тоест малко над 100 лв на нощувка което е приемливо. Като сам пътешественик не смея да отсядам по хостели, и предпочитам хотели на централни места. Тура на скай е 69 паунда (повече от самолетните ми билети). Като цяло за 5 дена със нощувки билети и прочие се очертава към 800 лв някъде, което е сравнително евтино за великобритания. Автобусния транспорт ако от сега се вземат билетите те са по 1-3 паунда! (Единбург до инвернес за три паунда). Относно лох нес искам да попитам без тур лесно ли е да се разгледа езерото или трябва да намеря организиран тур от някъде. Тези които гледам са около 2-2.5 часа с 30 мин круиз. И един час в замъка, и трансфер. Това време ми се струва малко за красотата на езерото

ПС: на екскурзия съм на принципа максимално да наблъскам колкото мога в избраните дни, от сън спомени няма. Пришки дъжд сняг атентати не се плаша !

Редактирано от ivelin1012
Връзка към мнение

Резервирах почти всичко. Нощувките излизат около 480 лв тоест малко над 100 лв на нощувка което е приемливо. Като сам пътешественик не смея да отсядам по хостели, и предпочитам хотели на централни места. Като цяло за 5 дена със нощувки билети и прочие се очертава към 800 лв някъде, което е сравнително евтино за великобритания. 

 

Наистина е евтино...

 

 

Относно лох нес искам да попитам без тур лесно ли е да се разгледа езерото или трябва да намеря организиран тур от някъде. Тези които гледам са около 2-2.5 часа с 30 мин круиз. И един час в замъка, и трансфер. Това време ми се струва малко за красотата на езерото

ПС: на екскурзия съм на принципа максимално да наблъскам колкото мога в избраните дни, от сън спомени няма. Пришки дъжд сняг атентати не се плаша !

 

Ако нямаш кола, нямаш друга опция, освен тур. Подбери тази опция като тур, която те кефи най-много. 

 

И браво за организацията :) Ще разказваш.

Връзка към мнение

Трябва да има някакви рейсове между Инвърнес и замъка Urquhart

https://bustimes.org.uk/services/HIAO019A


Между другото в Шотландия почти винаги отсядах в хостели, точно сам, то затова е хостела. То ако не си сам (и не сте голяма група), няма много смисъл от хостел.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Трябва да има някакви рейсове между Инвърнес и замъка Urquhart

https://bustimes.org.uk/services/HIAO019A

Между другото в Шотландия почти винаги отсядах в хостели, точно сам, то затова е хостела. То ако не си сам (и не сте голяма група), няма много смисъл от хостел.

Аз имам страх да не ме оберат/нападнат/откраднат бъбрека като спа сам в хостел. Бил съм в хостели но винаги с други познати. Иначе имаше хостели за 30 лв нощувка. Знам че в хостелите главно ходят пътешественици и няма да тръгнат да се занимават с мене, но когато човек пътува сам параноята понякога го хваща :)

Връзка към мнение

Аз имам страх да не ме оберат/нападнат/откраднат бъбрека като спа сам в хостел. Бил съм в хостели но винаги с други познати. Иначе имаше хостели за 30 лв нощувка. Знам че в хостелите главно ходят пътешественици и няма да тръгнат да се занимават с мене, но когато човек пътува сам параноята понякога го хваща :)

 

Това ме смрази :) Никога не съм имала параноя... В Шотландия кражба на бъбрек - силно невероятно (unlikely). Всеки с фобиите си, разбирам те. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.