Прескочи до съдържание

Исландия на пролет


Препоръчани мнения

Това е дилемата-дали да ходим на север или от Hofn да се върнем и да доразгледаме на юг+евентуално архипелага,за който ти спомена+задължително китове в Рейкявик.

 

Ами веднъж стигнали до Хофн, според мен е по-добре на север да идете, все пак са нови неща и няма да повтаряте. Хофн си е баш на средата. Иначе въобще не стигайте до там и обърнете на Йокулсарлон според мен.

Връзка към коментар

Ама как няма да направите пълна обиколка, 7 дена са напълно достатъчни, ние я направихме за 6. В северната част има 2 национални парка - Asbyrgi  и Hljodhaklettar, ние не успяхме да отидем до там, че имаше сняг и пътя бешв затворен, но за вас в края на май няма  да има проблем. Там е

Детифос

post-169-0-09207500-1406101755_thumb.jpg 

Goðafoss

 post-169-0-69826800-1406101772_thumb.jpg

Myvatn Lake

 post-169-0-35329800-1406101767_thumb.jpgpost-169-0-12215900-1406101762_thumb.jpg

църквата в Blönduós

post-169-0-16110200-1406101778_thumb.jpg

 Hvitserkur

post-169-0-60396300-1406101784_thumb.jpg 

и Hraunfossar

  post-169-0-42603500-1406101793_thumb.jpg

post-169-0-13872200-1406101801_thumb.jpg

Редактирано от slujitel
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Ето още красиви места, снимани по пътя в северната част

post-169-0-21593900-1406102308_thumb.jpg

Тук замята е разцепена на две

post-169-0-77737600-1406102314_thumb.jpg

а тук можете да се качите и да се разходите по ръба на вулкана

post-169-0-05589100-1406102320_thumb.jpg

post-169-0-01152200-1406102326_thumb.jpg

post-169-0-48533300-1406102331_thumb.jpg

post-169-0-89413200-1406102336_thumb.jpg

post-169-0-37206400-1406102343_thumb.jpg

post-169-0-46906600-1406102348_thumb.jpg

post-169-0-53175500-1406102355_thumb.jpg

post-169-0-27591400-1406102361_thumb.jpg

За мен да отидете до там за 7 дена и да не извъртите кръга е голяма загуба.

 

 

Редактирано от slujitel
  • Харесвам 8
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Е,вече имаме билети с AirBerlin

13.05.2015-21.05.2015

Започвам със спането.

Тотал 310евро на човек с чекиран багаж и един стоп в Берлин.

Редактирано от Emil Chakalov
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Така като чета почти никой не е ходил в северната част на острова.Ние решихме да обиколим целия остров.Намирам в Husavik една агенция за гледане на китове и пъфини-North sailing,които предлагат обща екскурзия до Lundey-The puffin island,като по пътя се наблюдават китове.Някой има ли някакво мнение относно наблюдаването на китове на север?

Другият вариант е в Рейкявик последния ден,но се притеснявам,че ако е лошо времето може да няма излизания в океана.Пък и ще летим през нощта и жена ми нещо не е много навита през деня да се люшкаме на кораб и цяла нощ да летим.

Другият ми въпрос е как се стига до повечето водопади и гейзерите?Имам в предвид дали се ходи почти до тях с кола или има дълги пешеходни преходи?Това ми е важно при планиране на дневните трипове.

Редактирано от Emil Chakalov
Връзка към коментар

Аз ходих в северната част, обаче не съм гледала китове, не ме влече, така, че за това не мога да помогна. До забележителностите се ходи с кола почти до тях, вече зависи колко време ще им отделиш, дали ще искаш да слезеш до долу на водопада Гулфос, дали ще искаш да минеш отзад зад Seljalandsfoss, дали ще се качиш по стълбичките до горе на Skógafoss и така. Някъде паркингите са на няколко стотин метра и трябва малко да се повърви, някъде се спира до самата забележителност, но общо взето не са далече и не се губи време.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

За китовете доколкото аз разбрах в Рейкявик се виждат предимно китове Минке, които са по-малки по размер. На север могат да се видят гърбати китове, за които на мен ми беше мерак, но няма да го осъществим. Попаднах на това, та там имаше 10 дневна обиколка описана ден по ден и точно на север направиха китовото плаване.
За пъфините пък четох коментари в трип адвайзър, но пак в с тръгване от Рейкявик, че не се приближаваш много до тях, най-вече да не ги безпокоиш, предвид че са малки по размер не се виждало много.

Редактирано от батко Биси
Връзка към коментар

Вече резервирах нощувките,дойде време на рент-а-кар.Там за съжаление нямам никакъв опит.Намирам това,като не знам дали е ОК.Отметнал съм всички застраховки-дали има смисъл?

post-1326-0-13581400-1406488787_thumb.jpeg

Връзка към коментар

Не е добре, тази Тойота я намирам за 495 лв., обаче не съм сигурна, какво точно е твоето, трябва да се четат условията. Аз взех и винаги вземам от Economicarrentals, ako искаш провери там, че не знам как го постна тук. Застраховка ние взехме на място, но това всеки си решава, че за това е писано много и всеки е с различно мнение.

Връзка към коментар

Вече резервирах нощувките,дойде време на рент-а-кар.Там за съжаление нямам никакъв опит.Намирам това,като не знам дали е ОК.Отметнал съм всички застраховки-дали има смисъл?

 

Скъпо ми се струва, особено за количка като Ярис. Според мен бързаш доста, но ти си знаеш. И при двете ми ходения в Исландия, Budget ми излезнаха най-евтини. Което не е гаранция, че пак ще е така, но виждам че те в момента дори все още не са си пуснали цените за другия май, според мен е добре да изчакаш всички фирми да си пуснат цените и тогава да прецениш. SS не съм ги чувал като фирма, не знам дали офиса им е на летището или те карат с маршрутка и т.н. 

 

Може например да погледнеш http://geysir.is - много препоръчвана фирма, местна, имат офис на летището. В момента тяхната оферта за най-малката кола е 351 евро, също със всякакви застраховки, което е близо 40% по-евтино. 

 

2014-07-27_22-36-50.png

 

Колкото до застраховките - Theft Protection и SCDW си заслужават, ако не искаш да имаш голяма блокирана сума по картата, коментирано е доста във форума за плюсовете и минусите на допълнителните застраховки. Gravel protection, е ако колата е ударена от камъче, което е възможно да се случи в Исландия, особено ако излезеш малко от главния път, но мисля, че не е скъпа тази застраховка така и така. 

 

Между другото, тоя скрийншот много добре олицетворява разликата в цените в силния и слабия сезон в Исландия. Лятна тарифа: 425 евро на седмица, зимна тарифа: 250 евро на седмица. 

Редактирано от Георги
Връзка към коментар

Аха глупав въпрос понеже досега не съм се заглеждал в цените , а само срещам откъслечни промоции бях останал с впечатлението , че е по -евтино , а то тия 300 евро са си съвсем нормална цена за полет от София с чекиран багаж :)

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Може би наистина е рано.Имах проблеми с нощувките,защото почти всичко е разпродадено,но в крайна сметка се справих.Затова реших,че може би трябва да се избърза и с рент-а-кара.

www.geiser.is ми дава даже малко по-висока цена от SS.Говоря като задам Тойота Ярис и всички застраховки.Естествено,че и моята цел е да намеря най-ниската цена,но не съм убеден,че ще мога да вляза в i10.С моето телосложение-185см. и 130кг.,а и очакван пробег -2500-3000км.Не ми се рискува.Даже не знам дали да не търся нещо по-голямо като Авенсис.

Въпросът ми беше за застраховките-има ли смисъл да се правят всичките-за кражба,против надрасквания от чакъл и пр.Видях,че Жоро не ги беше отметнал.

Също е важно да има навигация.Мисля,че ще ми трябва.Не ми се мъкне от България,най-вече защото нямам.Т.е. имам вградена и трябва да искам от някой приятел.Не се знае картата доколко ще е вярна,дали няма да реши да забие точно исландската карта и т.н.

Не е добре, тази Тойота я намирам за 495 лв., обаче не съм сигурна, какво точно е твоето, трябва да се четат условията. Аз взех и винаги вземам от Economicarrentals, ako искаш провери там, че не знам как го постна тук. Застраховка ние взехме на място, но това всеки си решава, че за това е писано много и всеки е с различно мнение.

Тази фирма ми дава наистина много ниски цени.Какви застраховки сте си правили на място?В сайта им е описано,че всичките застраховки влизат в цената.Колите на летището ли са или на друго място,защото пише че има фрий шатъл до летището?Това е важно за нас,защото кацаме по разписание в 12,30 през нощта.Ще спим на 1,9км. от летището,а и програмата за следващия ден е може би най-натоварената,но така се случи. Редактирано от Emil Chakalov
Връзка към коментар

Това е посредник и от моя скромен опит по-ниски цени едва ли ще намериш. Колата иначе беше на Сикст. Застраховки имаше няколко варианта, около 5. Най-пълната излизаше 250 евро.. Естествено не я взехме, от фирмата ни предложиха една, която ни устройваше, 52 евро. Не си сомням какво точно покриваше, но намали самоучастието от 1500 на 300 евро. Това там на място, тези застраховки, които влизат в цената не са всички, можеш и от сайта да купиш пълна застраховка, Zero, но тогава, ако стане нещо, трябва да платиш, да извадиш една камара документи на място, за да си вземеш после парите от тях. Това не го препоръчвам. Като върнахме колата никой не я гледа, като си платил застраховката при тях. Офиса беше на 200 метра от летището, минаваш паркинга и в ляво, ние питахме. Предвид обаче вашия час на пристигане, нещата стават малко по различни, но ти като задаваш, въведи твоите часове и виж какво ще ти излезе, и прочети внимателно условията, ако не те устройват, прочети на друга кола. При посредника, това е, че всяка кола е на различен доставчик и условията са различни. Ако решиш да резервираш напиши си номера на полета. Тук плащаш само 10 процента при резервацията, всичко останало на място. Ако се наложи да откажеш, връщат ти парите по картата в 3 дневен срок, изпитано. Извинявай, ако съм обяснила много подробно и ако знаеш повечето неща, ако имаш други въпроси питай.

Редактирано от slujitel
Връзка към коментар

Аз взех кола от www.bluecarrental.is. Стария модел Хюндай Туксон. Излезе ми 427 евро за седмица.

Огледа беше подробен от моя страна при взимането. Като я оставях момчето погледна единствено километража и провери дали е пълен резервоара.

Тази година цените им са по-скъпи с около 100 евро на старите джипове, но пак от тях запазих Дачия Дъстър за 560 евро за 8 дни.

Колите без 4х4 са по-евтини.

Недостатък е, че плащаш 100 % предварително.

 

post-44-0-06107400-1406547761_thumb.jpg

 

Добри цени дават и www.citycarrental.is

Връзка към коментар

В моя скрийншот от geysir.is съм включил Insurance Bundle, което е Super CDW + Gravel Protection + Sand and Ash Protection, т.е. пак всички застраховки. Няма смисъл да ги избираш по два пъти :) Със GPS-a цената на Yaris пак става 500 евро, със 100-ина по-евтино. Но както и да е, препоръчвам да не бързаш, няма чак толкова да свършат колите май месец, поне в geysir виждам,че отстъпката за ранно резервиране е 18 евро, което е нищо. 

 

За навигацията не съм сигурен дали ще ти трябва. На практика като излезеш от Рейкявик имаш само един единствен път, който има разклонения към съответните атракции, които са добре обозначени със знаци. Удобство си е да можеш да планираш в колко часа къде ще стигнеш, но не съм сигурен дали си заслужава 50-60 евро това удобство. Ако имаш по-модерен телефон, лепваш му някоя програма с open street maps и си готов. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Ние ще сме там средата на май,по-точно 13-21 май-период на новолуние.Ще правим пълна обиколка.Мога да ти пратя програмата.

Чудесно, ако не те затруднявам ще ми пратиш ли програмата си на лично съобщение. Средата на май има ли северно сияние?

Връзка към коментар

Чудесно, ако не те затруднявам ще ми пратиш ли програмата си на лично съобщение. Средата на май има ли северно сияние?

А защо на лично съобщение. Ако Емил Чакалов няма нищо против да я пусне тук. Може да свърши работа или даде идеи на всички останали, които плануват пътуване до там.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Bell, сетих се още една коренна разлика между лято и зима. През лятото са отворени вътрешните пътища на острова, които са проходими само с 4х4. Т.е. зимата не са проходими въобще, лятото с джипове. Отварят се доста допълнителни възможности, особено ако имате повечко време. Кратерите Laki от едно от най-големите изригвания в историята на планетата, имаше и един много известен планински трек, който беше няколко дни. Ако те интересува ще го изровя. 

 

И да, най-добре Емил да си пусне програмата тук, да е от полза за всички, пък може хората били там да поошлайфат някой дребен детайл там :)

Връзка към коментар

ОК.Пускам си програмата тук,като не мисля,че ще впечатля някого с нея.Имам в предвид,че вече доста хора от форума са били вече там.По-скоро това е моя пост към темата Как програмирам следващото си пътуване.Искам да отбележа,че програмата е работен вариант.Надявам се зимата да имам повече време да я довърша.Естествено,че приемам всякакви предложения.

ICELAND 13.05.-21.05.2015

100 ISK = 1,27 BGN

100 ISK = 0,65 €

      Първа нощувка около Кефлавик-13.05.2015-резервирана

http://hoteli.magelanci.com/SearchedHotel.aspx?fileName=Guesthouse_Alex&languageCode=BG&currencyCode=BGN&destination=place:Keflavik_International_Airport&radius=5km&checkin=2015-05-13&checkout=2015-05-14&Rooms=1&adults_1=2&returnPath=%2FSearchResults.aspx%3FlanguageCode%3DBG%26currencyCode%3DBGN%26destination%3Dplace%3AKeflavik_International_Airport%26radius%3D5km%26checkin%3D2015-05-13%26checkout%3D2015-05-14%26Rooms%3D1%26adults_1%3D2%26pageSize%3D15%26pageIndex%3D0%26sort%3DPopularity-desc%26showSoldOut%3Dfalse%26deals%3D0%26scroll%3D160%26mapState%3Dexpanded%253D0

  Ден първи-Golden circle

   Разстояние Keflavik-Vik – 225km.  

   Национален парк Тингвелир (исл: Þingvellir, англ: Thingvellir).Намира се на 23км. източно от Рейкявик.Това е мястото,където през  930 година  викингите са основали първия демократичен парламент в света.Тук се срещат американската и европейската тектонични плочи и виждаш с очите се как се разделят континентите.

   Geysir-една от най-известните туристически атракции на Исландия.Най-големият е Strokkur.

   Gullfoss-най-известният водопад на Исландия (англ. Golden falls) с двойна каскада и свободно падане 32м.

   Kerid-на 10км. югозападно от Skalholt и Laugaras по път 35-кратер на изригнал преди 6500 години вулкан,в момента запълнен от зеленикаво езеро.

   Seljalandfoss

   Skogafoss

   Втора нощувка-около VIK-14.05.2014-резервирана

    http://www.venere.com/hotels/vik-i-myrdal/hotel-edda-vik-myrdal/?customData=230210636&device_type=DESKTOP&ed=15&em=5&ey=2015&ref=1406884&rgval=2||-1&sd=14&sm=5&sy=2015

Разстояние Vik-Hofn – 272km.

Разстояние Vik-Jokulsarlon – 190km.  

Скалите Dyrholaey

   Йокулсарлон

   Трета нощувка-около Hofn-15.05.2015-резервирана

Разстояние Hofn-Myvatn –360km.

   http://www.booking.com/hotel/is/dynjandi-guesthouse.bg.html?aid=368032;sid=7231eb42ba207f39c0c78f867331a3ab;dcid=4;checkin=2015-05-21;checkout=2015-05-22;ucfs=1;srfid=41bf08eefaaac4fd5bb9b08cf5be00cb5086a7d1X1

  Dettifoss

  Selafoss

  Четвърта нощувка-около Myvatn-16.05.2015-резервирана

Разстояние Myvatn-Blonduos - 234 m.

http://www.booking.com/hotel/is/vogafjos-guesthouse.bg.html?aid=304142;sid=7231eb42ba207f39c0c78f867331a3ab;dcid=1;checkin=2015-05-16;checkout=2015-05-17#rt-lightbox-open

http://www.northsailing.is/timetable/-whale watching-китове и пъфини-4 часа – 78€

Пета нощувка-около Blonduos-17.05.2015-резервирана

http://www.booking.com/hotel/is/ljosaland.bg.html?aid=304142;sid=7231eb42ba207f39c0c78f867331a3ab;dcid=1;checkin=2015-05-17;checkout=2015-05-18#map_opened

Шеста нощувка-около Borgarnes-18.05.2015-резервирана

http://www.booking.com/hotel/is/egils-apartments.bg.html?sid=7231eb42ba207f39c0c78f867331a3ab;dcid=1;checkin=2015-05-18;checkout=2015-05-19;ucfs=1;srfid=5d59c52c8c3d73ba92ce85ccc83d892e3a493310X1

http://www.whalewatching.is/

Седма нощувка-Рейкявик -19.05.2015-резервирана

http://www.booking.com/hotel/is/room-with-a-view-reykjavik.bg.html?sid=7231eb42ba207f39c0c78f867331a3ab;dcid=1;checkin=2015-05-19;checkout=2015-05-20;ucfs=1;srfid=bada59cf90d435a8ec4ac73d777f3953c9c7c3c2X3

 

 

ДЕН ПЪРВИ

ДЕН ВТОРИ

  Ватнайокул (Vatnajökull) е най-големият природен парк в цяла Европа, а в него се намира най-големият по обем и втори по площ ледник в Европа. Тази природна местност е огромна - покрива почти 12% от територията на Исландия. В него се намира и най-голямото ледниково езеро в страната – Йокулсарлон (Jokulsarlon). Това е източната част на Исландия, която е по-слабо заселена от западната, но за сметка на това много по-наситена с природни богатства.

   Ледниковото езеро Йокулсарлон е една от най-внушителните гледки, които могат да се видят в Исландия, а всъщност и никъде другаде по света. Ледниковото езеро е разположено на около 60 км източно от Националния парк Skaftafell и почти на 400 км от Рейкявик. Лагуната стои в основата на най-гигантския европейски ледник Ватнайокул.

   Лагуната на езерото Йокулсарлон се образува, когато Ватнайокул започва да се отделя от континенталната част на Исландия през 1950 година. Крайният резултат е лагуна със 100 метра дълбочина, изпълнена с ледена вода и огромни айсберги. Цветовете и формите на ледниковото езеро Йокулсарлон са толкова удивителни и не е чудно, че те са един от най-удивителните пейзажи на тази южна част на Исландия.

   Когато първите заселници са пристигнали в Исландия около 900 година, се предполага, че ледниково поле Breidamerkurjokull, което е над езерото е било на около 20 км по на север от мястото, на което се намира днес. Климатът тук започва да се охлажда около 1200 година, като пикът е между 1600-1900 година, когато тук буквално си е бил един „малък ледников период”.

   Затоплянето на климата между 1920-1965година е основната причина за големите промени в ледник Breidamerkurjokull, който се отдръпва и образува огромната ледникова лагуна на езерото Йокулсарлон.

   Образуването на лагуната започва 1934-1935 година и става все по-голяма с всяка изминала година. От 8 кв. км през 1975 година лагуната се е увеличила до 15 кв. км през 1998 година. В момента края на глетчеровия език плува във водата. Дълбочината на езерото Йокулсарлон варира межди 100-200 метра.

   До 1950 година дългото километър и половина течение на ледниковата река Йокулса не е прекъснато от нито една лагуна. Реката става все по-широка всяка година заради постоянно ерозиращата сила на морето, което евентуално ще доведе и до разрушаването на моста, построен на реката.

   Резултатът ще бъде един дълбок залив, който ще се разширява. Нивото на езерото Йокулсарлон се е понижило почти до морското равнище и морската вода навлиза в него с приливите. Това води до затопляне на водата на Йокулсарлон. Сьомгата и херингата навлизат в лагуната, а от своя страна тюлените я следват.

   Така, че не е необичайна гледка да видите тюлени при Йокулсарлон или по черните пясъци на морския плаж тук. В лагуната на ледниковото езеро живеят изключително много птици, сред които и северната морска патица.

   Езерото Йокулсарлон е известна туристическа дестинация и дори може да се види като естествен фон в световно известни кино продукции като Джеймс Бонд и приключенията на Лара Крофт в Томб Райдър.

   От май до септември посетителите имат възможност да се предприемат пътуване с кораб между айсбергите на Йокулсарлон и да се докоснат от близо до естествените ледени скулптури, облени в живописни синьо зелени цветове. Разходката с корабчето трае около 40 минути. На източния бряг на лагуната има малък ресторант, който е отворен през лятото.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Емо, една практична поправка, която може да те улесни на място, особено ако се наложи да питаш за наименование някой местен. Това "Ватнайокул (Vatnajökull)", според исландските фонетични правила би следвало да се произнесе "ВатнайокуТл" - когато има две "LL", се произнася "Тл". Не че съм голям спец по исландска граматика, но това, и още няколко правила ги научих покрай придобилия огромна популярност, и печална слава за полетите над Европа вулкан Ейяфятлайокутл, който на исландски се изписва Eyjafjallajökull :)

Редактирано от wilks
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.