Прескочи до съдържание

Последният филм, който гледах е...


Препоръчани мнения

Прекалено много внимание отделихме на този филм, но все пак:

 

 

Не! Тоя филм е важен и не мога да не се намеся. Радвам се, че изскочи в темата. Извинявам се на Шон Пен, но в случая главен герой не е нито той, нито Крис МакКандлес (Алекс), а авторът на книгата Джон Кракауер. Шон Пен просто му е бил верен. Дискусията в предишните постинги е точно дебатът, който Джон Кракауер е искал да предизвика - дали са (1) само сухи факти, дали е (2) възхвала на романтична свободолюбива душа, саможертвено разчупила шаблона, налаган ѝ от системата, или (3) критика на неподготвен за приключенски туризъм младеж, недооценил обстановката. Познавайки и другата знакова творба на Джон Кракауер (която споменахме в дискусията около филма Еверест), и аз съм склонен да вляза в лагера на Основателя, гласувайки за (3). 

 

Интересно е, че темата не е затворана и за самия Кракауер. Този месец той публикува в социлните мрежи мнение за точната причина на смъртта на Крис МакКандлес. Sorry, само на английски го имам:

 

https://medium.com/galleys/how-chris-mccandless-died-992e6ce49410#.cb39y1t8pц

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И на мен това съвпадение ми се стори странно, защото точно предишния филм по творба на Кракауер го приех по същия начин - самия филм като нищо особено, но ме провокира да попрочета повече за реалната история, от там да се поинтересувам какво е Death Zone и т.н. неща, за които не съм предполагал. Обогатих си общата култура доста тогава. 

 

Сега...не съм чел книгата и се чудя кой е по-виновен за изкривявнето на историята - Пен или Кракауер. До колкото разбрах, малолетната кънтри певица също хич не е доволна от образа си във филма и отрича напълно да е имало някакъв романтичен интерес между двамата. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

 

Интересно е, че темата не е затворана и за самия Кракауер. Този месец той публикува в социлните мрежи мнение за точната причина на смъртта на Крис МакКандлес. Sorry, само на английски го имам:

 

https://medium.com/galleys/how-chris-mccandless-died-992e6ce49410#.cb39y1t8pц

За мен мотивите са  по-важни . Точна причина винаги се намира .

Връзка към мнение

Три пъти пиша, но този път ще го кажа по различен начин. Гледайте Into The Wild без звук. Внушението без наличието на саундтрак е коренно различно. Също така продължавам да твърдя, че Шон Пен е голяма работа, гледал е достатъчно Вендърс и от режисьорска гледна точка Into The Wild е шедьовър...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Кланът

Аржентина, реж. Пабло Траперо

 

Криминален по истински случай. По-точно - поредица случаи. Семейство, привидно живеещо в буржоазно благополучие и радващо се на национална звезда по ръгби в редовете си, се занимава с отвличания за откуп или вендета. И не винаги си държат на джентълменската дума, след като е изплатен откупът. Бащата държи операциите с желязна ръка и не търпи нелоялност към клана. Действието се развива в началото на 80-те. От което следват някои нюанси в историята, които аржентинската публика би разбрала по-добре от международната. Защото за обяснение на мотивите на Архимед Пучо е важно какви позиции в репресивния апарат е заемал при хунтата, докога, какви протекции е имал, докога, кой как се е адаптирал при различните генерали и след падането на режима. Ако не знаеш наизуст историческите дати, със сигурност ти се губят някой неща. Даже и политиката в спорта и санкциите срещу Южна Африка са намесени. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=5gnQab2Qq14

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Хайде! Почна сезонът на филми за хрупане на пуканки и крадене на флашки!

 

Това за флашката е спойлер, ама не е критичен. Филмчето е весело и задържа вниманието 90 мин. Любима сцена е как Ричард Мадън и Идрис Елба се гонят по покривите на Десния бряг, ама и двамата са тромави и хич не ги бива в паркура. И как момците се надлъгват помежду си, а Всеки лъже момата*

 

https://www.youtube.com/watch?v=i2IX16B1bhM

 

 

*Шарлот льо Бон, канадка, здраво стъпила в нишата на поддържащи женски роли в европейски блокбъстери с американско участие, изискващи чаровни усмивки, покъртителни сълзи, френски и английски език

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

http://www.imdb.com/title/tt4005402/?ref_=fn_al_tt_1

 

Много хубав и интересен филм, направен по действителен случай. Става въпрос за Колония Дигнидад - място, което е използвано като център за задържане и мъчения на противниците на чилийския диктатор Пиночет. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

http://www.imdb.com/title/tt4005402/?ref_=fn_al_tt_1

 

Много хубав и интересен филм, направен по действителен случай. Става въпрос за Колония Дигнидад - място, което е използвано като център за задържане и мъчения на противниците на чилийския диктатор Пиночет. 

 

Звучи интересно. Къде може да се гледа?

 

Аз пък гледах за Пулса на парите (Money Monster)

 

Джордж Клуни е професионален хвърляч на пясък в очите от Телевизора, специализиращ в инвестиционни въпроси. Джулия Робъртс му е режисьорката и си го харесва, макар да е на ясно, че е имал три неуспешни брака и няма идея даже как изглеждат децата, за които плаща издръжка. А и колко точно са. Терористът е отчаян от безпаричиен американски ирландец от работническата класа. Полицейският Преговарящ е тъпото копеле. Драмата е да се докаже или отхвърли подозрението дали Капиталистът не е по-лош от Терориста в дадената ситуация. Или за всичко е виновен Компютърът (познат също с прякора Алгормитъма). И колко сърца сред непосредствено и косвено замесените - от Ню Йорк до Сеул през Рейкявик и Йоханесбург - ще спечелим на страната на разследването, преди полицията да обърка аритеметиката в теория на вероятностите и да се опита да приключи заложническата криза по най-дебелашкия начин. И дали към някои от тия сърца е прикрепен привлекателен външен вид или пък - нехарактерно за етническата му група лично име, римуващо се с Рамбо и Джамбо. Филмът започва по-обещаващо, отколкото завършва. Финалното обяснението на Случая с изчезналите от джобовете на акционерите милиони е като за подули се от пуканки зрители, а аз тоя път не бях си взел. Но пък би могло да подскаже на Цветан Василев, вместо да се крие от Дългата ръка на София чак в Ниш, да иде на сафари в Африка и да се върне после на бял кон, пардон - зебра. Мене обаче не могат да ме заблудят! Макар и да демонстрират ерудираност, че в Южна Африка не се говори на суахили, се опитват да ми пробутат фалшив входен печат за веществено доказателсвто. Ей, Богу, никога не са били елипсовидни!  

https://www.youtube.com/watch?v=b3eWukGdWrg

Редактирано от домосед
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Звучи интересно. Къде може да се гледа?

При мен стана без проблем, но през Google Chrome. Точно заради очакван такъв отговор досега не съм задавала този въпрос. Замундата ми е проблем от самото начало. Миналата година ми инсталираха една програмка, пуснаха филм за сваляне и казаха: "Като се свали - гледай.". Но, не. Свали се, но така и не можах. Сега - само ако има online, при това без да се плаща или регистрират банкови карти. Надявам се, че не е забранена дейност качването на такива линкове :)

Редактирано от neuromancer
Линк към пиратско съдържание
Връзка към мнение

Надявам се, че не е забранена дейност качването на такива линкове :)

Всъщност е. Моля да не пускате линкове в нарушение на авторските права.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Requiem for a dream / Реквием за една мечта (2000)/    http://www.imdb.com/title/tt0180093/

 

Странен филм, различен, стил – учебен  и експериментален (на това ми напомня), при това добър.

 

Застаряваща самотна майка, развила фикс идея за участие в ТВ игра след телефонно обаждане. В стремежа да се подготви попада на лекар, който „лекува” излишните килограми с амфетамини и приспивателни. Синът ѝ, приятелката му и техния приятел се оплитат постепенно в наркомански интриги. Краят е възможно най-черният при запазени живи герои.

А филмът поставя много въпроси, дава и много отговори, само чрез звук, картина и усещания, за които допринасят натрапчивите специални ефекти. За това как матрицата убива, и как при всички случаи губиш разсъдък – в умерен вариант ако стоиш кротко вкъщи, или в по-тежък – ако решиш да се бориш, както умееш. За това как никой не е пропуснат, независимо от възрастовата разлика. Но „най-черното” му е безизходния изход. Защото потърпевшите са именно жертви на тези, чиято задача, предназначение и избор е да решават проблеми. В началото адекватната медицинска помощ липсва, липсва и осъзнаването на проблема. В последствие, когато проблемът поставя всеки един от тях пред вратата на закона в лицето на докторската престилка, решаването му е по един неадекватен, неприемлив, насилствен и неуспешен начин. Посланието на финал, особено за бунтарски настроените е, че чичко полицай те чака зад ъгъла и може да прави каквото си иска, защото ти не си той.

Остана ми само един въпрос, ако системата и правилата успяват да унищожат нормалното, значи ли това, че след една определена възраст всички изглупяват. И дали е само това причината? И дали някой може да се „спаси” от такава обреченост? Тук отговорът е „не”. Преекспониран, за да бъде усетен.

Колкото до наркоманията, чието порицание е може би първичната цел - успели са да ни запознаят с основното, да ни наплашат, но и да ни накарат да осъзнаем, че когато околната действителност не е  желаната, човек предпочита да остане в измислената, в собствения си свят, бил той провокиран от химикали, или „излекуван” успешно с електрошок, затворнически труд или загубени части от тялото.

Не бих го описала като тежка драма, а като реално представяне на действителността от гледната точка на песимиста.

Не го препоръчвам, ще развали вкуса на пуканките, може да разпали такъв към други химии, въпреки обещаното наказание.

И все пак, някъде  се промъкна фразата „подходът е неправилен”…

   
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant (2009)/Циркът на кошмарите: чиракът на вампира

http://www.imdb.com/title/tt0450405/

 

 

Поредния странен, но за разлика от останалите подобни, на които съм попадала, този става все по-интересен, приближавайки се към края. И не е досаден, отегчителен, нито страшен, въпреки че картините и историите са страховити.  Дори да изпиташ отвращение, то е деликатно и за секунди и бива веднага замествано от действие в противовес, което тотално обръща мисленето към позитивната и по-забавната страна. Като например клишето  как двама привлечени си поделят спагетка, в този случай заменена с отчупения показалец на жената гущер.

Разказът: двама приятели са увлечени от идеята за вампирството, попаднали в техния цирк. И докато единият си има добър ментор, другият е с лош. И менторите-вампири са на два отбора. Посланията са много и мисля, че въздействат, дори да не бъдат разбрани.

Добре, че е въображението на създателя да го направи по-леко и забавно, защото стилът не е универсален.

Този беше от ТВ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Уиски,Танго,Фокстрот

https://www.youtube.com/watch?v=dxAcIWDi8ps

Готина комедия за журналистка изпратена като военен кореспондент в Афганистан.Няма идея до каква степен филма би могъл да кореспондира с реалноста,като го гледа човек остава с впечатлението ,че там е див купон до сутринта,танци,пиене и секс.Ако е така не знам кой е по-луд - афганистанците,че забраняват тези неща в културата си или американците,че ги правят в Афганистан.

Та с една дума жената си изкарва доста добре с двуметров, секси,псевдо-новозеландски охранител,предан афг. преводач и уоманайз настроен шотландец.(Някой може ли да ми обясни, защо англичани и американци си падат толкова по новозеландци и австралийци и толкова не харесват канадци.Учителят ми по английски беше споменал,че намират австралийския акцент за секси,но цялото тово влечение от един акцент? :rolleyes:

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

*Шарлот льо Бон, канадка, здраво стъпила в нишата на поддържащи женски роли в европейски блокбъстери с американско участие, изискващи чаровни усмивки, покъртителни сълзи, френски и английски език

А това, че е бивш модел на бельо не го споменаваш само защото си културен, възпитан и над тези неща, нали?  :P

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

http://m.imdb.com/title/tt3530978/?ref_=m_nm_knf_dr_t1 - La corrispondenza (2016)

Един добър филм, който съм гледал в последно време.

 

Да, и на мен ми хареса. Аз се в влюбих в този остров - L'isola di San Giulio. Непременно мисля да го посетя

Редактирано от Guinness
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.