Прескочи до съдържание

дневник Магеланки из Wiltshire и Cotswold - юли 2016


Mary

Препоръчани мнения

 

Речено-сторено, запретнах ръкави и набързо направих една малка кутия с бонбони за нея. Избрах за тях цветове, точно такива, каквато е и самата тя - цветни, искрящи, пъстри!

 

Аууу Мари, каква си вълшебница, страхотно изглеждат, а съм сигурна,че са били много вкусни...

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Аууу Мари, каква си вълшебница, страхотно изглеждат, а съм сигурна,че са били много вкусни...

Аз да си призная публично не съм ги опитвала. :(

Опитвам само сместа за самите бонбони, но не и завършения резултат.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 

Речено-сторено, запретнах ръкави и набързо направих една малка кутия с бонбони за нея. Избрах за тях цветове, точно такива, каквато е и самата тя - цветни, искрящи, пъстри!

Надявам се, че са били и вкусни, освен цветни!

.

 

Бяха умопомрачителни - както винаги! Благодаря за хубавите думи!

 

П.П. Настанявам се да чета като котка до камина  :lol:

Връзка към мнение

Аз да си призная публично не съм ги опитвала. :(

Опитвам само сместа за самите бонбони, но не и завършения резултат.

Те мастър шефовете точно така правят ;) Поздравления имаш страхотен талант! Замисли се за Chocolateria la Mary ;) аз ще съм първият и постоянен клиент ;)

Редактирано от Лидия
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Значи дотук разбрах две неща: Мари трябва да ми направи бонбони и трябва да отида на гости при Галя :P

Продължавай, аз си записвам :)

Обещала съм на Бранко за пътуването до Германия. :lol:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Обещала съм на Бранко за пътуването до Германия. :lol:

Надяваме се Бранко да не ги изяде всичките, че няма да има място за вурстове :P  :P :P  

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Много интересно и цветно начало на разказа. Ще го следя с интерес.

Не се съмнявам, че бонбоните са били поне толкова вкусни, колкото впечатляващи на външен вид.

Както не се съмнявам, че и разказът ще е великолепен.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Продължавам...

Вече е сутрин. Посоката е Стоунхендж (Stonehenge).

Станахме рано, защото имахме резервирани билети за посещение на Стоунхендж почти с отварянето му. По този начин се надявахме да избегнем тълпите... Почти успяхме! :)

 

01-1.jpg

 

Като за начало ще дам малко обща информация за този обект:

Стоунхендж (Stonehenge) е може би най-популярният древноисторически паметник в Европа и затова интереса към него е огромен. Началото на строителството му е дадено около 3000г.пр.н.е., когато са направени външния насип и рова. Последни са поставени големите камъни около 1600г. пр.н.е.  План на целия обект.

Камъните са доста големи, а някои от тях се смята, че са докарани от Пресели Хилс в Южен Уелс. Все още е загадка как са превозени от разстояние около 250км. тези тежки камъни.

 

01-2.jpg

 

Те са групирани по двойки, като върху всяка двойка е поставен хоризонтално друг каменен блок. В центъра се намира олтарен камък, а около него - вътрешен кръг. 

Интересен е и начина, по който според учените са издигнати камъните. Ето една картинка:

 

01-3.jpg

 

Има няколко главни теории какво символизира Стоунхендж и с каква цел е бил издигнат:

- Място за ритуални церемонии и погребения до град на мъртвите или храм на Слънцето.

- Обсерватория за разчитане на положението на Луната, Слънцето и звездите.

- Каменен модел на вселената.

- Място за контакт между древните хора и извънземни.  :)

Сигурно е, че теориите са много, а коя е истинската ... все още е загадка.

 

Продължаваме с нашето пътуване. ;)

Както си бърборим в колата неочаквано пред нас се разкрива следната гледка:

 

1.JPG

 

Даже не повярвах в първия момент, че са на една ръка разстояние от нас! Изглеждаха зашеметяващо в ранната утрин! А има хора, които всеки ден минават от там. Питам се дали са свикнали с тази гледка или като мен се удивляват на видяното?! 

 

Както вече казах имахме предварително купени билети - Rainy - благодаря ти и за това! :)

Въпреки, че имахме билети, трябва отново да се отиде на касите и ел.билети да се заменят с други. Ето ги и касите, където става това:

 

2.JPG

 

На нас не ни отне много време. Докато чакам  Rainy да оправи билетите, виждам пред себе си този атрактивен господин - той ме гледа и аз го гледам. :)  Аз обаче го и снимам! :lol:  

 

3.JPG

 

Снабдени вече с билети, се отправяме към автобусчетата, които возят до обекта(извинявам се за размазаната снимка, но нямам друга):

 

5.JPG

 

Пътуването е кратко. Спират ни на една ръка разстояние и всички бързат ли бързат...

Има за какво! Пред нас се открива тази гледка:

 

6.jpg

 

Естествено започнахме да обикаляме основната група камъни от всички посоки. Да кажа, за теки, които не са ходили, че не може да се доближите до камъните - има поставени ограждения:

 

7.JPG

 

Разглеждаме, удивляваме се и снимаме:

 

8.JPG

 

Има и странично разположени камъни, но някак не предизвикват това усещане, както основната група:

 

12.JPG

 

Докато си правим снимки на това невероятно място съзирам ... кой мислите ... господина от касата. Придружен от още един така атрактивно облечен мъж.

Дали ме беше срам да ги помоля за снимка? Не. А пък те се оказаха и доста сладкодумни, въпреки, че моето ухо не хващаше всичко от шотландския им акцент. :(

Добре, че беше Rainy, да се заговори с тези симпатични мъже. 

Показвам ви единия:

 

9.JPG

 

След сладките приказки си продължихме обиколката, а над нас се появи малко самолетче - предполагам, че вози туристи. Завидях им на тези в кабината, ама много им завидях...

 

10.JPG

 

Насладили се на чудните гледки, удивили се на това човешко творение, хвърлихме един поглед и на околността:

 

13.JPG

 

Казахме довиждане и поехме по пътя.

А след малко на пътя следния ... знак:

 

14.JPG

 

Дали срещнахме обекта от знака? Ще разберете в продължението! ;)

Следва...

 

Източник на снимки1,2 и 3 + информация.

Редактирано от Mary
  • Харесвам 43
Връзка към мнение

Определено пишеш много увлекателно, Мари! И аз седя на топло, гледам как вали навън /е, вече поспря/ и чакам с нетърпение продължението.

Е, тайничко завиждам, но и правя планове за себе си. Дано да успея да видя тези красоти скоро!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Благодаря на всички за милите думи.

Писането не е моята страст, но в момента ми е по-лесно да пиша, отколкото да подбера снимки.

 

Направила съм около 2300 снимки за тези два дни. Ужас! Сега като написах цифрата съвсем се стресирах... :(

Измежду тях има наистина хубави(според мен), но все пак гледам да не прекалявам, че става трудно за четене.

 

Та сега съм стигнала до подбора на снимки за следващото място.

Когато избера победителите, веднага ще продължа с писането. :lol:

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Изключително се впечатлих от бонбоните! Вътре с шоколад ли са? не съм виждала такива. най-искрено ти се възхищавам, Mary!

 

Благодаря!

Съставките са елементарни:

Шоколадов ганаш, бисквити и сушени плодове.

Много са лесни за изпълнение и вкусни тези бонбони.

 

Украсата е атрактивна, но вкуса е добър и без нея.

Може да се потопят само в шоколад или шок. пръчици, или кокосови стърготини, или натрошени ядки

Вариантите са много.

В моя случай са обвити във фондан. :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Мари, Рейни, бонбони, цълвулки и цветя в цветни гуми, Стоунхендж, мъжки поли... Приказно и магическо!

С нетърпение очаквам танка  :)

Ей, голяма подпалвачка си, да знаеш!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря!

Съставките са елементарни:

Шоколадов ганаш, бисквити и сушени плодове.

Много са лесни за изпълнение и вкусни тези бонбони.

 

Украсата е атрактивна, но вкуса е добър и без нея.

Може да се потопят само в шоколад или шок. пръчици, или кокосови стърготини, или натрошени ядки

Вариантите са много.

В моя случай са обвити във фондан. :)

Най - ми харесват в твоя вариант! Човек се храни с очите, нали така. И сега съвсем няма да успея да се доредя до твоите бонбони, обещала си ми отдавна. Да вземеш да врътнеш едни за дочитане на разказа, а,а?  :P   :wub:  

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Най - ми харесват в твоя вариант! Човек се храни с очите, нали така. И сега съвсем няма да успея да се доредя до твоите бонбони, обещала си ми отдавна. Да вземеш да врътнеш едни за дочитане на разказа, а,а?  :P   :wub:

 

Ха ха, викаш да наградя най-търпеливия, който прочете всичко! :):) :)

 

Цвети, понеже и още една наша приятелка се оплака, че специално за нея не съм правила, ще се опитам, ако имам възможност да направя за някоя от срещите ни. :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Продължавам с Бат(Bath). Ще дам малко общи данни за този очарователен град.

Бат е известен с трите си горещи минерални извора: Hetling Spring, Cross Spring и King’s Spring.

 

Римляните първи прихващат горещите води в резервоар и построяват внушителни римски терми.  

После започнали да го застрояват. Изворът е прихванат с каменна стена и наоколо му построяват луксозни терми и храм, в който могат да се молят всички.

Тук хората се лекували, молели се на боговете си, отморявали…

Баните обаче западат след 367 г., когато римляните напускат острова.

 

През 973 г. тук е коронован и първият крал на Англия – Едгар.

 

Векове по-късно английските аристократи припознали Бат като най-модерния за времето си балнеокурорт.

Кралица Ан преоткрива неговите извори и Бат става първия курортен град с термални извори в Англия.

Посещението на Елизабет І тук през 1574 г. популязира баните и курортът отново се оживява.

 

Хората идвали в него освен за лечение и за социални контакти -  да видят и да бъдат видени. Разхождали тоалетите си из Grand Parade Street, на Pultney Bridge, в балните зали и в салоните. Пиели минерална вода, флиртували....

Той е един от най-добре съхранените джорджиански градове.

 

Повечето сгради са направени от типичният за града камък – Bath stone - много популярен в тази област и изключително лесен за обработка. На снимките също се вижда, как цвета на къщите е почти еднакъв.

Бат е  поставен под закрилата на ЮНЕСКО като световно историческо наследство. 

 

В Бат са живели писателите Джейн Остин, Чарлз Дикенз и Мери Шели. Града често е сцена на действие в произведенията им.

 

Най-известните забележителности са: реставрираните Римски бани, църквата „Свети Петър и Павел“, театърът, къщата на Джейн Остин, музеят на модата, супермодерният Thermae Bath SPA – единственият британски спа център с естествена термална вода, жилищните сгради с форма на кръг и на полумесец – Circus(състоящ се от три части) и Royal Crescent(Кралският полумесец ), музеят „Холбърн“.

 

Ние нямахме за цел да влизаме по забележителностите - просто искахме да се насладим на духа и атмосферата в града.

 

Ето как видях Бат през моят поглед:

 

Още приближавайки се към града се виждат подредените и почти еднакво изглеждащи сгради:

 

1.JPG

 

2.JPG

 

Града е много оживен - пълен с млади хора:

 

3.JPG

 

Не липсват музикантите и цветята:

 

5.JPG

 

4.JPG

 

6.JPG

 

Останалата непроменената и до сега Grand Pump Room , която датира от 1796 г., в момента е изискано заведение, където можеш да поръчаш чаша лековита минерална вода. Водата я изпомпват направо от извора, а вкуса ѝ е ... солен:

 

7.JPG

 

Bath Abbey  - тук влезнахме и вътре и площада пред него:

 

9.JPG

 

8.JPG

 

Circus - за съжаление е трудно да се заснеме от улицата:

 

12.JPG

 

Royal Crescent:

 

13.JPG

 

И разположената пред Кралският полумесец парк Роял Виктория - тук хората почиват, забавляват се, играят:

 

14.JPG

 

Къщата на една от любимите ми писателки - Джейн Остин:

 

15.JPG

 

Многолюдната Southgate Street:

 

10.JPG

 

Където има много изнесени места за хапване и аромата е неустоим:

 

11.JPG

 

Не издържахме на тези миризми с Rainy и похапнахме от вкусотийките. :lol:

 

Заситили сетивата си с красота и напълнили стомасите с храна, се отправихме отново на път.

А пътищата, ах пътищата, които беше избрала Rainy с помощта на каката, бяха невероятни. 

Ето един пример, а по-натам ще ви покажа и още изумителни пътчета:

 

16.JPG

 

ПП Забравих в предния пост да кажа за танковете - освен много пътни знаци, танкове не срещнахме, макар да се оглеждахме, но видяхме още един интересен пътен знак(за съжаление не съм го снимала) - внимание - преминаване не ... голф колички! :lol:

Имаше голф-игрища разположени от двете страни на пътя и играещите го пресичаха:

 

17.JPG

 

Навлизането в истинската английска провинция едва сега започва!

Ще я видите в продължението...

 

 

  • Харесвам 31
Връзка към мнение

...но видяхме още един интересен пътен знак(за съжаление не съм го снимала) - внимание - преминаване не ... голф колички! :lol:

Имаше голф-игрища разположени от двете страни на пътя и играещите го пресичаха:

 

 

 

:)

 

Golf-Course-Symbol-Sign-K-6206.gif

golf_cart_xing__93089.1437168316.1280.1280.gif

Връзка към мнение

Ура, получихме дългоочакваното продължение. Дано не продължи като Шехерезада 1000 дни. :)

А иначе английските знаци явно си ги бива.

Жалко, че не сте видели и танковете. Щеше да бъде интересно.

Между другото, ако сте с кола под наем, предполагам, че не е проблем да се съчетаят Стоунхендж и Бат в един ден. А може ли да се уплътни деня с посещение на още нещо?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ура, получихме дългоочакваното продължение. Дано не продължи като Шехерезада 1000 дни. :)

А иначе английските знаци явно си ги бива.

Жалко, че не сте видели и танковете. Щеше да бъде интересно.

Между другото, ако сте с кола под наем, предполагам, че не е проблем да се съчетаят Стоунхендж и Бат в един ден. А може ли да се уплътни деня с посещение на още нещо?

 

Никакъв проблем да се уплътнят с още нещо - виж продължението :) 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.