Прескочи до съдържание

Исландия на пролет


Препоръчани мнения

Препоръчвам добавяне на Reinisfjara пада се малко след Dyrholaey и двете са преди Vik. Има интересни скали , отново черен плаж и сладкарничка с тоалетна. Споменавам го, защото за мен беше голям проблем липсата на чести места с тоалетни. Иначе доста амбициозна програма, особено първия ден, но вие си знаете възможностите ;-)

Нямам търпение да разкажете от Höfn нататък подробности за маршрута.

@slujitel, знам че си обиколила острова, минахте ли през Myvatn? Купих си един албум с фотографии от Исландия, набелязала съм в него една много живописна местност около Мyvatn е, пак има гейзери, но и почвата е много интерсно шарена. То всичко в Исландия ми е като от друга планета, но там изглежда още по-друга. Дали сте минали от там, тъй като в разказите във форума не видях да е снима.л някой.

Редактирано от Сю_
Връзка към коментар

Да, минахме, много е интересно, но то в Исландия кое не е. Сега съм на работа, довечера ще кача снимки или, ако искаш ще ти пратя на лични фейсбука си, там е целия албум. Има и други интересни места в северната част, мисля, че ще ти е интересно

Връзка към коментар

Reinisfjara определено е мястото за директен досег с черен плаж. От другата страна на скалата, откъм бензиностанцията на Вик сякаш ефекта не е толкова силен. 

 

Reynisfjara

Reynisfjara

Reynisfjara

Reynisfjara

 

slujitel, ако албума е публичен може да пуснеш връзката тук, ако не е някоя и друга снимка ще е екстра :)

Връзка към коментар

Аз почти не правя снимки, в които да няма хора, такива снимки са само от колата, изглеждат ми малко като картички, не като запечатани моменти. Това си е мое мнение, не искам да пораждам дискусия сега по този въпрос, просто да обясня защо не качвам албуми тук.

Връзка към коментар

Reinisfjara определено е мястото за директен досег с черен плаж. От другата страна на скалата, откъм бензиностанцията на Вик сякаш ефекта не е толкова силен. 

A това от къде се вижда?

post-64-0-44148500-1416379406.jpg

Връзка към коментар

Отиваш на гърба на бензиностанцията на село Вик(отзад е хотел, Сю го е заснела на втория кадър), тръгваш леко надясно по чакълеста алея и виждаш тази скали. Да се има предвид, че агнешката супа в бензиностанцията е божествена, не се лишавайте от нея, и това го казвам аз, наследник на поколения овчари.

 

Да живее главния елф Пенин, че ни подпали фитиля да идем до там. А фотограф, който не е ходил в Исландия, е като художник, не посетил "Уфици", макар че исландските фотографи прекаляват с фотошопа, измислят нови, несъществуващи цветове в природата и често ми остава нагарчащ и леко подправен послевкус.

 

Впрочем, понякога фалшификатите са по-интригуващи от оригинала...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

A това от къде се вижда?

attachicon.gificeland_vik2.JPG

 

Да добавя само към описанието на Прасчо. Това е точно другата страна на скалата, която обсъждаме по-нагоре. Може да се ориентираш по скалите в морето, легендата разказва, че са някакви вкаменени тролове. Както и да е, откъм бензиностанцията ги виждаш вдясно, откъм Rejnisfjara ги виждаш вляво. Препоръчвам Rejnisfjara, отбивката от пътя е супер кратка и се стига до самия плаж. А пък на бензиностанцията щете, не щете ще спрете, защото е от малкото места, в които може да се яде наоколо, вкусно е, а и най-големия сувенирен магазин е близо :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

При мене времето е доста брутално: вее, вали, вие вук на атлантическия бряг. Ето и моя поглед откъм Rejnisfjara.

 

Важното е следващите магеланци да надминат учителя Пенин, което обаче ще е трудно... :lol: Господ го обича, змеица него го люби... :lol: Да си жив и здрав, Жорко, че ни заведе там и че ни го показа!

 

НАТГЕО и другите претенциозни газети не можаха...

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дали заради отлив или заради големия късмет да случим на спокойно време и никакви вълни, ние имахме пълен достъп до тези скали по брега. Но пък за разлика от вас не сме ходили от другата им страна откъм бензиностанцията, защото имахме още 200-тина км за минаване и трябваше да ускорим темпото. Иначе смятам, че точно скалите и пещерите по този бряг са вдъхновение за структурата на фасадата на катедралата в Рейкявик.

Връзка към коментар

Дали заради отлив или заради големия късмет да случим на спокойно време и никакви вълни, ние имахме пълен достъп до тези скали по брега. Но пък за разлика от вас не сме ходили от другата им страна откъм бензиностанцията, защото имахме още 200-тина км за минаване и трябваше да ускорим темпото. Иначе смятам, че точно скалите и пещерите по този бряг са вдъхновение за структурата на фасадата на катедралата в Рейкявик.

 

За стила на скалите, изрязани по този начин сякаш на квадратчета е така. Но мисля, че конкретния вдъхновител е един водопад в парка Skaftafell - Svartifoss. Иска си кратка отбивка обаче да се стигне до него, малко километра отбивка от път 1, и после 30-40 минути пеша :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Svartifoss

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Върви,че ги разбери тези рент-кар компании.Правя си резервация за кола е economycarrentals.В момента на получаване на потвърждението виждам,че съм сбъркал датата на връщане на колата-писал съм един ден по-рано.Анулирам резервацията и веднага си правя нова за същата кола,с един ден повече и какво да видя-цена с близо сто лева по-малко.

Ще взема да пробвам,ако увелича още дните,дали няма да ми свалят още цената :P 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Върви,че ги разбери тези рент-кар компании.Правя си резервация за кола е economycarrentals.В момента на получаване на потвърждението виждам,че съм сбъркал датата на връщане на колата-писал съм един ден по-рано.Анулирам резервацията и веднага си правя нова за същата кола,с един ден повече и какво да видя-цена с близо сто лева по-малко.

Ще взема да пробвам,ако увелича още дните,дали няма да ми свалят още цената :P 

 

Силно вероятно да си влезнал примерно от дневна на седмична тарифа. Случват се такива неща :)

Връзка към коментар

Някой вземал ли си е ДДС при напускане на Исландия?

Аз съм вземал при напускане на Норвегия.Нямаше никакви проблеми,абсолютно улеснена и опростена процедура.

Не мислите ли,че би било добре в началото на всеки форум за съответната държава да има един мини указател,включващ по-важни съвети.Така при всяко следващо посещение на някой магеланец този указател ще може да се обогатява.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не мога да си редактирам горното мнение...както и да е.

 

От магазините където пазаруваш трябва да поискаш да ти дадат една бланка Tax Free, както и касова бележка към нея. Някъде сами предлагат да ти дадат. Има ограничение от 4000 или 5000 крони за да имаш право да ползваш Tax Free, даже не разбрах дали при различните магазини е различна минималната сума, защото в първия, в който попитахме ми отказаха, а сумата беше почти 8000 крони, като в същото време на някакви азиатци им дадоха, но не видях за каква сума...

След това като си тръгваш, на летището има два варианта. Мисля, че единия беше за по-големи суми, другия като в моя случай, след като си попълнил всичко, на гише след проверката ти възстановяват платения данък както пожелаеш. Аз взех 13 евро които превърнах в бири и вурстове във вагона на летището в Тегел.

 

Може би е добре някой като ходи да разпита за подробности, къде и при какви условия може да ти дават от магазините бланка и специална касова бележка, за да си върнеш данъка.

Връзка към коментар

Само да допълня, че има два варианта да ти върнат парите - кеш на летището или попълваш бланка с кредитната ти карта. Аз пробвах втория вариант и още чакам нещо да постъпи по кредитната карта, така че явно не е 100%-ов метод. При кеша няма проблеми, но ще ти дадат исландска валута, мисля че има и някаква такса за обработката на цялото нещо, 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Норвегия,в самите магазини имаше табели,че издават такъв TAX FREE документ и каква е минималната сума,за да ти го издадат.На самия касов бон има формуляр за попълване.Аз се прецаках като ги попълних всичките предварително.Тези,които не бяха попълнили формулярите,на гишето ги караха само да се подпишат.Имаше две фирми за възстановяване на ДДС.Едната имаше офис в един базар за сувенири на круизния терминал в Осло.Другата обаче на летището в Копенхаген.Парите ги върнаха в евро.

Връзка към коментар

... При кеша няма проблеми, но ще ти дадат исландска валута, мисля че има и някаква такса за обработката на цялото нещо, 

 

Всички налични крони можеш да си смениш на гишето на едната от исландските банки, като наум пресметнах, че в България обмяната може да се окаже и по-дървена...

Това естествено, след като прецених, че няма какво да си купя от безмитните магазини с тези крони освен водата и една кофичка skyr... :)

Редактирано от Light
Връзка към коментар

Именно, това имам предвид, че с кроните може би е малко трудно в България, а ако ги обмениш на летището ще загубиш от курса. Това спрямо връщането в кредитна карта, където курса би бил по-добър, ама аз като се правех на тарикат не проработи при мен и увиснах :)

 

. Но то и освен, ако не си накупил ужасно много вълнени пуловери в повечето случаи кроните от ддс-то стигат колкото да ги изфукаш на летището, я за Skyr, я за Brenvin :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ново пет-вдигнаха ДДС на нощувките в Исландия от 01.01.2015 от 7 на 11%. :(

Booking.com was recently informed by the authorities of Iceland that a VAT has changed to the flat rate 11%. It has become payable on reservations staying from 01.01.2015. All guests staying overnight in Iceland must pay this tax. Unused valid reservations are also subject to the tax.

Редактирано от Emil Chakalov
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Ново пет.Фалира ми рент-а-кар компанията.

Dear Customer, 


We have received an urgent notification from our car rental partner AUTO CAR RENTAL in Iceland that was scheduled to serve your booking. Due to financial reasons they are forced to permanently cease operations from the 25th of April 2015 onwards.


 

 Unfortunately this means that they are no longer in position to serve your arranged booking as a result of bankruptcy. 

 

Therefore we are regretfully forced to cancel your arranged booking. By cancelling your order, the entirety of your down-payment to us will be returned to you.

Помагайте за кола.
14.05.2015-1,00часа през нощта
20.05.2015-22,00часа
Летище Кефлавик
Връзка към коментар

Емо, да ти имам късмета... :)  Първо с полетите ти с AirBerlin (ако не ме лъже паметта), сега и с рентакара. То при избор на малка и независима компания често се случват и изненади.

 

Ако прочетеш текущата тема, както и другата магеланска http://magelanci.com/topic/113-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D0%BC-%D0%B2-%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%8F/, си готов. И то все мнения от наши хора.

 

Успех!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.