Прескочи до съдържание

Последният филм, който гледах е...


Препоръчани мнения

Странното е,че при номинациите за "Златен Глобус" Youth присъства само?! в категорията"Най-добра поддържаща актриса" за Джейн Фонда.

 

Имаше някакви правила на Академията относно критериите за участие на европейски филми, но сега не мога да си спомня какви бяха точно. Друго обаче ме кара да разсъждавам все още върху Youth...

 

Какво прави тази лента толкова впечатляваща?

 

1. На практика имаме що-годе елементарен сценарий, съсредоточен върху житейската равносметка на двама приятели, които се наслаждават на словесен пинг-понг в края на дните си. Нищо ново, нищо кой знае колко интересно.

 

2. Получаваме интересен декор под формата на ренесансов замък, превърнат в луксозен СПА хотел за отегчени богаташи. Първоначалната аналогия с паркаровия шедьовър The Road to Wellville е на практика измамна.

 

3. Имаме и красноречив фон на действието. В ролята - великолепните Швейцарски Алпи.

 

4. Наслаждаваме се на чудесна игра на двама познати и утвърдени актьора, единият от които англичанин, а това моментално се превръща във важно условие за постигане на целите.

 

5. Музикалното оформление е балансирано и допринася по свой собствен начин за цялостното хомогенно усещане.

 

На практика, нека повторим. Нищо ново, нищо кой знае колко интересно...

 

Това, което прави Youth различен поне от моя гледна точка, са специфичните режисьорски похвати и операторско майсторство. Европейската гледна точка е толкова осезаема, че ако действието на филма се развиваше извън Европа, определено нещо щеше да липсва в кадър. Както вече споменах, близките и средно далечни статични планове са превъзходни! Голямо браво на гримьорите, които са пресъздали по чудесен начин застаряващата кожа на главните герои, а именно кожата е в основата на подсъзнателната символика въплатена в лентата. Другата символика е очевидна. Яркозелените пасторални Алпи съпоставени със студената сивота на замъка-хотел. Обърнете внимание на многократните сцени в басейна, навяващи спомени за една безвъзвратно отминала епоха, дисбаланса в голотата на тялото в неговата млада и възрастна форма, самотата, която пък от своя страна не признава възраст и т.н. и т.н...

 

Браво на Сорентино, чудесен филм!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Интересно дали Youth ще участва в официалната програма или ще бъде евентуално номиниран единствено в категория "чуждестранен филм" на предстоящите награди Оскар...

 

Бърза реплика - оскарите за "чуждестранен" филм всъщност за чуждоезичен. Youth е на английски и не попада в тая категория.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Прав си, че така беше!

 

Значи, можем да се надяваме на евентуално разчупване на клишето от страна на членовете на Академията...

Връзка към мнение

Какво прави тази лента толкова впечатляваща?

 

1. На практика имаме що-годе елементарен сценарий, съсредоточен върху житейската равносметка на двама приятели, които се наслаждават на словесен пинг-понг в края на дните си. Нищо ново, нищо кой знае колко интересно.

 

2. Получаваме интересен декор под формата на ренесансов замък, превърнат в луксозен СПА хотел за отегчени богаташи. Първоначалната аналогия с паркаровия шедьовър The Road to Wellville е на практика измамна.

 

3. Имаме и красноречив фон на действието. В ролята - великолепните Швейцарски Алпи.

 

4. Наслаждаваме се на чудесна игра на двама познати и утвърдени актьора, единият от които англичанин, а това моментално се превръща във важно условие за постигане на целите.

 

5. Музикалното оформление е балансирано и допринася по свой собствен начин за цялостното хомогенно усещане.

 

 

Според мен, майсторското съчетаване на всички изброени от теб фактори,прави филма великолепен :)

Това,което аз бих добавила е лекотата с която се развива действието кадър след кадър.Моите родители са ме учили да преценявам дали един филм е стойностен по това дали усещаш камерата.Този филм върви сякаш е част от твое преживяване,емоция която се доразвива в главата ти.Всяка възраст би открила нещо различно в него.Затова бих го гледала след време пак.

Освен двамата актьори,трябва да се отбележи и прекрасната игра на Рейчъл Уайз-актриса,която винаги подбира ролите си.

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

визуално размазващ отвсякъде! ще прибере някой и друг Оскар със сигурност

 

като сюжет -ок, но сме го  гледали  и преди 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Последният филм беше Междузвездни войни VII, но не ми се пише нищо за него. Интернетът прелива от писания. Връщам назад към предпоследния. Класика на Лукино Висконти от 1960-та, която, признавам с наведена глава, гледам за първи път.

 

Роко и неговите братя

 

 

Филмът не е за бокс. И Роко не е Роки. Роко (Ален Делон) е третият по възраст от петимата братя, но е изведен в заглавието, защото е светецът от петимата, защото най-успешно, но и най-трудно приема промяната и защото е в центъра на трагичната любовна драма. Филмът е за миграция и изкореняване. И плащане на сметката за новия - възможно по-добър, но със сигурност - различен, живот с адаптация или неадаптация към ритъма и ценностите му. И последиците от това. Конкретната история е за мигранти от италиански юг към италианския север, но културната бариера, която се прескача е толкова висока, че би могло да се обобщи за миграция от произволно място с патриархални селски порядки и униформени очаквания за живота на всеки млад човек до големия динамичен град, който очаква от всеки да търси своя индивидуален път на развитие. Това е конфликт, в който нещо трябва да подаде. А, ако е намесена и фатална жена ...

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Последният филм беше Междузвездни войни VII, но не ми се пише нищо за него.

 

Аз пък ще драсна няколко реда без дори да съм прочел и ред от евентуални положителни или отрицателни ревюта. Филмът надмина очакванията ми и определено съм много доволен! На какво се основава така заявеното доволство?

 

1. Филмът е предназначен за ценители. Прелива от дежа-вю моменти с директни препратки към конкретни сцени, при това най-вече от оригиналната трилогия. Същото мога да кажа и за декорите, които максимално точно пресъздават оригиналните. Особено показателен в това отношение е един от кадрите в кръстосвач, заснет на кьоше между два коридора. Като прибавим и факта, че за да достигнат до кьошето героите преминават през трапецовидна автоматична врата, дайхард фен като мен, няма как да не се разтопи от кеф.

 

2. Новите персонажи са добре изградени и като цяло се справят отлично с нелеката задача. Заявката е дадена, предстои доказване в следващата част.

 

3. За голямо мое удоволствие, SGI елементите са минимизирани до краен предел. Това донякъде компенсира вродената ми неприязън към 3D формата, която за пореден път ме изправя в ситуация да очаквам като малко дете появата на нормална (разбирай 2D) DVD/Blu-ray версия на филма.

 

Какво не хареса на дайхард фена в мен?

 

1. "Наследникът" е безличен, мекушав и сякаш метросексуален продукт на сегашното ново време. Лошо Седларов, лошо!

 

2. Гората във финалната битка между "доброто и злото" изглежда твърде земна и някак не пасва на обстановката. Домосед в друга тема загатна за използван природен фон във финалната сцена, който според Тити е явна заявка, че става дума именно за Земята. Цяла вечер я убеждавахме с Младши, че Земята не съществува в тази сага. Всуе!

 

3. Неочакваното и неоправдано от никаква гледна точка убийство на няма да кажа кого, което засенчва дори и последния недостатъг от моя гледна точка, а именно липсата на проблем при поне един от "скоковете" на Хилядолетния сокол.

 

Да повторим.

Браво!

Аз доволен!!

Редактирано от Duke
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

дайхард фен като мен, няма как да не се разтопи от кеф.

 

Я да видим сега дайхард феновете едновременно на Star Wars и на 007 дали разпознаха Даниел Крейг ?

 

Ама без пищови, ей !

Връзка към мнение

Последният филм беше Междузвездни войни VII, но не ми се пише нищо за него.

На мен пък ми беше любопитно точно ти какво ще кажеш по темата, ама нейсе ;)

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Я да видим сега дайхард феновете едновременно на Star Wars и на 007 дали разпознаха Даниел Крейг ?

 

Ама без пищови, ей !

 

Не е ли Шон Конъри, не ми говори за 007... :P

Връзка към мнение

Споделям на Duke, виждането за новия "злодей"..Особено без маска.Но ,като цяло филма зарежда за новата порция трилогия.Може би моето поколение вече е видяло доста такива филми,като ефекти и извънземни персонажи и не го възприема с някакъв визуален шок...Сюжета е в "плен" на завръщането на актьорите,които са в началото от преди 38 години..Някой били уморени и приключват....други загатнаха накрая,че ще доиграват "приказката".Хареса ми!

Връзка към мнение

the hateful eight: 

Всъщност го гледах почти два пъти вече -> Голяма работа е Тарантино!! ;)

 

По-късно днес::

 

 

Редактирано от Радо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Победа в кръвта    

 

 

 

По книгата "Седемте смъртни гряха: Моето преследване на Ланс Армстронг" от Дейвид Уолш

 

Ланс Армстронг – американски състезател, колоездач, 7 кратен шампион на Обиколката на Франция/Tour de France (1999 до 2005).

Какво е професионален спорт, със или без допинг, какво е воля, какво е сила, какво е да доближиш смъртта, особено, когато си пристрастен към адреналина. И какво се случва след това – неговият  живот, представен от близо, до толкова, че ако някой не понася спринцовки, инжекции и кръв, по-добре да не го гледа – има доста. Сериозен филм, не развлекателен, но поучителен, дори депресивен.  Хубавото – има природа, движение, зеленина, лошото – всичко останало. Спортистът – самият факт, че  е постигнал всичко това го прави победител, дори и под  допинг.

През 2012 е изобличен/обвинен.

Държа ме в неприятно напрежение през цялото време,  в категорията „филм на ужасите”, но всеки си има различна преценка. И, този път видях къде са камерите в киносалона, чудех се дали има. Посещаемост – нулева (без нас).

/Докато гледам трейлъра повторно се питам, коя от двете крайности е по-лоша – дрогиран здрав спортист или скован  писател?/

 

/дрогиран = напомпан/

Редактирано от Asterisk
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз пък ще драсна няколко реда без дори да съм прочел и ред от евентуални положителни или отрицателни ревюта

Ето едно ревю. Но внимание!

  • Съдържа спойлери
  • Който не харесва фразата "Социални дегенерати по цял свят, познати с кодовото име 'фенове'", да чете на свой риск!

https://cinemascrotum.wordpress.com/2015/12/19/ревю-star-wars-the-force-awakens-междузвездни-войни-силат/

 

Лично аз все още се колебая дали да се припозная повече за социален дегенерат - фен на Star Wars - или социален дегенерат - фен на cinemaScrotum.

 

За тези, които са враждебно или боязливо настроени към въпросното ревю, цитирам любими откъси:

 

...

В новия епизод тя вече не е „Принцеса Лея”, а „Генерал Органа” /съкр. „Гергана“/. Едновременно бореща се с наднорменото тегло, циклофренията и зависимостта към наркотиците, някогашната секс-робиня на Джаба Хътянина не прилича толкова на секс-робиня, колкото на Джаба Хътянина.

...

Вече разбирам защо Ейбрамс охраняваше сюжета толкова свирепо по време на рекламната кампания, понеже истината е, че „Силата се пробужда” не притежава такъв. Това, което притежава, е рециклиран колаж от сюжетните елементи на „Епизод 4”, пълен със стряскащо арогантни и направо обидни прилики, недопустими за който и да е почитател на сагата.

...

Тоест - за един сюжетът "Прелива от дежа-вю моменти" и това е добра новина.

За други - филмът не е сикуъл, а римейк с клониран сюжет на Епизод IV и това е лоша новина

 

И тук се колебая да взема страна. Наистина със сюжети-клонинги сапунената космическа приказка би могла да задмине "Дързост и красота" по брой епизоди.

 

Че са намалили компютърната графика в полза на оригиналните декори и че са вдъхнали човещина у редниците на лошите, приемам като добра новина.

 

1. "Наследникът" е безличен, мекушав и сякаш метросексуален продукт на сегашното ново време. Лошо Седларов, лошо!

Конституция на Междузвездните войни, член 1:

  • ал.1 Междузвездните войни са Дарт Вейдър
  • ал.2 Дарт Вейдър е Междузвездните войни
  • ал.3 Дарт Вейдър е един, незаменим и ненаподобяем
  • ал.4 Нямай друг Дарт освен Дарт Вейдър

Това създателите на филма го рецитират и на сън да ги бутнеш. И са преценили много добре. Люк Скайуокъровци и роботчета-клоуни можеш с лопата да ги ринеш. Особено сред пустинни местности с пясъчни дюни. Сюжет можеш да рециклираш, клонираш или дежавюираш. Но да клонираш Дарт Вейдър не можеш. И не трябва. Нито да вкараш човек от улицата, пък бил той и полуджедай в обувките му. Затова - създай нов образ, коренно различен (макар и опитващ се неловко да го имитира) и му дай да се развива. Адам Драйвер е генетично антипатичен, но е много добър актьор. Скоро го гледах в While We're Young, където изключително добре си свърши работата (да ме изкара от нерви). Така, че е рано да го отпиша. За разлика от Хейдън Кристенсен

 

2. Гората във финалната битка между "доброто и злото" изглежда твърде земна и някак не пасва на обстановката. Домосед в друга тема загатна за използван природен фон във финалната сцена, който според Тити е явна заявка, че става дума именно за Земята. Цяла вечер я убеждавахме с Младши, че Земята не съществува в тази сага. Всуе!

Потвърждавам: Земята не съществува в тази сага

 

 

Победа в кръвта    

 

Посещаемост – нулева (без нас).

Това е, защото вече го гледахме на фестивала (Киномания)

Аз в тоя филм не видях неща като воля, победител, спорт, адреналин.

Не и в лицето на главния герой. Нито в отбора му.

Видях точно това, каквото авторите на филма и книгата ми показаха - един самовлюбен егоист, който съвсем умишелно от първото си участие лъже, мами, корумпира, шантажира и в крайна сметка срива авторитета на целия спорт и на всички онези, които са се състезавали честно. А и на собсвтените си реални постижения като вдъхновяващ модел на подражание. И възмездието му е да бъде оставен сам, шокиран, объркан, в безтегловност и безпътица в свят, който няма нужда от неговите лъжливи победи. А той друго просто не може да прави. 

Не знам за скованите писатели, но по тая тема не изпитвам никакви колебания.

'баси тъпото копеле!

Добре, че се мярка Дъстин Хофман, че да ти се разведри настроението и не ти се убие денят ...

Редактирано от домосед
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Steve Jobs ...ами... не ми хареса :( .

Като кино може би не е зле (въпреки че имам резерви), но този Стив Джобс, който ми показа филмът, не е Стив Джобс от представите ми.  Твърде стерилен е (този от филма).  В книгата на Айзъксън е доста по-жив.  Не съм му върл фен, но винаги съм обичала компютрите и затова и съм се интересувала от основните играчи там.  А Стив Джобс може да е бил задник (ми...), но е бил шарен...

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Видях точно това, каквото авторите на филма и книгата ми показаха - един самовлюбен егоист, който съвсем умишелно от първото си участие лъже, мами, корумпира, шантажира и в крайна сметка срива авторитета на целия спорт и на всички онези, които са се състезавали честно. А и на собсвтените си реални постижения като вдъхновяващ модел на подражание. И възмездието му е да бъде оставен сам, шокиран, объркан, в безтегловност и безпътица в свят, който няма нужда от неговите лъжливи победи. А той друго просто не може да прави.

 

 

Да, егоист е, но това не омаловажава усилията му, защото лично е минал през това. Да, престъпление е спрямо останалите да бъдат пряко или косвено принудени да го следват по този начин. И ако е лъжец и лъже и за болестта, тогава може би е психопат. А ако не, вероятно зад целия този егоизъм се крие някаква причина, за да стигне до там. Нещо отвъд парите.

/и егоист може да се „отгледа”, независимо дали е на 5 или 35-45-55/

 

 

Steve Jobs ...ами... не ми хареса :( .

Като кино може би не е зле (въпреки че имам резерви), но този Стив Джобс, който ми показа филмът, не е Стив Джобс от представите ми.  Твърде стерилен е (този от филма).  В книгата на Айзъксън е доста по-жив.  Не съм му върл фен, но винаги съм обичала компютрите и затова и съм се интересувала от основните играчи там.  А Стив Джобс може да е бил задник (ми...), но е бил шарен...

 

Не съм чела книгите, не съм ги следила и в медиите, но и в двамата има нещо общо – амбиция, която явно взема превес над останалото.

Редактирано от Asterisk
Връзка към мнение

Baraka (1992)...... за 57 път :) и продължението Samsara (2011), но фаворитът ми е Baraka. Препоръчвам горещо на който ги е пропуснал. Сигурна съм, че всеки ще види много познати места.

 

http://www.imdb.com/title/tt0103767/?ref_=nv_sr_4

Редактирано от Емика
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Марсианецът- нито най-хубавия , нито най-лошия филм ,който съм гледал.Няма да му правя рецензия.Това което ми направи впечатление от магеланска гледна точка бяха невероятните пейзажи.Разрових се и мястото ползвано за декор на Марс е Wadi Rum ,Jordan.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

http://www.imdb.com/title/tt2231630/

Преди зимата-за любителите на европейското кино и тези с дълъг брак  ;). От филмите, които вълнуват по специфичен начин.

А ми, френски, отвсякъде с много добра актьорска игра.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

 

Снощи убивах времето гледайки Транспортер , защо изобщо се снимат такива филми ?

Редактирано от stanimir
Връзка към мнение

Снощи убивах времето гледайки Транспортер , защо изобщо се снимат такива филми ?

Перфектен за фон,докато си четеш "Магеланци".

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

"The Following"- обичам сериали. А този ми даде много теми за размисъл.Тъжни теми.:(

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Марсианецът- нито най-хубавия , нито най-лошия филм ,който съм гледал.Няма да му правя рецензия.Това което ми направи впечатление от магеланска гледна точка бяха невероятните пейзажи.Разрових се и мястото ползвано за декор на Марс е Wadi Rum ,Jordan.

Точно в момента съм го пуснал за фон и превъртам само на пейзажите. :lol:  Наскоро се завъртя следния майтап колко скъп е излязъл Мат Деймън:

 

post-2200-0-48045500-1451164795_thumb.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.