Прескочи до съдържание

дневник Магеланки из Wiltshire и Cotswold - юли 2016


Mary

Препоръчани мнения

След кратко затишие, днес ще продължа с Bourton-on the-Water.

В сравнение с останалите вече посетени от нас населени места, това е по-голямо.

Доста по-оживено, с повече магазини и заведения.

Забележително е с реката, която минава през него и къщите, които са построени през 17-ти век.

На реката има построени три моста и благодарение на тях, Bourton-on the-Water е известен като: "Венеция на Котсуолдс".

 

Ето едно мостче:

 

2.JPG

 

И една къща почти във вода:

 

3.JPG

 

Паркирахме колата съвсем в центъра и веднага пред погледа ни изникна това:

 

1.JPG

 

Английско, а? Ездачи и коли на едно място, по едно и също време...

 

Хареса ми и това градче - красиво, зелено, спокойно...

 

4.JPG

 

С красиви и озеленени къщи:

 

5.JPG

 

6.JPG

 

7.JPG

 

8.JPG

 

9.JPG

 

10.JPG

 

11.JPG

 

Не липсваха и азиатци. :) Голяма фотосесия направиха на пейката.

 

13.JPG

 

Имаше и доста заведения:

 

14.JPG

 

И ние седнахме, разбира се:

 

15.JPG

 

16.JPG

 

Имаше и музей, в който не влезнахме:

 

17.JPG

 

18.JPG

 

И пак реката, около която кипи живот:

 

19.JPG

 

20.JPG

 

И още малко красиви къщи:

 

21.JPG

 

22.JPG

 

23.JPG

 

24.JPG

 

25.JPG

 

И беше време да тръгваме...

Каква гледка мислите, че ни изпрати?

Познахте! :)

Почти същата, каквато ни ѝ посрещна...

 

26.JPG

 

И отново сме на пътя!

Да, същия този очарователен междуселски английски път:

 

27.JPG

 

И какво мислите се виждаше пред прозореца?!

Разбира се ... красота се виждаше!

 

28.JPG

 

Rainy, благодаря ти отново и за тази красота!!! 

 

С много усмивки на лицата ни, след толкова много видяна красота, беше време да се насочим към последното място в плана на Rainy - Оксфорд.

 

Него ще ви покажа в следващия пост...

 

 

  • Харесвам 32
  • Шок 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Да ви се не види и на двете с Рейни! Подстрекателки! Сега и Котсуолдс ще трябва да го вмъквам в планирания ми за някой ден голям тур на английския кънтрисайд! :lol:

 

Но, по-сериозно, благодаря за удоволствието с разказите и снимките. Разходих се с вас :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да ви се не види и на двете с Рейни! Подстрекателки! Сега и Котсуолдс ще трябва да го вмъквам в планирания ми за някой ден голям тур на английския кънтрисайд! :lol:

 

Но, по-сериозно, благодаря за удоволствието с разказите и снимките. Разходих се с вас :)

Роца, това пътуване можеш да го направиш за уикенд, стига да има кой да кара сбъркана кола. :lol:

Според моето скромно мнение е по-добре да се правят по-малки, но повече турчета, защото иначе става пренасищане и се забравят невероятните красоти.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Уникални снимки! Браво, Мари! Английската провинция е очарователна. Надявам се в скоро бъдеще и аз да я видя! Ама с това обратно движение не знам как ще се преборим? Чакаме следващата порция магия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Роца, това пътуване можеш да го направиш за уикенд, стига да има кой да кара сбъркана кола. :lol:

Според моето скромно мнение е по-добре да се правят по-малки, но повече турчета, защото иначе става пренасищане и се забравят невероятните красоти.

Mary, то хубаво малки турчета за уикенда, ама ако трябва да обиколя Англия от Дувър до Лейк Дистрикт (както съм решила) за по един уикенд, то ще ми излезе златна :lol:

За сбърканата кола ще пратя Роцев да се упражнява (нали аз го раздавам принцеса ;)) първо в Ирландия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дойде време и за финала на моите разкази за невероятната английска провинция...

 

Както подобава на истински готини дами, като нас, редно беше да завършим с нещо по-величествено.

Късмета се падна на Оксфорд!

 

Едва ли има смисъл да разказвам за Оксфорд...

Всеки е чувал за него, всеки е прочел нещо за там...

С няколко думи: това е градът на най-стария английски университет!

Неизбежно е сравнението с Кеймбридж!

Ще напиша моето лично мнение, тъй като имах щастието през няколко месеца да посетя и двата града:

Въпреки внушителната средновековна архитектура и най-стария английски колеж в Оксфорд, моето сърце остана в Кеймбридж.

Разбира се, има доста прилики между двата града - реки, в които се разхождаш с лодка, множество колежи, които имат вид на дворци и замъци, много млади хора по улиците...

Има и различия - Кеймбридж е с по-малки и по-средновековно изглеждащи улици - извити и криволичещи, докато Оксфорд е с големи и прави улици. Хората по улиците в Оксфорд ми се видяха в пъти повече от тези в Кеймбридж. 

 

Сега в Оксфорд има около 40 колежа. 

25 министър-председатели на Кралството са завършили в Оксфорд. 

Оксфорд е и център на автомобилостроенето - в него се намират заводите на Роувър груп.

 

Най известните колежи в Оксфорд са: Крист чърч колидж (Christ Church College), Магдален колидж (Magdalen College), Миртън колидж (Merton College) и др.  Повечето от тях са отворени за посетители през цялата година. Има входна такса за разглеждане. В тях са разположени - централни академични сгради, учебни зали, библиотеки, параклиси и големи дворове с градини.

Ние нямахме време за посещение на колежите, а пред някои имаше големи опашки... 

 

Паркирахме някъде в центъра и веднага се втурнахме на разходка.

Какво, ако не университет да е първата сграда, която се изпречи на погледа ни?!

University of Oxford - Исторически факултет:

 

1.JPG

 

Продължаваме разходката с:

 

Oxfordshire Family Information Services:

 

2.JPG

 

Сградата на Lloyds Bank:

 

3.JPG

 

Оживлението по Cornmarket Street:

 

4.JPG

 

Oxford Town Hall:

 

5.JPG

 

Museum of Oxford:

 

6.JPG

 

Докато вървяхме по улиците, забелязах и една Поща - и тя беше интересна. Не знам от какво завити първата класа и втората класа - може да е като при нас - бързи и обикновени, но поне за мен беше интересно, тъй като нямам опит с английските пощи. :)

 

7.JPG

 

И продължаваме разходката с Tom Tower:

 

8.JPG

 

И поглед към Christ Church College с интересен охранител:

 

9.JPG

 

И поглед от двора към втория по богатство колеж - Christ Church College:

 

10.JPG

 

Приближаваме към входа за посетители:

 

11.JPG

 

Многото хора, които чакат, сложиха точка на мераците ни да влезем в него:

 

12.JPG

 

За сметка на това, се разходихме из градините, където винаги е приятно:

 

13.JPG

 

Стигнахме до река Cherwell, която е приток на Темза и където може да се кара лодка:

 

14.JPG

 

15.JPG

 

Освен лодки, в реката имаше и птици:

 

16.JPG

 

И малко по-големи птици:

 

17.JPG

 

След като се полюбувахме на тези гледки се отправихме към центъра на града.

За център се счита кулата Carfax Tower, която е единственото останало нещо от St. Martin's Church - датираща от 13-ти век.

 На кулата може да се качите, срещу скромна такса - ние на го направихме.

 

19.JPG

 

Накъдето и да вървите, винаги стигате до някой колеж. :)

В случая е двора на Lincoln College:

 

20.JPG

 

Неусетно стигнахме до University Church of St Mary the Virgin:

 

22.JPG

 

 

А близо до църквата е - Bodleian Library - една от най-старите в Европа и втората по брой книги в Англия. По същество това е конгломерат от пет библиотеки, най-голямата от които е Bodleian Library . Заемат 5 много красиви сгради в района. За размера на библиотеката, ще кажа следното: Само коридорите около стелажите са дълги 160км.

Основната сграда:

 

26.JPG

 

25.JPG

 

27.JPG

 

И още една забележителна постройка - Radcliffe Camera, която също е част от Bodleian Library. В момента е читалня към библиотеката. Изграждането и поддържането на библиотеката е финансирано от Джон Радклиф, затова носи и неговото име. Той е бил лекар, който завещава £ 40000 за построяването на сградата, след смъртта му през 1714 г.

 

23.JPG

 

И още една от сградите - Codrington Library:

 

24.JPG

 

Една интересна свръзка между две сгради - Hertford Bridge. Често е наричан "Моста на въздишките", заради известния мост във Венеция, макар че, като строеж повече прилича на друг венециански мост - Риалто. Hertford Bridge свързва две от сградите на Hertford College над улица New College Lane. Това не е мост само за декорация - използва се ежедневно.

 

28.JPG

 

И още една от сградите в района - Clarendon Building:

 

30.JPG

 

И още един колеж - New College - част от него е на снимката:

 

29.JPG

 

Следва - Trinity College. В него са завършили трима от британските премиери. Характерен е с голямата си площ, но в нея няма много студенти. Има много простор и малко студенти - направо бутиково обучение. :) Поглед към двора:

 

31.JPG

 

Толкова много колежи ... време е за изкуство - The Sheldonian Theatre. Напоследък е бил използван основно за концерти, лекции и университетски церемонии. През 2015г. отново е поставена драматична постановка там. Сградата е интересна, историята е интересна ... а аз показвам една снимка само:

 

32.JPG

 

Да покажа и още малко различни от колежи сгради:

 

33.JPG

 

34.JPG

 

Завършвам обиколката ми в Оксфорд с част от най-старата сграда там - St Michael at the North Gate. Това е мястото на оригиналната северна врата, от времето, когато Оксфорд е бил обграден от  крепостни стени. Датира от 10-ти век.

 

35.JPG

 

За Оксфорд има много какво да се каже - красив и пълен с история град...

 

С това моето пътеписание за част от красивата английска провинция завърши.

Не успях като Шехерезада да ги докарам до 1001 нощи, но все пак аз разказвах за видяното само през един уикенд. :)

 

Надявам се с всички тези думи и снимки да провокирам интереса ви и да отидете да видите и вие красотите на тези места!

 

Вместо епилог, ще кажа:

Rainy, благодаря ти за всичко!!!

Показа ми невероятни места, които винаги съм мечтала да видя!

Редактирано от Mary
  • Харесвам 30
  • Браво 2
Връзка към мнение

Тази романтична,красива разходка беше удоволствие за мен! Все едно бях в"Убийства в Мидсъмър" и в "Абатство Даунтън" в едно.

 

Благодаря на Mary ,Rainy!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря, Mary,

Благодаря, Rainy!

За мен наистина беше невероятно удоволствие да чета за пътешествията ви, макар и само в един уикенд.

Снимките бяха чудесни и благодарение на тях се чувствах в центъра на събитията.

Интересът ми беше провокиран още от първите изречения и първите фотоси. Сигурна съм, че все някога ще видя тези красоти.

А на вас желая още много вълнуващи мигове при опознаване на необятния прекрасен свят!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Говорете ми, говорете ми :)

 

Страхотен разказ и снимки! Чакаме следващите епизоди ;)

:)

Днес се чудех дали да не започна с едно разказче за Париж. Имам невероятни снимки от юли.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Мари, изчетох всичко на един дъъъъъх !Великолепно написано, с още по - великолепни снимки! Много ти благодаря за удоволствието.

Кога да си чакам бонбоните, моля?:)))

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мари, изчетох всичко на един дъъъъъх !Великолепно написано, с още по - великолепни снимки! Много ти благодаря за удоволствието.

Кога да си чакам бонбоните, моля?:)))

Благодаря!

Бонбоните са лесни. :)

Връзка към мнение

 

С това моето пътеписание за част от красивата английска провинция завърши.

Не успях като Шехерезада да ги докарам до 1001 нощи, но все пак аз разказвах за видяното само през един уикенд. :)

 

Надявам се с всички тези думи и снимки да провокирам интереса ви и да отидете да видите и вие красотите на тези места!

 

Вместо епилог, ще кажа:

Rainy, благодаря ти за всичко!!!

Показа ми невероятни места, които винаги съм мечтала да видя!

 

Mary, удоволствието беше изцяло мое. Радвам се, че си скитала - и ще скиташ - с мен в различни точки на Европа (P.S. - и Африка), а надявам се и извън нея. 

 

Винаги съм готова да помогна на всеки магеланец, който иска да се разходи в английската провинция. Тя е рядко красива. Аз самата не я познавам добре - скитането там не е евтино удоволствие, но не цената е винаги приоритет, както и с приятели го правя от сърце. 

 

Поздрави сърдечни!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Благодаря ви, момичета! Страхотни сте! Продължавайте да се радвате на прекрасни пътешествия по целия свят и да ни радвате със споделени емоции тук! Запалихте ме по английската провинция, за която не ми беше и хрумвало да си мечтая!  :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Поздравления, чудесен пътепис, искам и аз като вас. Вашето пътуване ще ми бъде следващата мечта за осъществяване. Радвам се на хора, които създават мечти на хората. Но какво прекрасно време сте имали! Все е слънчево на снимките.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Това мрачно време е идеално за писане, та явно дойде момента да се върна няколко месеца назад и да разкажа за това незабравимо пътуване, което направихме с Rainy!

 

Цялата организация, маршрут и изпълнение са нейни!

 

Аз само внимавах да си държа отворени очите и затворена устата - ха ха  - да не се разбира, като мълчание, а като забравена да се затвори уста от удивление по красотите, които виждах непрекъснато!

 

Започвам от самото начало - следобеден полет до Лондон.

Това означаваше, че имам цяла сутрин на разположение да приготвя нещо, с което да се отблагодаря поне малко на любезната ми домакиня - Rainy.

 

Речено-сторено, запретнах ръкави и набързо направих една малка кутия с бонбони за нея. Избрах за тях цветове, точно такива, каквато е и самата тя - цветни, искрящи, пъстри!

Надявам се, че са били и вкусни, освен цветни!

 

attachicon.gif1IMG_9145-1.JPG

 

Бързо приготвих и багажа, като не забравих и чадъра. :)

 

Неусетно мина полета и се озовах в прегръдките на Rainy.

Отправихме се към очарователното градче, където живее тя.

Този път имахме време за кратка разходка и снимки:

 

attachicon.gif7IMG_9234-1.JPG

 

attachicon.gif8IMG_9236-1.JPG

 

attachicon.gif9IMG_9247-1.JPG

 

Полюбувахме се на белите птици и се отправихме към дома на Rainy.

Няма да изпадам в подробности, но ще ви кажа, че дома, както и стопанката му са очарователни!

Започнахме с  ... мохито:

 

attachicon.gif10IMG_9300-1.JPG

 

Ох, ама не беше само мохитото, ах колко още вкусотийки беше приготвила!!!

Докато се наслаждавахме на сладки приказки, барбекюто вече се подготвяше:

 

attachicon.gif11IMG_9303-1.JPG

 

Ето и "заготовката", която след малко щеше да покаже чудния си аромат:

 

attachicon.gif13IMG_9308-1.JPG

 

Ето и резултата:

 

attachicon.gif14IMG_9311-1.JPG

 

Не знам дали снимката може да даде някаква идея за вкуса, но повярвайте ми - беше невероятен!

 

Ето тази красавица само не беше все още станала за ядене, но пак ви я показвам за да видите, че и там виреят череши - важното е кой ги отглежда и с каква любов се грижи за тях!

 

attachicon.gif12IMG_9314-1.JPG

 

Така в сладки приказки мина първата вечер.

 

Следва...

Добре сте си изкарали.А бонбоните-прекрасно творение!

Връзка към мнение

И малко снимани от мен къщи. Виждате, че тук времето направо е спряло...

 

attachicon.gif16.JPG

 

attachicon.gif17.JPG

 

....................................

:)  :)  :)  Тези къщи ме върнаха към един мой спомен от Белгия. Снимам си аз къщи разни,защото са много по-различни от нашите. прибирам се в къщи и почвам да разказвам на свекърва ми. Мойта хлапачка,тогава на 6 години изтърси : Оооо,мамооо, стига с тези къщи без стил!

Аз естествнео се опулих и питам за пояснение. А тя гордо и като експерт ми отгваря - Ми едни такива по тухли само, без мазилка, без цвят...абеее,без стил!  :)  :)  :)

 

......... нещо не сложих отгоре цитата правилно....

 

Редактирано от Тония
  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

 Здравейте момичета!Може ли да попитам кой месец е това пътуване?Смятам да направим подобна обиколка последната седмица на октомври, и много ми се иска да е така китно и зелено,а не сиво и мрачно!Досега не съм посещавала Англия,така че всяко инфо относно климата ми е от полза!Благодаря!

Връзка към мнение

Здравей, @Blagovesta78 🙂 

 

Това пътуване беше в средата на Юли. Само че ако бяхме отишли този юли, щяхме да видим само жълта трева... 

 

Края на октомври - не мога да гарантирам, че ще е цветно и красиво както си го представяте, но със сигурност пак ще ви хареса. Атмосферата по тези селца е изумителна. За ярка цветност - края на юни. 

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Благодаря за бързия отговор!Дано поне да има есенна красота (жълто, червено и оранж).Предполагам че атмосферата ще бъде много приятна!😊

Връзка към мнение
преди 11 минути , Blagovesta78 каза:

Дано поне да има есенна красота (жълто, червено и оранж).Предполагам че атмосферата ще бъде много приятна!😊

Ще има 🙂 Там е красиво във всички сезони.Ето малко снимки от 10 февруари, например.

Ако можех да си позволя, бих живяла точно и само в дълбоката английска провинция - като тази... 

 

IMG_9381.jpg.fa9120f9ccb891037af51bd25da9e68f.jpg

 

IMG_9380.jpg.bc2c8078a48d29e616859ece0e35ccc3.jpg

 

IMG_9379.jpg.b530e28e7e4c05494bbebb9a72c7673e.jpg

 

IMG_9378.jpg.e759a88610925e0ac175d757df2b2a52.jpg

 

IMG_9377.jpg.ecb3f3edb576ab865e397de4ebfa0f4f.jpg

 

IMG_9376.jpg.9928ed5003a7aab81231d9d6342648eb.jpg

 

IMG_9375.jpg.657a1dafa6afc20676a858262513eeb4.jpg

 

IMG_9374.jpg.c62b041d4b60f1f86f959569e926ab13.jpg

 

IMG_9373.jpg.59d77c4a72d144454b3b01cc5f597c33.jpg

 

IMG_9372.jpg.9b1362dd2eb3983a71f85c85356be610.jpg

 

IMG_9371.jpg.23fa9a547586a50eaba27e71eaf651ff.jpg

 

 

 

 

 

 

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Отдавна не се бях сещала за тази тема,  а се оказа, че не съм я дочела. А тя е страхотна,  благодаря на участниците 🙂

@Mary, чудесни снимки си направила,  макар и по-анонимни от обичайното.  Къде са ви доволните физиономии? 

@Гост, да посетя ли няколко селца сега в края на декември или да си ги оставя за по-зелен период в бъдеще? Имам един цял ден с кола от Ковънтри,  в който не знам какво е оптимално за периода да се посети. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.