Прескочи до съдържание

дневник Огнено червено, изумрудено зелено, тюркоазено синьо - пътешествие в цветовете на дъгата


Препоръчани мнения

Пътешествието започна!

Знамето пожела снимка на тръгване пред едни кукли в национални носийки:)

После се повозихме на един самолет, лъскавичък, с едни много любезни стюардеси от

различен калибър.:)))Толкова любезни, че на един нашенец пред нас толкова пъти му даваха пиене, колкото поиска.А той поиска много и здраво се налочи, че взе и проблеми да създава.:(

Бритиш се представиха много добре с храната:)

post-1504-0-89621300-1475514927_thumb.jpgpost-1504-0-28176400-1475514953_thumb.jpgpost-1504-0-46062600-1475514985_thumb.jpgpost-1504-0-91507500-1475515034_thumb.jpg

Сега на Хийтроу пием кафенце и си чакаме следващия полет за КЛ, който е след малко.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Айдиииии...весело и прекрасно да ви е!!!

Чакаме материал за четене.

Сърдечни поздравииии!

Благодаряяяя, почвам, почвам!

Знамето нещо се разсърди и все излиза наобратно :((

Но една добра фея ще го склони да се поправи!

 

post-205-0-45959600-1475516735_thumb.jpg

Благодарим на Добрата Фея :)))

Редактирано от Mary
  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Поздрави от Куала Лумпур!

Кацнахме тук след втори чудесен полет с Бритиш.Хър Маджести получава огромните ми адмирации - отзивчив персонал, самолетът - блести,толкова чист и всичко на място, та си мисля, че беше чисто новичък.:)Ентъртеймънт - добър, гледах няколко хубави филма, манджата - също вкусна, алкохол - който колкото иска,на корем,разнообразен.С една дума - една такава приятна атмосфера на полета, дето рядко се случва.

Стига хвалби, има и за оплакване, че за места на авариен ме оскубаха перце по перце, ама това е за друга тема. Пътувахме си приятно и наширочко:)

Та, значи, кацнахме, паспортна проверка, снимки, отпечатъци, взехме си багажа.Който ще пътува с Клиа Експрес,до лента Е има гише за продажба на билети.А в дясно от него има чейнч с малко дървен курс.1-USD е 3,81 при такъв в МОЛ - а от среща 4,01.Сменихме малко, за такси.На излизане след багажа има две гишета, където се поръчва такси.Казваш до къде, колко души и колко багажи и те ти казват цената.В нашия случай 2 - ма, с 2 големи и 2 малки куфара - 102 рингита.От гишето, като платиш, ти дават бележка и с нея излизаш през изход 5,където има много таксита.Там има диспечер, на когото даваш бележката и той вика съответното такси, товарят ти багажа и те настаняват.

Само за сведение - билетът за влака е по 40 на човек, ама до КЛ централ.Оттам таксито е още 40 или повече, зависи от трафика.За монорейла не говорим, щото с тия куфари не става.За повече от един човек препоръчвам такси -излиза същото като цена, а ако са трима, пък съвсем.

От летището до града са 60 километра, таксито го взе за около 45 минути, че нямаше никакъв трафик.

Кацнахме в 17,в 19 бяхме в хотела, дето ни се израдваха и ни сложиха в по-висок клас стая, като за редовни Голден мембъри :).Но, ако се букне рано, дори и през Букинг има добри цени.

Кръстев поръча да описвам хотелите.С удоволствие.

 

Melia Kuala lumpur

 

Намира се точно срещу Berdjaya Times Square, това е огромен МОЛ.Просто се пресича улицата, има надземна връзка , за да се влезе направо в МОЛ - а.

Вътре се продава какво ли не, има магазин на UNI-QLO, има много заведения за хранене,огромен хранителен магазин.

В този магазин има собствен увеселителен парк, при това, хич не малък.Става и за малки и големи.

В Мелия спим всяка година, тук си ни познават и се чувстваме много добре.

Ето посрещането, на рецепцията чакаше писмо от управата, колко са щастливи, че пак сме тук, гъделчета разни и т.н.post-1504-0-37152600-1475592045_thumb.jpg

До там сколасахме, че се окъпахаме, преоблякохме, сменихме пари в Берджаята , вечеряхме, че и малко позяпахме разузнавателно по магазините, утре да е по-лесно.

Напазарувахме си плодове и ще си лягаме, нали знаете, че тук с времето сме +5.:))

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 23
Връзка към мнение

Поправка към горните писания:

От миналата година има промяна на цените на транспорта.Билетчето за монорейла беше 1,60 рингита.

Сега е 3,10 -двете цени са от Мелия до Куала Лумпур централ, това са 4 спирки. За по-дългите разстояния сигурно е повече. И за разлика от други години,няма навалица, спокойно се пътува.

Билетът за скоростния влак от летището Klia Express е станал 55 рингита.

Днес - лежерно мотаене из магазините, щото ние тука всичко сме отръшкали:)

Обядвахме царски с превъзходен Том Ям в един молски хоремаг , дето хапват местните.Бяхме единствените бледолики и персоналът искрено ни се зарадва, особено, като рекохме че супата е вери, вери тейсти и я излочихме с кеф.:)))

Сега разтоварваме пазара и отлитаме към Кулите, да се порадваме на шадраваните в парка пред тях.:))

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Макар и с малко закъснение, приятно прекарване и от мен, Александра! Наслаждавайте се на гледките и правете повече снимки, за да можем и ние после да се насладим! И се върнете живи и здрави обратно!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Макар и с малко закъснение, приятно прекарване и от мен, Александра! Наслаждавайте се на гледките и правете повече снимки, за да можем и ние после да се насладим! И се върнете живи и здрави обратно!

Много благодаря!Утре летим за Сидни, оттам за Улуру.

Този път ще пиша по време на пътуването, че забравям туй-онуй :))

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вече сме на лоу кост терминала KLIA2.До Сидни на отиване ще летим с Air Asia.

Светло, чисто, подредено, с безброй магазини.Пристигнахме раничко, но всички гишета за чек-ин бяха отворени.За икономична класа чекирането става на гишета V.Ние имаме билети Премиум флекс, с багаж, места и манджа, за този вид чек-ин се случва на W2 и W3.За когото не е пътувал,при онлайн чек-ин трябва сам да си разпечата багажите етикети и при предаването на багажа ги слагат в едни прозрачни калъфчета ,които закачат на чекирания багаж.С нашата тарифа си ни чекираха както обикновено.

Който пътува само с ръчен багаж, има автомати за самочекиране.

Много странна работа, в 7 сутринта, всички са усмихнати, търчат да ти помагат, да те упътват и няма кой да те навика за нищо. :))))

Никой не ни поиска визите за Австралия, само любезно ни попитаха на холидей ли отиваме и пожелаха приятно прекарване.:)

Ей за това обичам да идвам тук всяка година на път за някъде - всички се отнасят с тебе като с бял човек, има какво да се види, има какво да се купи, пък за храната да не отварям приказка - има такива вкусотии, че хич не е чудно, че повечето народ е валчест.:)))Та тук съм си съвсем на място. :)

Ето го терминалът, има си и бая народ, дето си хърка направо на земята, необозпокояван :)

post-1504-0-80430400-1475712096_thumb.jpgpost-1504-0-45327000-1475712124_thumb.jpgpost-1504-0-71571500-1475712151_thumb.jpg

Около нас само индийци и те ще пътуват за Сидни, което също ме учудва,така както полицаите на гейта се дивиха на нашите паспорти :)Та ги гледаха с лупа, та ги въртяха, па накрая рекоха:"гуууд куолити".Ми то, с толкова индуси наоколо, си е ясно, че нашите са си най-гуд:)))Поводче да се понадуе човек:))

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 21
Връзка към мнение

AlexandraKo, това пътуване ще ми бъде настолната книга тия дни. Чувствувам го :)
Завиждам ви с най-благородните чувства, на които съм способна. 
Желая ви много хубави преживявания и време за писане :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ех, като отворя тази тема и ми трепва отвътре. Следя я с огромен интерес.

 

Никой не ни поиска визите за Австралия, само любезно ни попитаха на холидей ли отиваме и пожелаха приятно прекарване. :)
 

 

Че някой искал ли ви е визи миналата година някъде? То реално няма виза в паспорта, само ако сте разпечатали на хвърчащ лист потвърждението за получена виза, но на нас това никой не ни го е искал. Всичко е в системата, модерна работа :)

Какво ти обяснявам де, ти много добре знаеш :)

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

 

Около нас само индийци и те ще пътуват за Сидни, което също ме учудва

 

Хич да не те учудва, голямо преселения правят към Австралия, на нас ни направи голямо впечатление особено на Нова Година, когато се бяхме събрали да гледаме зарята около нас в парка бяха предимно индийци- баба,дядо,внуче абее цялата фамилия разпънали онези ми софрички, миризма на къри се носеше във въздуха. Там се запознахме с едни австралийци баба, дядо големи сладури та точно това си спомням че коментирахме... Хайде весело, следя темата знаеш с интерес ;)


 но на нас това никой не ни го е искал. Всичко е в системата, модерна работа :)

 

И на нас ние никой нищо не ни искаше, аз даже се учудих ;) 

Връзка към мнение

 

Че някой искал ли ви е визи миналата година някъде? То реално няма виза в паспорта, само ако сте разпечатали на хвърчащ лист потвърждението за получена виза, но на нас това никой не ни го е искал. Всичко е в системата, модерна работа 

На мен в Истанбул, откъдето летях, ми искаха визата и отказаха да ми издадат бордна карта, докато не им я покажа. В Австралия обаче никой не ме пита и само ми пожелаха приятно изкарване, даже багажа ми не провериха. Това преди 3 години.

На връщане пък трябваше да се обяснявам на австралийското летище защо като съм българка не летя до България, а до Турция. После проверяваха дали не ми трябва виза за там и искаха да им покажа кредитна карта (пластиката), за да им докажа, че имам пари да се прибера в България. :D

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Привет от Сидни!

Благополучно кацнахме и вече сме в хотела.

Еър Ейша ме изненадаха много приятно.Хубав самолет, Airbus A320-300.Екип от девойки точно от един калибър, нагиздени в червени дрешки,подозирам, че всички носят костюмчета 34, пък нагласени, пък красиви.:)А какво търчане през цялото време, не е истина.Последно пътувахме с тях преди две години и не беше така.Ще пътуваме с тях и до Малдивско, та ще видя дали е практика или случайност.

Опашката на летището в Сидни беше голяма, но за около 15 минути се източи.Аз, малко кат една клюкарка - ми много им мизерен паспортният контрол:(Най прясно сравнявам с КЛ.Но компенсираха с мило отношение, израдваха ни се, че за втори път сме тук и директно ни пратиха с багажа в 6 - ти коридор Където няма проверки.

Хотел съм букнала близо до летището.Значи, кацнахме на международния терминал, а утре ще летим от вътрешния.Двата са близо едно до друго, бях заръчала трансфер от хотела - 7 AUD на човек.

Като се излезе, от всичките контроли, има информационно бюро за трансфер.Отиваш и казваш - поръчал съм трансфер, показваш резервацията и те те упътват.Стоянката на шатълите е в ляво, като се излезе от летището.

Хотелът е:

Ibis Budget Sydney Airport.

Като за една нощ става, за между полетите.Иначе - не, далече е от града, придвижването е скъпо.

За утре сутринта пак заръчахме трансфер.И се уговорихме да си оставим големите куфари тук, имат багаж но и се плаща по 6 AUD на куфар на ден. На връщане от Улуру пак ще спим тук и на другия ден сутринта летим за Кернс.Аз винаги така си планирам нещата - не навързвам полети в един ден, освен, ако не са кацане сутринта и излитане късно вечерта. Предпочитам да има нощувка между полетите.

Ето една снимчица от кацането в Сидни, имаше прекрасен залез:))post-1504-0-40489600-1475763444_thumb.jpg

  • Харесвам 25
Връзка към мнение

Аз, малко кат една клюкарка - ми много им мизерен паспортният контрол :(Най прясно сравнявам с КЛ.

 

Ти да видиш какво е на летището в Мале ... :))). Чета с интерес и се зареждам с положителни емоции :) 

Редактирано от Ametist
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ти да видиш какво е на летището в Мале ... :))). Чета с интерес и се зареждам с положителни емоции :)

 

Не думай, де!Ми нали много туристи, много приходи, би трябвало да е както трябва.

Поне аз така си мисля.В тези зони не може да се снима, за да се направи сравнение.

Каквото - такова.Ама, австралийците - "ние така, ние иначе, богата държава сме и пр., и пр."

А лицето на съответната държава започва от паспортния контрол. Аз така мисля, може и да не съм права.:(И в Мелбърн, и Сидни много се разочаровах.И нали уж трудно дават визи, целият самолет снощи беше само индийци, облечени в техните дрешки.Точно, дето казва Лидка - цели фамилии, чак до правнуци.

И цялата бизнес класа беше също пълна с тях. Стана ми интересно и ще разпитам, ще пиша пак по въпроса.:)

Допълнение към предишния пост за хотела и багажа:

Оказа се, че тук си имат багажни клетки като по летищата, което е супер.Заключиха ни големите куфари и си ни дадоха ключовете.По 6 долара на ден на клетка, събира се един голям и има още място, може би и раница ще се смести. Аз за пръв път виждам в хотел.

Иначе, по-нагоре написах, хотелчето е точно от типа "легло и баня",чистичко е, удобни кревати, само това са му удобствата.:(Освен близостта до летището.

Както вече казах, за една нощ между полети става, препоръчвам го.За повече -не.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Дойде шатълчето, с което се придвижихме до доместик терминала.По пътя, шофьорът, светъл, синеок чичко говореше по телефона е като взе да вика "тамам,тамам и йок " веднага го познахме, че е наш човек.:)

На слизане го питахме, дали е Търкиш, той потвърди, ние рекохме отде сме.Ей, "комшуууу ", човекът ни се израдва, пък и ние на него.:))Малък си е Светът и това си е!:))

На този полет сме само с ръчен багаж,разрешено е 7 кг,да се има предвид,че го теглят на чек-ин. Ама ние си носим лъгидж-скейл и всичко натъкмяваме предварително.Пътуваме с Jetstar.

Вече сме на гейта, закусвахме, пихме кафенце и си чакаме полета:

post-1504-0-91589600-1475794004_thumb.jpg

Понаблюдавах процеса на товарене и разтоварване на чекираните багажи.Всичко е в контейнери, автоматично:

post-1504-0-14318700-1475794266_thumb.jpgpost-1504-0-21775100-1475794300_thumb.jpg

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 19
Връзка към мнение

На този полет сме само с ръчен багаж,разрешено е 7 кг,да се има предвид,че го теглят на чек-ин. Ама ние си носим лъгидж-скейл и всичко натъкмяваме предварително.Пътуваме с Jetstar.

 

Само като кг ли мерят или и в клетка за размерите? Благодаря!

Връзка към мнение

Само като кг ли мерят или и в клетка за размерите? Благодаря!

Имат и клетка, мерят и там,нашите куфарчета за ръчен багаж са стандартни и само ги теглиха.

Сетих се още нещо по този въпрос.

Служителка на Бритиш на Хийтроу също караше по-големите багажи да минават през клетката.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще пътуваме с тях и до Малдивско, та ще видя дали е практика или случайност.

 

Алекс, извинявай,че съм пропуснала едно бързо въпросче до Малдивско от КЛ ли ще летите? Колко ви излезе билета ако нямаш против да питам?

На слизане го питахме, дали е Търкиш, той потвърди, ние рекохме отде сме.Ей, "комшуууу ", човекът ни се израдва, пък и ние на него. :))Малък си е Светът и това си е! :))

 

Хех какво съвпадение и нашият шофьор беше турчин само,че на трансферът ни от летището в Мелбърн ;) Живее в Австралия от 15 години, каза,че много му харесвало, само дето е много далече от родната му земя ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Алекс, извинявай,че съм пропуснала едно бързо въпросче до Малдивско от КЛ ли ще летите?

Да, от КЛ ще летим, но ще ти кажа колко струваше като се върнем в Сидни, че билетите ми са там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Привет от Айерс Рок!:)

Абе, мизерен им е паспортният контрол, ама тука е такава организация, човек може само да цъка от учудване като Вуте:))

Почвам по ред:

Първо, слизаме на летището, след още един приятен полет.Казвам така, защото има тегави и досадни полети.

Това тук е едно село, с 5 хотела и без местно население.Поне аз не видях, като го претърчах днеска по дължина.По обед, сигурно беше къде 40 градуса на слънце, а то, тука сенки нЕма.

Та значи, кацаме, отиваме пеш до летището, като самолетът спря току до вратичката. :)

Мънинко летище ама, кипричко и чисто.

Рент-а-кар компании всякакви, който ще взема кола.

Който не - отвън си има нещо като спирки, с табела кой автобус до кой хотел ходи.Безплатни са, няма кьораво такси.После ни предупредиха, че тука таксита няма.post-1504-0-34073000-1475836251_thumb.jpgpost-1504-0-24918500-1475836293_thumb.jpg

Паркинг на ренталните компании:post-1504-0-60710700-1475836358_thumb.jpg

В селцето Юлара няма нищо построено и по-високо от един етаж.Архитектурата е такава, че сградите се сливат с пейзажа, много е красиво, много е странно, необичайно и нестандартно.

Нашият хотел е този :

post-1504-0-82581600-1475836675_thumb.jpg

Ето стаята:

post-1504-0-61782100-1475836764_thumb.jpg

Има по-скъпа хотелска част и по-евтина като бред/брекфъст, ама тука им викат лодж.И в НЗ също им викат лодж, ама да знаете, че са кофти.:(

Рецепцията е една, нещо, като първи коридор-4 звезди, втори коридор - без звезди:((

Сега ще споделя цените на туй-онуй, още от сега казвам, че бюджетно пътуване до тук не става.Сега отиваме да гледаме Fields of lights, като за по 35 AUD на човек. :)

следва...post-1504-0-13448500-1475837768_thumb.jpg

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Такаа, малко ще разказвам за цените.

Първо - самолетните билети.Сидни Айерс Рок - горе-долу, по 400AUD на човек.

Второ - хотелът - 590 AUD, две нощувки, двойна стая, показах го хотела.

Трето - екскурзиите:

Започваме с това, че всеки,който припари тук,трябва да плати 25 pp за това, че е дошъл :)Това ти дава право на тридневен билет да се разхождаш по тази червена земя.Дали си организиран или не, плащаш.Важи и за колите.На входа на парка има два коридора - левият е за организираните туристи, на тях веднага им се продава такъв билет и няма не искам.И втори - десен коридор, за индивидуалните туристи.

Днес ходихме на две екскурзии - да гледаме залеза над Улуру - 69 pp и полето от светлина - 35 pp.

Утре ще ставаме посред нощ, за да посрещнем изгрева при скалата и да отидем на Ката Тюта -135 pp.

/PP означава Per Person/.

На полетата от светлина не зная дали може да се отиде самостоятелно или само организирано.Пътят до там е само насип, автобусите едва кретат и има бариера на входа с означение " частен път".

Но пък, такова удоволствие е да се види наистина огромното поле от светлини, не мога да сложа снимка, че с телефон и таблет не станаха.Но с фотоапарата станаха чудесни снимки.Като се върна ще покажа, или пък, ако намеря компютър,за да сваля от апарата.

Нямате представа колко извънземно е усещането - небето е ниско, с огрооомни пулсиращи звезди, луната имаш чувството, че ако се повдигнеш на пръсти, ще я стигнеш, толкова е голяма.:)

И около теб, в непрогледния мрак, гигантска градина от рози.Или лалета, в най- различни цветове.

По-скоро море от цветя. :)

Този, който е създал това нещо е гениален, според мен.:)Самите осветителни телца изглеждат като глухарче на тънка дръжчица и светят с различен интензитет и цвят.Някъде четох, че били 50 000, на 49 000 кв. м.

площ.А всъщност, изглеждат безкрайни.

Другата екскурзия на която бяхме днес - залезът при Улуру.

Държа да кажа, че организацията е перфектна - автобусът идва точно в уреченото време, шофьорът през цялото време не млъква и разказва нещо - било за скалата, било за супермаркета в селцето.:))

На хотела отпред има едни часовници, които показват кога е изгревът в съответния ден и кога е залезът.Също като на остров Филип с пингвините:)И там на едни големи светещи екрани пише точно в колко часа снощи е излязъл първият пингвин, че тази вечер да се подредят туристите да гледат.:)

На мястото, от където се наблюдава залеза има опънати маси, заредени като за коктейл.Чаши със шампанско, червено вино,разни сокове и вода.За компания на пиенето разни мезенца, сирена, чипсове, зеленчуци.От всичко по много и достатъчно.

Залезът наистина е прекрасен:post-1504-0-24904800-1475853242_thumb.jpg

post-1504-0-34332200-1475853604_thumb.jpg

Първата снимка е в началото на залеза, втората - към края.Скалата или планината, наричат я различно, си мени цвета, в зависимост от светлината.

Снимах схемичката на селището и наличните хотели в него:

post-1504-0-89336400-1475853821_thumb.jpgpost-1504-0-90152100-1475853847_thumb.jpg

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 29
Връзка към мнение

Днес рипнахме рано,рано,че да дебнем изгрева.:)

Автобусът ни взе в 5 сутринта, закара ни на точката, от която щяхме да наблюдаваме и насред нищото пак бяха сложили масички с кафенце, чай, дребни закуски и ядки.Това се случва още по тъмно. Пиийнахме-хапнахме и зачакахме изгрева.Снощи гледахме залеза от другата страна на Улуру, от обратната ще видим залеза.Първо ни провериха билетите за парка - онези, дето за 3 дни и 25 рр. Без такъв не може.Нищо, че си платил скъпа екскурзия, трябва и това.

Пак да отбележа - възхитителни организация и отношение към туристите.

Шофьорите на автобусите са гид+драйвър в едно. Не млъкват през цялото време, докато ни возят.Разказват за историята, за флората и фауната на тези места.Не че има кой знае каква флора, то са едни хилавки цветенца, храстчета и тук-там някое слаботлесно дървенце.Най ме досмеша, като рече, че била "вери лаш".:)Щото, просто няма как да е лаш на тази червена пясъчна почва и на тази суша.:(

И фауната, дето имала 21 обитатели, включая мухи, комари и бълхи.:)

Ма така се прави туризъм - със стройна организация,перфектно отношение и реклама с всяко нещо, дето го имаш.А тук се изсипват маса пари - автобусите са с повече от 50 места, навсякъде имаше по десетина,всеки е платил по 135 рр, цифра си е както и да се смята.

На екскурзиите, на които ходихме имаше много австралийци, от европейците -италианци и французи.Странно, но руснаци очаквах да има, а не срещнахме.

В нашия хотел сефте виждаха българи, даже единият администратор хич и не знаеше,де са наште високи сини планини, та се наложи да го ограмотяваме. :((

Гидовете знаеха или поне бяха чували името България.Научихме един от тях - любознателен младеж, как да казва "Благодаря" на нашия език,та "ако дойдели и други българи".:)За всеки случай, да си знаел.:)

Посрещнахме изгрева - да продължа с организацията - навсякъде се ходи по специални трасета или метални скари, не може да се отклоняваш.Природата, каквато и да е, така се пази, треперят на всяко стръкче, не мож кривна и с половин метър от позволеното.

Свещената планина отново показа красотата си, променяйки цвета в зависимост от светлината.От тъмно кафява, през лилавеещо стана огнено червена.post-1504-0-02028000-1475913029_thumb.jpgpost-1504-0-88245400-1475913051_thumb.jpg

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 24
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.