Прескочи до съдържание

Последният филм, който гледах е...


Препоръчани мнения

преди 20 минути , домосед каза:

Каква точно е твоята роля в ситуацията?

Не знам или по-точно никаква 🙂 . Въпросникът е изпратен до всички служители на фирмата.

 

П.П. А с избора си на "Мълчанието на агнетата" изобщо не знам как подмогнах за решенията в интериорния дизайн 🙂 🙂 🙂 

  • Благодаря 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 38 минути , Childish каза:

Ще използвам тази тема.

Днес ме подложиха на някакъв безумен тест с цел ... обзавеждане на офис. Ето един от въпросите:

 

 

1136074157_2020-03-3114_59_54-.Survey.thumb.png.c943ab9fdb771c15f02914fb8fc7ff2f.png

И няма Star Wars? Аз не бих работил в такъв офис!

 

Шегувам се де, и The Avengers става. Lord of the rings също. Да не говорим за великия Inception.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Последният филм, който ме .. "разтърси" e  Predestination - https://www.imdb.com/title/tt2397535/.

Времето е необратимо и еднопосочно, но ако допуснете, че не е така ... гледайте филма!  🙂

 

Последният филм, който гледах е Call of the wild 2020 г. и смесването на реалност и анимация освен поразяващо реално е и че непрекъснато ме прехвърля към "Матрицата" на сестри Уашовски, бивши братя ...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

С изящната си кинематографична визия за сценография, мизансцен и саундтрак, тоя папа спокойно би могъл да вземе Златна палма! Тържество на естетиката на аскетичния минимализъм в условия на ренесансовa симетрия и бароков разкош 🙄😏😎 

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 30.03.2020 г. в 20:59, Травеолани каза:

Ако имаш Нетфликс - Hillary - нов документален сериал за Хилъри Клинтън, 4 епизода е. 
Self-Made - също си заслужава. 
Вчера изгледах и Unorthodox - 4 епизода е, разказва се историята на ултра религиозни евреи, живеещи в Бруклин. Тежък е, но е интересн и е по истинска история. 

Хареса ни Unorthodox, но Hillary го няма - филмите в Нетфликс леко се различават според държавата. Ще прегледам другите заглавия, които си препоръчала, дали ще ги намеря 🙂

 

А иначе, ако на някого му се гледа история от типа на "това може да се случи само в САЩ" - също по Нетфликс Tiger King: https://www.imdb.com/title/tt11823076/. Чиста проба freak show, но интересното е, че продукцията на Нетфликс е много успешна, а документалният филм на британския журналист Louis Theroux за същия персонаж Joe Exotic от преди 10 години си остава крайно неизвестен. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Пътят към Тутракан, пардон ... Санта Фе, 1940

Закачката е с изпълнителя на една от главните поддържащи роли във филма "Пътят към Санта Фе" Роналд Рейгън. А както знаем още от соца, той към Тутракан и прилежащата му селищна система винаги е имал лично отношение.

 

Главната главна мъжка роля и единствената женска се изпълняват от звездите на епохата Ерол Флин (Тасмания) и Оливия де Хавиланд (Англия). Всички изброени дотук са от добрите. А най-добра е американската армия, в частност - кадетите от Уест Пойнт - чиято (обречена от историята) мисия е да опазят себе си и съюза от омраза (хейт, модерен англ.), такава че да се стигне до гражданска война. Мисията на лошия - Джон Браун - е точно обратната. Обсебен от самовнушена божия промисъл да се освободят негрите от робство, се опитва да разпали гражданска война първо в територията Кървав Канзас, после между щатите Мериленд и Вирджиния. Действието е датирано 1854, като кратка справка в свободните енциклопедии показва, че иконичните бойци, съответно на Севера и Юга, Къстър и Стюарт не са следвали заедно в Уест Пойнт. Взет е "артистичен лиценз" в тази насока. А дали са кандидатствали за същата мома, вече е нужен и спекулантски акцент. Не би било спойлер, че момата избира южняка. Има го и в трейлъра. Че артистичните симпатии на целия филм са за Юга е по-скоро забавно от гледна точка на пост-Обамовата епоха, отколкото учудващо. Освен че южнякът е една идея по-джентълмен от Рейгън и генерал Лий e най-доблестният и почетен началник/ректор на Уест Пойнт, е демонстрирано и разбиране към становището, че негрите, ако ги освободиш няма какво да си правят животите и ще искат обратно.

 

 

 

  

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Чумата е добър повод да се разровят филмотеките за още пропуснати заглавия от различни епохи. 

 

Започвам сводката с ранно съветско, в частност - украинско, кино. Нямо. Арсенал на Довженко от 1928.

 

Филмът е епичен, но отделните частите някак си не са свързани в праволинеен сюжет и са много различни по динамика и настроение. Затова го категоризират като филмова поема, а не историческа епопея. Разправя се за събитията след края на руското участие в Първата световна война, когато се прави първи от 300 години опит за установяване на украинска държавност. Но Украйна не е мястото, където такива неща могат да минат гладко, даже да имат масова народна подкрепа. Днешните новини, 100 години по-късно, оставят същото впечатление. Има един централен персонаж, който нищо съществено не прави, но бидейки най-красивият (втори след Аполон!) и най-осъзнатият да се идентифицира повече като работник, отколкото като украинец, подсказва в каква посока би било правилното бъдеще в евентуален сикуъл на историята. Емблематична за филма обаче не е нито някоя от неговите изяви, нито железопътната катастрофа, нито как цар Николай пише в дневника си, че е убил врана на хубаво време, нито гладът в степта, нито масовките по литийни шествия, погроми и въоръжени метежи. А ... сцената с поразения от смехотворен газ боец на фронта. Мин 11:35

 

 



Превъртаме 80 години във времето и попадаме на Юриевден, есенният Гергьовден, потънал в дълбок сняк в дълбоката руска провинция.

 

Град Юрев-Полски на картата на Русия е все едно предградие на Москва, но на практика 200-те версти разстояниe ги отдалечават на вселeни. Филмът следва схемата на гражданин/ка от големия град, високомерен от гледна точка на социалното си положение, който по някаква причина идва "за кратко" в малкия град, избягва срещи с туземните изроди, разчитайки, че ще си ходи веднага след като се полюбува на природната красота и културно-историческия резерват. Но нещо го задържа сред изродите. На Шон Пен в U-Turn му се беше развалила колата. Тук на Ксения Рапапорт в Юриевден и изчезва синът. Колата се обездвижва впоследствие. И от богата световно известна московска оперна певица 

Спойлер

постепенно губи всичко - самочувствие, глас, пари, автомобилни гуми, външен вид - докато не се превръща в изрод като презрените  провинциалните туземци. Но в процеса променя и мирогледа си в сходимост с техния и се превръща в ангел. Конкретно - хористка в църковния хор в свободното си време от чистачка в мъжката лудницата затвор. където доброволно е постъпила на работа.

 

 

 

Night Moves, САЩ 2013

 

В третия се говори за екотероризъм в Съединените щати в наши дни. Истински, а не само на думи и мирни протести. Някакви добродушни младежи от Орегон, които отглеждат био-репи, градят комунизъм "от корена на тревата" (Grassroots, англ.) и в нормалния си живот на мравката път правят, се притесняват, че другите хора, заслепени в материалното си охолство са останали слепи и глухи за световните предизвикателства пред околната среда. И решават, че най-добрият начин да бъдат чути е да взривят един язовир, който освен че дави сьомгата, произвежда повече електричество, отколкото на пещерния човек му е нужно. И разсъждават, че след като къмпингът е над язовирната стена, актът не носи никакъв риск за хората. Природата би възстановила евентуални загуби на популацията мравки. Сценарият обаче ми се струва малко разхвърлян къде точно е основното послание - съспенс дали ще го сторят, дали ще ги хванат, дали ще ги загризе съвестта и за какво по-точно, дали ще са солидарни?

 

 

преди 9 минути , домосед каза:

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

А пък ниЙййй, в мечти за любимата Сицилия и в частност , Пунта Сека, гледаме последните сезони на Комисаре Монталбано /отново:)))/.

Такива красиви гледки има, от цяла Сицилия, който не е гледал сериалчето - сега е време!

Много от местата, съм ги показвала в темите ми за Сицилия.

А ние, сме потънали в планове, как, като стане възможно да отидем, ще литнем натам и няма да се връщаме....
 

35F84CDC-FE7D-4EDA-8018-2C3023ABB538.thumb.jpeg.db49e436eec70866758eff3c2e8dad6c.jpeg

 

671F50E3-060F-4244-9D3F-3A32B5C8315A.thumb.jpeg.88cb8510a2d67b96e30a32e2252dceb2.jpeg

 

005E5620-96E1-449B-8B6C-DED81AD49625.thumb.jpeg.5f934ae370d828bb601f8b79cd2258be.jpeg

 

5E6275E0-71EC-4531-BC8E-60F6AD588171.jpeg.a2c944851ca30e2287efd1a1dcf41392.jpeg

 

B3FF20AC-E4C0-4D7D-B9D5-2D132DC83FE7.jpeg.fbe276152670301bf3c411f2575b8db8.jpeg

 

CCF742A5-995B-48D7-A99F-37D07EB80091.jpeg.a225d65ac15361f09be886691c7c44c0.jpeg

 

69BA179E-DEF6-4141-B109-417A79A6CE38.jpeg.b027fd8f35eb6ff530e6f48445e25950.jpeg

 

E10DD1A1-2ABF-4201-B216-4F991E7931D1.jpeg.f3c5e0ab1814ae5a63d036548763f578.jpeg

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, AlexandraKo каза:

гледаме последните сезони на Комисаре Монталбано

Снощи пуснаха един епизод от 2019 по телевизията. Разходи се чак до Удине!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Травеолани, @DenitsaS Unorthodox и на мен ми хареса, бих казала 9.5/ 10. И имаше приятни гледки от Берлин 🙂

 

За феновете на Netflix (но ги има и в торентите) - има 2 документални поредици, които ми допаднаха - Genius of the Ancient World/ Genius of the Modern World. Странното е, че после Netflix ми предложи да гледам документален филм за конспирации 🤭

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 35 минути , домосед каза:

Снощи пуснаха един епизод от 2019 по телевизията. Разходи се, чак до Удине!

Гледахме,гледахме:)))

По тоя повод започнахме и да повтаряме :)))

Между другото,бяхме в Сицилия, като снимаха последните епизоди.Такива тълпи от почитателки има пустият му Салво - всички мъже могат да му завиждат:))))))

Връзка към коментар
преди 2 минути , AlexandraKo каза:

Гледахме,гледахме:)))

По тоя повод започнахме и да повтаряме :)))

Между другото,бяхме в Сицилия, като снимаха последните епизоди.Такива тълпи от почитателки има пустият му Салво - всички мъже могат да му завиждат:))))))

И майка ми го гледа този Монталбано. И като млад, и като стар. Като била млада, младият Монталбано й бил идеалът за мъж като визия. 😄

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , darinamarinova каза:

И майка ми го гледа този Монталбано. И като млад, и като стар. Като била млада, младият Монталбано й бил идеалът за мъж като визия. 😄

Ние на младия не сме фенове:(

Ама, сме люти почитатели на Салво,от години.

И когато,за пръв път започнахме да изследваме местата от филма, разпитвайки из острова,сицилианците много ни се радваха. Защото сме чужденци, пък го познаваме,харесваме и се интересуваме от него. А той е техният герой.:)))

Много години минаха от първото ни посещения на Сицилия и "Вигата". Сега вече,има организирани турове "По стъпките на Монталбано"и всеки ден,пред къщата на комисаря от филма,се изсипват автобуси с туристи,любопитни да я зърнат.

Самата къща е хотел, но не е удобно да се почива точно в нея- и заради непрекъснато снимащите туристи,и заради няколкото скалички, на тази част от плажа.

За това,сме си избрали едно вилчЕ,няколко къщи наляво и сме потънали в мечти,кога пак ще отидем...

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Tutta colpa di Freud/Цялата вина е на Фройд

 

 

 

Баща психолог консултира своите три дъщери, всяка от които има проблеми с намирането на партньор. Самият той намира ... крайно неподходящ.

 

Не обичам да разказвам филми, а и не мисля, че мога. Поредният шедьовър на Паоло Дженовезе. Качествено европейско кино.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Миналата седмица гледах рядко хубав филм - "Никога не гледай встрани". Германски, с награди от няколко международни фестивала, абсолютно непознати за мен режисьор и актьори. Напомни ми за далечни времена, когато обожавах германското кино - филмите на Вим Вендерс и Райнер Вернер Фасбиндер.

Отначало си помислих, че е просто обичайния за Германия и отдавна втръснал ми лайтмотив на guilt trip - вмененото във всеки един германец, едва ли не по рождение,  чувство за вина, както и някакви опростенчески паралели и сравнения между епохите на националсоциализма по времето на Хитлер и социализма в ГДР. Филмът обаче се оказа далеч над модела за тези времена, тиражиран измежду "Средния Ханс" (немския еквивалент на "Average Joe").

Тези две епохи са наистина показани във филма, но са представени през погледа на човек на изкуството, в случая изобразителното такова. Коментара на музейния куратор относно платната на Пикасо, Миро и Кандински през втората половина на1930-те, лекциите на двамата професори в художествените академии в ГДР и в Западен Берлин, като съответно първият обяснява на студентите как твореца трябва да забрави своето Аз в полза на масите, а вторият, че няма нищо по-важно от своето Аз. Крайностите в конюнктурата в изкуството - социалистическия реализъм на Изток и безмислените модернистки изгъзици на Запад и лутанията на младия художник в двете системи, които наследяват (всяка по своему) националсоциалистическа Германия.  Окръжаващата действителност и на трите политически системи е майсторски разкрита чрез множество детайли по време на развитието на действието.

Много ми хареса основното мото на филма, което гласи, че "Всичко е свързано" на много по-високо ниво от няколко човешки съдби и изразено най-вече с двете сцени с акордите от клаксоните на група автобуси в началото и в края на филма.

Един от така наречените ми "keepers" - филмите, коиот не изтривам, а си ги пазя в колекцията. Интересно е, че в момента поне не изпитвам желание да го гледам отново, защото толкова дълбоко е влязъл в съзнанието и подсъзнанието ми, че повторно гледане на този етап едва ли ще добави нещо ново от възприятието, което вече имам. Въпреки това, много държа да го имам и може би да се връщам към него напред във времето.

 

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Много интересен документален филм за един норвежец който разказва за приятелството си с шаман от племе в Индонезия. В период на 15 години с различни прекъсвания документира преживявания, случки и навлизането на “пластмасовият свят“  в техният. За съжаление филма може да се гледа през тази платформа само в Норвегия, но в youtube има доста откъси. Това е само презентацията му. 

https://www.newtopiafilm.com/

 

 

Връзка към коментар

От Netflix предлагат да ни запознаят със сухата материя около скандала с Панамските книжа по забавен начин. Но са ангажирали Стивън Содърбърг да режисира, а на него не винаги му се получава със забавните работи. Става дума за бизнеса с регистриране на офшорки и оперирането на такива офшорки на практика безнаказано. Или даже и да е евентуално леко наказано, то не и в такава степен, че да компенсира загубите на кротки (които са разчитали да наследят земята, както пише в блаженствата) . Добре, че едно от лицата на кротките е Мерил Стрийп, че иначе никаква забава нямаше да се почусвтва. Най-малко от насилено престорения немски акцент на Гари Олдман. Роли на британски шпиони и премиер министри по му отиват!

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

A Hidden Life

Австрийски фермер отказва да подкрепи режимът на Хитлер и да се бие за нацистите.Независимо от последиците за него и семейството му.

Филмите на Терънс Малик са трудни за гледане.От една страна,заради продължителността им,от друга,защото предполагат към едно особено настроение на съзерцание и размисъл. Често съм се питала,как е възможно обикновеният човек да е толкова заслепен от пропаганда,че да допусне зверствата през WW2?Не е ли имало бунт на съвестта и разума срещу това безумство?Филма отговаря точно на тези въпроси.Ако все пак някой се загуби по пътя към поуката,финалният цитат от Джордж Елиът казва всичко;

...for the growing good of the world is partly dependent on unhistoric acts; and that things are not so ill with you and me as they might have been, is half owing to the number who lived faithfully a hidden life, and rest in unvisited tombs.”


George Eliot, Middlemarch

 

 

П.п.Пропуснах да спомена българската следа.Димо Алексиев прави много добра,макар епизодична роля.Спокойно може да се гордеем с него 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не е филм, не е сериал, по-скоро е мини-сериал, ама айде ще го пишем в тази тема. 

 

Иде реч за новия хит Tiger King. 

 

 

Признавам, че започнах да го гледам от нужда за guilty pleasure, нещо което не признавам че ми е интересно освен на най-близките хора. Общо взето както много хора се държат с Биг Брадър, турските сериали, певческите реалитита и т.н. Тия неща, които само "един преател" гледа. 

 

Останах приятно изненадан. Историята е доста любопитна и разказана по много завладяващ начин, няма скука нито за миг. Няма да давам спойлери, защото е много важно да се гледа без човек да е запознат с фактите преди това, обратите и нещата които се случват са шокиращи. Мисля, че като документален филм е заснет абсолютно професионално, мнението на продуцентите не се налага супер агресивно, и въпреки че има известно пристрастие (което после проверих във външни източници), мисля че в рамките на нормалното. 

 

Накратко - очаквах някаква нелепа гей/реднек/уайт траш/просташка история, но по-скоро получих много зарибяваща, шокираща и интересна документална история. 

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.