Прескочи до съдържание

Истанбул и Турция - новини и дискусии


Mary

Препоръчани мнения

На 3.12.2019 г. в 0:25, aleks_s каза:

Вече изпробвано, преди няколко дни в Истанбул. Резервирах с друга фирма - Alldaywifi . Между другото в последния момент, т.е. направо от летището, докато изчаквахме да ни минат няколко часа между двата полета 🙂 Посочих като място за доставка хотела, в който щяхме да отседнем и при пристигането ни вече ни очакваше малко пакетче. Вътре има това , резервна батерия, зарядно и кратко указание за работа + предварително адресиран пакет за връщане на устройството. Качеството на интернета беше много добро, НЕОГРАНИЧЕН, ние го използвахме на 4 телефона и един таблет, но могат да се захранват до 10 устройства.

Последният ден опаковах всичко и просто го оставих пак на рецепцията на хотела.

Много, много съм доволна! Препоръчвам на всички, които биха посетили Турция!

allday_hand.png

Здравейте, опитвам се да поръчам това устройство но ме пита за код на полета, а аз съм с кола. Може ли да се напише нещо друго?

Връзка към коментар

Сега опитах , ако при резервацията посочите, че искате да ви доставят устройството на място в хотел, не ви иска никакъв номер на полет. А ако искате, в момента имам и код за намаление, мога да ви го дам 🙂

Връзка към коментар

Като почна  да поръчвам, ми дава да напиша код " Нова Година". За този ли код говорите или за друг, ако е друг ще ви дам поща. И ако правилно съм разбрал сега плащам и устройството ше ме чака в хотела на рецепцията, и после там ще си го оствя?

Връзка към коментар

Точно така, на рецепцията в хотела ще ви чака и пак там можете да го оставите преди да си тръгнете, а те ви изпращат имейл за потвърждение. Аз имам персонален код, който те ми изпратиха след пътуването, а скоро няма да мога да го ползвам.

Това е 9D51119E 10 % намаление, валиден до 26/05/2020 и може да се ползва до 3 пъти.

Връзка към коментар

Дни с безплатен обществен транспорт в Истанбул през 2020г.

 

1 януари 2020 г. (Нова година)

23 април (Национален суверенитет и Ден на детето)

1 май (Ден на труда и солидарността)

19 май (Ден на младежта и спорта на Atatürk)

24-25-26 май (празник Рамадан - 3 дни)

15 юли (Ден на демокрацията и свободите)

31 юли - 3 август (Байрям - 4 дни)

30 август (Ден на победата)

29 октомври (Ден на републиката)

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
На 16.12.2019 г. в 11:56, Kamen каза:

Може би ще е полезно:

 

https://istanbeautiful.com/24-hour-public-transport-in-istanbul/

 

The 24-hour public transport in Istanbul will initially take place exclusively for the weekend, Friday and Saturday nights, (between 00:30 – 05:00), and passengers will be charged at double price. The 24-hour service will also be on Istanbul’s religious and public holidays, and for free of charge.

Проверено. На 1 януари/24ч/ транспорта/метра, автобуси, трамваи, ферита, фуникуляри/ беше безплатен с изключение на Мармарая, там си имаше такса.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Поздравления за изчерпателната тема! Толкова добре е обяснено и описано всичко, че щях да си остана само с четенето. 😃 Наложи се ,обаче, да се регистрирам ,за да попитам нещо конкретното, т.к. не открих из темите за Истанбул случай като моя. Та така, започвам с малко предистория. Със съпруга ми често сме посещавали Истанбул с наш автомобил, но само по работа. (Срамота! 🙈).  Решили сме през април да отидем, пак с колата, за три нощувки. Имам няколко конкретни питания относно местата за настаняване. Ще се радвам, ако някой ми помогне с конкретни отговори или поне насоки.

1.Ако сте с дете на годинка и половина и сте решили да посетите освен забележителностите в центъра+желязната църква+аквариума  Sea life+парк Емирган...Къде бихте се настанили- в кой район и защо? Иска ни се да не използваме много нашата кола,предвид трафика в града.

2. Обмисляме да наемем апартамент, вместо хотелска стая, предвид комфорта на детето. Това според вас, добра идея ли е?

3. Ще ни стигне ли времето за набелязаните неща ? За детето не е проблем да спи в количка навън през деня. 

4. Какво време може да очакваме в средата на април? (  дъжд, вятър...)

Предварително благодаря!!!

Връзка към коментар

На историческия полуостров е най-удобно и комуникативно отсядането, но тъй като улиците са тесни, хотелите със "собствен паркинг" са обикновено с паркиране на улицата. Така че трябва хубаво да проверите преди да резервирате и ако този вариант ви устройва да се уговорите да ви пазят място за колата. Най-добре е да я паркирате при пристигането и да я вземете при тръгването, а там с градския транспорт. Апартамент определено ще ви е удобен, но пак трябва да обсъдите паркирането. 3 дни ще ви стигнат за набелязаните обекти. Април ще е голяма лудница/трафик заради фестивала на лалето, включително и часове чакане на границата - трябва да го имате предвид. Времето е променливо - обикновено вали, духа доста, но може и да е слънчево. Аз колкото пъти съм била април все уцелвам студено време. Затова вече ходя от месец май нататък /лятото там ми е най-любимо/.  

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Здравейте,

Благодаря на  Maryза изнесените празнични дни за 2020г. Гледам, че нашият престой включва 23.04. Ако някой е запознат, да сподели моля как го празнуват, нещо специфично или особено, поздрави и/или пожелания за този ден... 

 

Връзка към коментар
преди 10 часа, Светославов каза:

Здравейте,

Благодаря на  Maryза изнесените празнични дни за 2020г. Гледам, че нашият престой включва 23.04. Ако някой е запознат, да сподели моля как го празнуват, нещо специфично или особено, поздрави и/или пожелания за този ден... 

 

Истанбул е доста странен по време на празници. От една страна се усеща липса на хора, а от друга има дост народ на някои места, както и задръствания в определени зони. 
На границата ще е ужасно в посока България точно преди почивните дни. 
Пожеланията са традиционни - по-младите изказват уважение към по-възрастните. По-богатите раздават на по-бедните. 
Имаше и определен поздрав на турски, но не го помня. 
Като се прибера ще пиша повече. 
 

Транспортът ще е безплатен в определени дни. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Извинявай, не съм уточнил, че ще сме в Гьореме по това време. Предполагам, че там е по-провинциално и с (може би) по-силно усещане за празник.

Успешно прибиране и подробен фотоотчет 🙂 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Светославов каза:

Извинявай, не съм уточнил, че ще сме в Гьореме по това време. Предполагам, че там е по-провинциално и с (може би) по-силно усещане за празник.

Успешно прибиране и подробен фотоотчет 🙂 

Специално този празник /23/04/ е по скоро с културна насоченост към децата.

Както и Mary каза, изразява се с почит към по възрастните традиционно, но и се организират забавления за децата.

Доколкото прочетох, тази година ще се чества кръгла 100 годишнина, тъй че  може и да е по-помпозно отбелязването.

Гьореме е малък и силно туристически град. Едва ли деня ще се усети като празник, не съм сигурна и за транспорта дали ще е безплатен.

Аз лично там съм ползвала само междуградски автобус и основно таксита, защото разстоянията между градчетата са много малки.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
19 hours ago, Nefertiti said:

Поздравления за изчерпателната тема! Толкова добре е обяснено и описано всичко, че щях да си остана само с четенето. 😃 Наложи се ,обаче, да се регистрирам ,за да попитам нещо конкретното, т.к. не открих из темите за Истанбул случай като моя. Та така, започвам с малко предистория. Със съпруга ми често сме посещавали Истанбул с наш автомобил, но само по работа. (Срамота! 🙈).  Решили сме през април да отидем, пак с колата, за три нощувки. Имам няколко конкретни питания относно местата за настаняване. Ще се радвам, ако някой ми помогне с конкретни отговори или поне насоки.

1.Ако сте с дете на годинка и половина и сте решили да посетите освен забележителностите в центъра+желязната църква+аквариума  Sea life+парк Емирган...Къде бихте се настанили- в кой район и защо? Иска ни се да не използваме много нашата кола,предвид трафика в града.

2. Обмисляме да наемем апартамент, вместо хотелска стая, предвид комфорта на детето. Това според вас, добра идея ли е?

3. Ще ни стигне ли времето за набелязаните неща ? За детето не е проблем да спи в количка навън през деня. 

4. Какво време може да очакваме в средата на април? (  дъжд, вятър...)

Предварително благодаря!!!

Изкарахме Нова Година 2020 в Истанбул с 2 деца /на 9 и 11 г/. Пътувахме с кола и за мен бе от основно значение къде и как ще паркираме. Отседнахме в апартамент от airbnb. Пред апартамента винаги имаше място за паркиране. Отседнахме в квартал  Beyoglu. Апартамента не го препоръчвам, иначе квартала има и цветнокожи, но не сме се чувствали притеснени /дори и прибирайки се около полунощ/. Удобно и близо ни бе до историческата част, където обикновено няма място за паркиране. До аквариума и Legoland си ходихме с колата. Доста изгодно си закупихме билети за Sealife + Legoland + Madame Tussauds - излезе ни по 10 лв на атракция. /Споделям за хора с по-големи деца - на нашите им беше адски интересно/. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 42 минути , Kalina Ivanova каза:

Специално този празник /23/04/ е по скоро с културна насоченост към децата.

Както и Mary каза, изразява се с почит към по възрастните традиционно, но и се организират забавления за децата.

Благодаря!

Е, ясно е, че детското в нас ще бъде подобаващо поглезено и почерпено 🙂 , но в сводката на Mary е отбелязан и като ден на нац. суверенитет. 

Колкото за транспорта, щъкането с долмушите наоколо е по няколко лири, доколкото попрочетох, тъй че за това не се кахърим.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Светославов каза:

Извинявай, не съм уточнил, че ще сме в Гьореме по това време. Предполагам, че там е по-провинциално и с (може би) по-силно усещане за празник.

Успешно прибиране и подробен фотоотчет 🙂 

Посред нощ съм видяла, че

май месец ще сте там. :smile:

През април на този ден няма нищо особено. 
Още повече в толкова туристическо място! 
 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 36 минути , Светославов каза:

но в сводката на Mary е отбелязан и като ден на нац. суверенитет. 

и това,

и това:

https://www.trt.net.tr/bulgarian/turtsiia/2019/04/23/chiestvamie-23-april-praznik-na-dietieto-i-dien-na-natsionalniia-suvierienitiet-1188266

 

 

преди 37 минути , Светославов каза:

Е, ясно е, че детското в нас ще бъде подобаващо поглезено и почерпено 🙂

И това казано на човек, дето е роден на 1/06:girl_dance:, детска радост да има

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
On 2/6/2020 at 2:22 PM, Nefertiti said:

Поздравления за изчерпателната тема! Толкова добре е обяснено и описано всичко, че щях да си остана само с четенето. 😃 Наложи се ,обаче, да се регистрирам ,за да попитам нещо конкретното, т.к. не открих из темите за Истанбул случай като моя. Та така, започвам с малко предистория. Със съпруга ми често сме посещавали Истанбул с наш автомобил, но само по работа. (Срамота! 🙈).  Решили сме през април да отидем, пак с колата, за три нощувки. Имам няколко конкретни питания относно местата за настаняване. Ще се радвам, ако някой ми помогне с конкретни отговори или поне насоки.

1.Ако сте с дете на годинка и половина и сте решили да посетите освен забележителностите в центъра+желязната църква+аквариума  Sea life+парк Емирган...Къде бихте се настанили- в кой район и защо? Иска ни се да не използваме много нашата кола,предвид трафика в града.

2. Обмисляме да наемем апартамент, вместо хотелска стая, предвид комфорта на детето. Това според вас, добра идея ли е?

3. Ще ни стигне ли времето за набелязаните неща ? За детето не е проблем да спи в количка навън през деня. 

4. Какво време може да очакваме в средата на април? (  дъжд, вятър...)

Предварително благодаря!!!

 

Ние спахме в района на парка Гюлхание, ето тук съм разказала подробно 🙂

 

1. В този район, защото има лесен достъп до парк и различни забележителности без да прекарвате излишно време в пътувания с градски транспорт.

 

2. Категорично по-д-обре апартамент.

 

3. Зависи какво искате да видите, аз съм била десетки пъти в града и пак не ми стига времето там 🙂

 

4. Април е фестивалът на лалето и е страшна лудница от туристи, не ви препоръчвам да пътувате петък, защото на границата е ад. Иначе времето е приятно, но човек никога не знае. Не е имало бури или крайно лошо време, вятър винаги има там 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

От 10.02.2020г. има нови цени на градския транспорт в Истанбул:

 

toplu ulasim.jpg

 

Основното е, че първо пътуване вече ще струва 3,50 т.лири с Истанулкарт, първа смяна на тр.средство - 2,50тл, втора смяна - 1,90тл и т.н.

В Метробусите също има промяна. За Мармарай не намерих цените, че в сайта явно се променя нещо и не работи частта с цени.

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар

Вчера беше извършено пробно пътуване от кмета на Истанбул Ekrem İmamoğlu по линия М7 - Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey(с розово начертах линията).

Строящото се все още метро М7 ще бъде безпилотно и ще започне да работи от 19-ти май - празник на Ататюрк и ден на младежта и спорта.

 

И още един период на откриване стана ясен - на трамвай Т5 - Eminönü – Alibeyköy(с жълто съм го маркирала на картата) - засега е доста ориентировъчен, но ще е в последното тримесечие на годината вероятно. Преди почти година съм писала за този трамвай и явно има още доста за довършване.

 

И двете линии са по доста натоварени трасета и ще се облекчи транспорта. 

М7 е и в посока летище Истанбул.

 

 

0878.png

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
Публикувано: (редактирано)

Още нещо ново в Истанбул.

От събота фериботите по две линии стават денонощни: Kadıköy-Karaköy-Beşiktaş и Beşiktaş - Üsküdar.

 

Редактирам, защото се появиха точните часове на линиите:

0236.png

 

Редактирано от Mary
  • Харесвам 10
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

До края на март в Истанбул са затворени за посещение следните обекти и музеи:

Yerebatan Sarnıcı

Şerefiye Sarnıcı

Tekfur Sarayı Müzesi

Panorama 1453 Müzesi

Miniatürk

Türk Dünyası Kültür Mahallesi

Atatürk Müzesi

Aşiyan Müzesi

Karikatür ve Mizah Merkezi

İtfaiye Müzesi

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И малко полезна информация за някои, които все пак по някаква причина ще се озоват в Истанбул.
На 24 март Министерството на вътрешните работи издаде декларация, в която обяви, че магазините могат да обслужват клиентите между 9:00 и 21:00 часа, като добавят, че броят на клиентите във всеки магазин трябва да бъде ограничен до една десета от общия брой хора, които могат да се поберат в него въз основа на площта му. Освен това бе обявено, че превозните средства за обществен транспорт, които работят в  градовете, могат да запълнят само 50% от капацитета си с хора наведнъж.
От 23 март Капалъ чарши е с ново работно време и ще  работи между 10.00 ч. и 16.00 ч., Но влизането и излизането ще се контролира и ще се извършва само през две врати.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.