Прескочи до съдържание

Истанбул и Турция - новини и дискусии


Mary

Препоръчани мнения

Публикувано: (редактирано)

Хайде една новина да сложа в тази тема, защото в бъдещ период, ще има по-голямо значение.

 

Свързаха двете части на новия(трети) мост над Босфора - Yavuz Sultan Selim.

Предстоят довършителни работи и вероятно през лятото ще бъде пуснат в експлоатация.

 

12801363_1118209291551314_3447179334769095713_n.jpg

Източник на снимката.

Редактирано от Mary
  • Харесвам 10
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Голямо БРАВО за пътеводителя! Толкова труд, толкова усилия и предвидливост! Аз съм ходила 14 пъти в Истанбул - на туризъм, и по-стройни обяснения за транспорта там никъде не съм срещала.

На pavkata обаче ще кажа: как ви хрумна да насочвате хората да изминат целия този път пеш в тази последователност! Това е огромно убийство! Стръмен баир, тесни улички и стълби  и доста голямо разстояние от Св. Стефан до църквата-музей Карие /Хора/! Убийствено е! По-добре, ако някой като мен върви като раздавач от бързата поща, да отиде с транспорт до Едирне капъ, да разгледа европейската  джамия на Михримах султан, тогава да види музея Карие, после да поеме надолу през джамиите Фатих, Шехдзаде и Сюлеймание до  Желязната църква, Цариградската Патриаршия и моста Галата. Истанбул единствен... и Лондон, впрочем, са двата града, които са ме плашили като пешеходец по забележителностите. В Истанбул - разстоянията и баирите, а в Лондон -също разстоянията...

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Днес беше открит моста Осман Гаази(Osmangazi Köprüsü), който значително съкращава пътя между Истанбул и Измир.

Моста е построен на залива Измит.

Планираното тържествено откриване е било променено на доста семпло такова, във връзка с трагедията на летище Ататюрк. 

 

Първото преминаване през моста е на мотоциклетиста Кенан Софуоглу(Kenan Sofuoğlu).

Таксата за преминаване на моста ще бъде 90 лири, като до края на предстоящия празник, преминаването по моста ще бъде базплатно.

 

Ето няколко снимки - източник е Фейсбук-страницата на моста:

 

osmangazi-koprusu.jpg

 

osmangazi-koprusu-nerede.jpg

 

2_d.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Не е ли адски много 90 лири? От Одрин до Анкара магистралната такса идваше към 15 в едната посока...

Първоначалните планове са били за около 120лири.

След това са я намалили първоначалната сума с 25%.

Връзка към коментар

Ами хитро нагласят цената пред вариантите с Ферибот да преминеш Мраморно море. За този мост цената е 90 лири,алтернативите от Истанбул да стигнеш до другия бряг е Ескихисар-Топчилар(фери)-60 лири(малко преди моста);.Pendik - Yalova - 78 лири,Yenikapi(Istanbul)- Yalova - 94 лири ; Yenikapi - Bursa(feribot iskelesi) - 138 лири.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Освен цената, трябва да съпоставяме и времето.

По моста се минава за 6 минути.

Не запомних с кой точно от фериботите за 45 минути, а като прибавиш и време за качване, и разписание на ферибота ... сметката ще се получи.

Връзка към коментар

Не съм гледал скоро курса , но 90 лири трябва да са към 50 лева което не е никак малка сума , но със сигурност моста е огромна инвестиция , та трябва да си я върнат някак :)

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Чудесен пътеводител, благодаря. Позволявам си да добавя и един от най-добрите музеи за техника http://www.rmk-museum.org.tr/english/exhibit/index.html, че май не го видях.

Уникален, особено за младежи. Всякакви видове транспортна техника, разрези на работещи двигатели и др. машинарии, доскоро действаща подводница и много други подобни. Няма излизане поне 3-4 часа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чудесен пътеводител, благодаря. Позволявам си да добавя и един от най-добрите музеи за техника http://www.rmk-museum.org.tr/english/exhibit/index.html, че май не го видях.

Уникален, особено за младежи. Всякакви видове транспортна техника, разрези на работещи двигатели и др. машинарии, доскоро действаща подводница и много други подобни. Няма излизане поне 3-4 часа.

Благодаря за предложението. :)

tom777, също отдавна го предложи, а аз искам да нанеса всички забележителности на една карта, но ... не ми остава време.

Има безброй интересни места в Истанбул и няма как да ги опиша всичките в един пост. :(

Връзка към коментар

Нов увеселителен парк + Аквариум откриха в Истанбул наскоро.

ViaSea - доста далече е от удобната за нас европейска част на Истанбул, но предполагам, че с развитието на транспорта в тази част ще стане малко по-лесно достъпен.

 

***

 

Леко изостават със сроковете за откриването на най-голямата джамия в Истанбул - Çamlıca Camii

Проектирана е от две жени: Bahar Mızrak и Hayriye Gül.  

Интересно ми е как ще се впише в пейзажа на красивия хълм Çamlıca.

 

***

И нещо любопитно(поне за мен) - Истанбул има 515км. брегова ивица. На нея има 86 места подходящи за плуване, чиято вода се изследва от здравната служба. Аз лично не мога да изброя и половината от тези места...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ах, от кога чакам тема за Истанбул...засега само да въздъхна, че май няма да мога да го видя скоро отново - притенсява ме ситуацията там донякъде, а знам, че близките ще се притеснят още повече. 

 

Някой има ли планове да ходи скоро?

Връзка към коментар

Ах, от кога чакам тема за Истанбул...засега само да въздъхна, че май няма да мога да го видя скоро отново - притенсява ме ситуацията там донякъде, а знам, че близките ще се притеснят още повече. 

 

Някой има ли планове да ходи скоро?

Аз съм винаги с план в джоба - неуточнен времево, но обикновено тръгвам от днес за утре. :)

Ивайла ще ходи през август.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, ще ходя в края на август, за втори път тази година. Нищо не ме притеснява - колкото дни са ми писани, толкова ще изживея...Вярно, много по - сложно е близките да свикнат с мисълта за тези пътувания , но накрая и те се предават. Прилагам примери колко хора са загинали в България в катастрофи докато съм била в Истанбул и няма как да ме оборят. Но всеки както си го чувства - страхът няма място при пътуване, а лошото е, че не може да го контролираме...Аз умирам от страх от змии, колкото и да ме убеждават, че няма страшно, не се получава.  Предполагам , че е същото с атентатите...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Тази събота ще бъде открит/пуснат новият - трети мост над Босфора - Yavuz Sultan Selim.

 

Мостът е с осем платна и две железопътни линии в средата. 59 метра е широк, а 322 метра са високи поддържащите кули.

Освен самия мост, като инженерно съоръжение, интересно ми беше да прочета, че за строителството на моста и свързващите пътища, са били прехвърлени на други места 300 000 дървета. Сега на тяхно място са засадени 2,5 милиона дървета, а общо 5,1 милиона ще бъдат засадени по трасето на новите пътища.

Моста е завършен за 27 месеца, при планирани за строителството 36 месеца.

 

Прочетох, че таксата ще е 9,90 лири за лек автомобил, но не съм я видяла официално. Всички тежкотоварни автомобили ще бъдат задължени да ползвате вече този мост, а не втория.

 

Продължават работите по железопътната линия, която ще бъде свързана с новото летище и с международната линия към Kapıkule.

 

610.jpg

 

Източник: DS

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Новина от вчера:

Турция се отказва от преминаването към зимно часово време!

Когато есента, ние ще се върнем отново към зимното часово време, те няма да имат промяна.

Източник.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Да ви разкажа малко за новото истанбулско летище.  :)

Когато бъде построено, ще бъде най-голямото в света.

 

19.png

 

Къде се намира?

 

1.jpg

 

В европейската част на Истанбул, близо до черноморския бряг, близо до Akpınar .

 

3.jpg

 

Ето и парцела отделен за строителството:

 

2.jpg

 

По план там ще има не само летище, а направо цял град - офис сгради, хотели на летището, джамии, медицински центрове, търговски и конферентни центрове.

 

4.jpg

 

Летището ще има три терминала, шест писти, както и годишен капацитет от до 200 милиона пътници.

5.jpg

 

По проект летището ще се изгражда на 4 фази:

Първата фаза - нарекли са я Фаза 1а(2015г.-2018г.) - ще включва изграждането на три независими паралелни писти, пътеки за рулиране, сградата на терминала, на въздушното движение, комуникационни и метеорологични системи, както и други обслужващи сгради. Предвиждания капацитет след първата фаза е 90 милиона пътници.

 

6.png

 

Фаза 1б е планирана да бъде готова до 2020г.

 

7.png

 

Фаза 2 е със срок 2022г.

 

8.png

 

Фаза 3 изглежда така:

 

9.png

 

С последната 4-та фаза, ще бъде приключено строителството - по план през 2028г.

 

10.png

 

Капацитет на паркингите - 55000 коли, като 24000 на закрит паркинг.

 

11.png

 

Усилено се работи по проекта. Общо заетите хора, по реализирането на този обект са около 18000. Лятото се работи на три смени.

 

12.jpg

 

Дизайнът на терминала е дело на екип на Grimshaw, който включва и норвежката фирма Nordic Officeof Architecture и лондонското студио Haptic. Те споделят, че новият терминал номер едно на изгряждащото се летище, ще стане „най-големия летищен терминал под един покрив", покривайки площ от почти 100 хектара. Те са избрали вариант с огромен вход със сводест таван, под който пътниците ще бъдат насочвани към шестте изхода за пистите. Цялата сграда ще е осветена с естествена светлина.

 

13.jpg

 

Покривът на терминала ще е със сводести панели, които ще пропускат естествена светлина, но и ще излъчват дискретна в синята гама.

 

14.jpg

 

Формата на диспечерската кула е вдъхновена от лале, което е символ на Истанбул.

Проектът, който е спечелил конкурса е изготвен от AECOM и Pininfarina(проектират за автомобилната индустрия - Ferrari и Alfa Romeo). Участвали са и други известни имена като Заха Хадид, Фуксас, Моше Сафди, "Grimshaw-Nordic" и една от най-големите архитектурни фирми в света RMJM.

Ето вариантите: 

15.jpg

 

Спечелилата конкурса:

 

16.png

 

17.jpg

 

За да бъде комуникативно летището, ще бъде изградена близо 66 километра мрежа на метрото, като две от спирките ще бъдат на летището:

 

18.png

 

ПП Източник на снимките са сайтовете на летището, на проектантите и Фейсбук-страницата на новото летище.

  • Харесвам 19
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Новина от вчера:

Турция се отказва от преминаването към зимно часово време!

Когато есента, ние ще се върнем отново към зимното часово време, те няма да имат промяна.

Източник.

Напомням тази новина за пътуващите към Турция.

От вчера до края на м.март(когато ние ще минем към лятно часово време), ще имаме разлика от 1 час с Турция.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

На нещо любопитно попаднах днес - и в Турция има наклонена кула - Harput Ulu Mosque!

Е, не е точно кула, а минаре на джамия.

 

Любопитното е, че джамията е построена през 1157г. - това е малко преди(около 15 години) построяването на наклонената кула в Пиза.

Освен, че е по-стара от кулата в Пиза, има и по-голям наклон - 6,8 градуса, срещу 5,5 на тази в Пиза.

 

За разлика от известната наклонена кула, тази е почти неизвестна...

Построена е от червени тухли. Намира се в малкото селце Alayaprak, близо до Elâzığ.

Пред последните две години е отчетено, че наклона не се е променил.

 

645x400-11th-century-minaret-in-eastern-turkey-out-leans-tower-of-pisa-1477925720409.jpg

 

Източник на снимката и информацията - Daily Sabah.

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Чудех се коя новина първо да ви предложа и избрах по-скорошната. :)

 

За любителите на Madame Tussauds:

 

На 28-ми ноември в Истанбул отваря врати Madame Tussauds.

В 14 часа е официалното откриване.

Ще бъде разположен на много централно място - на ул.Истиклял на първите два етажа в Grand Pera.

Фигурите, които ще бъдат изложени са 55 на брой.

 

Ще има както световно известни фигури, така и местни знаменитости.

За изработката и обличането на всички фигури е било взето тяхното съгласие и мнение.

Някои от звездите са дарили собствените си дрехи за да бъдат облечени изработените модели.

 

Ще спомена една малка част от фигурите, които ще присъстват в музея:

Ататюрк, Стив Джобс, Мадона, Меси, Джони Деп и др. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чудех се коя новина първо да ви предложа и избрах по-скорошната. :)

 

За любителите на Madame Tussauds:

 

На 28-ми ноември в Истанбул отваря врати Madame Tussauds.

В 14 часа е официалното откриване.

Ще бъде разположен на много централно място - на ул.Истиклял на първите два етажа в Grand Pera.

Фигурите, които ще бъдат изложени са 55 на брой.

 

Ще има както световно известни фигури, така и местни знаменитости.

За изработката и обличането на всички фигури е било взето тяхното съгласие и мнение.

Някои от звездите са дарили собствените си дрехи за да бъдат облечени изработените модели.

 

Ще спомена една малка част от фигурите, които ще присъстват в музея:

Ататюрк, Стив Джобс, Мадона, Меси, Джони Деп и др. 

 

А Ердоган как така го няма? -_-

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

А Ердоган как така го няма? -_-

 

Скоро може да започнат да разширяват мемориала на Ататюрк в Анкара, за да освободят място за втория баща на нацията. Музеят на Мадам Тюсо е много ниска топка за Реджеб!!Човека приживе си има цял стадион кръстен на негово име(ФК Касъмпаша в Истанбул) ,та ще се задоволи с восъчна фигура:-)).

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.