Прескочи до съдържание

Последният филм, който гледах е...


Препоръчани мнения

Каквото и да се опитам да опиша ще е малко. Не е весел, оставя тежко чувство, но струва много. За голям екран е, на малък мисля, че няма да е същото.  И е ориентиран към изследване на човешката природа на фона на суровата полярна зима.

Никой не иска нощта/Nobody wants the night

Редактирано от Asterisk
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Дойде сезонът да проверим по традиция какво дават в созополското лятно кино

 

post-247-0-71210100-1467732263_thumb.jpg

 

Ето какво: 

 

Нинджомутирали юноши костенурки излизат на светло

 

https://www.youtube.com/watch?v=HeaugHGd1Kw

 

Този филм не успя да изкара от дрямка нормалните юноши човеци покрай мене. Може би и те, като възрастните, трябва първо да мутират, за да оценят компютърната графика, екшъна и хумора.

Хумор? Какъв хумор??

Единственото хрумване, което оценявам, е миловидните африкански създания носорог (цуана: tshukudu) и брадавичесто прасе (суахили: ngiri) да бъдат лоши, а не добри, както в тривиалната дисни-визия за Африка.

 

Вторият филм Легендата за Тарзан представя уорнър-брос-визията за Африка

 

https://www.youtube.com/watch?v=Aj7ty6sViiU

 

Носорози и брадавичести прасета не се мяркат, но слоновете и баобабите са много goth! А горилите са толкова страшни, че даже не се и наричат горили. Да не говорим за хипопотамите. Жалка ти майка, ако им попаднеш в полезрението. Единствено с поведението на лъвовете, крокодилите и антилопите гну и ролята им в повествованието уорнър са донякъде единомишленици с дисни. Филмът обаче не е за животните, нито за израстването на малко бяло момче сред тях в джунглата (докато малко бяло момиче расте в християнска мисия край джунглата и в правилната възраст неизбежно се срещат).

 

Фокусът тук е върху грозната страна (ако приемем, че е имало и красива, към която да изпитвам нездрава носталгия с аромат на джин с тоник) на европейския колониализъм от епохата след Рязането на Африканската баница (англ.: Scramble for Africa). Тази история е добре да стигне до младите по света (за сравнение - за Холокоста излизат на голям екран по няколко напомняния годишно, а за Африка - много по-рядко) и да бъде разказана през очите на герой като Тарзан е добър увлекателен начин. Друг е въпросът, че се следва обичайният политически коректен тон, че всички туземци са жертви, а колонизаторите биват много лоши (белгийският крал), умерено добри (демократично избраното британско правителство) и преживели катарзис (американските защитници на човешките права, след като са приключили изтребването на своите туземци). Лошият във филма, както личи добре от трейлъра е Кристоф Валц, за чийто герой прототип според мен е легендарният Х.М.Стенли. Прочул се с откриването на "изчезналия" в Африка шотландски пастор и изследовател д-р Ливингстън (Крилатата фраза при срещата им "Dr Livingstone, I presume?" е нагодена във филма по адрес на един от местните вождове, предполагаемо - човекоядец), а впоследствие продал услугите си на белгийския крал за безмилостно блиц-колонизиране на басейна на река Конго.

С две думи - филмът става и за любители на ... какво е африканското съответствие на уестърн? африканестърн? ... с много CGI-екшън и CGI-флора и фауна, а също и за интересуващи се от историята на Африка през последните 200 години

 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

A Bigger Splash

https://www.youtube.com/watch?v=3zC13ekq1Sk

 

Загубилата временно гласа си рокзвезда(Суинтън) и гаджето и (Шонартс) си почиват на италиански остров.Ежедневието им от плътски удоволствия е досадно прекъснато от бившия на рокзвездата(Файнс), решил да ги посети с новооткритата си дъщеря.Започват едни сложни психологическо-любовни взаимоотношения или простичко казано - всеки иска да спи със всеки. :)

Филма е интересен, с повече от добър актьорски състав.Тилда Суинтън няма нужда да говори,за да приковава вниманието към себе си,Шонардс е красив както винаги, а Ралф Файнс може би е най-готин от тримата в леко комичната си ролята на хиперактивен дърдорко.

Филма е римейк на Басейнът(1969)

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Perfetti sconosciuti

https://www.youtube.com/watch?v=f7TahC1Upgw

Какво би станало,ако на приятелска вечеря някой предложи всички да си сложат телефоните на масата,да се чете всяко получено съобщение пред всички и да се отговаря на високоговорител на всяко обаждане?Еми,кутията на Пандора пасти да яде.

Група приятели,които се "познават" от години се съгласяват да играят тази уж весела игра в отговор на закачка към една от двойките дали имат какво да крият.Като че ли на някой би му хрумнало,че италианец може да бъде верен? :)

 

Shelter

https://www.youtube.com/watch?v=1QWudLnDyZw

Одавна не бях гледала филм с Дженифър Конъли и това е причината да изтегля този.За мен тя е една от актрисите,които не са супер звезди,но когато участват в даден филм той е добър.

Филма е очаквано тежък.Двама бездомници се опитват да намерят път един към друг в стремежа си да оцелеят.Някак несиметричен като действие.Първите 15 минути могат да те откажат,не ти грабва вниманието.Но постепенно се разкриват трудните житейски истории на двамата герои и филма тръгва в съвсем различна посока.Все едно различни режисьори са правили трите части на действието.

Кара те да се замислиш колко чуплив всъщност е човек и колко е трудно да станеш без чужда помощ, ако веднъж си паднал.

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Какво би станало,ако на приятелска вечеря някой предложи всички да си сложат телефоните на масата,да се чете всяко получено съобщение пред всички и да се отговаря на високоговорител на всяко обаждане?Еми,кутията на Пандора пасти да яде.

 

Кара те да се замислиш колко чуплив всъщност е човек и колко е трудно да станеш без чужда помощ, ако веднъж си паднал.

А представи си ако беше реалност. Хубавото на филмите е, че тук човек може да си развихри фантазията без да бъде обвинен в лудост :) При фантастиката всичко минава, а най-интересното е, когато започнат да се появяват доказателства в последствие...

 

https://www.youtube.com/watch?v=OHUPwzOWMEA

 

Да живее Франция

Малко свеж хумор, малко черен хумор и много поучителен хумор, но пък оригинален. Двамата табулистанци раздават шамари наред, защото националният им танц им е вкоренен още с раждането. И въпреки всичките им френски перипетии, единият оцеля, но си свърши работата качествено (удари публично  шамар на високопоставено лице от френското управление, но не помня  каква точно беше длъжността). Ако не бяха  намеците за меренето на сили, щеше да е много, много добра комедия.

 

 

Анна

 

https://www.youtube.com/watch?v=v5mwDuMAccs

 

Анна е дете на богати родители , но живее затворена и изолирана, защото е опасна. И видимo, това е още по-пагубно за всички. Но този затвор, за пастрокът ѝ не е достатъчен, от години се опитва да я прати в специализирана институция (=лудница) и е на път да успее. Kато последен шанс „за лечение” се оказва агенция, която използва т.нар. детективи на паметта -  хора, които  при контакт с човек могат да „прочетат” спомените му и да удостоверят, че са истински, а не измислица, съзнателна или не. Нейния детектив е привлечен от случая и не се отказва, въпреки, че самият той почва да губи почва под краката си. Подобно на всички останали, доверили се на Анна, и той се оказва поредната ѝ жертва. Попада в затвора за убийство на родителите ѝ , тя се освобождава, а него го измъкват чрез друг по-добър и силен детектив, ровещ в спомените му. Мисля, че Анна въздейства по същия начин и на зрителя. Филмът поставя и въпроси за неизследваната част от психологията, а всъщност може и да е много добре изследвана, но недостъпна за обикновения човек. За такива случаи сме чували, профайлъри и т.н., сериали…, но няма информация, доказваща как става и останалите подробности. И ако е толкова могъщо оръжие, каква ли е цената, за всички? Останах с впечатлението, че Анна всъщност е по-добра от останалите детективи, оставено на зрителя сам да реши.

 

Последният крал (2016)       

 

https://www.youtube.com/watch?v=NosnWov78HM

 

Началото на 13 век. Норвегия трябва да устои на натиска на Дания и Швеция, от което  смята да се възползва братът на краля, убивайки всички възможни наследници, а накрая и него. Но кралят има дете, родено някъде в провинциално селище  и добре пазено.  Кралят има, макар и малко, верни поданици, които успяват да спасят и трона, и да установят справедливост. Целият филм напомня на класическа  приказка за крале, принцеси и всичко, както си му е редът. Но условията са зимни, а съревнованията при боевете – нетипични. Битките са на ски и на коне, а предимството дават ските. Зима.

Редактирано от Asterisk
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Три филма, които много ми харесаха:

 

Sing Street

 

 

За порастването, за приятелите, за момичетата и момчетата, за музиката.  И за един рок бенд.  Чудесна музика, много добре направен!   Ирландия, Дъблин.  Чуден филм!

 

 

Tokyo Fiancée

 

 

За едно белгийско момиче, родено в Япония, което вярва, че е японка по душа.  За едно японско момче, което никога не е било във Франция, но се усеща французин. :)   Ако името Амели Нотомб ви говори, ще знаете, че по нейна книга няма как филмът да е лош. ;)   Допълнителен бонус - забележителна виртуална разходка из Токио и Япония - безценно!

 

 

 

Mala pljacka vlaka

 

 

Един стар сръбски филм, който някак съм пропуснала, а е страхотен.  Единението между властта и разбойниците не сме го измислили ние и не е от вчера! ;)

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Определено не е последният филм, който съм гледала, но си заслужава по толкова много параграфи, че не мога да ги изброя.

 

The Best Exotic Marigold hotel -

 

 

Също и този, за любителите на френското кино, и не само -

 

 

Връзка към коментар

Да се включа с похвала за филма Бартер. Добра игра с добър сценарий и въпреки не оптимистичния финал, мога да нарека филма романтичен. Гледаше ми се такъв филм. По нещо ми напомни Кецове, но изпълнен от старата школа. Атанас Киряков е подбрал чудесно споен екип от майстори. Историята е поднесена с финес и деликатност и за моя радост са избегнати всякакви залитания.

Вероятно е "взривил" Варненският фестивал и с това, че темата си е съвсем Варненска и до голяма степен документална. Даже темата на Линд с "дивото" къмпингуване някак се вплете.

 

Гледах го най-после (ех лято, плаж, море, чайки, пържена риба ...), но ще се въздръжа от похвали.

Не възприемам тезата "Аз съм незаконен и вие сте незаконни, но аз съм по-дребна риба (а и си купувам Христови индулгенции като раздавам бракониерствана риба на бедните, значи беззаконието ми не важи и етично ви превъзхождам". Цялото национално дередже иде от тоя начин на мислене. Бракониерството на риба е сериозен проблем. Световен! Нищо не пречеше главен герой на бохемската кауза да бъде некадърният художник или сляпата вдовица. Тогава нямаше да имам резерви. Иначе като бенефисна изява на поколението на Татяна Лолова, Васил Димитров и Атанас Киряков филмът е сполучлив.

 

https://www.youtube.com/watch?v=oaJ0h7zLuNc

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Fundamentals of caring

 

Лекичко филмче от типа "връзка между инвалид и човека, който се грижи за него". Много далеч по класа от Intouchables, да не говорим, че и за разлика от него не е по истински случай. Участва оня актьор, който винаги ще е "мъжът на Фийби", има и кратка роля на Боби Канавейл, който напоследък ме кефи страшно. Някаква тийн звезда Селена Гомез също се мярка. Има пътешественически елемент в целия филм, на практика е мини роуд трип до кичозни и безумни атракции от рода на най-голямата препарирана крава или най-голямата изкуствена дупка. 

 

Та, нищо особено, но става за убиване на час и половина и директно демонстрира ползата от Нетфликс, не че ще изгледаш всичко накуп, но е хубаво понякога да си пуснеш дори случаен филм с 2-3 клика на дистанционното. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Днес сутринта хванах по БНТ2 първия епизод на Арабела. Ех детство, ех спомени.... :) Даже смятам вече да ставам по-рано и сутрин преди работа да си гледам епизодчетата :P

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Trapped , исландски сериал в 10 серии, преди два дни го догледах, на моменти скучен, но определено те държи под напрежение в 90 % от времето, определено си заслужава, особено заради режисьора.https://en.wikipedia.org/wiki/Trapped_(Icelandic_TV_series)

 

Редактирано от Geoponos
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Покъртителната история на Антарктическата експедиция "Ендюрънс" на Сър Ърнест Хенри Шакълтън през 1914-1916 г. (28 души, изгубен кораб, 22 месеца сред безмилостни ледове и изтощителна борба с Южния Атлантик). Засядането на кораба, който се разпада, кара експедицията да промени драстично мисията си от пресичане на Антарктика през Южния полюс в мисия по спасяването на хората, което Шакалтън, в крайна сметка, след стотици перипети до остров Елефънт и остров Южна Джорджия, успява да стори. Това е легендарно пътуване, останало в сянката на Голямата война, но превърнало се в нарицателно за най-славния и достоен неуспех в историята на откривателските пътешествия. Неуспех ли казах? Какви ги говоря! Перипетите и решенията на Шакълтън поставят много есенциални въпроси за акцентите на един откривател и пътешественик и, лично за мен, извисяват него и експедицията му много, ама много по-нагоре със своя "неуспех" от десетки други спокойно постигнали целта си и окичили се с лаври авантюристи. Кое е успех и кое не, ще прецените сами. Този документален филм просто ме остави буквално без дъх на 4-5 места. Когато се намерите в два свободни и спокойни часа - изгледайте го! Всичко е в онова замисляне след края.

 

https://www.youtube.com/watch?v=0bToqGFvAcM  

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Покъртителната история на Антарктическата експедиция "Ендюрънс" на Сър Ърнест Хенри Шакълтън през 1914-1916 г. (28 души, изгубен кораб, 22 месеца сред безмилостни ледове и изтощителна борба с Южния Атлантик). Засядането на кораба, който се разпада, кара експедицията да промени драстично мисията си от пресичане на Антарктика през Южния полюс в мисия по спасяването на хората, което Шакалтън, в крайна сметка, след стотици перипети до остров Елефънт и остров Южна Джорджия, успява да стори. Това е легендарно пътуване, останало в сянката на Голямата война, но превърнало се в нарицателно за най-славния и достоен неуспех в историята на откривателските пътешествия. Неуспех ли казах? Какви ги говоря! Перипетите и решенията на Шакълтън поставят много есенциални въпроси за акцентите на един откривател и пътешественик и, лично за мен, извисяват него и експедицията му много, ама много по-нагоре със своя "неуспех" от десетки други спокойно постигнали целта си и окичили се с лаври авантюристи. Кое е успех и кое не, ще прецените сами. Този документален филм просто ме остави буквално без дъх на 4-5 места. Когато се намерите в два свободни и спокойни часа - изгледайте го! Всичко е в онова замисляне след края.

 

Гледах го, предимно  от втората половина, първата – слушах. Направи ми впечатление този кадър, на мен това в квадратчето ми прилича на лице:

 

post-764-0-18010800-1470506878_thumb.png

 

И още един филм по истински случай:

 

Краят на пътуването/ The end of the tour

 

https://www.youtube.com/watch?v=DBk1Mrb4RyM

 

Филм за писателя Дейвид Фостър Уолъс – Дейвид Липски, който е писател и журналист, прекарва няколко дни с нашумелият Д. Уолъс, интервюирайки го и взаимно споделяйки възгледи и преживявания. Интригуващ до края, в началото закачлив, но все по натежаващ. Разбираме какво отличава писателите от останалите хора, а може би и ги прави по-изолирани – проницателност. За съжаление поредният, приключил живота си със самоубийство. За това все още никой не е дал обяснение, освен стандартната фактология около всеки случай.  Но ако депресията беше такъв неразрешим проблем, то проблемът с пренаселеността щеше да е отдавна разрешен. 

Редактирано от Asterisk
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Току-що гледах "Холограма за краля" с Том Ханкс. Малко надникване в Саудитска Арабия. Голяма част от филма е сниман в Мароко, но си има автентични снимки и в СА. Не, че ме вдъхновява за посещение, но филма си е интересен за гледане. Може да се види и как прекарват християнин-чужденец през Мека. Хареса ми и знака с пръст нагоре към небето към просещите деца, означаващ "Алах ще се погрижи за вас" и който слага край на разговора.

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Не е вярно, че Америка е изхарчила милиони долари да спасява Мат Деймън. Ту в Нормандия, ту на Марс, ту в друга галактика. Вярното е, че ... харчи също толкова милиони долари в опити да го ликвидира в поредицата за Борн. Да заповяда новото предложение "Джейсън Борн" на режисьора Пол Грийнграс

 

https://www.youtube.com/watch?v=F4gJsKZvqE4

Редактирано от домосед
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Miss you already

https://www.youtube.com/watch?v=K5LdNvLXddA

 

Прекрасен  филм за истинското,хубаво женско приятелство.Две приятелки от деца с различен темперамент,едната се разболява от рак.Филма е и тъжен и смешен и забавен и тежък.Хубаво британско кино.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преди малко се върнах от прожекция на Suicide squad. Е няма такава простотия! Нямах никакви очаквания и пак ме разочарова. На моменти си мислех, че гледам дипломната работа на някое студентче. Толкова долнопробен филм отдавна не бях гледал, като абсолютното дъно беше когато вещицата започна да танцува белиденс :wacko:​ Който е гледал X-men/Avengers/Fantastic 4 все едно е гледал и този филм. За пореден път от Холивуд доказаха, че са в пълна творческа безизходица. През последните 3-4 години повечето им супер-продукции са или по комикс, или римейкове, или приказки. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преди малко се върнах от прожекция на Suicide squad. 

 

Рекламират го като филма с най-добрия саундтрак за сезона - направи ли ти впечатление? Medieval Warfare на Grimes е добро, но едва ли ще отида да го гледам само заради музиката :)

Връзка към коментар

Рекламират го като филма с най-добрия саундтрак за сезона - направи ли ти впечатление? Medieval Warfare на Grimes е добро, но едва ли ще отида да го гледам само заради музиката :)

Честно казано бях доста потресен като цяло и не обърнах внимание точно на музиката. Определено не си заслужава човек да харчи пари точно за този филм, освен ако не е крайно зарибен по жанра. 

Връзка към коментар

Преди малко се върнах от прожекция на Suicide squad. Е няма такава простотия! 

 

За да отида да го гледам този филм ще трябва на мен да ми плащат пари, а не аз на тях. Достатъчно ми беше да изгледам трейлъра, за да се убедя що за безумна простотия е. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Честно казано бях доста потресен като цяло и не обърнах внимание точно на музиката. 

 

Хаха, междувременно намерих плейлист в youtube и в момента това слушам, има доста добри неща. А относно филма, не се учудвам, че не става (щом и Джаред Лето не може да спаси положението) и въпреки, че съм фен на жанра, най-вероятно ще пропусна...

Връзка към коментар

Снощи повторих един филм, който бях гледал в началото на 90-те - "Непоносимата лекота на съществуването". В главните роли - Даниел Дей Люис и Жулиет Бинош като много млади, режисурата е на Филип Кауфман, който по онова време се беше специализирал във филми с еротичен оттенък. Историята се развива на фона на Пражките събития през 60-те. Ако случайно се зачудите защо аджеба всеки един кадър е красив сам по себе си - филма е сниман от Бергмановия оператор Свен Нюквист. Съсценарист е легендарния Жан-Клод Кариер (работил на времето с Луис Бунюел).

 

Много добре пресъздадена атмосфера по време на "Нежната революция" в Чехословакия, като за щатска продукция по време на студената война.

 


  Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

 

Много добре пресъздадена атмосфера по време на "Нежната революция" в Чехословакия, като за щатска продукция по време на студената война.

 

 

Книгата на Кундера, по която е филмът, е много хубава!  :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.