Прескочи до съдържание

С дете до 2 години в самолета..


Препоръчани мнения

Здравейте , много се радвам , че попаднах тук , защото съм доста объркана по повод предстоящия ми полет.На 04.08.2013г. ще летя заедно с дъщеря ми и майка ми от София до Валенсия. Дъщеря ми е на година и половина. Резервирала съм билети за трите (една обща резервация),Предстои ми да чекирам онлайн.Искам да попитам колко милилитра течности мога да нося в ръчния багаж и каква храна мога да взема за детето.Също така съм притеснена за положението на детето в самолета  - през целия полет ли трябва да е в мен?.То не е с отделен билет , за него платих само такса бебе.Ще се радвам на всякакви съвети за пътуването ми с детето.Много се притеснявам , защото тя ми е малко дивичка...Пропуснах да спомена , че ще пътуваме с Wizz air.Предварително благодаря!

Връзка към мнение

Добре дошла :)

 

Надявам се някой да ти даде практически отговор, който е пътувал с бебе, аз мога да ти кажа регулациите. 

Течностите трябва да са в контейнери по-малки от 100мл и при проверката за сигурност да са в отделно прозрачно пликче. Разбирай, че ако носиш парфюм в шише от 150мл и са останали едва няколко капки пак нямаш право - трябва опаковката да е под 100мл. Иначе колко продукта може да вземеш под 100мл имаше ограничение 1л (ако не се лъжа), на практика никой не го гледа, пък и се съмнявам да помъкнеш повече от 10 опаковки :)

 

Всичко това НЕ зависи за бебешка храна, обаче! Т.е. може да си вземеш колкото е необходимо за пътуването, може да те накарат на скенера да опиташ от биберона за да демонстрираш, че наистина е храна и е безопасно. Шашава работа :)

 

За останалото, надявам се някой който е летял с бебета да сподели, на останалите пътници не им е много приятно да има ревящо беше до тях, но повечето разбират и са толерантни :) Може би не е лоша да идея да доплатиш за XXL място, 10 евро на полет е, ще те сложат на първия ред и ще има повече място, иначе стандартните седалки на Уиз може да са малко теснички за бебе. Всъщност не съм сигурен дали по подразбиране не те слагат на тия места и без да доплащаш, пак се надявам някой да се включи с информация от опит...

Връзка към мнение

Благодаря за експресния отговор. А на какъв език ще говорят стюардесите? Малко тъп въпрос, но предполагам , че ще имам въпроси към тях и ако не говорят английски или български не знам как ще се разберем...

Връзка към мнение

В полетите от/до България екипажа винаги е от българи, освен ако не е станало нещо и самолета е заменен с някой от друга база :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей и добре дошла!

 

Храна вземи колкото трябва за полета, може и повече, но ще се налага да я отваряте и пробвате, така че не прекалено много. Ако не са някакви прекалени диваци на секюритито ще пробвате само едно бурканче, но кой знае.

След като не сте платили за място, ще трябва да си държите детето в скута през цялото време, освен ако няма свободно място до вас, тогава може да го оставите там, но ще трябва да го взимате при излитане, кацане и турбуленция.

По принцип има едни кошчета за бебета, но Уиз много ме съмняват да осигуряват такива екстри, пък и 1.5 години е достатъчно голяма, за да не влиза в тях.

Общо взето 3 часа на ръце се преживяват, не е чак голям проблем, може да се разхождате евентуално ако няма много хора на пътеката. Походете преди качването да се поумори и може направо да си спи през целия полет. Вземете доста играчки, за да я занимавате, добре е да има познати любими играчки + нещо ново, което не е виждала, опаковано като подарък за по-интересно. В моя случай една играчка самолетче доста помогна, бяхме седнали и излитането се забави доста време, аз си говорех с дъщеря ми за самолети като показвах съседния, и като тръгнахме тя ревна, че самолетчето се отдалечава и си го иска, та аз извадих играчката и тя се успокои. Общо взето не се притеснявайте, другите пътници ще ви разберат, ако се опитвате да я успокоите, това което няма да се хареса е ако я оставите да се дере без да и обръщате внимание.

Не съм сигурен, но Уиз имат база в София и български екипажи, поне когато съм летял с тях преди време беше така. Английски е поне би трябвало да говорят, ако не български.

Успех пожелавам, ще пиша още ако се сетя нещо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всъщност не съм сигурен дали по подразбиране не те слагат на тия места и без да доплащаш, пак се надявам някой да се включи с информация от опит...

При Wizz няма "по подразбиране". Прозаично е, не си платил - няма XXL място. :)

Даже няма правило в коя част на самолета да се настаняват хора с малки деца. Преди, мисля че имаше нещо като неписано правило да се настаняват в предната част на самолета, сега е - където си намери място (освен в случаите на заплатена услуга).

 

Другото, което е добре да знаеш за пътуването с малко дете е, че ако на проверката за сигурност има опашка, обикновено минава служител, и те приканва да минеш с детето без да чакаш. Ако не мине такъв служител, просто минаваш отпред. Всеки редовно пътуващ е наясно и няма проблем, а ако има някой за първи път сред чакащите, който не е наясно с това правило, едва ли ще направи проблем, при положение че всички други спокойно те пропуснат напред.

Същото е и на гейта при качването на довеждащите автобуси (в София), във Валенсия няма автобуси от терминала до самолета, там си с предимство на ръкава.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Секюритито принципно не се заяждат, но все пак като вземате храна, гледайте да не в количество за цяла група в яслата. И за предпочитане други течности не носете.

При Wizz, а и при повечето други превозвачи, майки с малки деца се настаняват с предимство. Това ще рече, че като отворят гейта първо минават тези които са си платили приоритито и тези с малки деца. Съответно после като влизаш в самолета можеш да си избереш място, че при тях няма запазени.

За стюардесите - дори и да не говорят български, няма да имаш проблеми с въпросите, ще те разберат какво искаш :) освен ако не ги питаш за нормалният брой на митохондриите и лизозомите в една клетка.

Иначе, ако има свободни места може да не я държиш в себе си. Задължително е при излитане и кацани и при всеки друг повод в който светне индикатора за коланите да е в теб и да е с колана който ще ти дадът в началото. Много добра идея ти предложи колегата neuromancer - остави я да пощурее и да се измори преди полета, така шанса да заспи след излитане е голям, а съответно на теб ще ти е по-спокойно.

Редактирано от Бисер
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С лоукост не са ми прави проблеми нито с храната, нито с водата. Но виж с редовните линии, направо ми обърнаха хастарите. Пих и ядох като за световно, пред тях. :biggrin: Колкото до това, дали детето е през цялото време в теб - да, абсолютно задължително и ти дават един детски колан, с който да вържеш бебето. Самият колан се закача по специфичен начин за твоя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С лоукост не са ми прави проблеми нито с храната, нито с водата. Но виж с редовните линии, направо ми обърнаха хастарите. Пих и ядох като за световно, пред тях. :biggrin:

Всъщност - проверката по сигурността няма много общо с авиокомпанията ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всъщност - проверката по сигурността няма много общо с авиокомпанията ;)

Ами не знам, но е факт, че дори не са ме питали имам ли шишета, буркани с храна и прочее храни за бебето. Нищо! :)

Връзка към мнение

Може да й даваш да пие вода на излитане и кацане, ако е будна, за да преглъща (за изравняване на налягането в ушите). Количката може да я качите в последния момент т.е преди да се качите на самолета.

 

Иначе да, както вече са ти отговорили, детето трябва да стои в теб, ще ти дадат специален колан, който се закрепва за твоя колан. Мисля, че така е и по-безопасно за детето.

 

Мен не са ме карали да опитвам храна, но това явно е въпрос на късмет. Както и как ще се държи детето. Вземи повече играчки, макар, че не винаги помагат :-). Дано да имате късмета да заспи и да спи през по-голямата част.

 

Както и lordbuck  е писал, щом ще пътувате без бащата, ще ти трябва и декларация от него, нотариално заверена, че е съгласен да пътува без него.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Леле, тази тема колко бързо се е развила...май няма какаво да се добави. 

Давай смело, не се плаши всичко ще е наред. Дъщеря ми на годинка и половина вече имаше 20 полета :rolleyes:, никога не е имало проблеми.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

не е от зададените въпроси, но не забравяйте декларацията за разрешаване на пътуването от бащата.

 

Изключително важно!! А ако детето има двойно гражданство и носят и двата му паспорта - би могло да се мине и без декларация.

 

Може да й даваш да пие вода на излитане и кацане, ако е будна, за да преглъща (за изравняване на налягането в ушите). Количката може да я качите в последния момент т.е преди да се качите на самолета.

 

Имам спомени, че понякога се е стигало до умишлено разреваване на деца по време на излитане или кацане, за да зинат и да се изравни налягането :) Разбира се, това е крайният вариант, ако пиенето или дъвкането са отказани.

 

Практически съвет и от мен, изпитан лично - не хранете детето обилно преди полета. Даже е добре да е леко гладно, та по-лесно да се навие да пие или да яде нещо по време на излитането. Имайте готовност с мокри кърпички и пликове за повръщане. Нашият син на година и осем месеца повърна точно час след излитането, без предварителен сигнал, без да гъкне, без даже да си промени изражението на лицето - просто повърна. Не че е нещо страшно, нито е сигурно, че и вас ще ви сполети същото, но е хубаво човек да е подготвен. И най-важното - наслаждавайте се на пътуването заедно с детето :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Изключително важно!! А ако детето има двойно гражданство и носят и двата му паспорта - би могло да се мине и без декларация.

Силно препоръчвам да не се разчита на това!

Ако детето пътува с единия родител, нека има декларация от другия, независимо от броя паспорти!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Силно препоръчвам да не се разчита на това!

Ако детето пътува с единия родител, нека има декларация от другия, независимо от броя паспорти!

 

От една страна си права - ясно защо.

От друга...ако аз имам право и законът е на моя страна, и въпреки това сам си налагам да се съобразявам - и се съобразявам - с някой/някакъв държавен служител, овластен с капка власт, който си въобразява, че може да дерибейства и да тормози гражданите без основание... това не е държавата, в която искам да живея, нито е животът, който бих искал да водя. А ако чакаме да слезе deus ex machina и да ни "оправи"... ами няма да стане. И никой не е казал, че ще е лесно онова, дето го искаме.

 

Решението на дилемата, за съжаление, е индивидуално и лично.

 

:)

Връзка към мнение

Направо съм изумена от бързите отговори , за което на всички съм много благодарна.Декларация от бащата имам.То не е с двойно гражданство , но баща му е с двойно (българско и руско).Но едва ли гражданството на бащата ще е проблем...

Връзка към мнение

Направо съм изумена от бързите отговори , за което на всички съм много благодарна.Декларация от бащата имам.То не е с двойно гражданство , но баща му е с двойно (българско и руско).Но едва ли гражданството на бащата ще е проблем...

Щом имаш декларация, другото не е важно!

 

А относно държавата и закона, и на чия страна са - е, това е последното нещо, което ме интересува когато съм на път с дете. Нека някой митничар, в изпълнение на служебните си задължения ( и ще е абсолютно прав), те направи "хахав" заради липсата на даден документ, пък ти си разсъждавай на чия страна е законът пред гишето с дете на ръце.

Нека не забравяме приказката: "Царят дава, пъдарят не дава!"

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Щом имаш декларация, другото не е важно!

 

А относно държавата и закона, и на чия страна са - е, това е последното нещо, което ме интересува когато съм на път с дете. Нека някой митничар, в изпълнение на служебните си задължения ( и ще е абсолютно прав), те направи "хахав" заради липсата на даден документ, пък ти си разсъждавай на чия страна е законът пред гишето с дете на ръце.

Нека не забравяме приказката: "Царят дава, пъдарят не дава!"

 

Въпросното разрешение за пътуване в чужбина на дете с един родител е от компетенцията на Гранична полиция, не на митницата, респективно митничарите. Направил съм си труда да отправя запитване, от полицията бяха любезни да ми отговорят, с изходящ номер, подпис и печат, че дете може да напусне пределите на страната, ако има двойно гражданство и представи и двата си паспорта на граничния пункт. Има тема някъде тъдява, качил съм пълния текст на писмото. Ще издам и една малка тайна - преди време подхвърлих на Основателя идеята да публикува тук или в блога си интервюта. Едно от първите, които лично аз бих се постарал да му осигуря, е с достатъчно високопоставен полицейски служител, който да разбие на пух и прах градските легенди, битуващи сред българите, както и илюзиите за царя, пъдаря и митничаря :) Иначе, както знаем, преклонената главица сабя не я сече.

Редактирано от captain_oveur
Връзка към мнение

наличието на два документа за пътуване, издадени от различни държави, не освобождава детето от изискването за декларация от отсъстващия родител. 90% от вариантите са описани много подробно тук: http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мъжът ми не е български гражданин. Детето пътува с един паспорт и декларация и обикновено коментара е "А, бащата не е българин", но си прибират копието от декларацията и минава за секунди.

 

Може и да е прав Капитана, но нямам желание да си губя един час в спорове на летището. Декларацията ми е безсрочна и оставям само копия, така че не ми е по трудно отколкото да нося 2 паспорта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Въпросното разрешение за пътуване в чужбина на дете с един родител е от компетенцията на Гранична полиция, не на митницата, респективно митничарите. Направил съм си труда да отправя запитване, от полицията бяха любезни да ми отговорят, с изходящ номер, подпис и печат, че дете може да напусне пределите на страната, ако има двойно гражданство и представи и двата си паспорта на граничния пункт. Има тема някъде тъдява, качил съм пълния текст на писмото. Ще издам и една малка тайна - преди време подхвърлих на Основателя идеята да публикува тук или в блога си интервюта. Едно от първите, които лично аз бих се постарал да му осигуря, е с достатъчно високопоставен полицейски служител, който да разбие на пух и прах градските легенди, битуващи сред българите, както и илюзиите за царя, пъдаря и митничаря :) Иначе, както знаем, преклонената главица сабя не я сече.

Така де, на полицията, не на митницата! 

Или си носиш декларацията или си носиш документ с подпис, изходящ номер и печат, с който да доказваш правотата си. По-лесно е да си извадиш декларация, отколкото да се сдобиеш с този документ, за който ти говориш.

Хубаво е човек да си знае правата и да си ги отстоява, но на гишето с дете на ръце не е най-удобният момент.

 

И искам дебело да подчертая, че точно в тези случаи съм на страната на полицаите, в крайна сметка става въпрос за трафик на деца и по-добре е дa се проверяват нещата изкъсо!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Горните мнения ме подсетиха, че е желателно да си носиш акта за раждане - в над половината от случаите са ми го искали, просто го поглеждат и ти го връщат, а на декларацията е хубаво да си направиш ксерокопия, защото си задържат при тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като стана дума за акта за раждане, мен ме накараха да го нося и превеждам за Южна Африка, като преди това дъщеря ми беше ходила в доста държави извън ЕУ, удоволсвието излизна над 100лв + две разкарвания, така че в един момент идват и 'тъпотиите' на конкретните държави.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.