Прескочи до съдържание

С дете до 2 години в самолета..


Препоръчани мнения

наличието на два документа за пътуване, издадени от различни държави, не освобождава детето от изискването за декларация от отсъстващия родител. 90% от вариантите са описани много подробно тук: http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm

 

"2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана."

 

От файла INFO_patuvane_deca.doc

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

"2.1 Когато при напускане на Република България детето притежава и представи на граничните полицаи валиден български паспорт или лична карта И валиден паспорт или лична карта на съответната друга държава, чиито гражданин е, декларация за съгласие от отсъстващия родител/родители няма да бъде изисквана."

 

От файла INFO_patuvane_deca.doc

Малко четеш както дяволът чете Евангелието. И по-нататък следва:

 

"Следва да имате предвид и следното:

 

Граничните полицаи имат право да извършват допълнителни проверки за автентичност на всички описани по-горе документи, интервюта с децата и придружаващите ги родители или други роднини или лица, както и проверки в автоматизираните информационни масиви."

 

Веднъж бях забравила декларацията (пътувахме с влак), полицаят ме свали, провери всичко възможно по компютрите, разпита ме подробно и после накара съпруга ми да си каже и майчиното мляко по телефона и след като се убеди, че ми е съпруг, го попита дали мога да мина границата, което костваше на другите 30 мин престой само заради мен. А мъжът ми си вдигна телефона на чист късмет - мрази да го носи и редовно го зарязва по цели часове.

 

Та, случаи всякакви – Носете си декларациите!   

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко четеш както дяволът чете Евангелието. И по-нататък следва:

 

"Следва да имате предвид и следното:

 

Граничните полицаи имат право да извършват допълнителни проверки за автентичност на всички описани по-горе документи, интервюта с децата и придружаващите ги родители или други роднини или лица, както и проверки в автоматизираните информационни масиви."

 

Това, което цитираш, е общовалидно - и за раздел 1 (При пътувания на ненавършили пълнолетие деца, които са само български граждани), и за раздел 2 (При пътувания на ненавършили пълнолетие деца, които са български граждани и притежават и друго гражданство). Тоест дали някой си носи декларацията или не - е абсолютно без значение, ако полицаят прецени, че има проблем.

 

Друго е по-важно: докога ще се плашим от сянката си и като видим някой пъдар, ще се на**раме в гащите, уважаеми приятели? Докога ще се снишаваме по навик, без да ни е грижа, че законът и правото са с нас? Докога ще гледаме да "минем", с деца на ръце, без да забелязваме, че децата ни гледат с широко отворени очи как ги учим, че правдата е абсолютно безсмислена категория в нашата мила родина? Докога все ще ни е неудобно да се защитим от произвола? С деца на ръце - неудобно. В болничното легло, в лекарския кабинет - неудобно. На пътното платно - неудобно. Тук неудобно, там неудобно... А къде, кога е удобно? Удобно ли е изобщо? Удобно ли е да кажем на дерибея, на чиновника, на старшината - хей, в България има закони, правила, и според тях аз имам права? Спазвам законите - спазвай ги и ти! ...Ходим навън, виждаме свят...поне малко чувство за принадлежност към имагинерното гражданско общество не прихванахме ли? 23 години като не стигат, колко още ще е така? Докога?

 

Не, честно... чувствам се изключително неприятно да се стига дотам едва ли не да се извинявам, че държа на правата си и на закона.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нека обобщим по темата:

 

1 Паспорт на детето

2 Декларация (изготвена при нотариус!) от другия родител, ако пътува само с единия + ксерокопия

3 Акт за раждане

 

Това е в общия случай.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Нека обобщим по темата:

 

1 Паспорт на детето

2 Декларация (изготвена при нотариус!) от другия родител, ако пътува само с единия + ксерокопия

3 Акт за раждане

 

Това е в общия случай.

 

Да дообобщим

 

1. Двата паспорта на детето;

2. Акт за раждане.

 

Това е в частния случай - двойно гражданство на детето и функциониращ гръбнак у родителите. Евентуално и еднопосочен билет с крайна точка другата родина на детето би бил полезен.

Връзка към мнение

Ако с двата паспорта ходиш напред-назад между двете държави, издали паспортите - това ок! И пак се започват едни - къде отивате, къде е другият родител, целта на пътуването Ви и т.н.

 

Обаче ако отиваш в трета държава, няма да те пуснат без проблеми!

 

И не виждам защо толкoва настояваш да не си извадиш една декларация, която струва 3-4 лева и процедурата отнема 10 минути.

Връзка към мнение

Аз имам декларация от мъжа ми , отдавна съм я изкарала.По въпроса за гражданството , само мъжът ми е с двойно гражданство, детето не е. Отново благодаря на всички за оказаната помощ.

Връзка към мнение

Изчетох темата и си мисля - а дали си даваме сметка кога и защо са въведени декларациите от другия родител... Дали не е било заради случаи, в които един от родителите взема самостоятелно решение къде и как да пътува с детето/децата? Хубаво би било да уважаваме смислените разпоредби поне малко... :)

А може би някой ден ще дойде и това време, когато всеки родител ще може да декларира пред властите своето съгласие детето му да пътува, попълвайки електронна форма и заверявайки я със своя УЕП... :rolleyes:

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Аз отново моля за помощ. Току що чекирах онлайн мен , майка ми и дъщеря ми , но ми издават само 2 бордни карти , а името на дъщеря ми не фигурира в нито една от тях.Попълних и данните , заявила съм по принцип , че трябва да пътува с мен , но накрая за нея нямаше бордна карта.Опитах да се обадя на телефона , посочен на сайта , но се оказа ,че отговарят на него до 22.00 часа.Къде може да съм сбъркала и мога ли да поправя евентуално грешката.Полета ми е другия ден , не знам дали имам време.

Връзка към мнение

и още нещо , платила съм за един куфар и един малък салонен багаж , който е безплатен. На бордната ми карта пише ;; услуги:малък салонен багаж" и срещу него ,,1чанта". Тази една чанта куфарът ли е или пак съм объркала нещо?

Връзка към мнение

Подозирам, че няма бордна карта, защото няма и място за нея, а ще е в скута ти. Надявам се някой да потвърди. 

 

Да, чантата ще е куфара. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

По пътя на логиката е така , няма място - няма бордна карта.Но в указанията са посочили , че задължително трябва да разпечатам и бордна карта на детето. Дано не се окаже , че съм сбъркала и тази грешка да ми излезне солено.

Връзка към мнение

Как точно излизат нещата в сайта на уиз като направиш онлайн чекирането?

 

Ето така е при мен:

 

2013-08-03_01-51-12.png

 

При теб предполагам има още една кутийка за майка ти и за бебето, до името на бебето липсват бутоните за отпечатване ли?

Връзка към мнение

Нямам опит с Уиз, но други подобни даже не показваха бебетата в списъка с пътници и аз се бях уплашил да не съм ги забравил.

Ако не можеш да повториш чекина, и нищо не излиза като разцъкаш страниците, предполагам че няма какво да направиш докато не стигнеш до гишето.

Бритиш даваха бордна карта за бебета без място, но те не са лоукост.

Връзка към мнение

MS Mariana

Galina Ivanova(бебе)

Въведена информация за пътник
Регистриран
Отпечатване на бордна картаОтпечатване на бордна карта от PDF Регистрацията все още не е открита       Важно:Можете да регистрирате само пътници с предоставена пълна информация.
Връзка към мнение

MS Mariана
Galina Ivanova(бебе)

Въведена информация за пътник
Регистриран

Отпечатване на бордна карта

Отпечатване на бордна карта от PDF

Регистрацията все още не е открита

Редактирано от maryanna
Връзка към мнение

Мисля, че те разбрах :) Т.е. и двете имена са изредени в една кутийка от таблицата вляво, погледни си внимателно бордната карта дали няма добавено на нея +бебе или нещо подобно?

Връзка към мнение

Мисля , че реших проблема.Свързах се с оператор на импулсния телефон(разбира се ) , оказа се , че при регистрация съм натиснала ,,регистрация без дете" , вместо само ,,регистрация".Но пък това ,,без дете" е написано много ситно и явно съм го прочела "с дете".Отмениха ми чекирането и го направих на ново.Вече заедно с моята карта излезна и тази на дъщеря ми.Това го пиша , за да се знае от други заблудени майки като , че трябва да се чете много внимателно.И сега като гледам бордната карта на майка ми се оказва пък , че след като съм въвела датата на изтичане на личната и карта съм натиснала бутона под полето с номера  и на бордната и карта не излиза дата на изтичане на личната карта.Не знам изобщо защо са го сложили този бутон и е активен , след като въвеждам дата за изтичане на паспорта.Дано не ми направят проблем.Благодаря ви още веднъж за отговорите.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Някой има ли опит с дете, пътуващо само? На моя съученичка преди дни връщат детето. До колкото разбирам то е било с "декларация", влязло е с придружител за бординг и митническа полиция го връща заради неточност. От Бг Еър казали, че не знаели точно каква трябвало да е декларацията. Има ли някъде описано с образец какво е необходимо да носи детето, на 10 години, да знаят следващ път?

Редактирано от Сю_
Връзка към мнение

Само теоретично, трябва да има нотариално заверена декларация от двамата родители, че разрешават детето да пътува само, освен нормалните документи, валидни за всеки (паспорт / лична карта). Не знам за образец, но щом е нотариално заверена, в офиса на нотариуса трябва да я направят както трябва, все пак това им е работата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На страницата на външно има примерен модел. Иначе това е стандартен нотариален документ. Къде е станало връщането?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.