Прескочи до съдържание

Истанбул и Турция - новини и дискусии


Mary

Препоръчани мнения

На 12/22/2017 в 20:54, Mary каза:

Аз чакам с нетърпение да открият ТВ кулата!

 

За простосмъртни ще има ли достъп до върха й, знаеш ли, Мари?

Редактирано от iaia_mama
Връзка към мнение
преди 6 минути , iaia_mama каза:

За простосмъртни ще има ли достъп до върха й, знаеш ли, Мари?

По предварителни планове - да.

Ще има наблюдателна площадка и ресторант.

Надявам се там прозорците да са по-чисти от тези на Сапфир. :) 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, iaia_mama каза:

Е, то на Сапфир има и открита тераса. Но на ТВ кулата дали ще има такава, подобно на виенската ТВ кула, например :)

На Сапфир терасата е в ремонт сега, а и по принцип не винаги е отворена - когато има силен вятър със сигурност не работи.

Не прочетох нищо за открита част в новостроящата се кула, но може просто да не е било написано. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 4/28/2018 at 6:25 PM, Mary said:

На Сапфир терасата е в ремонт сега, а и по принцип не винаги е отворена - когато има силен вятър със сигурност не работи.

Не прочетох нищо за открита част в новостроящата се кула, но може просто да не е било написано. 

На 30.04 посетих Сапфир. Терасата беше отворена. Прозорците само на едно място не бяха чисти. Цената 28 лири сао изкачване с асансьора, 38 лири с киното, симулиращо разходка с хеликоптер над и в Истанбул. Много е красива разходката, но ако беше малко по-качествено видеото изживяването щеше да е неповторимо. Мен по-принцип ме е страх от високо, но на Сапфир не изпитах ниакакаъв страх, много ми хареса. Пак бих отишла.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ще използвам чужда снимка за да онагледя за коя тераса пиша аз. :) 

Терасата е без прозорци:

123.png

 

Та показаната на горната снимка тераса е в ремонт.

И от нея се правят чудни снимки, защото нищо не пречи на обектива. :) 

Имаше бележка на касата, че е в ремонт, но не пишеше срок.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тази тераса не съм я видяла. На касата не съм обърнала внимание да пише нещо за ремонт. Ние се объркахме и с качихме по едни стълби над терасата с кафето, но там имаше друга тераса с прозорци, но напълно затворена, нещо като зала беше, но ни изгониха :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

По случай Рамадан градския транспорт в Истанбул ще бъде намален с 50%-та на 15-ти, 16-ти и 17-ти юни.

Намалението НЕ важи за първия и третия мост над Босфора, за тунела Eurasia и за моста Osmangazi.

 

*****

 

Мисля, че не съм писала за новата трамвайна линия, която се изгражда по брега на Златния рог.

Планирана е да се движи от Eminönü до Alibeyköy. Отсечката е с дължина около 10км. и ще облекчи доста натовареното движение в тази посока.

Ще минава и покрай българската църква Свети Стефан.

По план трябва да бъде готова в началото на следващата година.

 

Istanbul-Eminonu_MjYxMzAxMj-istanbula-3-yeni-tunel-ve-eminonu-alibeykoy-tramvay-hatti-geliyor.jpg

Източник

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Това за новата линия на трамвая е прекрасна новина! От сега си представям прекрасната гледка!

 

Редактирано от patilana
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Наложи ми се да пътувам служебно до Истанбул в последния момент и понеже автобусът беше разпродаден, купих билет за влака.

 

Актуална информация за пътуващите с влака София-Истанбул от истанбулската гара.

Поради ремонт крайната гара е вече Халкалъ, а не Сиркеджи. Между гарите Халкалъ и Сиркеджи има безплатен автобус (на турски servis) - пътува около 40-50 минути в зависимост от трафика.

IMG_20180622_090421.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ами то и преди си беше по този начин - до Халкалъ и от там шатъл до Сиркеджи. Само часовете не знам как са били преди. Освен ако зимата не е бил спрян влакът и сега да се подновява пътуването.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Следващият месец пътуваме до остров Самос и оттам до Кушадасъ на почивка.Има ли някой, който да е хващал ферибота от Самос? Дали мога да купя билетите предварително on line и евентуално колко пъти на ден пътува? Нещо намирам доста противоречива информация в интернет...

Връзка към мнение
On 8/3/2018 at 2:55 PM, aleks_s said:

Следващият месец пътуваме до остров Самос и оттам до Кушадасъ на почивка.Има ли някой, който да е хващал ферибота от Самос? Дали мога да купя билетите предварително on line и евентуално колко пъти на ден пътува? Нещо намирам доста противоречива информация в интернет...

https://feribotlines.com/seferihisar-samos-feribot-bileti

Това е официалният сайт за ферибота, актуална е информацията. Ходих в Кушадасъ на море юли. Отиване и връщане за 1 човек за един ден беше 35 евро. Но ферибота е само за пътници. Пътува 2 часа.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 4 седмици по-късно ...

Нещо ново за ползвателите на Истанбулкарт.

Започна монтирането на автомати за рециклиране на пластмасови бутилки на възлови места на градския транспорт в Истанбул. Първоначално ще бъдат монтирани на 25 места, а целта е до края на 2018-та местата с налични машини да бъдат 100.

 

son-dakika-pet-sise-basina-istanbulkart-a-ne-kadar-yukleme-yapilacagi-belli-oldu-1536322312.jpg

 

Каква е връзката с транспорта ли?

Чрез депозиране на пластмасови бутилки, пътуващите ще получават кредити за картите "Истанбулкарт", които могат да се използват в системите за градски транспорт и няколко други общински услуги(градските тоалетни например).

За сега не съм видяла каква стойност ще се зарежда, но ще пиша, когато разбера.

 

pet_sise_basina_istanbulkart_a_kac_lira_yuklenecek_h80413_943cf.jpg

 

petmakine.jpg

 

bir-pet-sise-istanbulkarta-ne-kadar-yukleme-yapacak-aciklandi-h1536319175-67b8f4.jpg

 

Проблема с пластмасовите бутилки е голям не само в Истанбул.

Там живеят над 15 милиона души и особено лятото пластмасовите бутилки са навсякъде... Това е един добър начин хората сами да помислят за околната среда, като поставят бутилките в автоматите за рециклиране, а по този начин печелят пари за своята Истанбулкарт. Освен това Една рециклирана пластмасова бутилка произвежда достатъчно енергия за захранване на 60-ватова крушка за няколко часа.

Браво за желанието на градския транспорт в Истанбул(IBB) за голямата стъпка към повишаване на осведомеността относно рециклирането в Истанбул.

 

  • Харесвам 13
  • Браво 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Нещо интересно, което се провежда в момента в Истанбул.

Teknofest Istanbul

Програма

Мястото е Новото летище на Истанбул, а до там е осигурен превоз от различни точки на Истанбул.

По този повод видях и първото явно неофициално кацане на Turkish Airlines на това летище, докато събирах информацията.

Това, което основно привлече моето внимание е авиошоуто, което ще има всеки ден.

Освен всички неща, които са изложени, има и различни самолети, а шоуто ще бъде на  Solo Turk:

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

В неделя на 21-ви октомври в 15,30 часа ще бъде официално открита още една изградена отсечка от М5 - Yamanevler-Çekmeköy.

Не съзрях някаква туристическа полза от това, но за живеещите там ще е много удобно.

Линията M5 сега е от Üsküdar до Çekmeköy.  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

На 29.10 в понеделник градския транспорт в Истанбул ще се движи по празнично разписание.

За цените не срещнах информация.

 

И нещо любопитно: Снимка от въжена линия, която е работела само през лятото от 1958г. до 1961г., а сега на това място е построена въжената линия  Maçka-Taşkışla.

 

43641718_2114703048623025_4788184456756199424_n.jpg

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
преди 1 час, montepinar каза:

След това дадоха транспортния министър, който смело каза, че до няколко години се предвижда да се построи триетажен тунел под Босфора, който да свързва летище Сабиха Гьокчен с новото летище в Арнавуткьой и целият трансфер да трае 1 час

 

Третият етаж за какво ще е за влакове ли? И всъщност какво ще се случи с другите 2 летища? Ататюрк май ще го оставят за карго, ами Сабиха ще продължава да работи ли 🙃

Връзка към мнение
преди 15 часа, tch каза:

Третият етаж за какво ще е за влакове ли? И всъщност какво ще се случи с другите 2 летища? Ататюрк май ще го оставят за карго, ами Сабиха ще продължава да работи ли 🙃

Е, това вече няма как да знам за какво ще служи третия етаж, но казаха, че ще е във вид на тръба и ще се строи няколко години.

На втората снимка всъщност и това пише Юч катлъ тюп тюнел...  - триетажен тунел-тръба ("булущураджак" - ще бъде открит). Като излезе от Босфора, в европейската част тръбата ще минава на няколко метра над другите пътища, пак уж извън града.

 

Ататюрк е строено в Йешилькьой, когато е бил извън града. Тогава село, сега квартал. И  след като Ист. се разрастна до голям мегаполис, Ататюрк е реално.. на централно място в европейската му част и е заобиколено от квартали, излитащите и кацащите са буквално на всяка минута, това е шум за околните квартали, летището е заобиколено от блокове. Няма и накъде да се разширява, не може да се строи нов терминал, това го изтъкваха като причина. А масово азиатски и руски авиокомпании, които са в черния списък на ЕС имат право да кацат в Турция. И въпросното летище служи като основна трансферна точка за Европа, тъй като пък от него се лети и до всяка европейска страна.

Сабиха Гьокчен е строено доста по-късно и много отдалечено от кварталите. Но с разрастването на града, те почти са го стигнали. Догодина и метрото ще стига до него (М4, после и М10) Но могат да се строят нови терминали и да се разширява, за разлика от Ататюрк.   Та това е идеята, едно азиатско и едно европейско летище в Истанбул.

И далеч не е най-близкото до българската граница (както тръбят по всички медии тук). Много по-близо до БГ е летището Чорлу-Текирдаа. А уж през 2021г ще е готово и Одрин-Къркларели, но май няма да е международно

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 40 минути , montepinar каза:

А уж през 2021г ще е готово и Одрин-Къркларели, но май няма да е международно

Направо изби рибата (в моите очи, разбира се)! Винаги съм си мислил, че в перспектива Одрин би могъл да има свое летище, но че вече  има проект на летище Одрин-Къркларели, ме изненада. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В неделя на 11-ти ноември ще се проведе Истанбул маратон. Ще има затворени улици по трасето в интервала от 5,00 до 14,30 часа. Основно автобуси ще бъдат с ограничено/променено движение. 

Това са улиците с ограничено движение, както и подстъпите към тях.

 

Maraton-parkur-1.jpg

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, epetkov каза:

Направо изби рибата (в моите очи, разбира се)! Винаги съм си мислил, че в перспектива Одрин би могъл да има свое летище, но че вече  има проект на летище Одрин-Къркларели, ме изненада. 

да, лятото четох, че до 2021г. трябва да е готово въпросното летище между Одрин и Лозенград, планирано е като Trakya havalimanı и ще прави връзка с високо-скоростния влак YHT (Yüksek hızlı tren) по линията Халкалъ-Капъкуле

image.jpeg.56b28884b14bb4fd29e4d8a994692a12.jpeg

 

Тези летища, които в момента се строят са: 

image.png.e93cf45d64d372f038ce78f696c9e5ff.png

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_airports_in_Turkey 

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.